FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Włochy. Jezioro Maggiore - wyspa Isola Bella cz. I (ogród).
 

Jezioro Maggiore we Włoszech.Włochy. Jezioro Maggiore - wyspa Isola Bella cz. I (ogród)

                      Wycieczka z dnia 11 maja 2018 r.
Oglądających moją fotorelację przeniosę nad Jezioro Maggiore, a bardziej konkretnie na dwie wyspy znajdujące się na tym jeziorze - Isola Bella i Isola Pescatori.
Jezioro Maggiore we Włoszech.
 
Jezioro Maggiore (wł. Lago Maggiore lub Lago Verbano) jest jeziorem polodowcowym leżącym w Alpach Zachodnich, u podnóża Alp Lombardzkich. Rozciąga się na terenie dwóch państw - Włoch i Szwajcarii. Zdecydowania większa część południowa bo ok. 80% jeziora znajduje się we Włoszech, natomiast część północna jeziora ok. 20% znajduje się w Szwajcarii.
 
Jezioro Maggiore we Włoszech.
 
Jezioro Maggiore rozdziela dwie jednostki podziału administracyjnego najwyższego szczebla Republiki Włoskiej na dwa regiony. Po jego zachodniej stronie znajduje region Piemont ze stolicą w Turynie, natomiast po wschodniej stronie jeziora to region Lombardia ze stolicą w Mediolanie.
 
 
Jezioro Maggiore we Włoszech. 
 
 
Jezioro Maggiore we Włoszech. 
 
Naszą przygodę z jeziorem Maggiore rozpoczynamy w turystycznej miejscowości Stresa liczącej ok. 5 tys. mieszkańców, leżącej w Zatoce Boromejskiej u stóp szczytu Mottarone (1491 m n.p.m.). 
 
Miejscowość Stresa - widok z nabrzeża w kierunku wyspy Isola Bella.Z nabrzeża miasteczka ładny widok na cztery z pięciu wysp Boromejskich - Isola Bella, Scoglio della Malghera, Isola del Pescatori i Isola Madre.
 
Miejscowość Stresa - widok w kierunku wschodniego brzegu jeziora Maggiore.
 
Nazwa  zatoka Boromejska, wyspy Boromejskie (wł. Borromee) wywodzi się od nazwiska książęcego rodu Borromee (pol. Boromeuszy), którzy władali wyspami począwszy od XV wieku.
 
Do dzisiejszego dnia cztery wyspy należą do tego rodu, a jedynie jedna jest wykupiona przez państwo.
 
My popłyniemy na dwie z tych wysp:
  • Isola Bella (Piękna Wyspa) o powierzchni 6,4 ha - własność rodu Boromeuszy.
  • Isola  del Pescatori (Wyspa Rybaków) o powierzchni 3,4 ha - własność państwa włoskiego.
Na te wyspy, ale również na wszystkie pozostałe wyspy na jeziorze, jak również praktycznie do każdej miejscowości ulokowanej na brzegach jeziora Maggiore można się dostać szybkimi motorówkami odpływającymi z przystani w Stresa. 
 
Jedna z motorówek wożących turystów po jeziorze.Istnieją różne konfiguracje wykupienia biletu w zależności od celu podróży. Można wykupić przejazd w obie strony na jedną z wybranych wysp, można na dwie lub trzy z możliwością wsiadania i wysiadania na każdej. 
 
Pięciogwiazdkowy Grand Hotel w Stresie widziany z motorówki.
 
W zależności od konfiguracji ceny za przejazd  jednej osoby dorosłej w obie strony w 1918 roku były następujące:
  • wyspa Isola Bella  -   6,5 euro
  • wyspa Pescatorii   -   8,5 euro
  • wyspa Madre        - 11,5 euro
  • wyspa Isola Bella i Pescatori  - 11,0 euro
  • wyspa Isola Bella, Pescatori i Madre  - 14,5 euro
Motorówki kursują w okresie od 23 marca do 21 października - w innym okresie należy zamawiać telefonicznie lub mailowo. Cena obejmuje jedynie przejazd motorówką w obie strony. Bilety wstępu do pałaców, ogrodów znajdujących się na wyspach to osobny wydatek płatny przed wejściem do tych obiektów.
 
Przystań w miejscowości Stresa.
 
 
Transport wodny po jeziorze Maggiore. 
 
Zanim wypłyniemy z miejscowości Stresa wypada zapoznać się z lokalizacją poszczególnych wysp Boromejskich - mapka poniżej.
 
 
 
Ruszamy więc z miejscowości Stresa będącej przez wieki szczególnie lubianą miejscowością przez arystokrację, która pozostawiła po sobie liczne wille i pałace. Do Stresy przyjeżdżał między innymi Ernest Hemingway, który umieścił tę miejscowość w swojej książce "Pożegnanie z bronią", bywała tu również aktorka Elizabeth Taylor.
 
