FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Włochy. Turyn - Park Valentino
 

Park Valentino w Turynie.Włochy. Turyn - park Valentino ze średniowieczną wioską.

                      Wycieczka z dnia 9 maja 2018 r.
W tej fotorelacji pokażę zdjęcia z krótkiego spaceru po drugim co wielkości parku w Turynie, uznawanym przez miejscowych za najładniejszy park miasta - jest nim Park Valentino (wł.Parco del Valentino).
 
Park Valentino w Turynie.
 
Turyn jako miasto w którym zachowało się bardzo dużo zabytków między innymi renesansowa Katedra, Pałac Królewski, Palazzo Madama, Bazylika de Superga, wiele barokowych kościołów, z wieloma muzeami o światowej renomie przyciąga rzesze turystów. Po kilkugodzinnej wędrówce po tych atrakcjach dobrze jest chwilę odpocząć. Takim miejscem może być spacer po najstarszym parku w tym mieście - Parku Valentino (Parco del Valentino).
 
Park Valentino w Turynie.
 
Kilka wskazówek jak tam trafić. W pobliże parku dojeżdżają autobusy -  nr 34, 42,45, 67;  tramwaje - 9, 16, 18;  linia metra - przystanek Nizze. Pieszo z dworca kolejowego do zamku Valentino w centrum parku - 1,4 km; zaś z Placu Zamkowego do dworca kolejowego to ok. 1km, czyli z Placu Zamkowego byłoby 2,4 km.  Poniżej planik precyzujący położenie parku.
 
 
Można powiedzieć, że park Valentino leży nad rzeką Pad, pomiędzy mostem  Umberto a mostem Isabella. Kiedyś w tym miejscu były tereny łowieckie królewskiej rodziny Savoyów. Sam park został otwarty w 1630 roku i był pierwszym parkiem publicznym w mieście.Podobnie jak górująca nad miastem iglica Mole Antonelliana również park Valenntino jest uznawany za symbol Turynu.
 
Mole Antonelliana widziana z mostu księżniczki Izabelli przy parku Valentina.
 
Geneza nazwy parku nie jest do końca jasna. Jedna z koncepcji mówi, iż jest ona pochodzenia rzymskiego. Inna natomiast, że w czasach starożytnych stała tutaj kaplica poświęcona świętemu Walentemu. Pośrodku parku stoi Zamek Valentino któremu nazwę przypisano od nazwy parku.
 
Zamek Valentino w Parku Valentino.
 
Zamek Valentino (Castello Del Valentino) jest położony nad brzegiem rzeki Pad, a jego nazwa prawdopodobnie wywodzi się od urządzanych tu corocznych bali w dniu 14 lutego. Nie jest znana dokładna data jego wybudowania. Na pewno powstał w czasach starożytnych, a pierwsza wzmianka o nim pochodzi z XIII wieku. Rezydencja zyskała na znaczeniu w XIII wieku, kiedy to córka króla Francji Henryka IV poślubiła księcia Sabaudii Wiktora Amadeusza I.
Gmach będący kiedyś jedną z rezydencji Królewskiego Domu Sabaudskiego -  od 1997 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i obecnie jest siedzibą Wydziału Architektury Politechniki w Turynie.
 
Monumento equestre ad Amedeo di Savoia Duca D'AostaJedno z wejść do parku Valentino znajduje się przy  konnym pomniku Amedeo di Savoia Duca D'Aosta (Monumento equestre ad Amedeo di Savoia Duca D'Aosta).
 
Monumento equestre ad Amedeo di Savoia Duca D'Aosta 
 
 Ciekawostka: Amadeusz z Aosty a właściwie - Amadeusz Humbert Izabela Ludwik Filip Maria Józef Jan (Amedeo Umberto Isabella Luigi Filippo Maria Giuseppe Giovanni).  Miał wiele tytułów - między innymi: księżę Aosty, generalny gubernator Włoskiej Afryki Wschodniej, wicekról Etiopii, naczelny wódz wojsk włoskich w Afryce.
 
Park Valentino w Turynie. 
 
Park Valentino o całkowitej powierzchni około 55 ha właściwie składa się z kilku obszarów, między innymi na jego obszarze spotkamy ogród skalny, ogród różany, Ogród Botaniczny Uniwersytetu w Turynie oraz średniowieczną wioskę. My idziemy w kierunku średniowiecznej wioski - oto kilka zdjęć parku.

