FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Włochy. Turyn - Bazylika de Superga.
 

Widok w kierunku wzgórza z Bazyliką de Superga od strony mostu Vittorio Emanuele.Włochy. Turyn - Bazylika de Superga.

                      Wycieczka z dnia 9 maja 2018 r.
Będąc w Turynie obowiązkowym punktem odwiedzenia powinno być wzgórze Superga (672 m n.p.m.) z prostych dwóch powodów - znajduje się na nim Bazylika jeden z symboli Turynu oraz piękne widoki na Turyn i Alpy.

Ponieważ odległość z centrum Turynu to ok. 5 km, najlepiej dojechać tam własnym środkiem lokomocji - bezpośrednio przy Bazylice znajduje się bezpłatny duży parking.
 
      Parking na wzgórzu, bezpośrednio przy Bazylice.
 
Jeżeli nie dysponujemy własnym środkiem lokomocji, z centrum Turynu można dojechać autobusem nr 79. Najbardziej polecanym środkiem transportu jest jednak dojazd zabytkowym tramwajem kursującym z placu Piazza Gustavo Modena (stacja dolna Stazione Sasi) na szczyt wzgórza (stacja górna Stazione Superga).  
 
Ulica doprowadzająca do parkingu przy Bazylice. 
 
Poniżej fragment planu Turynu z lokalizacją wzgórza z Bazyliką i trasą zabytkowego tramwaju - pozwoli to zorientować się w położeniu i zaplanowaniu odwiedzenia Bazyliki.
 
 
 
Tramwaj zabiera ok. 200 osób i na długości ponad 3 km wspina się na wzgórze pokonując w najbardziej stromym miejscu stok o nachyleniu 21% - z pewnością dostarcza to sporo emocji.  Z centrum Turynu do dolnej stacji zabytkowego tramwaju dojechać można tramwajem nr 15.
Koszt zwykłego biletu tramwajowego to 1,5 euro - ważny przez 90 minut z możliwością przesiadek. Natomiast tramwaj zabytkowy to wydatek 5,5 euro w obie strony.
 
Jedna z dzwonnic Bazyliki Superga w Turynie.Gdy już jesteśmy na wzgórzu, oczom ukazuje się Bazylika której budowę rozpoczęto w 1717 roku, a oddana została do użytku w 1731 roku.
 
Bazylika de Superga widziana od strony parkingu.
 
Została wybudowana wg projektu architekta Filippo Juvarra nadwornego projektanta króla Wiktora Amadeusza II Sabaudzkiego.Ta świątynia ma formę okrągłą zwieńczoną ogromną kopułą. Po bokach dwie dzwonnice o wysokości 60 metrów. Bazylika jest w stylu barokowym i jest to jeden z najświetniejszych przykładów architektury barokowej w Piemoncie, a można powiedzieć że i we Włoszech.
 
Architekt Juvarra wzorował się na budowlach rzymskich - widać wpływy Francesco Borrominiego wykorzystującego formy geometryczne i symetryczne, w tym przypadku w postaci dwóch symetrycznie umieszczonych dzwonnic względem absydy głównej.  Również przedsionek wejścia głównego wsparty na ośmiu kolumnach nawiązuje do budowli rzymskich np. parteonu.
 
Bazylika de Superga. 
 
Z Bazyliką związana jest legenda z roku 1706 kiedy to Turyn został oblężony przez armię francusko-hiszpańską. Legenda głosi, że król Wiktor Amadeusz II Sabaudzki z tego wzgórza oceniał siły wroga składając przysięgę, że jak go pokona to zbuduje na wzgórzu bazylikę. Po odniesionym zwycięstwie w dowód dziękczynienia Matce Boskiej zlecił jej wybudowanie.
 
Bazylika de Superga - fasada główna. 
 
Bazylikę z jej kopułą o wysokości 75 metrów widać z każdego punktu Turynu - jest symbolem Turynu.
 
 
Bazylika de Superga - górna część fasady głównej. 
 
Wstęp do Bazyliki jest bezpłatny. Wolno robić zdjęcia bez flesza. Jeżeli dysponujemy czasem, można od wewnątrz kościoła wejść na balkon kopuły. Kręcone schody o 131 stopniach wyprowadzą na balkon z niepowtarzalnym widokiem na miasto i okolice.
 
Wstęp płatny: bilet normalny - 3 euro/osoba;  bilet ulgowy - 2 euro/osoba.  Wejście na kopułę nie jest czynne w środy i wypadku złej pogody.
 
Bazylika de Superga - wejście główne.
 
W lato wejście na kopułę w godz. od 1000 do 1900. W zimie w dni robocze od 1000 do 1700, oraz w niedzielę od 1200 do 1700.
 
Nawet nie wchodząc na balkon kopuły, z placu kościelnego rozpościera się wspaniały widok na Turyn.  Na kopułę warto się wdrapać przy słonecznej pogodzie i w dniu bez zamglenia - wtedy dochodzą widoki odległych Alp i można rozpoznać najważniejsze szczyty.
 
Widok na Turyn. 
 
 
Widok na Turyn. 
 
 
Widok na Turyn i okolicę. 
 
