FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Włochy. Jezioro Como cz. III - rejs statkiem
 

Bellagio - widok z motorówki na przystań.Włochy. Jezioro Como cz. III - rejs motorówką Bellagio - Cadenabbia.

                      Wycieczka z dnia 12 maja 2018 r.
W części I i II odbyliśmy spacery po miejscowości Como i Bellagio  - fotorelacje można obejrzeć:
      Bellagio - widok z motorówki na przystań. 
W części II odbyliśmy krótki spacer po Bellagio, natomiast w tej fotorelacji pokażę zdjęcia z rejsu powrotnego Bellagio - Cadenabbia. Odpływamy z przystani - możemy podziwiać Bellagio i inne miejscowości z innej perspektywy. 
 
Kawiarnia przy promenadzie widziana z motorówki.
 
Poniżej XIX wieczny budynek w którym przez ponad sto lat funkcjonował Hotel Grande Bretagne. Do niedawna była w nim szkoła hotelarska i gastronomiczna. Obecnie kupiony przez prywatnego przedsiębiorcę czeka na remont.
 
Dawny Hotel Grande Bretagne w Bellagio czekający na remont. 
 
 
Piękny dawny Hotel Grande Bretagne czekający na remont.
 
Dla lepszej orientacji, poniżej załączam mapkę z trasą rejsu z podaniem orientacyjnego kilometrażu oraz zaznaczeniem ważniejszych oglądanych obiektów.
 
Płynąc motorówką można podziwiać bajeczne widoki całego jeziora, wypatrzeć położone przy brzegach miejscowości, kościoły  oraz  rezydencje należące do znanych bogatych osobistości.
 
Jezioro Como.
 
Zaraz po odpłynięciu z przystani Bellagio doskonale prezentuje się usytuowany na wzgórzu budynek Villa Serbelloni - obecnie centrum konferencyjne, własność Fundacji Rockefellera.
 
Bellagio - na wzgórzu Villa Serbelloni obecnie centrum konferencyjne Fundacji Rockefellera.
 
Płynąc dalej do Cadenabbia ukazuje się Villa Melzi i jej ogrody do której proponowałem spacer w części II:  >Włochy. Jezioro Como - miejscowość Bellagio. 
Villa Melzi - widok z jeziora Como.
 
 
     Fragment ogrodu Villi Melzi w Bellagio.             Kaplica Villa Melzi w Bellagio.
Na samym końcu ogrodu Villi Melzi stoi neoklasyczna kaplica wybudowana w latach 1808 - 1816 zaprojektowana i ozdobiona przez Giocondo Albertolli ładnymi sztukateriami autorstwa Angelo Monticelli wg rysunków Giuseppe Bossiego.
 
Kaplica Villa Melzi w Bellagio.
 
Przepływając obok ogrodów Villi Melzi po przeciwległej stronie jeziora Como, w odległości ok. 1,7 km widać miejscowość Cadenabbia nasz cel dopłynięcia ale dopiero po zatoczeniu większego kółka wokół brzegów jeziora.
 
Widok w kierunku miejscowości Cadenabbia.
 
Po minięciu kaplicy rodzinnej Villi Melzi ukazuje się dwie wieże. Pierwsza od strony jeziora należy do kościoła Santa Maria di Loppi, natomiast druga to gotyckie mauzoleum Gian Giacomo Poldi Pezzoli twórcy pierwszego prywatnego muzeum we Włoszech w Mediolanie noszące jego imię - Museo Poldi Pezzoli.
 
Kościół św. Marii z Loppi w Bellagio.Kościół św.Marii z Loppi znajdował się kiedyś w wiosce Loppia, dzisiaj włączonej do Bellagio. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z X wieku. Dzisiejszy wygląd kościół zachował z XII wieku.
 
Kościół św.Marii z Loppi na obrazie, w głębi nad jezuiorem Villa Trivulzio.
 
Najstarsza część kościoła św. Marii z Loppia znajduje się pod dzwonnicą, gdyż reszta dzwonnicy została całkowicie odbudowana pomiędzy XVI a XVII wiekiem.
 
Wtedy to dzwonnica i  absyda zostały praktycznie zbudowane od nowa, a nawy i transepty zostały podwyższone.
 
W średniowieczu kościół stał się  własnością benedyktyńskich sióstr zakonnych, które wybudowały obok niego klasztor.
 
W roku 1775 wszystko należało do rodziny Venini, która zburzyła klasztor w celu budowy szerokiej ścieżki Villa Giulia.
 
