FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      PONIDZIE      Wycieczka rowerowa Pińczów-Młodzawy-Chrobierz-Gacki-Grochowiska-Pińczów.

Ponidzie - Wycieczka rowerowa Pińczów (0,0 km) – Skrzypiów (1,41 km) – Młodzawy Duże (7,3 km) – Młodzawy Małe (8,42 km) – Młodzawy Małe kościół (9,01 km) - Chroberz (17,3 km) – Krzyżanowice Dolne ( 23,5 km) –  Marzęcin ( 29,39 km) – Grochowiska (34,1 km) – Bogucice I ( 39,44 km) – Pińczów ( 43,93 km)

                                      Wycieczka z dnia 21 czerwca 2017r.
Naszą wycieczkę rowerową zaczynamy z Pińczowa leżącego na Ponidziu, częściowo w Dolinie Nidy.
 
Z uwagi na piękne położenie oraz dużą ilość obiektów turystycznych w Pińczowie szerszą fotorelację z tej miejscowości pokazałem  w osobnym opracowaniu - „Spacer uliczkami Pińczowa”  >Spacer uliczkami Pińczowa. Odnośnik powtórzyłem na końcu tej fotorelacji.Zapraszam do obejrzenia.
Tradycyjnie pokazuję mapkę z naniesioną trasą wycieczki rowerowej i podanym orientacyjnym kilometrażem.
 
0,0 km trasy - zostawiamy samochód w okolicy kościoła pw. Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty, a konkretnie na parkingu przy Placu Wolności i ruszamy na dość długą całodniową wycieczkę rowerową.
 
Kościół przy rynku w Pińczowie.
     Rynek przy Placu Wolności w Pińczowie.
Z Pińczowa wyjeżdżamy ulicą Legionistów (droga nr 766) w kierunku południowo-zachodnim. Po ok. 300 metrach przejeżdżamy skrzyżowanie z ulicą Republiki Pińczowskiej (0,29 km trasy).
 
Po naszej prawej stronie ukazuje się starorzecze Nidy, lub jak kto woli Zalew Pińczowski, a tuż za nim lądowisko samolotów aeroklubu Pińczów.
Zalew w Pińczowie. 

Hangar i lądowisko nad Nidą w Pińczowie.

Przy zalewie usytuowane obiekty rekreacyjno-sportowe w postaci boiska, hali sportowej, kempingu, klubu wodnego. Pomiędzy drogą a zalewem stary dworzec autobusowy za którym dojrzeć można kapliczkę.

Kapliczka nad zalewem w Pińczowie. 
0,83 km trasy – most na rzece Nida.         1,41 km trasy - od drogi nr 766 odchodzi w lewo droga do miejscowości Zamoście i dalej do Zakrzowa. W tym miejscu oglądając się do tyłu ładny widok na Pińczów - widać wzgórze św. Anny z kapliczką.
Widok w kierunku Pińczowa od strony miejscowości Skrzypiów.
Zaś po lewej stronie drogi bardzo ładny widok na starorzecze Nidy oraz stary most nad starorzeczem nieczynnej kolejki wąskotorowej.
Starorzecze Nidy w Skrzypowie i most nieczynnej kolejki wąskotorowej.
Most i starorzecze wygląda tak zachęcająco, że na moment zjeżdżam w lewo z drogi głównej  w drogę na Skrzypiów aby zobaczyć z bliska ten ciekawy obiekt po kolejce wąskotorowej. Po ok. 200 metrach robię zdjęcia.
Dawny most kolejki wąskotorowej w Skrzypiowie - obecnie dzika kładka dla pieszych nad starorzeczem Nidy. 
 
Widok z mostu kolejki wąskotorowej w Skrzypiowie w kierunku Gór Pińczowskich. 
Wracamy do drogi głównej i jedziemy dalej prosto przez miejscowość Skrzypiów w kierunku Michałowa. Po powstaniu listopadowym dobra ziemskie Skrzypiów (również Pińczów, Książ Mały, Szaniec, Młyny, Pomyków, Brzeście, Włochy, Pasturka, Trzonów,Boczkowice, Zakrzów i Michałów) będące własnością Jana Olrycha Szanieckiego zostały skonfiskowane za jego udział w powstaniu a on sam został skazany zaocznie na karę śmierci.