Park Valentino w Turynie. 
 
 
 
Park Valentino w Turynie. 
 
 
 
Park Valentino w Turynie. 
 
 
 
Park Valentino w Turynie. 
 
 
 
Park Valentino w Turynie. 
 
 
 
Park Valentino w Turynie. 
Każdy musi przyznać, że po intensywnym zwiedzaniu centrum Turynu w tym miejscu można spokojnie odpocząć. W całym parku dozwolone jest piknikowanie - co doskonale widać na zdjęciach.

Park Valentino w Turynie.
 
  Park Valentino w Turynie.      Park Valentino w Turynie.
 
Idąc ścieżkami w kierunku wschodnim dochodzi się do asfaltowej drogi za którą zaczyna się średniowieczna wioska. Nie mam swojego zdjęcia jak to wygląda, gdyż bujna zieleń wszystko zasłaniała. Ponieważ widok na wioskę jest ładny, załączam zdjęcie z internetu ze strony https://pl.wikipedia.org/wiki/Parco_del_Valentino wykonane w marcu kiedy nie ma liści.
Park Valentino w Turynie. 
 
W 1884 roku  z okazji Arts & Industry Italian Expo utworzono w tym miejscu tzw. średniowieczną wioskę (wł. Borgo Medievale) - jest to skansen nad brzegiem Padu w którym odtworzono wioskę w którym każdy zrekonstruowany budynek pochodzi z różnych miast w pobliżu Turynu.
 
Wejście do średniowiecznej wioski w Turynie.Dojście do drewnianego rzeźbionego krzyża wzorowanego na oryginale znajdującym się w zamku Fenis, oznacza że za chwilę wejdziemy do średniowiecznej wioski.
 
Malowidła nad bramą wejściową do średniowiecznej wioski.
 
Przejście przez most zwodzony oznacza podróż w czasie i przestrzeni - pozostawiamy XXI wiek, by znaleźć się w średniowieczu.
 
 
Brama wejściowa do średniowiecznej wioski.
 
Dla lepszej orientacji przy oglądaniu tej fotorelacji załączam plan średniowiecznej wioski, a przy opisie będę podawał numer obiektu. Oczywiście postaram się opisać te ciekawsze obiekty.
 
  1. Rzeźbiony drewniany krzyż
  2. Fosa
  3. Wieża zamku Giorio
  4. Wieża z mostem zwodzonym
  5. Piec
  6. Warsztat z kuźnią
  7. Fontanna
  8. Dom pielgrzymów
  9. Budynek warsztat kowalski
10. Dom z Bussoleno - papiernia
11. Dom z Bussoleno - stolarnia
12. Brama Rivoli do przystani
13. Dom z drukarnią
14. Wieża Alba
15. Dom Cuorgne
16. Kościół
17. Avigliana dom - kasa
18. Dom Chieri
19. Tavern Yard
20. Wieża Avigliana
21. Pinerolo House
22. Mondovi House
23. Fontanna
24. Ozegna House
25.Borgofraco Hause
26.Malgra House
27. Zamek
28. Zbrojownia
29.Ogród przyjemności
30.Ogród
31. Kuchnia w ogrodzie
Wchodząc przez zwodzony most, po lewej stronie mur zakończony wieżą wzorowaną na wieży zamku Giorio  (Giorio Castle) - na planie oznaczona nr 3. Obok wieży kładka nad fosą prowadzi do przystani na rzece Pad.
 
Wieża z zamku Giorio.Do przystani prowadzi również zejście wewnątrz wioski znajdujące się za domem pielgrzymów tzw. Brama Rivoli (Rivoli Gate) - na planie oznaczone nr 12.
 
Brama Rivoli.
 
Do wioski wprowadza brama z mostem zwodzonym - na planie oznaczona nr 4. Jest to czworoboczna budowla z kamienia, mająca w prawym górnym rogu wieżyczkę z cegły służącą do obserwacji wrogów. Sama wieża posiada jedno duże wejście bramne oraz małą furtę dla pieszych.
 
Brama wejściowa do średniowiecznej wioski.
Po wejściu na teren wioski wieża ma ścianę niezamurowaną, co pozwala zobaczyć jej trzy poziomy. Ostatni górny poziom jest zamurowany.
 
