FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Włochy - Jezioro Garda.
 

Włochy - Jezioro Garda.

Wycieczka z dnia 7 maja 2018 r.
 
Po przedpołudniowej wizycie w "Malowanym Mieście" Trydencie ruszamy w kierunku miejscowości Garda nad jeziorem Garda - do pokonania jest ok. 80 km.
 
Miejscowość Garda.
 
W miejscowości Garda mieliśmy zaplanowany w godzinach popołudniowych rejs statkiem po jeziorze Garda.
 
Dysponując sporą rezerwą czasu, przed rejsem odwiedzamy jedno z wielu gospodarstw agroturystycznych w tej okolicy gdzie mieliśmy okazję degustacji lokalnych produktów spożywczych i wina. Winnica i gospodarstwo położone w odległości ok. 11 km od miejscowości Garda. Dla zainteresowanych mapka dojazdu.
 
 
 
Rejon w okolicy jeziora Garda od wieków słynie z uprawy winorośli, która należy do najstarszych roślin w Garda. Panujący łagodny klimat, dobra ekspozycja na słońce oraz dobry bilans opadów i temperatury sprawiają, że winorośl ma tu dobre warunki do rozwoju, a smak produkowanego tu wina jest znany od czasów renesansu.
 
 
 Winnica w gospodarstwie tre Colline.       Winnica w gospodarstwie tre Colline.
 
W krajobrazie wschodniej części jeziora Garda królują winnice oraz drzewa oliwne, które były zakładane już od wczesnego  średniowiecza przez wielkie klasztory - to właśnie one zachęcały innych do ich uprawy. Mnisi potrzebowali oliwy do oświetlania kościołów i świętych obrządków więc zaczęli sadzić drzewa oliwne, które w klimacie przedalpejskich jezior znalazły dobra warunki rozwoju.
      
Kultywowana przez stulecia tradycja doprowadziła że obecnie Oliwa z oliwek extra vergine Garda ma europejski certyfikat CHNP - czyli chronioną nazwę pochodzenia z tych terenów.
 
Budynek degustacji w gospodarstwie agroturystycznym tre Coliine.
 
To olej, charakteryzuje się niezwykłą lekkością, łatwą strawnością i złocistym kolorem. Bardzo dobry do zapiekanego chleba, gotowanych ziemniaków i sałatek - o czym przekonaliśmy się w czasie degustacji. Pyszna sałatka z czerwonej radicchio di Verona zaprawiona olejem, czosnkiem i drobno posiekaną sardelą.
 
Gospodarstwo agroturystyczne tre Colline. 
 
 
 
 Gospodarstwo agroturystyczne tre Colline.       Gospodarstwo agroturystyczne tre Colline.
 
Gospodarstwo Tre Colline jak widać na zdjęciach jest bardzo zadbane i udostępnione w szerokim zakresie dla turystów.Posiada 16 hektarów winnic i gajów oliwnych. Oprócz budynku przechowywania produktów i ich degustacji oferuje zakwaterowanie ze śniadaniem. Są tu mini apartamenty z aneksem kuchennym i pełnym wyposażeniem, jest basen,garaż dla rowerów, plac zabaw, centrum odnowy z łaźnią turecką, fińską i basenem z hydromasażem. Ponadto są stanowiska dla kamperów, namiotów z oświetleniem i przyłączami. 
 
 
Gospodarstwo agroturystyczne tre Colline. 
 
W czasie degustacji mieliśmy okazję skosztować wiele produktów lokalnych, między innymi 8 rodzajów win, 2 rodzaje oliwy, różnego rodzaju oliwki, sery, sałatki. O wszystkich produktach informował właściciel, a nam pozostało je konsumować i kupować w sklepiku.
 
 Degustacja.        Sklepik w gospodarstwie tre Colline
 
Dla zainteresowanych kilka cen z 2018 roku:  wino Bardolino Chiaretto classico 0,75 - 4,5 euro;   wino Bardolino Chiaretto Spumante 0,75 - 7 euro;
                                                                  wino Moskalino Bianco Frizzante 0,75 - 4,5 euro;    wino Bacari del Veneto 0,75 - 11 euro
                                                                  Olej extravegine Garda D.O.P 0,5 - 11,5 euro;        grappa Bardolino  0,5 - 15 euro;
 
Degustacja. 
 
 
Gospodarstwo agroturystyczne tre Colline. 
 
Po degustacji, z oczywistych powodów w dobrych humorach i zaopatrzeni w wybrane wina, sery, oliwki i oliwę ruszamy do oddalonej o 11 km miejscowości Garda, które nadało nazwę jezioru. Położone w ładnej zatoce którą zamyka ze strony południowej wzgórze La Rocca o wysokości 283 m n.p.m.
 
