FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Włochy. Courmayeur - u stóp Mont Blanc.
 

Włochy. Courmayeur - u stóp Mont Blanc.

                      Wycieczka z dnia 10 maja 2018 r.
Po dosyć intensywnym jednodniowym zwiedzaniu Turynu następnego dnia ruszamy w wysokie Alpy. Na ten nowy dzień plan przewiduje przejazd z okolic Turynu do Courmayeur i krótki spacer po tym miasteczku (poniżej trasa przejazdu).
 
      
 
Następnie udamy się do oddalonej o 3 km od centrum Courmayeur wioski La Palud, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki linowej którą wjedziemy na szczyt Punta Helbronner (3452 m n.p.m.) by podziwiać imponujący łańcuch górski Mont Blanc.
 
Widoki na trasie dojazdowej Turyn - Courmayeur.
 
 
Widoki na trasie dojazdowej Turyn - Courmayeur. 
 
 
       Widoki na trasie dojazdowej Turyn - Courmayeur.             Widoki na trasie dojazdowej Turyn - Courmayeur.
 
Widoki na trasie dojazdowej zapowiadały całkiem udany dzień i nadzieję na piękne panoramy Alp po wjechaniu na Punta Helbronner. Późniejsza rzeczywistość okaże się mniej optymistyczna. 
 
Widoki na trasie dojazdowej Turyn - Courmayeur.
 
 
Widoki na trasie dojazdowej Turyn - Courmayeur. 
 
 
Widoki na trasie dojazdowej Turyn - Courmayeur. 
 
 
Widoki na trasie dojazdowej Turyn - Courmayeur. 
 
 
Widoki na trasie dojazdowej Turyn - Courmayeur.
 
 
Początkowy optymizm ulegał coraz bardziej tonowaniu w miarę zbliżania się  do wyznaczonego celu - chmury coraz bardziej napływały na szczyty, co nie wróżyło nic dobrego.
Wjeżdżając do miejscowości Courmayeur miejscami szczyty były całkowicie zakryte chmurami.
 
Miejscowość Courmayeur w maju.
 
Courmayeur to mała miejscowość i gmina licząca ok. 3000 mieszkańców  położona u podnóża masywu Mont Blanc (wł.Monte Bianco) we Włoszech, w regionie Dolina Aosty.
 
Wlot tunelu pod Mont Blanc w Courmayeur po stronie włoskiej.W pobliżu znajduje się Tunel Mont Blanc łączący miejscowość Courmayeur we Włoszech z miejscowością Chamonix we Francji.
 
Wlot do tunelu pod Mont Blanc po stronie włoskiej.
 
Trzy kilometry od Courmayeur w wiosce w La Palud znajduje się dolna stacja słynnej kolejki linowej na szczyt Punta Helbronner. Ta panoramiczna kolejka z uwagi na swoją konstrukcję jest uważana za ósmy cud świata - czy jest tego warta wkrótce się przekonamy.
 
Widok na Courmayeur z wagonika kolejki na Punta Helbronner.
 
Dojeżdżając do La Palud możemy się wczuć w alpejską atmosferę - dolina otoczona jest szczytami i lodowcami, otoczona zielenią lasów oraz zabudową typową dla Doliny Aosty.

Miejscowość La Palud we Włoszech.W tej okolicy pierwszy wyciąg narciarski w 1908 roku wybudowały rodziny Donzellego, Girberti i Lory Totino.  W konsekwencji w roku 1939 powstało Towarzystwo Mont Blanc, które pracowało nad realizacją kolejki linowej z La Palud na Punta Helbronner.
 
Miejscowość La Palud we Włoszech.
 
 
Miejscowość La Palud we Włoszech.
 
W bezpośrednim sąsiedztwie  zjazdu z autostrady i tunelu Mont Black znajduje się duży płatny parking i dolna stacja kolejki zwanej Skyway Monte Bianco.
 
   Dolna stacja Skyway Monte Nianco i parkingi - widok od strony uutostrady..           Dolna stacja Skyway Monte Nianco - widok od strony parkingów.
 