Wieża wejściowa widziana od strony wioski.
 
Na zewnętrznej ścianie wieży, nad bramą znajdują się liczne malowidła (pokazałem wcześniej) wzorowane z zamku Malgra w pobliżu Canavese, oraz z Porta Soprana w Genui. Po przekroczeniu bramy ukazuje się wijąca się droga, wzdłuż której po obu stronach poszczególne budowle reprezentują różne miejscowości z Piemontu i Doliny Aosty.
 
Uliczka w średniowiecznej wiosce.
Ciekawostka - w zamiarze organizatorów było wybudowanie wioski poświęconej architekturze gotyckiej składającej się z wioski i zamku.
 
Po zakończeniu Wystawy Turyn Expo (1884r.) wszystko miało być rozebrane za wyjątkiem zamku. Jednak ogromne zainteresowanie spowodowało, że miasto po zakończeniu wystawy zakupiło ten kompleks który stał się z biegiem lat muzeum-skansenem.
 
Wstęp do średniowiecznej wioski jest bezpłatny.  Jedynie wstęp do zamku jest płatny: normalny 6 euro, ulgowy 5 euro.
 
Piec i wiatrak z Susa oraz fontanna z Salbertrand.
 
Zaraz po wejściu do wioski, po prawej stronie drogi znajdują trzy obiekty:
  • piec (na planie nr 5) i zakład z kuźnią (na planie nr 6) z Susa
  • fontanna z Salbertrand - na planie nr 7
Kamienna prostokątna fontanna przed zakładem kowalskim jest grawerowana, a pod łukami znajduje się data 1484 rok. Woda wypływa z wazy umieszczonej na kolumnie - dawniej służyła również jako poidło dla koni. Tego typu wielokątne fontanny były szeroko rozpowszechnione w rejonie doliny Susa (miejscowości: Chiomonte, Salbertrand, Oulx, Cesana, Savoulx).
 
Po  tej samej stronie stoi dom z warsztatem kowalskim - na planie oznaczony nr 9. Jest to tzw. pierwszy dom z Bussoleno z charakterystycznymi cechami użycia do budowy dwóch rodzajów materiałów tj. cegły typowej dla równiny oraz drewna używanego w górnej dolinie.
 
Budynek z warsztatem kowalskim.
 
Pięknym tego przykładem jest masywny murowany  ganek podpierający górne piętro z drewnianym stropem. Z początku tj. od 1884 roku istniała tu pracownia ceramiczna. Od roku 1894 na pierwszym piętrze mieszka kowal mający na parterze swój sklep.
 
Budynek zakwaterowania pielgrzymów.Po przeciwnej stronie drogi zaczynając od bramy wejściowej pierwszym domem jest dom gdzie znajdowali zakwaterowanie pielgrzymi - na planie oznaczony nr 8, oraz budynek z warsztatem kowalskim - na planie oznaczony nr 10.
 
Okna w budynku pielgrzymów.
 
Nad drzwiami domu pielgrzyma znajdują się dwie płytki reliefowe z heraldycznymi herbami i trzema figurami świętych, wykonane z emaliowanej, pomalowanej i oszklonej ceramiki, są zamurowane na drzwiach wejściowych. Świętymi są Franciszek, franciszkanin i pielgrzym z Maggiore.
 
Tzw. drugi dom z Bussasco - papiernia.
 
 
W wąskim przesmyku uliczki prowadzącym do małego placu przy którym usytuowany jest kościół mijamy dwa budynki. Po prawej stronie znajduje się dom z Frossasco z warsztatem stolarskim - na planie oznaczony nr 11 i tzw. wieża Alba - na planie oznaczona nr 14, zaś po przeciwnej stronie dom z drukarnią - na planie oznaczony nr 13.
 
Dom z warsztatem stolarskim z Frossasco.Dom z warsztatem  jest kopią domu istniejącego do dnia dzisiejszego w miejscowości Frossasco w okolicy Pinerolo. Posiada renesansowe arkady i bardzo ładne jasne obramowania okien na pierwszym piętrze podkreślające jego funkcje mieszkalne. Faktycznie nawet dzisiaj piętro jest prywatną rezydencją.
 
