FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Włochy. Turyn - spacer po historycznym centrum. Część 1.
 

Widok w kierunku centrum Turynu ze wzgórza Superga.Włochy. Turyn - spacer po historycznym centrum miasta.   Część 1.

                      Wycieczka z dnia 9 maja 2018 r.
Po porannym zwiedzeniu Bazyliki na wzgórzu Superga udajemy się do oddalonego o 5 km historycznego centrum Turynu. Fotorelację z Bazyliki de Superga można obejrzeć klikając:  >Włochy. Turyn - Bazylika de Superga. 
 
     Bazylika de Superga w Turynie.
Dla zainteresowanych odwiedzenia Bazyliki informuję, że z centrum Turynu można dojechać tramwajem nr 15 do dolnej stacji zabytkowego tramwaju którym z kolei wjedzie się na wzgórze z Bazyliką. Z centrum pod Bazylikę można dojechać autobusem nr 79. Poniżej mapka orientująca dojazd na wzgórze z Bazyliką.
 
 
 
Turyn (wł.Torino) – położony jest w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad (wł. Po), na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą historycznej krainy i prowincji Piemont (wł. Piemonte)
 
  1. Dworzec kolejowy
 
  2. Ulica Via Roma
 
  3. Plac Komitetu Wyzwolenia Narodowego (wł.Piazza CLN)
 
  4. Plac Piazza San Carlo  
 
  5. Galeria San Federico
 
  6.  Muzeum Egiptu
 
  7. Plac Piazza Carignano
 
  8. Plac Carlo Alberto
 
  9. Galeria Subalpejska
 
 10. Ulica Via Po
 
 11.Palazzo Madama
 
 12. Plac Zamkowy (Palazzo Castello)
 
 13. Ulica Via Giuseppe Garibaldi
 
 14. Katedra w Turynie
 
 15. Pałac królewski
 
 16. Muzeum Starożytności
 
 17. Park archeologiczny
 
 18. Pomnik
 
 19. Bastion
 
 20 Budynek dawnej synagogi
 
 21. Kościół parafialny Wielkiej Matki Bożej
 
                                                                                                                        22. Klasztor Kapucynów
Spacerując po centrum historycznym Turynu warto zwrócić na rzymski zabudowy, gdzie ulice przecinają się pod kątem prostym dzielącym zabudowę na prostokątne działki.
 
Arkady na jednej z ulic historycznego centrum Turynu.Na ciągach ulic co jakiś czas znajdują się większe place przy których lokalizację mają ważne budowle państwowe i prywatne.  Do najważniejszych ulic w centrum historycznym można zaliczyć  takie ulice jak:
  • Via Roma, biegnąca w osi z południa na północ - na planie oznaczona nr 2. Jest to jedna z ładniejszych ulic w Turynie biegnących od stacji kolejowej Torino Porta Nuova (na planie oznaczona nr 1) do placu zamkowego Piazza Castello (na planie oznaczony nr 12).
Przy niej pod arkadami znajdują się najładniejsze ale i najdroższe sklepy, restauracje i kawiarnie. Jest uważana za najbardziej reprezentacyjną ulicę w Turynie.
  • Via Po, biegnąca w osi ze wschodu na zachód - na planie oznaczona nr 10. Zaczyna się przy moście Ponte Vittorio Emannnule I, a kończy również przy placu zamkowym Piazza Castello.
Przy tej ulicy znajduje się wiele księgarni, galerii - można powiedzieć że jest bardziej kameralna, artystyczna. Tu również nie musimy obawiać się deszczu, gdyź wszystkie budynki mają arkady.
  • Via Giuseppe Garibaldi - na planie oznaczona nr 13. Jest jakby przedłużeniem ulicy Via Po w kierunku zachodnim.
Obie ulice rozdziela plac zamkowy. Tą ulicę najczęściej odwiedzają turyści chcący zrobić zakupy - jest to deptak wyłączony z ruchu kołowego, z największą ilością różnorakich sklepów.
 