Tą nowoczesną kolejkę wybudowano w miejscu starej.  Prace budowlane na obecnej trasie kolejowej rozpoczęły się 10 kwietnia 2012 r., a zakończyły 29 maja 2015 r.  W dniu 30 maja 2015 r. SkyWay Monte Bianco zostało otwarte dla publiczności.
 
 
Wejście do kas i peron kolejki na Punta Helbronner. Wjazd na górę jest podzielony na dwie części, a każdą z nich obsługują dwie panoramiczne kabiny zabierające po 80 osób.
 
Jedna z czterech kabin kolejki SkyWay Monte Bianco.
 
Pierwszy odcinek to stacja dolna Courmayeur znajdująca się na wysokości 1300 m n.p.m. będąca punktem wyjściowym, w którym ulokowane są kasy, parkingi i bary. Pierwszy odcinek kończy się na stacji pośredniej zwanej Pavilon du Mont Frety na wysokości 2173 m n.p.m. Natomiast drugi odcinek kolejki wywiezie nas ze stacji pośredniej do stacji górnej Punta Helbronner na wysokość 3466 m.n.p.m. Z każdej z trzech stacji można dowolnie wjeżdżać i zjeżdżać, a więc jest możliwość dowolnej konfiguracji swojego pobytu - oczywiście wykupując odpowiedni bilet wstępu na kolejkę.
 
Widok z kabiny kolejki w kierunku stacji dolnej. Doskonale widać miejscowość Courmayer, wjazd do tunelu pod Mont Blanc. 
 
 
Widok z kabiny kolejki w kierunku autostrady.. 
 
W początkowej fazie wjazdu była jeszcze jaka taka widoczność więc udało się zrobić kilka zdjęć, między innymi lodowiec Brenvy w jego dolnej części pokryty skałami pochodzącymi ze wcześniejszych spływów. Ten jęzor lodowca jest największy ze wszystkich lodowców w masywie Mont Blanc.
 
Lodowiec Brenvy - widok z kabiny kolejki. Ogranicza go szczyt Mont Noir de Peuterey (2928 m n.p.m.) 
 
Podczas ostatnich nacisków lat 60 i 70 zagroził odcięciem Doliny Val Veni i jak widać na zdjęciach niebezpiecznie zbliża się do drogi dojazdowej prowadzącej do tunelu pod Mont Blanc.
 
Stacja pośrednia na wysokości 2200 m n.p.m.
Końcówka lodowca Brenvy.
 
We mżawce zbliżamy się do stacji pośredniej  Pavilon du Mont Frety na wysokości 2200 m n.p.m.
 
Kilka słów o kabinach którymi się wjeżdża -  w czasie jazdy robią pełne obroty wokół swojej osi, co pozwala bez żadnych trudności oglądać widoki ze wszystkich stron bez kręcenia się po kabinie podczas robienia zdjęć. Pokonanie pierwszego odcinka trwa zaledwie 6 minut.
 
Widok kabiny kolejki z tarasu stacji pośredniej.Wjazd kolejką nie jest tani - dla zorientowania się podaję ceny biletów w 2018:
w sezonie letnim - całość w obie strony   49 euro;  I odc. - 28 euro;  II odc. - 30 euro
w sezonie letnim - całość w jedną stronę 37 euro;  I odc. - 19 euro;  II odc. - 25 euro
pies w kagańcu - 5 euro;    W sezonie zimowym ceny większe o 2 - 3 euro. 
Kabiny jeżdżą co 20 minut.
 
Widok z tarasu stacji pośredniej w kierunku Courmayeur.
 
 
Widok z tarasu stacji pośredniej. Na pierwszym planie lodowiec Brenvy, zś na drugim planie widać jęzor lodowca Miage.
 
Na stacji pośredniej Pavilon du Mont Frety jest przesiadka, a sama stacja oferuje wiele atrakcji między innym: dwie restauracje, salę konferencyjną na 150 osób w której można obejrzeć film o Alpach.
 
