FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BESKID SĄDECKI i NISKI      Wycieczka na Górę Parkową w Krynicy Zdroju.
 

Wycieczka na Górę  Parkową w Krynicy Zdroju.
                                                                                                                            Wycieczka z dnia 7 czerwca 2015r.
 
   
 
Po dłuższej wycieczce rowerowej odbytej dzień wcześniej na trasie  Jaworzyna Krynicka - Bacówka Wierchomla - Szczawnik - Złockie - Muszyna - Krynica Zdrój, cały następny dzień postanowiliśmy poświęcić na zwiedzanie Krynicy Zdroju. Efektem tego było przejście centrum Krynicy, odwiedzenie Muzeum Nikifora, cerkwi przy ulicy Cmentarnej oraz wejście na Górę Parkową. W tej fotorelacji pokażę zdjęcia z wycieczki na Górę Parkową.
 
       
 
Wycieczkę rozpoczynamy z centrum Krynicy Zdroju tj. z Parku im.M.Dukieta zlokalizowanego u zbiegu ulic Zdrojowej, Piłsudskiego i Pułaskiego. Park jest niewielki  ale gustownie urządzony - przepływa nim potok Kryniczanka do którego wpada Potok Palenica.
 

 
           
 
Z kwatery na ul. Krakowskiej właśnie tym parkiem skracamy sobie drogę na deptak czyli Bulwary J.Dietla. Dochodzimy do ul.Nowatorskiego róg al.Nikifora Krynickiego - w tym miejscu  ustawiono  pomnik artysty. 
 
  
 
Nikifor Krynicki, właściwie Epifaniusz Drowniak  urodził się 21 maja 1895 w Krynicy Zdroju, zmarł 10 października 1968 roku w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu - był światowym malarzem naiwnym (przedstawiciel prymitywizmu).
 
Był polskim malarzem pochodzenia łemkowskiego. Większość życia żył samotnie, w nędzy uważany przez otoczenie za upośledzonego psychicznie kalekę. Dopiero pod koniec życia został doceniony i uznany na całym świecie za jednego z najwybitniejszych prymitywistów.   Od roku 1960 aż do śmierci Nikiforem opiekował się krynicki artysta malarz Marian Włosicki który stworzył mu dobre warunki do pracy i życia, a po śmierci zadbał o zachowanie jego twórczości.
 
Pomnik odsłonięto w 2005 roku, autorem jest Czesław Dźwigaj - przedstawia Nikifora siedzącego na murku z nieodłączną walizeczką z przyborami do malowania oraz towarzyszącego mu zawsze psa.
 

 
Z ulicy Nowatorskiego skręcamy  na lewo w al.Nikifora Krynickiego. Idziemy wzdłuż potoku Palenica mijając na początku  po prawej  pięciogwiazdkowy hotel "Prezydent", stację dolną kolejki na Górę Parkową, zaś po lewej stronie restaurację i gospodę "Hydropatia".
 
         
 
 
 
 
W tym miejscu jest wariant wycieczki: pieszo ścieżką na Górę Parkową albo dla bardziej wygodnych wjazd kolejką.
 
Kolej linowa na Górę Parkową w Krynicy została wybudowana w roku 1937 przez Spółkę z o. o. "Kolej Górska w Krynicy". Jest to kolej linowo-terenowa.
Dolna stacja znajduje się na wysokości 584 m n.p.m., natomiast górna na szczycie Góry Parkowej 732 m n. p. m.. 
 
Długość trasy ciągnącej się w linii prostej wynosi 642 m, różnica poziomów  148 m. Wagoniki zabierają 50 osób, czas wjazdu to 2:42 minuty. Czynna jest codziennie w godzinach od 1000 do 1900.
Cennik na sezon 2015: normalny w jedną stronę - 10 zł;  normalny w obie strony - 15 zł; ulgowy w jedną stronę - 8 zł; ulgowy w obie strony - 12 zł.
 
 
 
W końcowej części al.Nikifora Krynickiego dochodzimy do fontanny i drewnianego budynku z roku 1933 - pijalni wód mineralnych "Jan" i Józef".
 
 
Krynica Zdrój słynie z bogactwa wód mineralnych.Na obszarze administracyjnym uzdrowiska Krynica-Zdrój znajdują się 23 ujęcia wody, z tego
7 ujęć(„Zdrój Główny”, „Słotwinka”, „Jan”, „Józef”, „Mieczysław”, „Tadeusz”, „Zuber”) stosuje się do kuracji pitnej lub używa do produkcji wody butelkowanej. Pozostałe ujęcia dostarczają wody mineralne do inhalacji oraz kąpieli mineralnych.
 
