FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      SZWAJCARIA CZESKA I NIEMIECKA      Zamek skalny Sloup na Morawach.
 

Zamek skalny Sloup na Morawach.

                                                                                                                                            Wycieczka z dnia 15 października 2016 r.
 
     Zamek skalny Sloup widziany z punktu widokowego Jaskini Samuela.Zamek skalny Sloup widziany z punktu widokowego Jaskini Samuela.
 
Jesteśmy tu po raz drugi ponieważ trzy dni wcześniej odeszliśmy z kwitkiem z powodu nieczynnego obiektu. Dlatego też na samym początku podaję kilka rad praktycznych, aby uniknąć niemiłej niespodzianki jaka nas spotkała - październik w tym przypadku to już jest po sezonie turystycznym.
 
Porady praktyczne:
  1. Obiekt jest otwarty:  październik i wrzesień  -  jedynie w soboty, niedziele i święta w godzinach od 900 do 1600
                                  od czerwca do sierpnia  - codziennie w godzinach od  od 900 do 1700;   
                                  maj i wrzesień - codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach od 900 do 1700;
  2. Cena wstępu na zamek w 2016 r. wynosiła:  bilet normalny 70 CZK:  bilet ulgowy - 70 CZK;    bilet ulgowy - 40 CZK; Bilet rodzinny - 175 CZK;
  3. Od listopada do marca zwiedzanie jest możliwe po uprzednim zarezerwowaniu wizyty - bilety wstępu: normalny - 90 CZK; ulgowy - 50 CZK; Kwota za wstęp nie może byż jednak mniejsza niż 500 CZK (musi być kilka osó).
  4. Na zamku brak toalety, najbliższa na parkingu przed zamkiem.

Wjazd na płatny parking - po lewej wejście na zamek.             Widok na zamek Sloup od strony drogi głównej. Po prawej widać parking bezpłatny.                      
Uwagi praktyczne:
 
1.Samochód można zostawić na płatnym parkingu zlokalizowanym od strony wejścia do skalnego zamku. Opłata za 2 godz. postoju (wystarcza na zwiedzenie skalnego zamku Sloup) wynosiła w 2016 roku - 30 koron.
 
2.Bezpłatny parking znajduje się przy głównej asfaltowej drodze bezpośrednio przy zamku. Niestety mieści się na nim jedynie 6 - 7 samochodów osobowych a co za tym idzie zaparkowanie w sezonie turystycznym graniczy z cudem.
 
3. Bezpłatny mały parking istnieje również bezpośrednio przy szlaku czerwonym na ulicy "Pod Straźi".
 
  Widok z zamku w kierunku parkingu płatnego.      Widok z zamku w kierunku parkingu bezpłatnego.
 
      Widok na zamek Sloup z parkingu płatnego.Widok na zamek Sloup z parkingu płatnego.
Poniżej mapka z zaznaczoną lokalizacją skalnego zamku Sloup oraz okoliczne  parkingi.
Miejscowość Sloup oddalona jest o ok. 4,0 km od Novego Boru.
 
Pierwsze wzmianki historyczne pochodzą z 1318 roku.  Już w 1327 roku był tu urząd parafialny, kościół oraz punkt celny na dawnym szlaku handlowym prowadzącym z Pragi do Żytawy.
 
W 1412 roku w Sloupie funkcjonowały 2 młyny.
 
W czasie wojen husyckich właścicielem posiadłości sloupskiej był rycerz-rabuś Mikeš Pancíř ze Smojna słynący ze swoich rabunkowych napadów i plądrowania, przede wszystkim przeciwko mieszczanom i kupcom Łużyckiego Związku Sześciu Miast.
 
Największy rozkwit w historii miejscowość odnotowała po 1726 roku w czasach hrabiego Józefa Jana Maksymiliana Kinskiego, który posiadłość sloupską przekształcił w najważniejsze centrum produkcji przemysłowej i rzemieślniczej w Czechach. 
 
W dolinie, w południowej części miejscowości znajduje się potężna skała na której w średniowieczu zbudowano umocnienia zamienione później w pustelnię,  której pomieszczenia zachowały się do dnia dzisiejszego. Właśnie tak zwany potocznie skalny zamek Sloup jest przedmiotem naszej wizyty.
 