2,01 km trasy – po prawej stronie mijamy dobrze zaopatrzony sklep spożywczy - ostatni moment na zakup napojów czy prowiantu, gdyż dalej może być z tym różnie.

Skręcamy w lewo na Wiślicę.2,25 km trasy – w lewo od drogi 766 odchodzi droga do miejscowości Młodzawy, Chroberz,Wiślica. W nią skręcamy. Od tego skrzyżowania zaczyna się szlak rowerowy koloru niebieskiego którym będziemy jechać przez większość wycieczki. Po lewej stronie biegły kiedyś tory kolejki wąskotorowej biegnące wzdłuż drogi aż do miejscowości Młodzawy Duże.

 
        

4,56 km trasy – skrzyżowanie w lesie. W prawo do Michałowa, w lewo do Zakrzowa. My dalej prosto.

Kapliczka w Młodzawach Dużych (6,93 km trasy)6,34 km trasy – po lewej stronie budynek gajówki Piaski      
 
    Gajówka Piaski.
6,43 km trasy – koniec lasu po obu stronach drogi. Początek miejscowości Młodzawy Duże.
6,93 km trasy – kapliczka przydrożna w Młodzawach Dużych przy sklepie spożywczym,        
 
7,00 km trasy – w lewo odchodzi droga na Piaski,.

7,3 km trasy– Młodzawy Duże, w lewo odchodzi droga w kierunku stawów rybnych.

7,4 km trasy- Młodzawy Duże, w prawo odchodzi droga w kierunku lasu.

7,76 km trasy – Młodzawy Duże, skrzyżowanie drogi z dawnym torem kolejki wąskotorowej. Po prawej stronie budynek szkoły, po lewej na skarpie kapliczka przydrożna.
  Budynek szkoły w Młodzawach Dużych.      Figurka w Młodzawach Dużych naprzeciwko szkoły.

8,4 km trasy – skrzyżowanie w miejscowości Młodzawy Małe. Wieś Młodzawy Małe położona jest na prawym brzegu Nidy a  znana jest  z prywatnego ogrodu botanicznego. Droga główna łagodnie skręca w prawo, my jedziemy na lewo do centrum wioski.
Młodzawy Małe - skręcamy na prawo. 
8,5 km trasy - droga asfaltowa prowadząca do kościoła w Młodzawach Małych skręca w lewo, zaś po prawej znajduje się prywatny "Ogród na Rozstajach" udostępniony dla publiczności w soboty, niedziele i święta od godz. 9 do 19. Wstęp płatny 5 zł od osoby.
Ogród na Rozstajach Młodzawy Małe 17.

Ogród na Rozstajach powstał w roku 1993 i jak do tej pory jest jedynym prywatnym ogrodem udostępnionym do zwiedzania w województwie świętokrzyskim. 
Ogród założyło małżeństwo Zofia i Tadeusz Kurczynowie. Pan Tadeusz Kurczyna wywodzi się z tych okolic, gdyż jego dziadkowie mieszkali właśnie w Młodzawach Małych.
 
 
 
 
Ogród położony jest na zboczu lessowego wąwozu a ogrodzenie przed wejściem ozdobione jest drewnianymi rzeźbami słowiańskich wojowników,czarownic itp. pilnujących starego domu i ogrodu.
 
... jałowiec chiński.
Ogród wart jest odwiedzenia więc zapraszam na osobną fotorelację:  >Młodzawy Małe - ogród na Rozstajach cz.1. 
      >Młodzawy Małe - ogród na Rozstajach cz.2.             Odnośniki powtórzę na końcu tej fotorelacji.

My kontynujemy jazdę skręcając w drogę na lewo prowadzącej do  kościoła. Nazwa wsi wywodzi się od osoby właściciela którym był Młodz. Na przestrzeni wieków, w dokumentach wymieniane są różne nazwy: Młodzów, Młodzewy, Młódzowy, Młódzawa, Młódzowy i ostateczne Młodzawy. Powstanie wsi sięga epoki średniowiecza a już w 1326 r. była ona siedzibą parafii rzymskokatolickiej.

