FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      JURA      Złoty Potok - Zespół pałacowo-parkowy

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska  - Złoty Potok zespół pałacowo-parkowy

                                                                        wycieczka z dnia 21 lutego 2014r. 
 
         
 
Jest to kontynuacja wycieczki której opis zamieściłem wcześniej  "Spacer wokół stawów w Złotym Potoku" Link do tej wycieczki:  >Złoty Potok i okolice 
 
Z parkingu przed Złotym Potokiem (przy drodze na Olsztyn) jedziemy do centrum Złotego Potoku. Po przejechaniu 3,9 km parkujemy w Alei Klonów znajdującej się naprzeciwko głównego wejścia do zespołu pałacowo-parkowego w Złotym Potoku. Bezpłatny parking znajduje się w okolicy  stajni "Wiking" i budynku Nadleśnictwa.
 
 
 
Z parkingu w Alei Lipowej do wejścia głównego to tylko kilkadziesiąt metrów. Należy przejść na drugą stronę drogi Żarki - Janów (ul.Żarecka). Na teren zespołu pałacowo-parkowego zakaz wjazdu.
 
 
 
Przed przejściem dla pieszych mijamy po lewej stronie przydrożną figurkę Chrystusa, w tle widać budynek dawnego Zarządu Dóbr Złotopolskich - obecnie Nadleśnictwo w Złotym Potoku.
 
 
 
Przez niepozorną bramę wchodzimy na teren XIX wiecznego zespołu pałacowo-parkowego w Złotym Potoku. Całość ogrodzona kamiennym murem składa się z wybudowanego w 1856 roku pałacu, dworku oraz parku ze stawem "Irydion". Załączam planik tego kompleksu.
 
 
 
Tuż po minięciu bramy, po po lewej stronie wzdłuż muru widać ładne założenie parkowe tj. Aleję Grabową. O tej porze roku to jedynie szpaler drzew ogołoconych z liści.
 
 
 
Zaś po prawej  na tle budynku ochronki prowadzonej kiedyś przez hrabinę Stefanię Raczyńską ustawiono kamienną płytę upamiętniającą światowej sławy polskiego tenora Jana Kiepurę. Jan Kiepura uczęszczał do tej ochronki. Płytę ufundowali w stulecie urodzin Kiepury mieszkańcy Gminy Janów i Bożena Cul z Secemina absolwentka LE w Złotym Potoku.
 
 
 
Przez środek zespołu przepływa Wiercica na której wybudowano staw "Irydion" który do dzisiaj jest bardzo zadbany. Przechodzimy mostek na ujściu Wiercicy ze stawu.
 
 
 
 
 
Staw usytuowany w parku otaczającym pałac Raczyńskich został przez poetę Zygmunta Krasińskiego nazwany "Irydionem".
 
       
 
 
 
 
Od strony stawu Irydion ładnie widać potężną bryłę pałacu Raczyńskich. Został wybudowany w 1856 roku przez Wincentego Krasińskiego - ojca Zygmunta Krasińskiego.
Już w roku 1581 stał w tym miejscu dwór obronny, kilkakrotnie przebudowywany przez kolejnych właścicieli - noszący nazwę zamku. W roku 1625 Jan Koryciński odsprzedał zamek Stanisławowi Koniecpolskiemu. Jeszcze kilkakrotnie zamek zmieniał właścicieli i coraz bardziej popadał w ruinę.
Dopiero w 1851 roku kiedy majątek Złotopolskich kupił generał hrabia Wincenty Krasiński, zamek został odremontowany i zamieniony na rezydencję pałacową.
 
 
 
Pałac po remoncie był nie zamieszkały do czasu, gdy wprowadziła się do niego starsza córka Zygmunta Krasińskiego - Maria Beatrix, która wyszła za mąż za hrabiego Aleksandra Raczyńskiego.
 
 
 
 
Wtedy to pałac został zmodernizowany, umeblowany i wyposażony w obrazy, sprzęty.
 
 
Do pałacu trafiło ok. 70 obrazów, 25 grafik i rysunków.
 
 
Następnym gospodarzem pałacu został hrabia Karol Raczyński, który w latach 1903 - 1905  po gruntownej przebudowie zamieszkał w nim wraz ze swoją żoną Stefanią Czetwertyńską.
 
W roku 1857 w Złotym Potoku mieszkał wybitny polski  twórca epoki romantyzmu Zygmunt Krasiński.
 
Mieszkał w dworku obok pałacu wraz z żoną Elżbietą z Branickich i swoimi dziećmi. Po śmierci swojej najmłodszej córki Elżbiety wyjechali ze Złotego Potoku.
 
 
Front pałacu od strony stawu Irydion j zakończony trójkątnym przyczółkiem z kartuszem herbowym.
 
 
Kilka lat temu w pałacu miał siedzibę Zarząd Jurajskich Parków Krajobrazowych, obecnie pałac stoi zamknięty na cztery spusty z uwagi na roszczenia spadkobierców. 
 
W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu stoi parterowy dworek z 1829 roku zbudowany w stylu klasycystycznym, mieści się w nim Muzeum Zygmunta Krasińskiego.

         
 
          
 
Jak widać na zdjęciu użytkowany budyneczek dworku którym zarządza Gmina Janów wygląda całkiem dobrze, a w środku oglądać można stałą ekspozycję poświęconą rodzinom Krasińskich i Raczyńskich. Wstęp płatny: 4 zł bilet normalny, 2 zł bilet ulgowy. 
 
Obecnie w dworku można obejrzeć stałą ekspozycję związaną z rodziną Krasińskich i Raczyńskich. Zgromadzono tu przedmioty pochodzące z majątków tych rodzin - meble, obrazy, rzeźby i drobne przedmioty użytkowe.
 
 
            
 
            
 
Na szczególną  uwagę zasługuje oryginał pianina marki "Erard" przeznaczonego dla Delfiny Potockiej - żony Mieczysława Potockiego. Po rozwodzie z Potockim była przyjaciółką i powiernicą Zygmunta Krasińskiego.
 
 
 
  
W osobnej salce oglądamy eksponaty związane z Powstaniem Styczniowym. Jest to wystawa z okazji obchodów 150 rocznicy wybuchu powstania.
 
 
 
 
 
Pałac i dworek otoczone są 40-to hektarowym parkiem w stylu angielskim którego środkiem przepływa rzeczka Wiercica tworząca staw Irydion. W parku zaobserwować można wiele gatunków drzew, krzewów a wśród nich znajduje się pomnik przyrody - ok. 600 letni dąb szypułkowy "Dziad".
 
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
 
http://www.museo.pl/content/view/494/64/