Kościół św. Marii z Loppi w Bellagio.

Obecnie kościół św, Marii z Loppia (Chiesa di S. Maria di Loppia) znajduje się na prywatnej posesji Villi Gerli i nie jest udostępniony do zwiedzania.Około 100 metrów dalej, nad brzegiem jeziora ukazuje się Villa Trivulzio.
 
       Villa Trivulzio.          Villa Trivulzio.  
 
Villa ziozostała wybudowana przez hrabiego Paolo Taverna pod koniec XVIII wieku. Była wynajmowana przez Melzi d'Eril który w niej mieszkał w czasie budowy swojej Villi Melzi. W XIX wieku kupiła ją szlachecka rodzina Pezzoli i dobudowała dwa skrzydła. W roku 1941 kupił ją Gerli. Pod koniec XIX wieku na końcu parku zostało wybudowane gotyckie mauzoleum w którym został pochowany Gian Giacomo Poldi Pezzoli - włoski hrabia kolekcjoner dzieł włoskiego renesansu. Mauzoleum zaprojektowane przez sławnego architekta Carlo Maciachiniego.
 
Villa Trotti i kościół św. Jana Chrzciciela w Bellagio San Govanni.Przepływając obok przystani  Bellagio San Govanni widać Ville Trotti oraz kościół Świętego Jana Chrzciciela (Chiesa  di San Giovanni Battista). W miejscu dzisiejszego kościoła stał już kościół w X wieku co potwierdzają źródła pisane z 995 roku wspominające o sanktuarium św. Jana.
 
Villa Trotti w Bellagio San Govanni.
 
Z pierwszego kościoła nie pozostał żaden ślad, ale przypuszcza się, że na jego miejscu stoi dzisiejsza południowa kaplica.
 
Nowy kościół powstawał w roku 1584, a częściowo w 1685 roku. Dzisiejszy kształt kościoła z barokową fasadą pochodzi z 1785 roku.
 
Przyjechać tu trzeba pod koniec czerwca kiedy to na placu kościelnym odbywa się coroczny Festiwal Bellagio - święto św.Jana z trzydniowym biesiadowaniem, muzyką i śpiewami. 
 
 
Kościól św.Jana Chrzciciela w Bellagio San Govanni.
 
Z kościołem Świętego Jana Chrzciciela w Bellagio San Govanni sąsiaduje Villa La Placida. Wybudowali ją bankierzy Amsick z Hamburga którzy w tym miejscu wyburzyli kilka domów i fabryczek jedwabiu. Znane miejscowym jest powiedzenie "Amsick przybył z psami i zniszczył połowę San Giovanni".
 
 
Kościól św.Jana Chrzciciela oraz Villa La Placida w Bellagio San Govanni.
 
 
Villa La Placida w Bellagio San Govanni.
 
Oglądając się do tyłu widać oddalające się coraz bardziej centrum Bellagio z którego wypłynęliśmy po jego zwiedzaniu.
 
Widok w kierunku Bellagio.
 
Po przepłynięciu ok. 8,2 km przyszła pora na powrót wzdłuż przeciwnego brzegu jeziora. Mijając miejscowość Sala Comacina zamieszkałą przez ok. 600 mieszkańców w oczy rzuca się kościół Chiesa di San Bartolomeo wybudowany w latach 1703 - 1848.
 
Miejscowość Ossuccio - kościół San Bartolomeo.
 
 
Tuż obok w tzw. Zoca de I'Oli - zatokę nazywaną tak ze względu na bardzo spokojną wodę ("gładkie jak jedwab") wciśnięte jest miasteczko Ossuccio - jest to wytłumaczalne, gdyż osłaniane jest przed wiatrami przez jedyną na jeziorze Como wyspę Comacina.
 
 
Ossuccio to starożytne miasteczko, którego historia łączy się z sąsiadującą wyspą Comacina na której do dnia dzisiejszego zachował się główny kościół wczesnego chrześcijaństwa.
 
Romańska dzwonnica przy kaplicy Świętej Marri Magdaleny w Ossuccio.W samym Ossuccio zachowała się słynna dzwonnica z okresu romańskiego, stojąca przy kaplicy św. Magdaleny (Santa Maria Magdalena).
 
Romańska dzwonnica przy kaplicy Świętej Marri Magdaleny w Ossuccio.
 