8,58 km trasy – rozdroże we wsi Młodzawy Duże w kształcie litery Y. W rozdrożu stoi figurka. Oboma odnogami dojedziemy do kościoła.
Ja pojechałem na lewo i dojechałem do kościoła "od tyłu" mijając 8,84 km trasy budynek plebanii.  Gdy skręci się w prawo dojedzie się do kościoła od frontu.
   Dojazd do kościoła małym wąwozem.       Budynek plebanii.
 
          Wejście boczne na plac kościelny widziane od strony plebanii.             Wolnostojąca dzwonnica od frontu kościoła w Młodzawach Małych.

Całość placu kościelnego ogrodzona murem ze stacjami drogi krzyżowej w którym wyróżnia się wejściowa dzwonnica bramna - oczywiście wszystko pozamykane na cztery spusty. Pozostało więc jedynie popatrzeć z zewnątrz.

Wolnostojąca dzwonnica przy kościele św.Ducha i Matki Bożej Bolesnej w Młodzawach Małych.Późnobarokowy kościół pw. św. Ducha i Matki Boskiej Bolesnej wybudowany w latach 1716 – 1720, prawdopodobnie według projektu Kacpra Bażanka, twórcy hełmów Katedry Wawelskiej. Kościół ufundowany przez Teresę i Michała Kępskiego, podczaszego bracławskiego, dzierżawcy pobliskiego Kozubowa. Jest to zarazem najważniejszy zabytek w wiosce.
 
     Kościół w Młodzawach Małych.

Kościoł stoi na skraju miejscowości a jego wielkością nie powstydziło by się niejedno duże miasto. Świątynia od wieków przyciągała pątników z całego Ponidzia chcących zobaczyć i pomodlić się przed wizerunkiem Matki Bożej Bolesnej.
Według tradycji obraz, namalowany przez nieznanego artystę, był własnością książąt Wiśniowieckich. Księżna podarowała go swej przyjaciółce Zofii Komorowskiej, która wraz z mężem przeszła pod jego wpływem z kalwinizmu na katolicyzm.

Fasada zachodnia kościoła w Młodzawach Małych.W kryptach kościoła znajdują się groby familijne ordynatów pińczowskich. Tu spoczęli - w sarkofagu kamiennym margrabia Józef Władysław Myszkowski, zaś w potężnej, dębowej trumnie hrabia Aleksander Wielopolski .

 
      Fasada zachodnia kościoła w Młodzawach Małych.
Kto zada sobie trochę trudu może odwiedzić cmentarz znajdujący się 200 metrów za kościołem lub pojechać polną drogą w kierunku południowym i  zobaczy piękne lessowe wąwozy o wysokich ścianach.
Krajobraz za kościołem - droga polna prowadzi do lessowych wąwozów.
W zarośniętej po pas pokrzywami najstarszej części cmentarza dużo zabytkowych nagrobków - oto kilka z nich.
               
 
My od frontu kościoła, w kierunku zachodnim ruszamy dalej – głębokim wąwozem. Nie prowadzi tędy żaden szlak turystyczny, a warto zobaczyć charakterystyczne dla Ponidzia figury przydrożne.
Głęboki wąwóz lessowy (droga w kierunku zachodnim od frontu kościoła)
9,3 km trasy - po minięciu ostatnich zabudowań zjeżdżamy w lewo na drogę biegnącą polami .
9,7 km trasy – w prawo od naszej drogi polnej odchodzi droga prowadząca do drogi głównej Młodzawy – Kozubów. Właśnie w okolicy tego odejścia ujrzymy wspomniane trzy figury przydrożne w szczerym polu. Dojeżdżając od strony kościoła ukazują się dwie - trzecia jest ukryta w kępie drzew na przedłużeniu polnej drogi.
Figury przydrożne za miejscowością Młodzawy Małe,
Na zakręcie drogi polnej stoi rzeźbiony krucyfiks a symetrycznie po jego bokach, w znacznej odległości, figury świętych, Jana Kantego i Jana Nepomucena. Obie późnobarokowe z 1735 r., ze zdobieniami i płaskorzeźbami - jak mówi legenda ufundowane przez trzech braci. 
             