 
Idąc Via Roma od strony dworca kolejowego dochodzimy do placu Komitetu Wyzwolenia Narodowego (wł.Piazza CLN) z dwoma fontannami których rzeźby symbolizują dwie rzeki - Po i Dora Riparia.
 
Podczas II wojny światowej przy tym placu, w hotelu Narodowym mieściło się Gestapo.
 
Po minięciu dwóch bliźniaczych kościołów Santa Cristina i Sant Carlo znajdziemy się na placu Piazza San Carlo - na planie oznaczony nr 4.  Jest to jeden z główniejszych placów miejskich w Turynie.
 
    Plac Piazza San Carlo w Turynie - wylot uicy Via Roma w kierunku Placu Zamkowego.        Pierzeja zachodnia Piazza San Carlo w Turynie.  
 
Piazza San Carlo jest dużym placem o wymiarach 168 m długości i 76 m szerokości z ciekawymi budowlami usytuowanymi po bokach. Dawniej nosił nazwę Plac Królewski (wł.Piazza Reale), a w okresie napoleońskim Place Napoleon - w 1618 roku został przemianowany na plac poświęcony kardynałowi Mediolanu świętemu kościoła katolickiego Karolowi Boromeuszowi (wł. Piazza San Carlo).
 
Plac św. Karola w Turynie. Widok w kierunku południowym.
 
Plac, swój obecny wygląd uzyskał w XVII wieku. Ciekawostką może być fakt, że w dniu 2 maja 2010 roku na tym placu papież Benedykt XV odprawił Mszę świętą.
 
Pomnik księcia Emmanuela Philiberta na Placu św.Karola w Turynie.W centrum placu usytuowany jest konny posąg Emmanuela Filiberta, księcia Sabaudii autorstwa Carlo Marochettiego z 1838 roku.
 
Pomnik księcia Emmanuela Philiberta na Placu św.Karola w Turynie.
 
Emanuel Filibert służył w armii Karola V podczas wojny z Franciszkiem I Walezjuszem, królem Francji. Zdobył sławę zdobywając Hesdin, w lipcu 1553, a miesiąc później został księciem Sabaudii po śmierci ojca. Na cokole pomnika znajdują się płaskorzeźby związane z jego czynami. Zasłynął z tego, że odzyskał Turyn, a w roku 1563 przeniósł księstwo z Chambery do Turynu. Zamiast łaciny oficjalnym językiem ustanowił język włoski.
 
Płaskorzeźby na cokole pomnika księcia Emmanuela Philiberta. 
 
 
Płaskorzeźba na cokole pomnika księcia Emmanuela Philiberta. 
 
Południową pierzeję  placu św.Karola zamykają dwa bliźniacze kościoły Santa Cristina i Sant Carlo. Kościół Santa Cristina został zbudowany na polecenie Marii Cristiny z Francji w 1639 r. Fasada, zaprojektowana przez Filippo Juvarra i zbudowana w latach 1715-1718.
 
Kościół San Cristina i kościół San Carlo na placu św. Karola w Turynie.

 
Natomiast kościół San Carlo został zbudowany w 1619 roku, a fasada dobudowana w 1834 roku przez Ferdinando Caronesi, który zaprojektował ją inspirując się  projektem Juvarry pobliskiego kościoła Santa Cristina.
 
 Ulica Via Roma - arkady.         Ulica Via Roma - arkady.       
 
Wychodząc z placu św. Karola ulicą Via Roma w kierunku północnym  po lewej stronie w obrębie całego kwartału ulic: Via Roma, Via Santa Teresa, Via 20 Settembre i Via Antonio Giuseppe Bertola znajduje się Galleria San Federico - na planie oznaczone nr 5
 
 
Galeria San Federyco w Turynie.
 
Galleria San Federico jest handlowym budynkiem w historycznym w centrum historycznym Turynu. Zbudowana w latach trzydziestych XX wieku mieści liczne obiekty handlowe, biura i kino historyczne.
 