Przystań w miejscowości Garda. 
 
Na wzgórze można wejść ścieżką za kościołem Santa Maria Magigiore (uliczka Via San Bartolomeo), po drodze są trzy jaskinie a na szczycie ruiny zamku i doskonały punkt widokowy na miejscowość Garda. Niestety z braku czasu z takiej eskapady musiałem zrezygnować. 
 
Wzgórze La Roccka w miejscowości Garda. 
 
Miejscowość Garda liczy ok. 3,5 tys. mieszkańców, posiada ładne budynki z arkadami, kręte uliczki i promenadę przy brzegu jeziora. Po drugiej wojnie światowej Garda przekształciła się z małej wioski rybackiej w nowoczesne centrum turystyczne,przyciągające tysiące turystów.
 
Promenada w miejscowości Garda.
 
Obecnie miasto Garda jest jednym z najbardziej prosperujących i popularnych miejsc turystycznych nad jeziorem Garda.Duża ilość hoteli, kawiarni i restauracji - dogodne miejsce do rozpoczynania przygody z jeziorem Garda.
 
 Miejscowość Garda.       Miejscowość Garda.
 
My ruszamy w rejs statkiem z miejscowości Garda na wschodnim brzegu jeziora do miejscowości Gardone Riviera na zachodnim brzegu jeziora. Odległość to ok. 15 kilometrów. Pozostawiamy za sobą miasto i płyniemy wzdłuż brzegu w górę jeziora.
 
Widok na promenadę w Garda.
 
 
Widok z dalszej odległości na miejscowość Garda. 
 
Mijając przystań dla łodzi turystycznych na końcu miasta Garda z jego północnej strony widać dużą willę z czerwoną elewacją - to tzw. willa Becelli Albertyni.
 
Po lewej willa Bacelli Albertini w mieście Garda.
 
Willa została zbudowana w XVI wieku przez rodzinę Becelli, a w XVIII wieku jej właścicielem został hrabia Degli Albertyni. Sto lat później rezydencja przybrała dzisiejszy wygląd średniowiecznego zamku. Willa jest własnością prywatną i nie jest udostępniona dla turystów. Pozostaje podziwianie jej z zewnątrz.
 
Willa Becelli Albertyni.

Ok. 1,5 km dalej w kierunku San Vigilio, przy samym brzegu jeziora stoi następna historyczna rezydencja tzw. Willa Carlotti Canossa z XVI wieku. W XIX wieku została odnowiona i powiększona przez architekta Veronese Giacomo Franco. Również należy do osoby prywatnej i jest nieudostępniona dla turystów - doskonale widoczna z jeziora.
 
Rezydencja Carlotti Canossa.
 
 
Jezioro Garda - widok w kierunku brzegu.
 
Za następne 1,3 km przepływamy obok półwyspu Punta San Vigilio - tu kolejna rezydencja którejpoczątki sięgają XVI wieku tzw. Villa Guarienti , znana również jako Villa Brenzoni.
 
Pułwysep Punta San Vigilio na jeziorze Garda.
 
Willa na zlecenie weneckiego Agostino Brenzoniego otoczona jest ogrodem, w którym obfitują cyprysy, drzewa oliwne i cytrynowe; drzewa, które doskonale reprezentują roślinność nad jeziorem Garda.
 
Kościółek na półwyspie Punto San Vigilio.W budynku znajduje się także hotel podobnie i niewielki kościółek, prawdopodobnie zbudowany przed willą, budynek z podwójną loggią i widokiem na jezioro, a także przyległy mały port. Villa Guarienti szczyci się restauracją i hotelem i jest otwarta dla zwiedzających.
 
Willa Guarienti i prywatny port. 
 
 
Kościółek na półwyspie Punto San Vigilio.
 
Zbliżając się do zachodniego brzegu jeziora Garda przepływamy obok wyspy Izola del Garda, największej  wyspy jeziora Garda, zwana również jako wyspa Borghese - znajduje się ona 200 metrów od przylądka Capo San Fermo po zachodniej stronie jeziora Garda w południowej jego części - oderwała się od niego w wyniku trzęsienia ziemi. Wyspa ma wydłużony kształt o wymiarach 1000 na 60 metrów.
 
Wyspa Izola del Garda - willa Carazza.
 
W pierwszym okresie wyspa była siedliskiem piratów, później stała się centrum religijnym, następnie był tu klasztor franciszkański - zburzony w czasach napoleońskich. Obecnie wyspa jest własnością prywatną, swoją willę ma tu szlachecka rodzina Conti Cavazza z Boliwii - stąd wywodzi się nazwa willa Cavazza.
 