Mijamy figury i dalej jedziemy polną drogą.

9,85 km trasy dojeżdżamy do drogi asfaltowej prowadzącej do Kozubowa i Chrobrza. Skręcamy w lewo i z górki pędzimy około 1 km.
 
10,8 km trasyrozdroże drogi asfaltowej W Byczowie. W prawo do Kozubowa, w lewo do Chrobrza. My skręcamy do Chrobrza (drogowskaz na Wiślicę). Przy rozdrożu, u podnóża Góry Byczowskiej stoi pomnik bohaterów Republiki Pińczowskiej.
Pomnik Republiki Pińczowskiej. 
Republika Pińczowska lub Rzeczpospolita Kazimierzowsko-Proszowicka to obszar wyzwolony przejściowo w okresie 24 lipca - 12 sierpnia roku spod okupacji niemieckiej w wyniku wspólnych działań oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej. Wspólnym wysiłkiem wyzwolony został obszar o powierzchni 1000 km. Zbiór pamiątek po Republice Pińczowskiej eksponowany jest w pałacu Wielopolskich w Chrobrzu do którego niedługo dojedziemy.
 
14,5 km trasy – skrzyżowanie w miejscowości Chroberz. Jesteśmy na ulicy Akacjowej. W prawo ulica Leśna prowadząca do Woli Chroberskiej. W lewo ulica Parkowa prowadząca do pałacu Wielopolskich w zabytkowym parku - w nią skręcamy.
Skrzyżowanie ulic w Chrobrzu. Skręcamu w lewo w ul.Parkową. 
 
Kaplicaka słupowa w Chrobrzu.Przy skrzyżowaniu, na rogu ulicy Akacjowej i Leśnej stylowa kapliczka słupowa z Chrystusem Frasobliwym. Jej renowację przeprowadzono w 2016 roku.
 
   Kapliczka słupowa ro ul.Akacjowej i Leśnej w Chrobrzu.  
 
14,84 km trasy – droga skręca w prawo. Jesteśmy przy budynkach gospodarstwa pomocniczego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Bolesława Chrobrego. 
 
15,01 km trasy – po lewej stronie zrujnowane budynki gospodarcze folwarku, spichlerza i stodoły, w pobliżu których stoją budynki szkoły rolniczej i internatu. W spichlerzu dworskim zobaczyć można zrekonstruowane wnętrze wiejskiej chaty. Wjeżdżamy do parku gdzie po prawej stronie znajduje się budynek Zespołu Szkół, zaś naprzeciwko niego mini skansen starego sprzętu rolniczego z XIX i XX wieku.
         
15,26 km trasy – jesteśmy przy Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu.
Pałac Wielopolskich w Chrobrzu.
Nazwa miejscowości wywodzi się od wyrazu chrobry, co znaczy dzielny, przydomku pierwszego króla Polski. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1153 roku i jest zapisana w Codex diploticus Poloniae (Kodeksie Dyplomatycznym Polski) pod nazwą Chrober.
 
Powyższe dane zanotowała Kronika Marcina Kromera informująca, że pierwszy gród zbudował tu Bolesław Chrobry w 1020 roku. W XIII w., w latach 1244, 1250 i 1254 odbywały się tu dzielnicowe wiece krakowskie (zjazdy rycerstwa).
 
Uwagi praktyczne:

1. Planując rowerową wycieczkę, której początek i koniec znajduje się w miejscowości Chroberz miałem wątpliwości jak prawidłowo należy odmieniać nazwę. Dzięki internetowi pogłębiłem wiadomości w tym zakresie i w tej fotorelacji będę używał prawidłowej odmiany tj.