 
Galeria San Federyco w Turynie. 
 
Budowę galerii ukończono w 1933 roku, a pierwszymi biurami była siedziba gazety La Stampa. Rok później otworzono kino Cinama Rex. Obecnie mieszczą się tu luksusowe sklepy z ubraniami, biżuterią oraz kawiarnie i profesjonalne studia.
 
Galeria San Federyco w Turynie.Jeszcze ładniejsza architektonicznie jest druga tzw.Galeria Subalpejska - na planie oznaczona nr 9. Jest zlokalizowana pomiędzy Piazza Castello i Piazza Carlo Alberto.
 
Galeria Subalpejska w Turynie.
 
 
Galeria Subalpejska w Turynie.
 
W galerii Subalpejskiej znajduje się między innymi  Caffè Baratti & Milano będąca jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych kawiarni w Turynie, - działa od 1875 roku. Nazwę zawdzięcza swoim założycielom: Ferdinando Baratti i Edoardo Milano.
 
 Galeria Subalpejska w Turynie.       Galeria Subalpejska w Turynie.
 
Wychodząc z galerii Subalpejskiej na ulicę Via Cesare Babttisti mamy w odległości 100 - 200 metrów następne obiekty godne odwiedzenia przez turystę - planik poniżej.
 
Oznaczenie na planie:
 
nr 2 - Ulica Via Roma
 
nr  6 - Muzeum Egiptu 
 
nr 7 - Plac Piazza Carigmnano
 
nr 8 - Plac Carlo Alberto
 
nr 9 - Galeria Subalpina
 
nr 10 - Ulica Via Po
 
Piazza Carignano  (na planie oznaczony nr 7) jest jednym z historycznych placów miasta - zamknięty dla ruchu kołowego.
 
W centralnym miejscu placu znajduje się pomnik Vincenza Giobertiego pierwszego prezydenta Izby Deputowanych Królestwa Sardynii.
 
Plac otoczony jest budynkami o barokowej architekturze, wśród których wyróżniają się dwa:
  • Palazzo Carignano (po stronie wschodniej placu) w którym znajduje się Muzeum Narodowe włoskiego Risorgimento.
  • Teatr Carignano (po zachodniej stronie placu)
 
Plac Piazza Carigbabo - po lewej budynek teatru Caignano i pomnik Carignano.
 
 
Pałac Carignano widziany od strony Placu Carignano. 
 
Palazzo Carignano jest zabytkowym budynkiem w którym obecnie mieści się duże muzeum poświęcone historii zjednoczenia Włoch (wł. Muzeum Risorgimento).
 
Fasada Palazzo Carignano od strony Piazza Carignano.Była to prywatna rezydencja książąt Carignano zamówiona przez księcia Emmanuela Philiberta, syna Tomasza Francisa, księcia Carignano i jego francuskiej żony Marii de Bourbon.
 
Budowla pierwotnie zaprojektowana przez architekta Guarino Guarini była w kształcie litery U z fasadą główną od strony placu Carignano by od roku 1694 stać stałą rezydencją książąt Carignano. 
 
Ozdobny fryz fasady głównej od strony Piazza Carignano.
 
W roku 1831 budynek został sprzedany państwu, w 1848 roku  w budynku mieściła się Izba Deputowanych Parlamentu Podalpejskiego.
 
Gdy w roku 1861 w budynku zaczął działać pierwszy włoski parlament sala obrad była za mała więc od strony Piazza San Carlo powiększono gmach zamykając dziedziniec nową fasadą.
 
Od strony południowej placu Carignano znajduje się budynek Muzeum Egipskiego - na planie oznaczona nr 6. W budynku mieści się również sala konferencyjna Akademii Nauk i Galeria Sabauda.
 
Budynek Muzeum Egipskiego w Turynie.Muzeum Egipskie jest najstarszym muzeum na świecie poświęconym wyłącznie egipskiej kulturze.
 
