FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Włochy. Jezioro Como cz. I - miasto Como.
 

Port w Como.Włochy. Jezioro Como cz. I - miasto Como.

                      Wycieczka z dnia 12 maja 2018 r.
W czasie pobytu w północnych  regionach Włoch  odwiedziliśmy dwa jeziora: Jezioro Garda i Jezioro Maggiore. W tej fotorelacji pokażę zdjęcia zrobione w czasie pobytu nad Jeziorem Como.       
Lokalizacja tych jezior na dolnej mapce.
 
      
Jezioro Como tak jak i dwa wcześniej odwiedzone Garda i Maggiore leży w północnych Włoszech i jest z nich wszystkich największe i najgłębsze. Como jest trzecim co do wielkości jeziorem we Włoszech, a jego kształt przypomina odwróconą literę Y.
 
Jezioro ComoWłaśnie przez swoje rozczłonkowanie linia brzegowa jeziora Como jest większa niż linie brzegowe jezior Garda i Maggiore razem wzięte. Obok mapka jeziora Como z lokalizacją miasta Como oraz mapka z lokalizacją rejsu statkiem. W części I fotorelacji - krótki spacer po mieście Como, zaś w części II rejs statkiem i zwiedzenie"perły jeziora " miejscowości Bellagio.
 
 Rejs statkiem z Cadenabbia do Bellagio.
 
Jezioro Como słynie z wielu ośrodków wypoczynkowych i parków leżących nad jego brzegami. Jezioro jest ulubionym miejscem przyjazdu dla uprawiających sporty wodne takie jak żeglarstwo, windsurfing i kitesurfing - słynie z wiatru termicznego breva, zaczynającego się w godzinach od 10 do godzin popołudniowych i wiejącego od 1 do 6 w skali Beauforta.
 
Jezioro Como - jedna z wielu luksusowych willi.Również turyści odwiedzają  przybrzeżne miejscowości takie jak Como, Bellagio, Varenna czy Menaggio.
 
Jezioro Como.
 
Pełno tu luksusowych willi, rezydencji bogatych i znanych przedstawicieli różnych zawodów między innymi rodziny Versace - słynnych projektantów mody, George Clooney - słynny amerykański aktor i reżyser, Madonna, Sylvester Stallone  czy Brad Pitt. Jezioro Como było tłem przy kręceniu wielu filmów między innymi Gwiezdne Wojny czy Cassino Royale.
 
Jezioro Como.
 
Miasto Como w regionie Lombardia jest stolicą prowincji Como  - zamieszkuje je ok. 80 tysięcy mieszkańców. To tu urodził się i zmarł fizyk Aleksander Volta wynalazca prototypu baterii. Z tego miasta pochodzi również Benedetto Odescalchi - papież Innocenty XI. Historia miasta sięga roku 196 p.n.e kiedy to w miejscu osady rzymianie zbudowali twierdzę graniczną.
 
Tradycyjnie na początku spaceru po Como załączam planik miasta z zaznaczonymi obiektami które które zobaczymy w tej fotorelacji.
 
Na planie zaznaczony na czerwono obszar historycznego centrum miasta Como z największym i najważniejszym zabytkiem tego centrum katedrą Najświętszej Marii Panny - na planie oznaczoną nr 13.   Wkrótce ją odwiedzimy.
 
Oznaczenie na planie:
 
1. Pomnik Ofiar I wojny światowej
 
2. Świątynia Volty
 
3. Stadion Giuseppe Sinigaglia
 
4. Park publiczny
 
5. Pomnik poświęcony Ruchowi Oporu w II wojnie światowej
 
6. Plac Covour i port
 
7. Rzeźba Life Electric
 
8. Plac Volty i jego pomnik
 
9. Dom Volty
 
10.Plac San Fedele
 
11. Bazylika San Fedele
 
12. Plac Katedralny
 
13. Katedra Najświętszej Marii Panny
 
14. Ratusz
 
 
 
 
 
 
 
Nasz spacer zaczynamy na promenadzie nabrzeżnej jeziora Como gdzie stoi pomnik o wysokości 30 metrów poświęcony ofiarom I wojny światowej, żołnierzom którzy pochodzili z okolic Como - na planie oznaczony nr 1.
 
Pomnik Ofiar I wojny światowej.
Zaprojektowany przez Giuseppe Terragniego ma szczególną formę wynikającą z faktu, że był inspirowany szkicem wykonanym kolorowymi kredkami i akwarelą namalowaną w 1914 roku przez futurystę Antonio Sant'Elia, jednego z najbardziej znanych poległych w Wielkiej Wojnie.