 
Widok na Turyn. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
We wnętrzu Bazyliki jest bardzo dużo światła, głównie dzięki ogromnej kopule z dużymi oknami. Tu również widać wpływ Borrominiego w postaci symetrycznie rozmieszczonych okien.
 
Wnętrze Bazyliki - podparcie kopuły fllarami.Kolumny podpierające kopułę nadają kościołowi strzelistości, a ich skierowanie pod kątem-skosem do środka kopuły daje złudzenie większej wysokości całości.
 
Wnętrze Bazyliki - fragment kopuły..
 
Kto zdecyduje się wejść na balkon kopuły, może również obejrzeć wnętrze Bazyliki z wewnętrznego balkonu umieszczonego u podstawy kopuły - widoczny na zdjęciach.
 
Wnętrze Bazyliki - kopuła. 
 
Wnętrze Bazyliki wzbogaca sześć kaplic, cztery ołtarze i główny ołtarz, ozdobiony rzeźbami i zdobieniami z marmuru karraryjskiego.
 
Ołtarz główny w Bazylice Superga.W ołtarzu głównym scena przedstawia  króla Wiktora Amadeusza II Sabaudzkiego klęczącego przed Madonną i dziękującego za odniesione zwycięstwo nad wojskiem francuskim i hiszpańskim.
 
Fragment sceny z ołtarza głównego Bazyliki Superga. 
 
 
Jeden z ołtarzy bocznych.Równie piękny jest jeden z bocznych ołtarzy wykonany przez Agostino Cornacchini z marmuru wydobytego z Carrary.  Ołtarz poświęcony Matce Boskiej w otoczeniu czternastu postaci, w tym aniołami i krewnymi.
 
Fragment jednego z ołtarzy bocznychw Bazylice Superga. 
 
Ołtarz boczny - Zwiastowanie Maryi.W świątyni jest bardzo wiele symboli poświęconych Matce Bożej - między innymi ołtarz "Zwiastowania Maryi" z dedykacją "Non temere Maria, il Signore e can te tu sarai Madre del Figlio di Dio" - "Nie bój się Mario, będziesz Matką Syna Bożego".
 
Fragment sceny "Zwiastowania Maryi".
 
 
 
 
                  
 
Dokładnie pod kościołem znajdują się krypty z grobowcami królewskiej rodziny do których wstęp jest płatny - 5 euro od osoby. Czynne od poniedziałku do niedzieli za wyjątkiem środy w godz. od 900 do 1900 w sezonie letnim. W sezonie zimowym od 1000 do 1600.  Istnieje całkowity zakaz fotografowania i filmowania, ściśle pilnowany.
 
Dziedziniec klasztornyprzy Bazylice Superga.Do krypt prowadzi wejście poprzez dziedziniec klasztorny zaprojektowany przez architekta Filippo Juvarrę, otoczony arkadami z ogrodem włoskim po środku. Ogród otoczony jest żywopłotem tworzącym labirynt. Studnia w środku ogrodu została wzbogacona o chiński dach w kształcie pagody.
 
Dziedziniec klasztorny przy Bazylice Superga.
 
Projekt krypt wykonał w roku 1774 architekt Francesco Martines - wnuk Filippo Juvarry. Krypty ukończono w 178 roku - są w kształcie łacińskiego krzyża i mieszczą ponad 60 grobowców.
 
Na początku, w dawnej letniej sali jadalnej mnichów, dzisiaj zwanej salą papieży znajduje się kolekcja 266 obrazów przedstawiających papieży wybranych przez kościół katolicki. Początki tej kolekcji zaczęły się w 1876 roku.
 
Schodząc marmurowymi schodami znajdziemy się w mauzoleum  którego strzeże święty Michał Archanioł wykonany z białego marmuru z Carrary. Pośrodku znajduje się sarkofag króla - pomnik pogrzebowy ostatniego króla Sardynii. W bocznych skrzydłach znajduje się tzw.Krypta Niemowląt i Krypta Królów.  Odnajdziemy tu wspaniałe pomniki pogrzebowe takie jak:

Pomnik Pogrzebowy księcia Ferdynanda Sabaudzkiego, księcia Genui i ojca pierwszej królowej Włoch, Margherity, pomnik pogrzebowy poświęcony Carlowi Emanuelowi III, drugiemu synowi króla Vittorio Amedeo II, ozdobiony płaskorzeźbą przedstawiającą bitwę Guastalla, sarkofag króla  Carlo Alberto, VII króla Sardynii i wiele innych wartych zobaczenia z uwagi na kunszt wykonania.

 
                       
 
 
                      
 
Niestety"smutna pani" tak dobrze pilnuje, że nikt nie odważa się robić zdjęć - dla zobrazowania załączam pięć zdjęć z internetu które przekonają wielu do odwiedzenia tego miejsca.
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
Fotorelacje związane z Turynem:     >Włochy. Turyn - spacer po historycznym centrum. Część 1. 
 
                                                     >Włochy. Turyn - spacer po historycznym centrum. Część 2. 
 
                                                     >Włochy. Turyn - Park Valentino 
 
 
 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Filippo_Juvara
https://turyn.pl/bazylika-superga/