Widok z przystani Stresa w kierunku miejscowości Verbania.
 
Po  wypłynięciu z przystani po drugiej stronie jeziora widać miejscowość Verbania. Na pierwszym planie widać również wyspę Isola Madre (Wyspa Matka) z pałacem i ogrodami - zdjęcie górne. My płyniemy na wyspę Isola Bella (Piękna Wyspa).
 
... przed nami wyspa Isola Bella. 
 
 
Fragment tarasów ogrodowych na Isola Bella.Z portu w Stresa do przystani na wyspie Isola Bella nie jest daleko, bo zaledwie ok. 1,8 kilometra. 
 
Isola Bella - przystań.
 
 Po kilku minutach rejsu, motorówka przybija do przystani położonej po zachodniej stronie wyspy przy cyplu z którego od północnej strony doskonale widać zatokę Boromejską z dwoma wyspami: malutką skalistą Scoglio della Malgher oraz Isola dei Pescatori zwaną również wyspą Rybaków na którą popłyniemy po zwiedzeniu wyspy Isola Bella.
 
Przystań na wyspie Isola Bella - w głębi widać wyspę Isola Pescatori.
 
 
Widok z Isola Bella w kierunku północnym - na pierwszym planie zarośnięta Scogio della Malghera, za nią zabudowa wyspy Isola Pescatori.
 
 
 
 
Isola Bella jest wyspą na jeziorze Maggiore o wymiarach 320 m długości i 180 m szerokości. Jej centralną część zajmuje pałac Borromeuszów (wł.Palazzo Borromee).
 
     Fasada północno-zachodnia pałacu na Isola Bella.           Fragment zabudowy Isola Bella.
 
 
Dziedziniec pałacu - kasa i wejście do wnętrza. 
 
Z otwartego na jezioro od strony zachodniej dziedzińca ładny widok na jezioro, oraz na małe trzy uliczki biegnące wzdłuż wyspy. Przy tych uliczkach znajdują się liczne sklepiki i kramy oblegane przez turystów oraz punkty gastronomiczne.
 
     Widok na jezioro z dziedzińca zamkowego.         Widok na jezioro z dziedzińca zamkowego.
 
 
Widok z dziedzińca pałacu w kierunku uliczki ze sklepikami. 
 
Krótka historia wyspy i pałacu. Pierwotnie wyspa nazywała się Isola di Sotto i dopiero w roku 1632 gdy członek rodziny Borromeuszów Carlo III rozpoczął budowę pałacu w stylu barokowym  dedykowanego swojej żonie Isabeli D'Addy wyspa zmieniła nazwę na Isolo Isabella w skrócie fonetycznym Isola Bella.
 
Jeden z zakątków na Isola Bella.W 1650 roku prace nad budową zostały przerwane z powodu epidemii jaka wybuchła w Księstwie Mediolanu. Po śmierci Carlo III prace kontynuowali jego synowie Giberto III oraz Vitalino IV którzy zatrudnili do pracy mediolańskiego architekta Carlo Fontane. Dokończenie budowy ogrodu wykonał bratanek Carlo IV. Otwarcie pałacu i ogrodu nastąpiło w 1671 roku.
 
Uliczka na Isola Bella.

W następnych latach tj. za czasów Giberta V wyspa stała się popularna wśród odwiedzających, między innymi gościli tu : Edward Gibbon, Karolina Brunszwicka Księżna Walii, Napoleon Bonaparte wraz ze swoją ówczesną żoną Józefiną.

Obecnie wyspa cieszy się dużym uznaniem turystów i jest przez nich często odwiedzana, o czym mogą świadczyć liczne połączenia promowe z sąsiednimi gminami - Stresa, Baveno, Verbania, Intra.
 
Zwiedzenie wyspy jest dosyć drogie, gdyż aby wejść do ogrodów trzeba wykupić bilet do pałacu i jedynie przez niego wchodzi się do tarasowych ogrodów. Za darmo można jedynie przejść na cypel i uliczki ze sklepikami.  Cena za wstęp do pałacu, ogrodów i galerii obrazów wynosiła w 2018 roku: bilet indywidualny normalny - 16 euro; bilet ulgowy 8,5 euro; Grupa min. 18 osób normalny 13 euro; ulgowy - 7 euro.
 
============================================================================================
 
Ponieważ mam bardzo dużo zdjęć z wnętrz pałacu w tej fotorelacji pokażę jedynie kilka miniaturek, natomiast zainteresowanych zapraszam do obejrzenia osobnej fotorelacji:  >Włochy. Jezioro Maggiore - wyspa Isola Bella cz. II (wnętrza pałacowe).  