Pomnik Ofiar I wojny światowej.
 
Na granitowym monolicie nad podstawą są wygrawerowane nazwiska 650 poległych z I wojny światowej.  Około 100 metrów dalej znajduje się monumentalne Mauzoleum Volty zwane również Świątynią Volty - na planie oznaczone nr 2 (Tempio Voltiano lub Voltian Temple).  Jest to neoklasyczny pomnik i muzeum poświęcone życiu i pracy włoskiego fizyka i wynalazcy nowoczesnej baterii, Alessandro Volty.
 
Mauzoleum Volty.
Mauzoleum Volty.
 
To właśnie w Como w roku 1745 urodził się słynny włoski fizyk, wynalazca , konstruktor Aleksandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta - twórca kondensatora, odkrywca metanu oraz pierwszego na świecie akumulatora (baterii). 
 
Za swoje osiągnięcia naukowe cesarz Napoleon Bonaparte nadał mu tytuł hrabiego, specjalny medal i  wyznaczył wysoką stałą pensję. Nie koniec na tym - został senatorem Królestwa Włoch, otrzymał Legię Honorową, a na jego cześć jednostka napięcia elektrycznego otrzymała nazwę volt.  
 
Po śmierci Aleksandro Volta został pochowany w okolicy Como, w miejscowości nazywanej obecnie Camnago Volta. Z okazji stulecia śmierci wynalazcy, w roku 1927 wybudowano w Como neoklasyczny budynek zwany Świątynią Volty (Tempio Voltiano) mieszczący muzeum ze zbiorami pamiątek takich jak instrumenty naukowe używane do eksperymentów, wczesne baterie, rzeczy osobiste i nagrody za wynalazki.
 
 
Mauzoleum Volty.
 
Idziemy dalej parkiem publicznym (na planie oznaczony nr 4) zlokalizowanym pomiędzy nabrzeżem jeziora Como a stadionem  Giuseppe Sinigaglia (na planie oznaczony nr 3) - wybudowanym również w 1927 roku z okazji obchodów rocznicy 100-lecia śmierci Volty.
 
Pomnik poświęcony europejskiemu ruchowi oporu.Idąc nabrzeżem od mauzoleum Volitiano w kierunku historycznego centrum Como, w parku publicznym znajduje się oryginalny pomnik poświęcony europejskiemu ruchowi oporu w okresie II wojny światowej - na planie oznaczony nr 5.
 
Pomnik poświęcony europejskiemu ruchowi oporu.
 
Oryginalność tego projektu polega na tym, że można wejść do jego środka gdzie na płycie z żelaza wyryte są cytaty w różnych językach. W języku polskim cytat brzmi "Z trudu naszego i znoju, Polska powstaje, by żyć". Pomnik jest dziełem Gianniego Colombo i został odsłonięty w 1983 roku.    Z nabrzeża ładny widok na jezioro Como.
 
Jezioro Como widok z nabrzeża z okolicy Świątyni Volty.
 
Patrząc na górne zdjęcie można powiedzieć, że z punktu z którego zostało zrobione zaczyna się jezioro Como - wciskając się pomiędzy dwa widoczne góry ciągnie się przez następne 50 kilometrów.
 
Wzgórze Brunate z kolejką szynową.Idąc w kierunku historycznego centrum Como, na drugim brzegu widać górę Brunate z prowadzącą na nią kolejką szynową.
 
Jezioro Com - wzgórze Brunate.
 
Brunate to małe miasteczko na wzgórzu zamieszkałe przez ok. 1800 mieszkańców. Połączone jest z Como krętą drogą oraz kolejką szynową. Tu przez krótki czas mieszkał Aleksandro Volta, a upamiętnili to mieszkańcy budując na wzgórzu latarnię morską Faro Voltiano.
 
Miasteczko znane jest z wielu wilii w stylu elektrycznym i secesyjnym oraz licznym punktom widokowym z widokami na miasto Como, cały zachodni łuk alpejski, dolinę Padu i Apeniny.
 
Z tego powodu do miasteczka przylgnęła nazwa "Balkon w Alpach".  W czasie prac archeologicznych odkryto w centrum miasteczka wiele przedmiotów świadczących że istniało tu osadnictwo plemion celtyckich już w VI wieku p.n.e.
 
 
Na przeciwnym brzegu jeziora wzgórze Brunate z kolejką szynową.
 
Obecnie z uwagi na szybki dojazd kolejką szynową (7 min.) miasteczko jest często odwiedzane przez turystów z uwagi na ładne widoki. My nie mieliśmy tyle czasu aby tam wjechać, więc załączam dwa zdjęcie wykonane ze wzgórza znalezione w internecie autorstwa Swiss 79 oraz Marcus 90.
 