 • jadę do Chrobrza (niewłaściwie: do Chroberza, do Chrobierzy)

 • pochodzę z Chrobrza ( niewłaściwie: z Chrobierza, z Chrobierzy)

 • mieszkam w Chrobrzu ( niewłaścicwie: w Chroberzu, nie w Chrobierzu)

Zaś właściwa nazwa mieszkańców miejscowości to: chrobrzanka i chrobrzanin (małą literą)


W miejscu istniejącego tu wcześniej dworu , w roku 1859 zakończono budowę istniejącego do dzisiaj pałacu Wielopolskich według planów Henryka Marconiego.
 
Fundatorem był Aleksander Ignacy Wielopolski Gonzaga Myszkowski – XII ordynator pińczowski.
 
Fasada budynku ozdobiona jest wysuniętym gankiem z czterema kolumnami, nad którym na poziomie pierwszego piętra znajduje się taras.
 
Nad gankiem zwieńczenie attyką z czterema posągami przedstawiającymi Germanika – rzymski wódz, Ceres – bogini wegetacji i urodzaju, Minerwę – bogini sztuki i rzemiosła i Achillesa - heros i bohater wojny trojańskiej.
Attyka Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu. 

Obecnie w pałacu funkcjonuje Samorządowy Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia. Ośrodek można zwiedzać.

Jedna z sal wystawowych w pałacu.Uwagi praktyczne:

  1.poniedziałek i wtorek – nieczynne

  2. Zwiedzanie pałacu z przewodnikiem, czas zwiedzania 30 – 45 minut.

  3. Ośrodek jest prowadzony przez stowarzyszenie, zwiedzanie jest bezpłatne. Wsparcie finansowe dobrowolne do skarbony stacjonarnej w Ośrodku.

  Zdjęcia z Ośrodka

  W salach można obejrzeć ekspozycje:

  • Historia Ordynacji Wielopolskich
  • Izba Pamięci Republiki Pińczowskiej działająca od roku 2004 (otwarta w 60 rocznicę Republiki Pińczowskiej.

  • Historia Ordynacji Wielopolskich

  • Galeria Regionalna

  • Geograficzne i Geologiczne Studium Regionu

  • Wykopaliska z Pełczysk

  • Kącik barda Ponidzia Wojtka Belona i Wolnej Grupy Bukowina

  Ja dodatkowo trafiłem na wystawę okresową artystki malarki Jadwigi Wierzbickiej specjalizującej się w "pisaniu" ikon oraz rzeźb artysty rzeźbiarza Wojciecha Sochy - oto kilka zdjęć z tej wystawy.

                 
   
  Nie będę tu pokazywał zdjęć z poszczególnych ekspozycji stałych o których wspomniałem wcześniej - jedno jest pewne, że będąc w Chrobrzu warto odwiedzić pałac chociażby dla zobaczenia jak wyglądały poszczególne pomieszczenia takiej budowli. Ja ograniczę się do dwóch zaprezentowania trzech sufitów pałacowych.
  Sufit w jednej z sal pałacu Wielopolskich.
   
  Sufit w jednej z sal pałacu Wielopolskich.
   
   
   
  Pałac otacza 5 hektarowy park w stylu angielskim z wieloma starymi drzewami, między innymi zobaczyć można ogromnych rozmiarów platana klonowego oraz kilkusetletnie miłorzęby japońskie i lipy.
   
  Wspaniały okaz drzewa w pałacowym parku.
   
   

  Po zwiedzeniu pałacu i parku ruszamy dale ulicą Parkową przechodzącą w Staropolską.

  15,49 km trasy – skrzyżowanie z ulicą Glinki. Jedziemy dalej prosto ul. Staropolską.

  15,57 km trasy – skrzyżowanie z ulicą Bolesława Chrobrego. Jedziemy dalej prosto ulicą Staropolską.

  15,78 km trasy – w lewo odchodzi uliczka do oddalonego o 50 metrów kościoła. Wrócimy tu za kilka minut. Na razie jedziemy prosto ulicą Staropolską do do cmentarza parafialnego.

  16,2 km trasy – cmentarz parafialny. Na cmentarzu znajdują się stare nagrobki i zabytkowa kaplica cmentarna.
   
