FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      GÓRY SOWIE i OKOLICE      Zamek Książ i palmiarnia. Część 1. (palmiarnia)
 
 
Ranek w Glinnie zapowiadał ładny dzień - świeciło słońce, nigdzie śladu śniegu, więc po śniadaniu postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę rowerową z Przełęczy Walimskiej przez Wielką Sowę i dalej w zależności od panujących w górach warunków. Mając po podróży nierozładowane rowery oraz nie chcąc podjeżdżać z Glinna ok. 4 km pod sporą górę  ruszyliśmy samochodem na przełęcz.
 
Po trzech kilometrach okazało się, że warunki pogodowe zmieniły się diametralnie - gęsta mgła i świeżo spadły śnieg w wyższych partiach Gór Sowich nie dawał nam żadnych szans na wjechanie rowerami na Wielką Sowę.  Decyzja była jedna - jedziemy zwiedzać zamek Książ oraz palmiarnię w Lubiechowie.
 
 
Po dojechaniu na miejsce okazało się że był to strzał w dziesiątkę - na nizinach pełna wiosna.
 
 

Uwagi praktyczne - godziny otwarcia kas biletowych i ceny (dot. zamku i palmiarni)

1 kwietnia - 30 września

poniedziałek - piątek:
- kasa czynna w godz. 10.00 – 17.00
sobota - niedziela:
- kasa czynna w godz. 10.00 – 18.00

1 października – 31 marca

poniedziałek - piątek:
- kasa czynna w godz. 10.00 – 15.00
sobota - niedziela:
- kasa czynna w godz. 10.00 – 16.00

UWAGA: Ostatnie wejście z przewodnikiem dla turystów indywidualnych jest organizowane najpóźniej godzinę przed zamknięciem Kasy Biletowej (tj. w sezonie: o godzinie 16.00 w dni robocze i o godzinie 17.00 w weekendy, poza sezonem: o godzinie 14.00 w dni robocze i o godzinie 15.00 w weekendy).

Zamek Książ oraz palmiarnia są ponadto nieczynne dla zwiedzających w dniach:

- Pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych (święta ruchome)
- Dzień Wszystkich Świętych - 1.11.
- Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia - 25.12.
- Nowy Rok - 01.01.

Ceny biletów w zależności od zakresu zwiedzania.
 
Najbardziej popularne zwiedzanie indywidualne bez przewodnika to pakiet: zamek,tarasy i palmiarnia w cenie biletu normalny - 25 zł, ulgowy - 18 zł. Dopłata za przewodnika w języku polskim to 5 zł.
 
 
Powstanie palmiarni w Lubiechowie zawdzięczamy księżniczce Marii Teresie Cornwallis-West, zwanej Daisy, która była miłośniczką kwiatów i oryginalnych roślin.
 
To dla niej w roku 1908 - 1911 małżonek Jan Henryk XV wybudował palmiarnię, cieplarnie, rosarium, ogród owocowo-warzywny i ogrody w stylu japońskim. Wszystko to otrzymało nazwę zakładu ogrodniczego pracującego na potrzeby zamku Książ.
 
Całe zamierzenie rozlokowane na przestrzeni prawie 2000 metrów kwadratowych kosztowało ogromną jak na tamte czasy sumę 7 milionów marek w złocie. 
Po zakończeniu budowy centralnego budynku o wysokości 15 metrów z metalu i szkła którym teraz chodzimy, zostały sprowadzone egzotyczne rośliny i drzewa, między innymi palmy daktylowe.
 
 
 
 
 
W czasie zagospodarowywania palmiarni i oranżerii została sprowadzona z Sycylii zastygła lawa z wulkanu Etna, którą rozbijano i tworzono groty, wodospady oraz ściany do obsadzania roślinami. Efekty podziwiamy do dzisiaj.
 
 
 
 
 
 
Budynek główny palmiarni został otoczony jednokondygnacyjnymi oranżeriami, a na dachu palmiarni utworzono niewielką galeryjkę widokową z widokiem na okolicę. 
 
 
 
 
 
Chodzimy w koło i oglądamy te wspaniałe kolorowe widoki, szczególnie gdy godzinę wcześniej na Przełęczy Walimskiej była pełnia zimy.
 
Tu mamy raj dla oczu i namiastkę wiosny lub lata. Większość roślin jest opisana na wywieszkach, ale są to nazwy egzotyczne więc ich nie przytaczam bo i tak jest je trudno zapamiętać. Wystarcza na nie patrzeć.
 