Autor zdjęcia - Swiss 79.
 
 
Autor zdjęcia: Marcus 90. 
 
My z nabrzeża nie mamy takich pięknych widoków, musimy się zadowolić widokiem na jezioro i widokiem na port z historycznym centrum Como. Patrząc w kierunku jezioro na zachodnim jego brzegu można dostrzec tzw. Willę Olmo.
 
Jezioro Como - w środkowej części Willa Olmo.
 
Willa Olmo jest dawną neoklasyczną rezydencją  z 1797 roku wybudowaną dla zamożnej rodziny Odescalchi. Swego czasu gościła w swych salonach cesarza francuskiego Napoleona Bonaparte, bywał w niej włoski przywódca wojskowy Giuseppe Garibaldi. Dzisiaj jest to miejsce ważnych wystaw sztuki i innych wydarzeń kulturalnych.
 
Willa Olmo. 
 
Natomiast patrząc w kierunku południowym widać port i historyczne centrum Como do którego idziemy wzdłuż nabrzeża. Wyróżnia się wieża XIV-wiecznej katedry.
 
Widok nabrzeża w kierunku historycznego centrum Como. 
 
 
Widok z nabrzeża w kierunku historycznego centrum Como. 
 
Dochodzimy do placu Piazza Cavour - na planie oznaczony nr 6. Od północy ograniczony jest jeziorem z przystanią dla promów, od południa dużym zabytkowym hotelem Barchetta Excelsior  z 1846 roku, zaś od wschodu rzędem kolorowych domów włoskich w których znajdują się kawiarnie, restauracje i lodziarnie.
 
Widok na Piazza Cavour w Como. 
 
 
Jeszcze w czasach średniowiecznych Piazza Cavour był jedynie bagnem i dopiero w XIV wieku powstał w tym miejscu główny port Como. Natomiast miejskim rynkiem został w XIX wieku. Dla mieszkańców, a również turystów plac ten jest najbardziej popularnym placem w Como - z niego można podziwiać widoki na port i jezioro, okoliczne wzgórza, wypić kawę czy też coś przekąsić. Odbywają się tu też festiwale, jarmarki i inne i inne imprezy kulturalne.
 
        Domy włoskie na Piazza Cavour w Como.          Zabytkowy hotel z 1846 roku na Piazza Cavour w Como.
 
Jeszcze mała ciekawostka - z Piazza Cavour ale również z promenady nabrzeżnej można zobaczyć na końcu mola dziwną konstrukcję - na planie oznaczona nr 7.  
 
Na końcu mola rzeźba Life Electric.Jest to jeszcze jeden i wcale nie ostatni w Como hołd złożony fizykowi Alelsandro Volcie - współczesna rzeźba Life Electric wykonana w 2015 roku w postaci dwóch przeciwstawnych sinusoid o wysokości 13,75 metra.
Na molo można wejść bezpłatnie.
 
Na końcu mola rzeźba Life Electric.
 
Uliczką Via Domenico Fontana idziemy na plac Piazza Volta (znowu Volta). Największy rozkwit miasta Como nastąpił na początku XVIII wieku, dzięki rozwojowi w tamtym czasie przemysłu jedwabniczego i tekstylnego. Po mijanych wystawach widać, że obecnie tradycja nie upadła - pełno wyrobów tekstylnych z których słynie dzisiejsze Como (krawaty, chusty itp.).
 
                    
 
Po pięciu minutach od Piazza Cavour dochodzimy do Piazza Volta - na planie oznaczony nr 8. Jest to jeden z najbardziej urokliwych placów w Como - kiedyś nazywany Piazza Lasca (szlachecka rodzina żyjąca w Como).
 
Plac Volyu widziany z uliczki Via Domenico Fontana.W samym środku placu ustawiony w roku 1838 pomnik fizyka, wynalazcy Aleksandro Volty. Wykonał go Pompeo Marchesi - uczeń wielkiego rzeźbiarza, malarza i architekta włoskiego Antonio Canovy który był czołowym przedstawicielem klasycyzmu w rzeźbie.
 
Pomnik Volty w Como.
 
 
      Aleksandro Volta - pomnik w Como.                Kawiarenka przy placu Piazza Volta.
 
Oczywiste, że kawiarenka to "Caffe Aleksandro Volta".Tuż za placem zaczyna się również ulica Via Volta, gdzie pod nr 62 (na planie oznaczony nr 9) znajduje się tablica pamiątkowa informująca że w tym domu mieszkał i zmarł Volta.   W Como nawet lody noszą jego nazwisko.
 