Skalny zamek Sloup od strony drogi głównej.
Skalny zamek Sloup od strony drogi głównej.
 
Skała na której stoi skalny zamek ma ponad 30 metrów wysokości, ok. 100 metrów długości i 60 metrów szerokości, a dawni budowniczowie wydrążyli w niej wiele korytarzy, pomieszczeń oraz kościół zwieńczony  wieżą dobudowaną na skale.
 
Na górnych częściach skały wyciosano kilka poziomów ogrodowych tarasów. W czasie zagrożeń, w czasach wojen mieszkańcy miejscowości znajdowali na zamku schronienie,  niektórzy zaś, jak Mikeš Pancíř, organizowali stąd wyprawy rabunkowe. W czasie wojny trzydziestoletniej umocnienia zostały zniszczone, co oznaczało koniec wojskowej funkcji zamku. W wieku XVIII zamek został przekształcony w pustelnię w której przebywało sześciu pustelników.
 
Po lewej schodki prowadzące do wnętrz zamkowych.
Bezpośrednio z płatnego parkingu, obok tablic informacyjnych znajduje się obecne wejście do skalnego zamku Sloup. Prowadzą do niego tzw. Rycerskie schody (czech. Rytířské schody) po pokonaniu których dochodzimy do pomieszczenia kasy. Ceny wstępu podałem na początku relacji.
 Rycerskie schody prowadzące do skalnego zamku Sloup.       Rycerskie schody prowadzące do skalnego zamku Sloup.
Dawne główne wejście znajduje się między skałami od strony północnej i pokażę go w dalszej fotorelacji, obecne którym wchodzimy powstało w 1827 roku i jest wynikiem kilku przebudowań. W kasie dostępny jest plan zamku w języku polskim który po zwiedzeniu należy oddać. Dla zobrazowania załączam plan z opisem.
 
 
1.  Obecne wschodnie wejście (tzw. schody rycerskie - czech. Rytířské schody)
2.  Taras z kasą który początkowo był barokowym ogródeczkiem - tu zaczynamy zwiedzanie skalnego zamku.
 
Dawny barokowy ogródeczek, dzisiaj kasa biletowa. 
3.  Kuchnia pustelników, komin z cegły przechodzi przez skałę i wychodzi przy posągu pustelnika. Do kuchni przylega pomieszczenie służące za ubikację dla pustelników.
4.  Pomieszczenia (cele) zamieszkiwane w XVIII wieku przez pustelników.
        Cele pustelników.          Pomieszczenie kuchenne i ubikacja.
5.  Refektarz czyli sala jadalna pustelników, która jest otwarta na południową stronę. Mogła być przeznaczona na kuchnię wraz z przyległym piecem z okapem i kominkiem. Na ścianie umieszczona tabliczka upamiętniająca wizytę młodego Franciszka Józefa - przyszłego cesarza.
Reflektarz, czyli sala jadalna pustelników.
 
 Pamiątkowa tablica na murze refektarza      Tablica pamiątkowa
6.  Teatr, barokowa scena - obecnie bez wyposażenia i dekoracji. Później powstały w zagłębieniach okiennych płaskorzeźby przedstawiające lwy,żaby i kraty. W przedsionku są pozostałości przedstawiające kalwarię.
 
Teatr, barokowa scena. 
 
Przednia ścianka góry Oliwnej pod nocnym niebem. 
 
Płaskorzeźby w barokowym teatrze 
7.  Południowe tarasy, które przed trzema wiekami całkowicie zmieniły naturalny kształt skalnych ścian.
 
    Południowe tarasy zamku Sloup.               Południowe tarasy zamku Sloup.
 
Południowe tarasy zamku Sloup. 
8.  Droga krzyżowa która prowadziła z zachodu na wschód - prawdopodobnie w zagłębieniach nigdy nie zostały umieszczone obrazy.
Droga krzyżowa po stronie południowych tarasów 
9.  Średniowieczny zbiornik na zboże w kształcie dzbana. Obecne boczne wejście zostało wykute dopiero w 1699 roku.
 
Dawny zbiornik na zboże. 
 
Górny otwór pomieszczenia na zboże. 
10.Średniowieczne skalne pomieszczenie mieszkalne  po zachodniej stronie występu skalnego, początkowo z drewnianym piętrem i zadaszeniem.
 