  Wyróżnia się na nim okazały grobowiec rodziny Wielopolskich, niegdyś dziedziców tutejszych, z ustawionym nań znacznych rozmiarów kamiennym krzyżem. Na końcu cmentarza widać kopce z krzyżami - zbiorowe mogiły żołnierskie z lat 1914 - 1915. Przy alei głównej pochowany jest pisarz Józef Morton (1911 – 1994).
   
          Zabytkowa kaplica cmentarna w Chrobrzu.
   
  Po zobaczeniu wracamy tą samą trasą w kierunku kościoła.

  16,62 km trasy – parking przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Chrobrzu. Jednonawowy kościół otoczony jest kamiennym murem z okazałą bramą wejściową. Tu chociaż otwarta furta na plac kościelny.
  Kościół w Chrobrzu.
  Pierwszy kościół istniał prawdopodobnie już za panowania Bolesława Chrobrego, zaś pierwsza wzmianka o parafii pochodzi z 1326 roku, obecny kościół wybudowano ok. 1550 roku.
   
  Zabytkowa drewniana dzwonnica widziana od strony ulicy.Na placu kościelnym stoi wolnostojąca drewniana dzwonnica kryta gontem.
   
         Zabytkowa drewniana dzwonnica widziana od strony placu kościelnego.
   
  Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Chrobrzu pochodzi z XVI wieku i został wybudowany z fundacji Stanisława Tarnowskiego. Wewnątrz znajdują się dwa najpiękniejsze renesansowe nagrobkami w Polsce przypisywane wybitnemu artyście – Janowi Michałowiczowi z Urzędowa.
   
  Nagrobek Stanisława Tarnowskiego w kościele w Chrobrzu.Jeden należy do ks. Zbigniewa Ziółkowskiego, kanonika krakowskiego i proboszcza chroberskiego, natomiast drugi do Stanisława Tarnowskiego, wojewody sandomierskiego i fundatora kościoła.
   
        Kościół w Chrobrzu.

  Ciekawostką może być fakt, że nad drogą położoną w wąwozie, pomiędzy kościołem a plebanią wybudowana jest kładka dla pieszych. Podobną kładkę spotkałem ostatnio przy kościele w Szydłowcu k/Radomia.

  Od kościoła jedziemy ulicą Podzamcze. Tu za kościołem wybudowany był kiedyś warowny zamek w którym w 1290 roku schronił się królewicz węgierski Jędrzej przed gniewem swojego brata. Dzisiaj po zamku pozostały małe ruiny (16,8 km trasy).
  Pozostałości ruin po zamku w Chrobrzu. 

  17,07km trasy – ulicą Podzamcze dojechaliśmy do drogi Chroberz – Bogucice. Skręcamy w prawo. Jedziemy w kierunku rzeki Nidy.

  17,22 km trasy – po lewej stronie ładna przystań Nad Nidą. Tu robimy krótką przerwę na odpoczynek i  posiłek.
   
  Most na Nidzie. W lewo zjazd do przystani.
   
    Przystań kajakowa na Nidzie.      Miejsce na odpoczynek przy przystani na Nidzie.

  17,3 km trasy – most na Nidzie. Robimy zdjęcie w kierunku przystani i ruszany w drogę powrotną do Pińczowa. Aby nie wracać tą samą trasą kierujemy się na Krzyżanowice, Gacki, Marzęcin, Grochowiska,Bogucin. Pozostało do przejechania ok. 24,4 km.
  Widok z mostu na Niidzie w kierunku przystani.
   
  Łąki nadnidziańskie przy drodze do Gacek. 
  20,5 km trasyskrzyżowanie w miejscowości Gacki osiedle. Na wprost droga prowadzi do drogi nr 767 (Pińczów-Busko Zdrój), na prawo do dużych Zakładów gipsowych "Nowa Dolina Nidy".
   
  Widok na wzgórza gipsowe w Gackach. 
   