Stacja pośrednia wita nas deszczem.Jest również specjalna strefa handlowa w której można kupić lokalne produkty spożywcze, odzież górską i drobne gadżety.
 
W piwnicy w której od roku 2007 funkcjonuje laboratorium doświadczalne produkuje się metodą tradycyjną wino musujące Valle'e d'Aoste DOC "Blanc de Morgex"  i La Salle "Cuve'e des Guides".
 
   Piwniczka z winami.
 
W sezonie letnim (od czerwca) przy stacji pośredniej Pavillon istnieje jeden z najwyżej położonych ogrodów botanicznych w tym rejonie.
 
Rośnie w nim ponad 900 gatunków roślin alpejskich. Ogród jest bezpłatny dla tych którzy mają wykupiony wjazd na stację pośrednią lub na szczyt. Turyści dochodzący pieszo muszą wykupić na miejscu bilet za 3 euro; 2 euro dzieci od 10 do 15 lat; 2 euro dla seniorów powyżej 60 lat; dzieci do 10 lat bezpłatny.
 
Przy stacji pośredniej jest także dostęp do sieci szlaków pieszych. Jako przykład  podam jeden z nich - ścieżka nr 20 sprowadziłaby nas do stacji dolnej. Kto lubi wędrówki i chce w lato zobaczyć ogród botaniczny może podejść i zejść nią na piechotę zaoszczędzi 28 euro. Podejście do stacji pośredniej to ok. 150 minut - kolejką tylko 6 min.
 

Deszcz sobie pada, ogród botaniczny zasypany śniegiem więc pozostało wjechanie drugim odcinkiem kolejki w chmury z nadzieją że po pokonaniu dalszego przewyższenia ok. 1300 metrów będzie coś widać.
 
... jazda w chmury.
 
 
 
 
Po 10 minutach jazdy w chmurach, złudzenia pryskają - stacja górna na szczycie Punta Helbronner położona na wysokości 3466  metrów n.p.m zasypana śniegiem, a widoczność prawie zerowa. 
 
    Górna stacja na szczycie Punta Helbronner.         Górna stacja na szczycie Punta Helbronner.
 
 
Górna stacja na szczycie Punta Helbronner - maj 2018r.
 
Górna stacja kolejki linowej jest bardzo nowoczesna, na dachu ma panoramiczny taras z którego przy bezchmurnym niebie można oglądać panoramę Alp z najwyższymi szczytami takimi jak  Mont Blanc  4809 m. np.m., Matterhorn 4478 m. np.m., Gran Paradiso 4061 m. n.p.m., masyw górski Monte Rosa
 
Panoramiczny taras na dachu górnej stacji kolejki na szczycie Punta Helbronner. 
 
Dla nas widoki kończyły się na poglądowych tablicach umieszczonych wokół tarasu. Dla zobrazowania tego miejsca załączam zdjęcia ze strony internetowej Tripadivisor - recenzje przesłane tam przez użytkowników. Stając na zdjęciu kursorem będą widoczni użytkownicy którzy przesłali zdjęcie.
 
Autor zdjęcia - Antonio80napoli
 
 
Autor zdjęcia - Simone B
 
 
Autor zdjęcia - Rita G 
 
 
Autor zdjęcia -  GianniniJK
 
 
Autor zdjęcia - Giorgo-galbusra 
 
 
Autor zdjęcia - csr-VLC 
 
Zazdroszczę autorom zdjęć, że trafili na dobrą pogodę umożliwiającą wykonanie takich ujęć - może innym razem i mnie się uda. Na moich zdjęciach mogłem tylko sfotografować chmury.
 
... tam gdzieś są piękne szczyty Alp. 
 
Widoków szerszych brak, więc na pocieszenie pozostaje zobaczyć w sali "Hans Marguerettaz" ekspozycję stałej wystawy kryształów Mont Blanc. Znajduje się w niej sporo kryształów różnych rozmiarów i kształtów znalezionych w masywie Mont Blanc.
 
Wystawa stała kryształów Mont Blanc.
 