 
Dzięki palmiarni rodzina książęca miała przez cały rok roślinki do dekoracji pomieszczeń zamkowych i ogrodów pałacowych, oraz warzywa do kuchni. Trzeba tu zaznaczyć, że od samego początku istnienia palmiarnia była udostępniona do zwiedzania.
 
                            
 
                            
 
Nie samymi kolorowymi roślinami sycimy wzrok, jak przystało na oranżerię możemy również oglądać kolorowe ryby i płazy. Szczególnie spodobały się nam małe żółwie w swojej sadzawce pośród zielonych roślin. 
 
 
 
       
 
 
   
 
     
 
 
 
 
 
Jak widać na zdjęciach już w marcu jest bardzo duża różnorodność roślin kwitnących z różnych zakątków świata - ponad 250 gatunków. Z jeszcze nie kwitnących szczególnie duża jest kolekcja kaktusów.
 
 
 
 
 
 
Dodatkową atrakcją od grudnia 2013 roku jest wystawa bonsai pokazująca około 50 uformowanych drzewek oraz dziesiątki innych w różnych fazach formowania.
 
      
 
Organizatorem wystawy jest Pan Piotr Czerniachowski z Wałbrzycha prowadzący firmę projektującą ogrody i wystawy miniaturowych drzew między innymi w czasie  Festiwalu Kwiatów i Sztuki odbywających się w maju na zamku Książ.
 
 
                                         Klon Palmowy (Acer palmatum)
 
                                         Styl: MOYOGI (wyprostowany nieregularny)
                                         Wiek: około 50 lat
                                         Donica: Chiny
 
 
 
Wystawa bonsai wyeksponowana jest w osobnej szklarni, z tablic informacyjnych dowiadujemy się o tworzeniu bonsai,wieku drzew oraz stylach   wykonywania.Poniżej kilka zdjęć tych małych drzewek.
 
 
 
                                           Buk (Fagus crenata)
 
                                           Styl: Chokkan (wyprostowany)
                                           Wiek: około 80 lat
                                           Pochodzenie: Yamadori (jap. z natury)
                                           Donica: Japonia
 
 
 
 
                                                                U góry: Klon Burgera (Acer Buergerianum)
                                                                         Styl: NEGARI (korzenie powietrzne)
                                                                         Wiek: około 100 lat
                                                                         Pochodzenie: Yamadori (jap. z natury)
Z boku: Sosna drobnokwiatowa (Pinus parviflora)
Styl: KABUDACHI (grupa)
Wiek: około 100 lat         Donica: Japonia
 
 
            
                     Sosna Drobnokwiatowa (Pinus parviflora)                                                                 Modrzew (Larix)
                     Styl: MOYOGI (wyprostowany nieregularny)                                                              Styl: CHOKKAN (wyprostowany)
                     Wiek: około 60 lat                                                                                                       Wiek: około 90 lat
                     Pochodzenie: Szkółka                                                                                                  Pochodzenie:Yamadori (jap. z natury)
                     Donica: Japonia                                                                                                           Donica: Chiny
 
Od lipca 1994 do września 2012 roku właścicielem palmiarni była Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Obecnym właścicielem jest gmina Wałbrzych, która kupiła palmiarnię we wrześniu 2012 roku. Palmiarnia administrowana jest przez gminną spółkę Zamek Książ.
                                                                                                                    
 
 
W palmiarni działa Kawiarenka pod Tropikiem więc na koniec nie obyło się bez lodów waniliowych z malinami, kawy skonsumowanych pośród bujnej zieleni.
 
Palmiarnia mieści się w Wałbrzychu dzielnica Lubiechów, ul.Wrocławska 158.
 
 
 
 
       
 
Kończymy zwiedzanie palmiarni w Lubiechowie i postanawiamy do zamku Książ pojechać rowerami, co pozwoli nam po zwiedzeniu kontynuować dalszą wycieczkę rowerową do ruin zamku Cisy oraz ruin zamku Stary Książ. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji  część 2  - zwiedzanie zamku Książ.
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
Wejście do części 2:   Zamek Książ i palmiarnia. Część 2. 
 
 
 
 
 
 
http://www.ksiaz.walbrzych.pl/palmiarnia.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Palmiarnia_w_Wa%C5%82brzychu
http://walbrzych.naszemiasto.pl/artykul/wystawa-bonsai-w-walbrzyskiej-palmiarni,2111386,artgal,t,id,tm.html