Uliczka w średniowiecznej wiosce. Po prawej dom ze stolarnią, zaś po lewej dom z drukarnią. W głebi placyk z kościołem.
 
Podobną funkcję mieszkalną dzisiaj pełni piętro domu  z drukarnią (nr 13). Na dole również ma arkady z tym, że na parterze arkady są połączone parapetem.  Obecnie na parterze mieści się drukarnia artystyczna i księgarnia. Dom ten był inspirowany domem z Alby.
 
Jeszcze przed placykiem z kościołem po prawej stronie znajduje się dom wieża - na planie oznaczony nr 14, oraz za nim dom Cuorgne - oznaczony nr 15. Nie mam zdjęcia tej wieży, bo znajduje się w wąskim przesmyku między dachami. W górnej swojej części jest wzorowana na wieży zamku w miejscowości Verzuolo niedaleko Saluzzo. Obecnie jest wykorzystywana jako magazyny i warsztaty edukacyjne.
 
Dom Cuorgne.
Przed kościołem stoi dom z wyrafinowanymi ozdobami z terakoty, których wzór nigdy się nie powtarzał - pędy liści, winogron, ptaków i zwierzątek, ornamentów. Nie może być inaczej gdyż był inspirowany domami zamożnych rodzin zamieszkujących XV-wieczny Piemont.
 
Ozdobne obramowanie okna w domu Cuorgne.

Dziś na parterze znajduje się po lewej sklep z pamiątkami, a po prawej punkt gastronomiczny, na pierwszym piętrze warsztat drukarski, a na drugim piętrze dawne pomieszczenie  dozorcy.

Po lewej stronie, na niewielkim placyku, tuż za domem Cuorgne' stoi Kościół -na planie nr 16.Ciekawa jest jego historia powstania - w pierwszej odsłonie w 1884 roku miał on jedynie wybudowaną fasadę i dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku zdecydowano się do fasady dobudować niewielkie pomieszczenie kościoła.
 
Średniowieczna wioska w Turynie - kościółNie jest to budowla wzorowana na oryginale z jednej miejscowości, lecz zlepek form architektonicznych i dekoracji z kilku.
 
Średniowieczna wioska w Turynie - freski na fasadzie głównej.
 
Ogólny wygląd kościoła zachowuje proporcje starego kościoła parafialnego z miejscowości Verzuolo w pobliżu Saluzzo; szczupły szczyt portalu pochodzi z SanGiovanni di Cirie; gzyms z terakoty i okno z lewej strony z obszaru Cansavese; w zwiastowaniu nad drzwiami Maria jest z miejscowości Piobesi, zaś anioł z Piossasco; Wielki św. Krzysztof z Jezusem na ramieniu pochodzi  z fresku starego kościoła w Verzuolo; dwa następne freski są kopiami z miejscowości kościoła parafialnego Valperga i zamku Strambino.    Od roku 2005 w pomieszczenie kościoła jest wykorzystywane jako sala wystawowa.
 
Dziedziniec i wieża Avigliana.
Dziedziniec  Osteria - na planie oznaczony nr 19 jest jedynym przykładem wewnętrznego dziedzińca średniowiecznej wioski i wraz z wieżą zegarową pochodzi z miejscowości Avigliana.
 
Dziedziniec wewnętrzny.
 
 
W centrum wewnętrznego znajduje się oryginalna studnia pochodząca z miejscowości Dronero. Jest wyjątkowa, bo ośmiokątna z okrągłą podstawą.
 
Biała wieża zegarowa z czerwonymi obwódkami wykonanymi z cegły kryje w sobie klatkę schodową ze schodami wyprowadzającymi na górę.

Dziedziniec ten służył jako wejście do Osterii di San Giorgio. Karczma została zasygnalizowana dużym znakiem umieszczonym przy drewnianej bramie.

Jeszcze przed dojściem do szerszego placu, po lewej stronie dwa ciekawe domy: dom Pinerolo - na planie oznaczony nr 21, oraz dom Mondovi - oznaczony na planie nr 22.
 
Dom Pinerolo wzorowany na monumentalnym oryginale domu Senatu Pinerolo - siedziby książąt Acaja, z którego pochodzą również sklepy na parterze. Część dekoracji z terakoty pochodzi  katedry w Chieri i Sant'Antonio di Ranverso w pobliżu Avigliana.