Kamienice na Piazza Volta w Como.
 
Z placu Piazza Volty (na planie oznaczony nr 8) kierujemy się w kierunku placu Piazza San Fedele (na planie oznaczony nr 10).
 
Uliczka w Como.
Trasa pomiędzy tymi dwoma placami przebiega kilkoma uroczymi uliczkami (ok.500 - 600 metrów w zależności którymi się idzie) - wrażenia tego spaceru są duże, miejscami wąskie uliczki, piękna architektura, bruk, kolorowe domy, kawiarenki, sklepiki. Jak to wygląda niech świadczą zdjęcia.
 
Uliczka w Como.
 
 
Uliczka w Como.
 
 
          Uliczka w Como.          Uliczka w Como.
 
 
Uliczka w Como.
 
 
    Uliczka w Como.        Uliczka w Como.       Uliczka w Como.     
 
 
Uliczka w Como. 
 
Plac Piazza San Fedele jest małym, kameralnym placem będący w VII wieku  średniowiecznym rynkiem zbożowym. Dzisiejszy wygląd przybrał w 1120 roku tj. w czasie kiedy relikwie rzymskiego męczennika San Fedele zostały umieszczone w tutejszym kościele.
 
        Piazza San Fedele w Como.             Piazza San Fedele w Como.
 
Piazza San Fedele jest zamkniętym dla ruchu kołowego a w każdą sobotę odbywa się na nim pchli targ na którym lokalni rzemieślnicy wystawiają biżuterię, wyroby ze skóry, drewna, ceramikę, antyki  i inne towary.  Swoje umiejętności prezentują muzycy.  Na placu są też dwie kawiarenki.
 
Piazza San Fedele w Como.
 
Jednak głównym akcentem Piazza San Fedele jest romańska Bazylika San Fedele (na planie oznaczona nr 11) poświęcona męczennikowi Saint Fidelis.
Wybudowana w miejscu wcześniejszego chrześcijańskiego kościoła, pochodzącego z VII wieku, poświęconego Eufemii.
 
 
Bazylika San Fedele w Como.
 
Dzisiaj Piazza San Fedele jest tętniącym życiem miejscem, odwiedzanym przez miejscowych i turystów. Opuszczając plac należy zwrócić uwagę na jego południową stronę, gdzie znajdują się renesansowe domy z XVI - XVII wieku  z odkrytą drewnianą konstrukcją i panelami z terakoty w jodełkę.
 
        Dom z XVI-XVII w. na Piazza San Fedele w Como.            Dom z XVI-XVII w. na Piazza San Fedele w Como.
 
 
Piazza San Fedele w Como. 
 
Z Piazza San Fedele wracamy w kierunku przystani ulicą Via Vittorio Emannuelle II. Po przejściu ok. 250 metrów dochodzimy do Placu Katedralnego (wł. Piazza Duomo)  - na planie oznaczony nr 12
 
Ulica Via Vittorio Emannuelle II w Como.Ten plac był starożytnym centrum religijnym i obywatelskim, gdzie obok siebie funkcjonowały zgodnie:  Katedra i Ratusz w Como. 
 
Widok z ulicy Via Vittorio Emannuelle II w kierunku fasady Katedry w Como.
 
Budowle tych instytucji do dzisiaj dominują na Piazza Duomo.  Katedra w Como (wł. Duomo di Como) pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - na planie oznaczona nr 13, natomiast przyległy do niej Ratusz (wł. Broletto) - na planie oznaczony nr 14
 
Budowę Katedry rozpoczęto w roku 1396, a zakończono w 1770. Prace nad fasadą główną trwały w latach 1447 - 1498. Katedra jest otwarta dla turystów: od poniedziałku do piątku w godz.930 do 1730; soboty w godz. 1045 do 1630; w niedziele i święta w godz. 1300 do 1630.  Wstęp bezpłatny, wolno fotografować bez flesza.
 
Katedra w Como - fasada główna.Bardzo ciekawa jest fasada główna wybudowana w latach 1455 - 1486 z portalem, rzeźbami i płaskorzeźbami, z których większość została wykonana przez warsztat Giovanniego Rodatiego. Między innymi dwie rzeźby posągów Pliniusza Młodszego i Starszego.
 
Rozeta w fasadzie głównej Katedry w Como.
 
 
            
 
Obchodząc Katedrę dookoła na zewnętrznych ścianach duża ilość zdobień rzeźbiarskich w postaci rzeźb, płaskorzeźb i innych motywów - oto kilka zdjęć.
 