  Widok na zakłady gipsowe "Nowa Dolina Nidy" w Gackach Osiedlu.
  My skręcamy w lewo w kierunku miejscowości Leszcze i Krzyżanowice. Jadąc przez Leszcze i Krzyżanowice jest możliwość odwiedzenia rezerwatu stepowego w Krzyżanowicach.

  21,5 km trasy jesteśmy w środku wsi Leszcze. nazwy wsi nie jest jednoznaczne. Może pochodzić od nazwiska właściciela – Leszcz - lub gatunku ryby występującej w pobliskiej Nidzie lub w stawach hodowlanych, założonych jeszcze przez Hugo Kołłątaja. Najstarsze wiadomości o Leszczach pochodzą z 2 połowy XVIII w., gdzie wspominane są jako dobrze zarządzany folwark proboszcza Hugona Kołłątaja.

  W marcu 1863 w tej wiosce kwaterowały wojska rosyjskie po bitwie stoczonej z oddziałem powstańczym Mariana Langiewicza w której to bitwie powstańcy utracili wozy z prowiantem.

  23,3 km trasy – Krzyżanowice Dolne. Nazwa wsi wywodzi się od właściciela Krzyżana i ma średniowieczne pochodzenie. Osada prawdopodobnie została założona przez jeńców tatarskich. Pierwotnie była osadą flisacką skąd wypływano do Wisły i dalej do Gdańska.  Wjeżdżając do Krzyżanowic Dolnych pierwszym obiektem jestpo lewej stronie kościół św. Tekli, zaś po prawej stronie widać wzgórze z rezerwatem "Krzyżanowice".
     Kościół św.Tekli w Krzyżanowicach Dolnych.      Widok z okolic kościoła na wzgórze z rezerwatem "Krzyżanowice".

  Pierwszy kościół stał tu już w XII wieku i został spalony od pioruna w 1789 roku, na jego miejscu w latach 1786-1789 wzniesiono nowy w stylu klasycystycznym pw. św. Tekli, ufundowanego przez ówczesnego proboszcza, ks. Hugo Kołłątaja.

  Dzwonnica przy kościele św. Tekli w Krzyżanowicach Dolnych.

  Jak widać na zdjęciu wszystko pozamykane, więc pozostało mi jedynie zrobić z drogi zdjęcie dzwonnicy.W drewnianej dzwonnicy znajduje się dzwon pochodzący prawdopodobnie z cerkwi.

  23,5 km trasy - droga skręca w prawo. My wjeżdżamy na prawo do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego "Zacisze" w Krzyżanowicach Dolnych. Obiekt położony jest w dolinie rzeki Nidy, na obszarze Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego i wspaniale nadaje się na odpoczynek po przejechaniu 24 km rowerem. Robię więc dłuższą przerwę na posiłek.
  Ośrodek wypoczynkowy "Zacisze"
   
  Ośrodek wypoczynkowy "Zacisze"
  Ośrodek wypoczynkowy "Zacisze" Obiekt położony jest w dolinie rzeki Nidy, na obszarze Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego i wspaniale nadaje się na odpoczynek po przejechaniu 24 km rowerem. Robię więc dłuższą przerwę na posiłek.
   
       

  Wyjeżdżając z ośrodka cofamy się ok. 150 metrów na wysokość mijanego wcześniej kościoła i skręcamy w dróżkę prowadzącą  do cmentarza.
  23,9 km trasy - mijamy cmentarz a na wzgórzu zaczyna się  teren  rezerwatu przyrody „Krzyżanowice” o powierzchni 18 hektarów.
  Rezerwat "Krzyżanowice". 
  Moja trasa prowadzi polnymi nieoznakowanymi ścieżkami przez teren rezerwatu - jest dosyć trudna, gdyż trzeba wtaszczyć rower na wzgórze i jechać zarastającymi ścieżkami. Warto jednak taką dziką trasę pokonać z uwagi na bliskie obcowanie z przyrodą i piękne szerokie widoki.
   
   
  Jest to rezerwat ścisły w którym występuje roślinność stepowa: murawy stepowe, miłek wiosenny, zawilec wielkokwiatowy, ostnica Jana, mikołajek polny, dziewięćsił, pierwiosnek lekarski, ostrożeń pannoński.
   