Unikalność tej dzwonnicy to gotycko-mauretańska iglica która została zbudowana na istniejącej romańskiej kamiennej dzwonnicy. Stara dzwonnica pierwotnie kończyła się powyżej obecnego okna. Budowa dzwonnicy rozpoczęła się w XII wieku, zaś obecny wygląd przybrała między XIV a XV wiekiem. Z uwagi na swoje piękno, dzwonnica uważana jest za symbol jeziora Como.
 
Romańska dzwonnica przy kaplicy Świętej Marri Magdaleny w Ossuccio. 
 
W tym miasteczku znajduje się również Święta Góra Beaty Vergine del Soccorso tzw. Święta Góra w Ossuccio (Sacro Monte  di Ossoccio) które jest jednym z dziewięciu wzgórz we włoskich regionach Lombardii i Piemontu, w północnych Włoszech, wpisanych w roku 2003 na listę dziedzictwa UNESCO.
 
Na zboczuSanktuarium na Świętej Górze w Pssoccio.
 
Na zdjęciu górnym - po lewej Comacina jedyna wyspa na Jeziorze Como, na drugim planie miasteczko Ossuccio, zaś na wzgórzu Sanktuarium Beaty Vergine del Soccorso oraz 14 kapliczek zbudowanych w latach 1635 - 1710 prowadzących do niego. Kościół został zbudowany w 1537 roku w miejscu wcześniejszego.
Płynąc jeziorem następne dwie piękne wille można podziwiać w miejscowości Lenno - są zlokalizowane na zachodnim brzegu południowo-zachodniej odnogi jeziora Como na niewielkim zalesionym półwyspie Dosso d'Avedo.
 
Pólwysep Dosso s'Avedo na jeziorze Como w miejscowości Lenno z dmoma luksusowymi willami:Cassinella i Balbianello.
 
Ta położona u stóp góry Dosso di Lavedo luksusowa Villa la Cassinella oraz leżąca na końcu półwyspu Villa Balbianello zapewnia gościom i turystom niepowtarzalny widok na jezioro Como.
 
Przystań Villi La Cassinella.
Jak widać na zdjęciach jest otoczona zalesionym wzgórzem oraz wspaniałym ogrodem. Posiada własny basen, salę kinową oraz taras. Obecnie jest to luksusowy pensjonat w którym maksymalnie 17 gości może cieszyć się luksusem i wydawać grube pieniądze.
Z całą pewnością jest tu idylla i spokój, gdyż do willi można dostać się jedynie łodzią.
 
Villa La Cassinella.
 
 
Villa La Cassinella. 
 
Natomiast na samym czubku półwyspu znajduje się willa dostępna do zwiedzania dla turystów - Villa Balbianello. Willa została zbudowana  w 1787 roku w miejscu klasztoru franciszkanów, czego pozostałością są dwie wieże.
 
Posiadłość należąca do Villi Balbianello na półwyspie Dosso d'Avedo na jeziorze Como.
 
 
Przystań dla motorówek przy Villi Balbianello.Na początku XX wieku bogaty Amerykanin kupił zaniedbaną posiadłość i rozbudował tarasowy ogród. W 1974 roku posiadłość została sprzedana Guido Monzino, kierującemu pierwszą włoską ekspedycją na Mount Everest. To on wprowadził do willi dzieła sztuki oraz pamiątki ze swoich wypraw.
 
Villa Balbianello.
 
Willę Balbianello można zwiedzać w dwóch wariantach:
    • wykupując bilet na zwiedzenie willi i ogrodów - dorośli 20 eur; dzieci 4-14 lat - 10 euro; studenci  do 25 roku życia - 14 euro;
      • Bilet do ogrodu - dorośli 10 euro; dzieci (4-14 lat) - 5 euro; studenci (do 25 roku żucia) - 8 euro.
Czynne od połowy marca do połowy listopada w godzinach od 1000 do 1800;
Zamknięte w poniedziałki oraz środy (za wyjątkiem dni świątecznych).
Płynąc do Cadenabbi przepływamy wzdłuż miejscowości Tremozzo gdzie na brzegu wyróżnia się masywna bryła kościoła San Lorenzo (Chiesa di San Lolenzo).
 
Miejscowość Tromezzo - kościół San Lorenzo.
 
Jest to główny kościół parafialny w okolicy a jego budowę rozpoczęto w latach 1775-1776. Jednak z powodu braku funduszy budowę przerwano i dopiero po ok. 100 latach wznowiono by w roku 1894 zakończyć budowę.
 
Kościół San Lorenzo w Tremezzo.
 