 
Niegdyś w tym miejscu znajdowały się dwa osobne pawilony nad każdym ze źródeł. W 1933 roku zbudowano obecną pijalnię kryjąc obydwa źródła. Zdrój "Józefa" pierwotnie zwał się zdrojem Dudzika 1, od nazwiska właściciela zdroju.
 
Źródło zostało zakupione przez Zarząd Zdrojowy w 1880 roku. Otrzymał nową nazwę na cześć dr Józefa Merunowicza, ówczesnego kierownika Departamentu Sanitarnego Namiestnictwa we Lwowie, bardzo dbającego o rozwój Krynicy.
 
Tuż przy budynku pijalni zaczyna się ścieżka przyrodnicza poprowadzona stokami Góry Parkowej. Składa się ona z 9 przystanków z tablicami informacyjnymi dzięki którym możemy poznać wiele gatunków flory i fauny z tego terenu.
 
 
Dla lepszej orientacji poniżej fragment planu Krynicy Zdroju z naniesioną trasą wycieczki pokazywanej w tej fotorelacji. Początek i koniec pokazany grubszą czarną strzałką.
 
 
 
Wkrótce dochodzimy do rozwidlenia ścieżek. Idąc na wprost po pewnym czasie doszlibyśmy do ulicy Pułaskiego prowadzącej do Tylicza. My skręcamy w prawo na mostek nad Potokiem Palenica.
 
         
 
Na końcu dłuższej prostej skrzyżowanie ścieżek. Jeżeli pójdziemy kawałek w prawo dojdziemy do charakterystycznego miejsca jakim jest mostek nad dawnym torem saneczkowym - jest to znak że idziemy źle.  Wracamy wtedy kilkanaście metrów i skręcamy na ścieżkę prowadzącą do góry.
 
 
Teraz czeka nas  dłuższy spacer cały czas lekko pod górkę. Jeżeli będziemy mieć szczęście i nie zejdziemy ze ścieżki, to po przejściu ok.1350 metrów od pijalni wody Jan jesteśmy na szczycie Góry Parkowej.  Na górze jest kilka ścieżek w prawo doprowadzających do górnej stacji kolejki. Tu już zabłądzić trudno - charakterystyczne budynki restauracji, zjeżdżalnie itp.
 
           
 
Jak przystało na górę mającą 741 m n.p.m.rozpościera się z niej ładny widok. Patrząc z tarasu górnej stacji kolejki w kierunku północnym widać fragmenty Krynicy Zdroju oraz górującą nad nią Jaworzynkę inaczej zwaną Żydówką - 899m n.p.m.   Po jej lewej stronie Przełęcz Biała - 792 m n.p.m.
 
 
Natomiast na południową stronę najlepszy widok jest z punktu widokowego jakim są schody prowadzące do górnej stacji kolejki. Widać panoramę Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Przy dobrej pogodzie widać Tatry.
 
        
 
Przez Górę Parkową przebiega szlak pieszy koloru niebieskiego. Idąc nim w kierunku wschodnio-południowym prowadzącym na wzgórze Szalone dojdziemy do altany Janina. Na jej wysokości w prawo odchodzi ścieżka leśna do tzw. źródeka miłości.
 
           
 
 
Od drogi  szlakowej schodzi się wygodną ścieżką ok. 200 metrów. Legenda głosi, że kto napije się wody z tego źródełka będzie miał powodzenie w miłości. 
 
 
Jedno jest pewne, że picie wody z tego źródełka na pewno nie zaszkodzi. Wracamy na szczyt Parkowej Góry. Po drodze ustawione altany w których można chwilkę odpocząć.
 
 
        
 
Początkowo z Góry Parkowej  do  Krynicy Zdroju  schodzimy  ścieżką  szlaku  niebieskiego  biegnącego  wspólnie  ze  ścieżką  przyrodniczą  "Góra Parkowa". 
 
 
Trasa szlaku niebieskiego dobrze oznakowana na drzewach. Ścieżka przyrodnicza również oznaczona charakterystycznym kwadratem ze strzałką pokazującą kierunek skrętu.
 
Dochodzimy do rozstaju ścieżek. Szlak niebieski skręca w lewo - można nim zejść do Krynicy Zdroju w okolicę Łazienek Borowinowych i Domu Towarowego "Pasaż Krynicki".
 