 
Na pierwszym planie Dom Mondovi, na drugim (z żaluzjami) dom Pinerolo.
 
Natomiast dom Mondovi jest wzorowny na Palazzo di Mondovi, czternastowiecznej rezydencji rodziny Brressani z tą różnicą, że oryginał jest o piętro wyższy. Pierwsze piętro zdobią dwa potrójne okna naprzemiennie z trzema  mniejszymi. Drugie piętro posiada drewnianą galerię z dachem. Sam szczyt zdobią blanki. W pierwszym okresie w budynku mieściła się kuchnia tawerny - wielka wrota pod zadaszeniem z winoroślą (zdjęcie dolne).
 
Plac przed fortecą.
 
Z placu pod fortecą, w prawo prowadzi ścieżka do zamku - na planie oznaczony nr 27, oraz do zbrojowni - na planie oznaczona nr 28.Położony jest wyżej niż wioska, a jest to ufortyfikowana rezydencja szlachecka z urządzonymi wnętrzami ukazującymi meble, sprzęty, tkaniny, broń XV wieku.Tu wstęp jest płatny (6 euro), a bilet kupuje się w domu Avigliana - oznaczonym nr 17 (tuż za kościołem).
 
Zamek w średniowiecznej wiosce.
 
Na placu przy fortecy jest jeszcze jeden ciekawy obiekt tzw. fontanna granatu - na planie oznaczona nr 23. Wzorowana na fontannie zamku w miejscowości Issogne w Dolinie Aosty - pochodząca z XV wieku. Oryginał został zlecony przez George'a z Challanta na ślub młodej Filiberto z Louise d'Aarberg w 1502 roku.
 
Fontanna granatu.
Użyty do dekoracji granat i liście dębu symbolizowały płodność i wierność granatu oraz wiek i wytrzymałość dębu.
 
W tym miejscu kończy się przygoda ze średniowieczną wioską w Turynie. Za fontanną wychodzimy w lewo w kierunku rzeki Pad mijając ostatni z budynków wioski tzw.dom Ozegna - na planie oznaczony nr 24.
 
Dom Ozegna.
 
Posiada ze wszystkich stron okna zdobione terakotowymi rzeźbami. Najciekawsza jego część znajduje się od strony rzeki, wzorująca się na zamkach z Rivara i Ozegna. Obecnie znajduje się tu restauracja.
 
Widok od strony rzeki. Wieża Avigliana, blanki domu Mondovi oraz restauracja w domu Ozegna.
 

Powracając do autokaru jeszcze ostatnia atrakcja Parku Valentino - w jego południowej części znajduje się fontanna dwunastu miesięcy która jest jeszcze jednym projektem architektonicznym wykonanym na Narodową Ekspozycję w 1898 roku.
 
Fontanna dwunastu miesięcy w Parku Valentino.
 
Projekt fontanny wykonał architekt z Turynu Carlo Ceppi w formie owalnego basenu, w którym woda wpada z wodospadu. Wokół basenu znajduje się taras  o tym samym kształcie co basen na którym ustawione są cztery grupy posągów symbolizujące cztery rzeki: Stura, Pad,Dora i Sangone. Ponadto taras zdobi 12 posągów alegorycznie przedstawiających  dwanaście miesięcy.
 
       Miesiąc styczeń.            Miesiąc luty.
 
Fontanna ma swoją legendę, a głosi ona, że fontanna unosi się w miejscu, w którym Fetonte, syn Boga Słońca , padł po tym, jak złapał wóz ojca i sprawił, że konie zaczęły szaleć . Phaethon wpadł prosto do rzeki Pad, gdzie po wiekach Rzymianie założyli miasto Turyn (Augusta Taurinorum).
 
 
Fragment fontanny 12-tu miesięcy w Parku Valentino.
 
 
 
 
Powrót do strony głównej:   STRONA GŁÓWNA 
 
 
Podstrony związane z Turynem:     >Włochy. Turyn - Bazylika de Superga. 
 
                                                   >Włochy. Turyn - spacer po historycznym centrum. Część 1. 
 
                                                   >Włochy. Turyn - spacer po historycznym centrum. Część 2. 
 
 
 
 
https://www.guidatorino.com/la-fontana-dei-dodici-mesi-di-torino/