 
                                                               
                                  

=============================================================================================
 
My przez pałac wychodzimy do ogrodu. Nie ulega żadnej wątpliwości, że ogród należy do największej atrakcji tej wyspy. Poniżej dwa zdjęcia z widokiem na południową stronę wyspy z tarasowatym ogrodem zrobione z motorówki.
 
Wyspa Isola Bella z tarasowatymi ogrodami.
 
 
Tarasowy ogród na wyspie Isola Bella.
 
Jak widać na zdjęciach ogrody robią duże wrażenie oglądane z motorówek dowożących turystów na wyspę - teraz obejrzymy je od środka, z bliskiej odległości.
 
Kamforowce.Zaraz po wejściu do ogrodu witają nas prawie dwustuletnie kamforowce - podobno drzewa te dożywają nawet tysiąca lat.
 
 
Ogród został założony w XVII wieku w postaci dziesięciu tarasów jeden nad drugim, od strony jeziora ma kształt piramidy - jest to ogród typu włoskiego. Ostatni taras jest położony 37 metrów od powierzchni wody jeziora. Jest on zwieńczony proscenium zwanym teatrem nad którym góruje posąg jednorożca symbol heraldyczny Boromeuszy. Po bokach dwie rzeźby przedstawiające Naturę i Sztukę.
 
Jednorożec oraz po bokach Natura i Sztuka.
 
 
Tarasowy ogród w formie piramidy.
 
Teatr to barokowa budowla kojarząca się z muszlą lub wachlarzem wyłożona podobnie jak groty pałacowe kamykami, zdobiona wieloma rzeźbami bogów, boginek, aniołków - tu wystawiano sztuki teatralne.
 
 
Teatr na górnym tarasie. 

W całym ogrodzie wiele sadzawek, stawików, fontann oraz mnóstwo posągów z drugiej połowy XVII wieku - pośród tego wszystkiego przechadzają się oswojone białe pawie sprowadzone z Persji.
 
 
 
               
 
Misternie posadzone bukszpany w formie żywopłotów o geometrycznych wzorach oraz okrągła fontanna z liliami wodnymi świadczy że doszliśmy do tzw. ogrodu miłości. Uroku temu miejsca nadają drzewka cytrusowe posadzone w wielkich donicach.
 
 
Nie muszę nikogo przekonywać, że spacerując po ogrodzie z każdego tarasu rozpościera się inny widok na jezioro Maggiore i jego okolice. Oto kilka zdjęć.
 
Widok w kierunku wyspy Isola Madre i miejscowości Verbania.

 
Zbliżenie na wyspę Isola Madre z pałacem. 
 
 
Widok na jezioro i brzeg.
 
 
Zbliżenie na miejscowość Stresa. 
 
 
 
 
 
 
Widoki dalsze na jezioro są wspaniałe, ale chodząc alejkami również można uchwycić nie mniej piękne, zadziwiające swą formą, wielkością, kolorem - pełno tu kwiatów, drzew, krzewów, małych form drobnej architektury ogrodowej potwierdzających że jest to jeden z najładniejszych ogrodów barokowych w Europie.
 
 
 
 
                  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Spacerując po ogrodzie trudno sobie wyobrazić, że w tym miejscu była jeszcze w XVII wieku jedynie skalista wysepka, na której za czasów Carlo III Borromeo zaczęto budowę pałacu i wspaniałego ogrodu który teraz zwiedzamy i podziwiamy.
 
Jedna z trzech małych uliczek na Isola Bella.My opuszczamy ogród i małymi uliczkami ze sklepikami wracamy na przystań. Po  drodze można zrobić drobne zakupy, wypić kawę w jednej z małych knajpek lub wejść do małego barokowego kościółka.
 
Wnętrze kościółka na Isola Bella.
 
 
Jedna z trzech małych uliczek na Isolla Bella. 
 
Jeszcze spojrzenie z cypla w kierunku Wyspy Rabaków (Isola Pescatori) na którą zaraz popłyniemy.
 
 
Przystań na Isola Bella - w głębi wyspa Rybaków na którą zaraz odwiedzimy.
 
 
Widok z Isola Bella w kierunku północnym - na pierwszym planie zarośnięta Scogio della Malghera, za nią zabudowa wyspy Isola Pescatori. 
 
Fotorelacje powiązane z jeziorem Maggiore:   >Włochy. Jezioro Maggiore - wyspa Isola Bella cz. II (wnętrza pałacowe). 
 
                                                                  >Włochy. Jezioro Maggiore - wyspa Isola Pescatori cz. III.                                                        
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
         
 
 
http://www.isoleborromee.com/index.php
https://pl.wikipedia.org/wiki/Isola_Bella