My skręcamy na rozstaju ścieżek w prawo zgodnie ze znakami ścieżki przyrodniczej. Po chwili dochodzimy do tzw. Polany Michasiowej ze źródłem Bocianówka oraz dużą Michasiową altaną.
 
 
 
 
 
Polana Michasiowa jest chętnie odwiedzana przez wczasowiczów. Poniżej polany Michasiowej znajduje się słynąca łaskami figura Matki Bożej na Górze Parkowej. Jest to miejsce tworzące Leśne Sanktuarium Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów.
 
 
Projekt figury został wykonany przez Artura Grottgera. Figura Matki Bożej Łaskawej stanęła w 1864 r., jej fundatorką była opiekunka ubogich Seweryna, hr. Badenii, która zamówiła dwie bliźniacze figury. Jedna stanęła na Placu Mariackim we Lwowie, druga  w Krynicy. Przed figurą gromadzą się chorzy i potrzebujący.
 
Tuż przy Leśnym Sanktuarium na wzmacniającym skarpę murze płaskorzeźba papieża Jana Pawła II, oraz tablice pamiątkowe z datami pobytu Papieża w Krynicy i okolicy.
 
 
 
Idąc dalej ścieżką przyrodniczą dochodzimy do "Czarnego Stawu" a następnie do "Łabędziego Stawu". Czarny Staw i jego otoczenie jest siedliskiem płazów będących pod ścisłą ochroną takich jak żaba trawna, kumak górski, traszka górska czy ropucha szara.
 
 "Czarny Staw na Górze Parkowej w Krynicy Zdroju.         "Łabędzi Staw" na Górze Parkowej w Krynicy Zdroju.
 
       
 
Na Łabędzim stawie bytują ptaki wodne bardzo charakterystyczne dla miejsc rekreacji i wypoczynku a są to: kaczka krzyżówka,cyraneczka, kurka wodna,łyska , łabędź niemy, gęś egipska, bernikla kanadyjska i inne.
 
           
 
 
Dochodzimy do drewnianego kościółka pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej w Krynicy Zdroju. Wybudowany w 1863 roku na stoku Góry Parkowej był pierwszym kościołem zdrojowym - obecnie jest kościołem pomocniczym. 
 
 
 
Jest to kościół zaprojektowany przez Feliksa Księżarskiego w kształcie ośmioboku połączonego z greckim krzyżem (cztery małe dobudówki z czterech stron świata). Całość oszalowana pionowo a złącza desek zakryte wąskimi listwami. Dobudówki pokryte dwuspadowym dachem gontowym.
 
Korpus ośmioboczny pokrywa wysoka kopuła zakończona latarnią z wieżyczką i krzyżem - pokryte gontami. Nad jedną z przybudówek pełniącej funkcję zakrystii wybudowana mała wieżyczka z pozorną latarnią i krzyżem.
 
Wewnątrz w dwóch wnękach ze sklepieniami kolebkowymi mieszczą się dwa ołtarze.
 
Ołtarz główny ozdobiony obrazem Przemienienia Pańskiego, podarowany przez biskupa tarnowskiego Grzegorza Zieglera.
 
W ołtarzu bocznym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.
 
W prawym ramieniu krzyża znajduje się wejście do zakrystii nad którym wiszą trzy obrazy.
 
W centralnej części Jezus pocieszający niewiasty, zaś po bokach święty Piotr i Paweł.
 
Ponadto wnętrze zdobią obrazy czterech świętych ewangelistów.
 
Z uwagi na wybudowanie w latach 1887 - 1892  nowego kościoła parafialnego pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, kaplica na "Dietlówce" położona na stoku Góry Parkowej była długo nieużywana.  Dopiero na prośby kuracjuszy odbywają się w niej nabożeństwa w każdą sobotę o godzinie 1000.
 
                                              
Po zwiedzeniu kościółka pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej możemy zakończyć wycieczkę wychodząc schodami na deptak krynicki obok pomnika Mickiewicza.
 
          
 
Jeżeli zdecydujemy się kontynuować spacer ścieżką na stoku Góry Parkowej dojdziemy do "Stawu Czaplego" z gniazdującą na nim parą łabędzi.
 
 
W tym drugim wariancie wycieczkę kończymy pomiędzy pijalnią główną a muszlą koncertową.
 
 
 
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
 
Przy opracowaniu korzystałem:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nikifor_Krynicki
http://www.krynica.iap.pl/?id=41277
http://www.krynica.pl/Kolejka-na-G%C3%B3r%C4%99-Parkow%C4%85-c64.html
tablic informacyjnych przy obiektach