 
 
 
            
 
 
 
 
Dla spragnionych i głodnych czeka tzw.  bistro czyli restauracja-kawiarnia-bar w jednym z widokiem na Mont Blanc i Dente del Gigante. Jedząc przekąski lub pijąc kawę można podziwiać krajobrazy. Dla bardziej wymagających jest duża restauracja.
 
     Bistro - ołtarzyk         Bistro - bar.
 
 
Restauracja.
 
 
Dla turystów pragnących poczuć lekki dreszczyk strachu przygotowano panoramiczną platformę widokową ze szklaną podłogą. Przy dobrej widoczności piękny widok na Alpy, mając przepaść pod nogami. Wchodzącym na nią mają wrażenie unoszenia się w powietrzu.
 
Panoramiczna szklana platforma nad przepaścią.Przy zachmurzeniu i braku ogromu szczytów Alp nie robi dużego wrażenia. Z górnej stacji kolejki tunel i system wind  doprowadza do schroniska Torino Hut. Wykupując na górnej stacji osobny bilet można kolejką linową zjechać na francuską stronę do Chamonix.
 
 
Opuszczamy zaśnieżone zbocza Punta Helbronner i zjeżdżamy na dół na krótki spacer po miejscowości Courmayeur będącej znanym ośrodkiem sportów zimowych nie tylko we Włoszech, ale także na poziomie europejskim.
 
Widok na Courmayeur.
 
 
Widok na Courmayeur. 
 
 
Widok na Courmayeur. 
 
Czym niżej zjeżdżamy tym śniegu coraz mniej i coraz lepsza widoczność. Po dotarciu na parking nikt kto nie był na górze by nie pomyślał że jest tam tak żle.   Na dole całkiem ładna widoczność, więc nie pozostaje nic innego jak zrobić krótki spacer po uliczkach Courmayeur.  
 
Courmayeur we Włoszech.Courmayeur leży na końcu włoskiej doliny Aosta i jest odpowiednikiem francuskiego kurortu Chamonix - obie te miejscowości są wymarzonym miejscem do uprawiania sportów zimowych.
 
Courmayeur we Włoszech.
 
Ośrodek Courmayeur ma 36 km tras narciarskich zjazdowych, w tym 10 km łatwe, 22 km średnie i 4 km trudne. Karnet na cały dzień to wydatek 47 euro. Ponadto istnieją trasy biegowe. W miasteczku duża ilość hoteli, pensjonatów, restauracji i kawiarni skoncentrowanych głównie przy głównej ulicy Via Roma.
 
 
  Courmayeur we Włoszech.      Courmayeur we Włoszech.     Courmayeur we Włoszech.

Miasteczko to typowy kurort - nie ma w nim turystycznych obiektów do zwiedzania, ale już sama architektura alpejska dodaje tej miejscowości szczególnego uroku.  Pozostaje mi jedynie pokazać kilka zdjęć dla potwierdzenia.
 
 
Courmayer we Włoszech.
 
 
  Courmayer we Włoszech.           Courmayer we Włoszech.
 
 
Courmayer we Włoszech. 
 
W oczy rzuca się wykorzystanie miejscowych materiałów, co doskonale widać na pokrytych łupkami dachach. 
 
 
    Courmayeur we Włoszech.            Courmayeur we Włoszech.
 
 
 
 
 
    Courmayeur we Włoszech.            Courmayeur we Włoszech.
 
 
Courmayeur we Włoszech.
 
 
Ciekawy cmentarz w Courmayeur. 
 
Osobiście kończę dzień zadowolony pomimo dużego niedosytu braku widoczności na szczycie Punta Helbronner i niemożliwość zrobienia panoramicznych zdjęć. Wjazd na szczyt nowoczesną kolejką robił duże wrażenie, a wysokość 3452 m n.p.m została moim rekordem życiowym na jakim byłem. Do tego dnia były to najwyższe szczyty w Tatrach, a to zawsze ok. 1000 metrów niżej.
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
http://www.montebianco.com/it/
http://www.hotelvalleeblanche.com/en/la-palud
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tunel_du_Mont_Blanc
https://en.wikipedia.org/wiki/Skyway_Monte_Bianco