Jak widać jest to imponujący budynek w stylu eklektycznym, między neoromańskim i neogotyckim. Z boku znajduje się wysoka 4-piętrowa dzwonnica, która jest dekorowana różnymi fryzami i geometrycznymi wzorami.

W miejscowości Tremezzo znajduje się następna willa - Villa Carlotta wraz z ogroden botanicznym która jest udostępniona do zwiedzania. 
 
Villa Carlotta.
 
Villa Carlotta została wybudowana przez rodzinę Clerici w 1695 roku, zaś ogród w roku 1699. Obecnie willą zarządza Ente Villa Carlotta, fundacja charytatywna.
Kaplica przy Villi Carlotta.
W budynku na dwóch piętrach znajduje się muzeum  otwarte dla publiczności w którym prezentowane są rzeźby i obrazy Canovy, Thorvaldsena, Migliary i Hayeza oraz meble z czasów różnych właścicieli.
Poniżej obraz Carl Hummela "Villa Carlotta|" namalowany w 1855r.
 
Obraz Carla Hummel "Villa Carlotta" z 1855 r.
 
W 8 ha ogrodzie rozpostartym na wzgórzu znajduje się wiele starych drzew - cedrów, sekwoi, platanów, palm i wiele innych egzotycznych roślin. W dawnej szklarni obejrzeć można ekspozycję starych narzędzi rolniczych.
Wstęp do willi i ogrodu płatny: bilet normalny - 10 euro; bilet ulgowy +65 lat  - 8 euro;
                                             bilet dla studentów - 5 euro;
                                             grupa min. 20 osób - 8 euro/osoba
Otwarte od 23 marca do 30 września 900 do 1930;  w październiku od 900 do 1830;
 
Mijając Ville Carlotta kończy się nasz prawie 17 kilometrowy rejs wzdłuż brzegów jeziora Como - dopływamy do miejscowości  Cadenabbia będącej ulubionym wiosennym i jesiennym kurortem Włochów z uwagi na piękno krajobrazu i roślinności. Pokazywał to jeden z najwybitniejszych ogrodników szwajcarskich Johann Gottfried Steffan na obrazie "Cadenabbia Logo di Como" z przełomu XIX-XX wieku.
 
 
 
Miejscowość Cadenabbia. 
 
 
Jest również  ulubionym celem podróży Brytyjczyków już od XIX wieku  - w tej miejscowości powstał jeden z pierwszych kościołów anglikańskich zbudowany w 1891 roku we Włoszech.
 
... mijamy Ville Carlotta w Cadenabbia.
 
Tu w roku 1802 zbudowano pierwszy hotel Albergo del Lago di Como, karczmę Cadenabbia, jako punkt odświeżający dla podróżnych i transportowców towarów, które w tamtym czasie były przewożone przez jezioro.  W późniejszym czasie został on rozbudowany i funkcjonował pod nazwą Grand Hotel Bellevue. Pierwszymi gośćmi byli turyści z Anglii, gościł również cesarzy, królów i wiele głów państw. Po remoncie w 2007 roku otrzymał cztery gwiazdki i nową nazwę - Grand Hotel Cadenabbia.
 
Cadenabbia - w środku Grand Hotel.
 
Cadenabbia była ulubionym celem podróży Brytyjczyków już od XIX wieku  - w tej miejscowości powstał jeden z pierwszych kościołów anglikańskich zbudowany w 1891 roku we Włoszech.
 
Cadenabbia - widok z motorówki.
.... przy nabrzeżu widoczny kościółek anglikański.
 
 
 
I tak oto kończymy rejs po jeziorze Como w miejscowości  Cadenabbia w której gościła kiedyś Mary Shelley - angielska poetka i pisarka okresu romantyzmu, Giuseppe Francesco Verdi - włoski kompozytor romantyczny, kanclerz federalny Konrad Adenauer.
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
 
https://www.bellagiolakecomo.com/en/content/stub-223
https://en.wikipedia.org/wiki/Villa_Carlotta
https://www.fondoambiente.it/luoghi/villa-del-balbianello/visita
http://www.giardinidivillamelzi.it/GIARDINI_DI_VILLA_MELZI/cappella_it.html
https://it.wikipedia.org/wiki/Loppia
https://www.visittuscany.com/en/attractions/the-parish-church-of-santa-maria-di-loppia/
https://www.summerinitaly.com/guide/ossuccio
https://en.wikipedia.org/wiki/Sacro_Monte_di_Ossuccio
https://wevillas.com/news/the-bell-tower-of-the-church-of-santa-maria-maddalena-in-ossuccio