      
11.Droga po północnej stronie masywu skalnego z której są ładne widoki na Nowy Bor i góry Łużyckie. Wykute w skałach miejsca są pozostałością po nieistniejących już średniowiecznych obiektach.
 
Widok z zamku na miejscowość Sloup. 
12.Górna powierzchnia na wysokości 32 metrów ponad otoczeniem (320 m n.p.m.). Kiedyś był tu owalny staw z kaskadą wodną (obecnie pod korzeniami dębu) która to kaskada była skierowana na tarasowy ogród. Było to barokowe założenie aranżacji przyrodniczej z praktyczną funkcją nawodnienia terenu.
 
 
 
13.Powierzchnia wschodnia, celowo obniżono teren. Pod zachodnią ścianą jest wyryty napis 1695 rok. Z tego też roku pochodzi wieża nabudowana nad skalnym kościołem spełniająca rolę doświetlającą. Ze wschodniego tarasu rozciąga się widok na miejscowość Sloup - widać zamek z 1733 roku, kościół św, Katarzyny.
 
      Widok na miejscowość Sloup.Widok na miejscowość Sloup.
 
     Obniżenie terenu i poprzez wieżyczkę doświoetlenie skalnego kościoła.Obniżenie terenu i poprzez wieżyczkę doświoetlenie skalnego kościoła.
 
 
Doświetlenie skalnego kościoła. 
 
... w jesiennej szacie.
14. Boży Grób i miejsce wskrzeszenia, obok dwie jaskinie, dawniej z posągami pustelników i bogato zdobione. W swoim pierwotnym, barokowym znaczeniu były zakończeniem wiodącej z południowego tarasu drogi krzyżowej.
 
Boży Grób i dwie jaskinie. 
 
      
15. Domek gościnny zbudowany w 1770 roku dla ostatniego z pustelników. Później służył ważniejszym gościom.
 
Domek gościnny i wiżyczka doświetlająca skalny kościół. 
16.Taras widokowy. Postać przedstawiająca pustelnika Samuela Görnera z lornetką zastępuje wcześniejszą drewnianą rzeźbę z XIX wieku. Patrzy on w kierunku skały z jaskinią zwanej Samuelową a to z racji że spędził tam 17 lat.

Samuel Görner wywodził się ze znanej rodziny optyków, dlatego też w jaskini zajmował się wyrobem urządzeń optycznych - okularów, lunet, lornetek. Ten fakt upamiętnia figura pustelnika ustawiona na zamku skalnym Sloup.

  Postać pustelnika na zamku Sloup.          Postać pustelnika na zamku Sloup.
 
      Widok ze stanowiska pustelniuka w kierunku skały z jaskinią Samuela i wieży widokowej "Na Straźi".Widok ze stanowiska pustelniuka w kierunku skały z jaskinią Samuela i wieży widokowej "Na Straźi".
17.Domek skalny - jedno z mieszkań pustelników. Był on wielokrotnie przebudowywany.
 
Domek skalny. 
18. Dawne schody wejściowe będące częścią pierwotnego, umieszczonego w naturalnej szczelinie skalnej, północnego wejścia - obecnie zamkniętego podwórka.
Dawne schody pomiędzy skałami.W średniowieczu to wejście było od dołu węższe, trudniej dostępne. Drewniane stopnie były wciśnięte pomiędzy ściany skalne.
 
Na dolnym dziedzińcu znajduje się studnia i pomieszczenie gospodarcze. W kierunku północnym roztacza się ładny widok.
 
Widok z tarasu górnego w kierunku pólnocnym.
 
19. Kościół z 1693 roku z dokładnie na wschód umieszczonym ołtarzem (tzw.kościół orientowany). Chór jest połączony z zachodnim ramieniem schodów przeznaczonych dla turystów.
 
 Kościół skalny - prezbiterium.      Kościół skalny - chór.
Myślę, że dałem dużo zdjęć zamku skalnego Sloup które pozwolą każdemu wyrobić swoje zdanie czy warto go odwiedzić. Na koniec ostatnie dwa zdjęcia tej malowniczej skały zrobione  z tarasu widokowego nad jaskinią Samuela.
 
      Widok z nad jaskini Samuela.
 
Widok z nad jaskini Samuela. 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
 
Opis i planik wykorzystałem z udostępnionego w kasie folderu.