Po lewej Muzeum Egipskie, po prawej Pałac Carignano.
 
Od jego założenia (1824) , Muzeum Egipskie mieści się w pałacu zwanym "Collegio dei Nobili" , zbudowanym na podstawie projektu Michała Anioła z 1679 r., w którym eksponowano pierwsze antyki z kolekcji Drovetti, zakupione przez króla Karola. W drugiej połowie XIX wieku budynek został powiększony. Dla publiczności Muzeum zostało otwarte w 1832 roku.  Obecnie w Muzeum znajduje się ok. 40000 eksponatów, z czego 3300 jest eksponowanych w salach wystawowych i ok. 12000 w Galeriach Kultury Materialnej. Bilet wstępu normalny - 15 euro; ulgowy 11 euro. Otwarte w poniedziałki od 900 do 1400; od wtorku do niedzieli od 900 do 1830;
 
Jedna z klatek schodowych Pałacu Carignamo.Aby odwiedzić Muzeum trzeba mieć sporo czasu, my takim nie dysponowaliśmy więc kontynuujemy spacer po historycznym centrum Turynu.
 
Fragment dziedzińca Pałacu Carignano.
 
 
Fragment dziedzińca Pałacu Carignano.
 
 
Przez dziedziniec  Palazzo Carignano przechodzimy na Plac Carlo Alberto (wł.Piazza Carlo Alberto) - na planie oznaczony nr 8. Piazza Carlo Alberto to jeden z historycznych placów, zamkniętych dla ruchu kołowego, w centrum Turynu, położony na tyłach Palazzo Carignano.
 
Plac Carlo Alberto w Turynie - widok na fasadę Pałacu Carignano.
 
Plac od strony wschodniej zamyka okazały budynek, w którym obecnie mieści się Biblioteka Narodowa, będąca jedną z głównych bibliotek w kraju. Została założona w 1720 roku jako Królewska Biblioteka Uniwersytecka Wiktora Amadeusza II, który zjednoczył zbiory z biblioteki Uniwersytetu w Turynie i biblioteki książąt Sabaudii. W roku 1872 przemianowano nazwę na Bibliotekę Narodową.
 
Gmach Biblioteki Narodowej w Turynie. 
 
W 1904 roku w czasie pożaru zostało zniszczonych wiele tysięcy książek i rękopisów. Również w czasie II wojny światowej budynek ucierpiał w czasie bombardowania. Obecnie w zbiorach znajduje się ponad 750 tysięcy książek.
 
Pomnik Emanuele Filiberto na placu Carlo Alberto w Turynie.Pośrodku placu stoi konny posąg króla Carlo Alberto wykonany przez włoskiego rzeźbiarza Carlo Marochetti. Przedstawia króla patrzącego w stronę pałacu Carignano, odwróconego tyłem do Budynku Biblioteki Narodowej.
 
Pomnik Emanuele Filiberto na placu Carlo Alberto w Turynie.
 
 
 
Płaskorzeźba na cokole pomnika Emanuele Filiberto. 
 
Z Placu Carlo Alberto, pokazaną wcześnie galerią Subalpina (na planie oznaczona nr 9) przechodzimy na najważniejszy plac Turynu tj. Plac Zamkowy (wł. Plazza Castello) - na planie oznaczony nr 12.
 
Dalsza część spaceru w części 2:    >Włochy. Turyn - spacer po historycznym centrum. Część 2. 
 
 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Turyn
http://turyn.lovetotravel.pl/piazza_san_carlo
https://it.wikipedia.org/wiki/Galleria_San_Federico
https://museoegizio.it/info/
https://it.wikipedia.org/wiki/Piazza_Carlo_Alberto_(Torino)
https://en.wikipedia.org/wiki/Turin_National_University_Library
https://it.wikipedia.org/wiki/Monumento_a_Emanuele_Filiberto_di_Savoia