   
   
  Rezerwat "Krzyżanowice jest największym rezerwatem kserotermicznym na Ponidziu. Znajduje się na tzw. Garbie Krzyżanowickim zbudowanym z margli, wapieni i gipsów.
   
  Znaleźć tu można liczne lejki i zapadliska krasowe. Garb opada stromo w kierunku doliny Nidy i moja trasa prowadzi właśnie tym garbem z widokiem w dolinę.
  Dla ewentualnych zainteresowanych tym fragmentem trasy poniżej mapka z trasą i podanym kilometrażem wg całej trasy mojej wycieczki rowerowej. 
  Trasa dosyć trudna jak na rower, ale bardzo malownicza. Oprócz rezerwatu, pomiędzy km 26,35 a 26.7 bardzo ładne dwa jeziorka (Podkowa i Pompa)  w miejscu dawnych kamieniołomów. A jak ładne pokażę na kilku zdjęciach.
  Jezioro Podkowa.
   
  Dawny kamienmiołom - dzisiaj jezioro Podkowa. 
  Jezioro Podkowa - raj dla wędkarzy.
   
  Jezioro Pompa - kemping.

  27,13 km trasy - skrzyżowanie dróg. Dojechaliśmy do drogi ze szlakiem rowerowym niebieskim z którego zjechaliśmy na 20,5 km trasy. Skręcamy w lewo na drogę która prowadzi do głównej drogi Pińczów-Busko Zdrój.

  28,3 km trasy - zjeżdżamy na prawo w boczną asfaltową drogę prowadzącą do miejscowości Marzęcin.
  29,39 km trasy - droga w Marzęcinie skręca w lewo. Dalej jedziemy tą drogą.
  30,27 km trasy - dojeżdżamy do głównej drogi Pińczów - Busko Zdrój.  Pomimo że naszym celem jest powrót do Pińczowa skręcamy w prawo w kierunku Buska. Nie jest to pomyłką - po ok.  440 metrach skręcimy w lewo na drogę leśną i tym samym unikniemy jazdy ruchliwą drogą do Pińczowa (ok. 10 km).
  30,71 km trasy - z drogi Pińczów-Busko skręcamy na lewo. Od tej pory należy jechać zgodnie ze znakami szlaku rowerowego koloru niebieskiego.
  Droga leśna prowadząca do Pińczowa - niebieski szlak rowerowy.
  31,46 km trasy - droga leśna rozgałęzia się, skręcamy na lewo i jedziemy  aż do drogi asfaltowej (33,04 km trasy).

  W tym miejscu należałoby skręcić w lewo, ja jednak celowo  skręciłem w prawo w celu zobaczenia pomnika w miejscowości Grochowiska (34,1 km trasy).

     Pomnik w miejscowości Grochowiska.        Pomnik w miejscowości Grochowiska.

  Obelisk z piaskowca pińczowskiego stoi na skraju lasu przy drodze do Bogucic. Został tu ustawiony w 1973 roku tj. w setną rocznicę bitwy pod Grochowiskami stoczonej przez powstańców w dniu 18 marca 1863 roku z wojskami moskiewskimi. Tu 3-tysięczne zgrupowanie wojsk gen.Mariana Langiewicza walczyło z dużym korpusem rosyjskim dowodzonym przez gen Czegeriego. 

  I tym sposobem zrealizowałem zaplanowaną wycieczkę rowerową - pozostał mi powrót szlakiem niebieskim do Pińczowa. Z uwagi na bardzo piaszczyste podłoże na km 39,44 zjechałem na lewo do drogi głównej Busko-Pińczów (40,3 km trasy) i nią dojechałem do Pińczowa kończąc trasę (43,93 km).  Całodniowa wycieczka rowerowa bardzo udana, zarówno pod względem pogody jak i atrakcyjności spotkanych obiektów i widoków.


  Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 

  Spacer uliczkami Pińczowa:  >Spacer uliczkami Pińczowa. 
   
                                    >Młodzawy Małe - ogród na Rozstajach cz.2.