Portal główny - adoracja mędrców.
 
 
      Rzeźby nad portalem głównym Katedry w Como.           Fragment portalu bocznego północnego "Porta della Rana".
 
 
                
 
 
Widok na Katedrę i Ratusz. 
 
Katedra wybudowana jest na planie krzyża, jest trzynawowa i ma 87 metrów długości, 36 - 56 metrów szerokości, a jej wysokość w najwyższym punkcie kopuły wynosi 75 metrów.
 
Katedra w Como - widok od wschodniej strony.
 
Wnętrze Katedry zdobią liczne obrazy, wśród nich Święci Sebastian i Krzysztof i Adoracja Pasterzy Bernardino Luiniego (przy drugim ołtarzu w prawej nawie bocznej), Trzech Proroków i Ślub Najświętszej Maryi Panny Gaudenzio Ferrariego (przy trzecim ołtarzu w prawej nawie bocznej). Główny ołtarz z marmuru w pochodzi z roku 1728.
 
Wnętrze Katedry w Como.
 
 
         Wnętrze Katedry w Como.          Wnętrze Katedry w Como.
 
Do Katedry w Como (wł. Duomo di Como) pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przylega Ratusz (Palazzo del Broletto) - na planie oznaczony nr 14.
 
           Ratusz widziany od strony wschodniej.       Ratusz w Como - widok od strony zachodniej.
 
Budowla od XII wieku do 1764 roku służyła jako siedziba władz miejskich. W kolejnych latach mieścił się w niej teatr, archiwum, a obecnie jest pomieszczeniem wystawowym oraz miejscem wydarzeń miejskich.
 
Ratusz w ComoPod arkadami znajduje się pomieszczenie informacji turystycznej - można otrzymać mapkę Como i inne materiały dotyczące tego miasta. Pałac zbudowany w stylu romańsko-gotyckim z renesansowymi dekoracjami, oraz marmurową elewacją w różowo-szare pasy. Od zachodniej strony przylega do niego wieża zegarowa.

 
Ratusz w Como - Informacja Turystyczna w podcieniach.
 
============================================================================================
Ciekawostka:
Przeglądając internet znalazłem dwa zdjęcia (źródło Cani,Monizza "Como i jego historia") ukazujące Katedrę i Broletto w Como na których widać jakim zmianom uległy one na przestrzeni 130 lat. Zdjęcie po dolne lewe - Katedra i Broletto widok z roku 1890. Posiada jeszcze nadbudówkę z trzema oknami i ceglaną wieżę zegarową.
 
Katedra i Broletto rok 1890.Zdjęcie dolne prawe - Broletto widok z roku 1890. Skasowana nadbudówka i wieża zegarowa skrócona do połowy oraz przebudowane okna wieży.
 
Broletto z roku 1920.
 
Ostatecznie w latach 1926 - 1927 wybudowano całkowicie nową wieżę i dzisiejszy wygląd Katedry i Broletto jak na moim zdjęciu poniżej.
 
Katedra i Broletto rok 2018. 
 
===========================================================================================
Na placu katedralnym, naprzeciwko fasady głównej znajduje się ciąg budynków z portykami nadającymi szczególny charakter temu miejscu. W podcieniach budynków znajdują się sklepiki i warsztaty, kawiarnie.
 
      Domy z portykami na Placu Katedralnym w Como.              Domy z portykami na Placu Katedralnym w Como.  
 
 
Plac katedralny - protest młodych matek z dziećmi.
 

Pijemy małą kawkę i przy krzykach protestujących młodych matek kierujemy się do autokaru - jak zwykle we włoskich miasteczkach wąskimi uroczymi uliczkami - oto kilka zdjęć.
 
 
 
 
              
 
 
 
 
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
                                                >Włochy. Jezioro Como cz. III - rejs statkiem 
 
 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Alessandro_Volta
https://s5.o12.pl:2083/cpsess4323135294/3rdparty/rvsitebuilder/index.php?/sitebuilder/wysiwyg/project_page_id/9fd37d6513b9cf46ec8328052d1120e2/
https://www.expedia.com/Villa-Olmo-Como.d6076848.Vacation-Attraction
https://www.expedia.com/Piazza-Cavour-Como-City-Centre.d6076826.Vacation-Attraction
https://www.lonelyplanet.com/italy/como/attractions/basilica-di-san-fedele/a/poi-sig/1018024/1003787
https://www.in-lombardia.it/en/tourism-in-lombardy/tourism-como/churches-como/basilica-di-san-fedele
http://lakecomotravel.com/como/cathedral/