Wyspa Izola del Garda - ogrody.Szerszą historię wyspy cytuję za Wikipedią:
"Wyspa znana była w czasach rzymskich. W 879 król Bavarii podarował ją mnichom z klasztoru św.Zenona w Weronie.
 
W XIII wieku przybył na wyspę św.Franciszek z Asyżu, który w 1221 założył tu klasztor. Mnisi franciszkańscy sprowadzili wiele roślin uprawnych min. cytryny i oliwki.
 
Wraz z przybyciem św.Bernardyna ze Sieny w 1429 stary klasztor został odnowiony i rozbudowany.
 
W 1470 ojciec Francesco Licheto założył tu słynną szkołę filozoficzno-teologiczną.
 
Kolejne wieki przyniosły upadek znaczenia klasztoru, aż w 1778 został on całkowicie zlikwidowany.
 
W roku 1870 nabył wyspę książę Gaetano de Ferrari z Genui wraz z żoną rosyjską arcyksiężną Marią Annenkoff.
 
W tym okresie założono ogród tarasowy i sprowadzono wiele egzotycznych roślin.
 
W latach 1890-1903 architekt Luigi Rovelli zbudował willę w stylu neogotycko-weneckim.
 
Posiadłość odziedziczyła córka Anna Maria, która wyszła za księcia Scipione Borghese.
 
Isola del Garda pozostała w rękach rodziny Borghese do 1927, następnie odziedziczyła go córka Livia, która wyszła za hrabiego Alessandro Cavazza z Bolonii".
 
Willa Cavazza na wyspie Isola del Garda.
 
Ta wspaniała willa została zbudowana  pod koniec XIX wieku w stylu weneckiego gotyku. Dzisiaj w otoczeniu wspaniałego ogrodu i parku z egzotycznymi roślinami, kwiatami musi robić na każdym duże wrażenie.
 
Fragment willi Carazza.Willę, ogród i park można zwiedzać jedynie z autoryzowanym przewodnikiem, po wcześniejszej rezerwacji.
 
Fragment willi Carazza.
 
Dla informacji wycieczka z miejscowości od maja do października statkiem Siora Venica z portu Malcesine z następującym programem: wypłynięcie 900; dopłynięcie do wyspy Izola del Garda 1200; zwiedzanie ogrodów i wilii; 1340 lunch w restauracji w Portese; 1800 powrót do Malcesine. Cena za osobę - 80 euro; dzieci 6-15 lat - 35 euro. 
 
Wyspa Izola del Garda - płyniemy dalej.. 
 
Oprócz wyspy Isola del Garda na jeziorze Garda są jeszcze cztery duże wyspy: Isola del Sogno, Isola del Olivo (wyspa drzew oliwnych), Isola di Trimelone oraz Isola di san Biagio (wyspa królików). Najciekawsza z tych czterech jest  Isola del Sogno oddalona od stałego lądu o 20 metrów - w czasie małej wody można na nią dojść pieszo. Koło wyspy znajduje się wrak zatopiony w 1987 roku - raj dla miłośników nurkowania.
 
Jezioro Garda.
 
 
Jezioro Garda. 
 
 
Na horyzoncie miejscowość Gardone Riviera. 
 
Zbliżamy się do małej miejscowości Gardone Riviera gdzie kończymy nasz rejs po jeziorze Garda. Jest to mała miejscowość turystyczna na zachodnim brzegu jeziora Garda. Dosyć popularna wśród turystów, gdyż leży centralnie co umożliwia wypady do innych miejscowości nad jeziorem.
 
Miejscowość Gardone Riviera. 
 
Miejscowość niczym nie wyróżnia się oprócz dobrego położenia. Chociaż jest mała ma ogromny hotel "Grand Hotel" i niemniej duży kościół. Oto kilka zdjęć z tej miejscowości.
 
 Miejscowość Gardone Riviera nad jeziorem Garda.         Miejscowość Gardone Riviera nad jeziorem Garda.
 
 
Grand Hotel w Gardone Riviera nad jeziorem Garda.
 
 
Kościół w Gardone Riviera nad jeziorem Garda. 
 
      Uliczka w Gardone Riviera.        Uliczka w Gardone Riviera.     Uliczka w Gardone Riviera.
 
 
Nabrzeżny deptak w Gardone Riviera.
 
Nam pozostało wypić kawę i jechać do hotelu w okolicy Turynu.
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lago_di_Garda
https://pl.wikipedia.org/wiki/Isola_del_Garda
https://www.europlan.it/en/islands-of-lake-garda
http://lakeapp.com/portfolio_page/villa-albertini/
https://www.lagodigarda.com/agriturismo/agriturismo-tre-colline.php