FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BESKID SĄDECKI i NISKI      Tylicz - Golgota
 

Wycieczka rowerowa - Tylicka Golgota
                                                                                                                            Wycieczka z dnia 4 czerwca 2015r.
 
   
 

Jadąc na dłuższą wycieczkę rowerową szlakiem architektury drewnianej, w Tyliczu zwiedziliśmy tzw.Golgotę usytuowaną za nowym kościołem - oto fotorelacja.
Golgota położona jest na niewielkim wzgórzu, wchodzimy na niego przez bramę wejściową z napisem "Wejdź na miejsce refleksyjno-modlitewno-patriotyczne dla każdego myślącego Polaka".
 
       
 
 
 
Wędrując Dróżkami Maryjnymi dojdziemy do Golgoty nawiązującej swym kształtem do wieży Babel.  Wstęp na teren Dróżek Maryjnych  i Golgoty jest bezpłatny.
Tuż za bramą dwa pomniki: Biskupa Tylickiego, który w roku 1612 przywrócił Tyliczowi prawa miejskie i był fundatorem dzisiejszego zabytkowego drewnianego kościółka oraz króla Kazimierza Wielkiego, który w 1363 roku erygował prawa miejskie dla Miastka Omamentum (dzisiejszego Tylicza).
 
                                 
 
Idąc ścieżkami  nie sposób spotykamy niezliczoną ilość tablic z sentencjami życiowymi sławnych ludzi, mądrości ludowe itp. - oto kilka z nich.
 
                                         
 
          
 
Istnieją też groty ufundowane przez parafian, pielgrzymów, turystów. Jedna z nich to grota Matki Boskiej Częstochowskiej.
 
 
Wzdłuż Dróżek Maryjnych prowadzących do Golgoty ustawione są kapliczki różańcowe których dachy połączone są drutem z nawleczonymi kamieniami symbolizującymi ogromny różaniec.
 
     
 
 
 
W centralnej części skweru utworzonego przez różaniec znajduje się figura Świętego Jana Pawła siedzącego na pniaku z różańcem w ręku patrzącego na góry które tak kochał.
 
       
 
       
 
Dochodzimy do Tylickiej Golgoty podobnej do biblijnej wieży Babel, a drogę na nią wskazują nam dwa pomniki:
  • ks.Kardynała Wyszyńskiego który w  ręce trzyma "Zapiski więzienne" a podpis  na cokole brzmi  - "Przeżył Golgotę 1953-1956"
  • św. ks.Jerzego Popiełuszki który w ręku trzyma napis SOLIDARNOŚĆ a podpis na sokole brzmi  - " Przeżył Golgotę 1984"

 
Jak głosi tablica Golgota zbudowana jest z kamieni zbieranych z okolic Tylicza i wielu krajów Europy, Azji, Ameryki, Afryki i Australii  co jest symbolem że Pan Jezus umarł za wszystkich ludzi na kuli ziemskiej.
 
         
 
Na platformę widokową znajdującą się na szczycie Golgoty można wejść spiralną pochylnią.Wchodząc nad głową w zwieńczeniach łuków oglądamy stacje drogi krzyżowej i widoki na okolicę.
 
 
 
 
 
 
Natomiast w wewnętrznych ścianach Golgoty znajdują się kamienne groty. W jednej z nich znajduje się płaskorzeźba z godłem Polski o rozpiętości skrzydeł 5,5 m i wysokości 3,5m.
 
 
Na piersi orła wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, zaś na skrzydłach wyrzeźbionych jest 50 portretów Wielkich Polaków i Polek z historii Polski. 
 
          
 
W innej grocie umieszczono płaskorzeźbę  Jezusa idącego po kuli ziemskiej z krzyżem na ramionach, a za nim podąża tłum - każdy z ludzi ze swoim krzyżem. Napis w grocie: "Każdy swój krzyż niesie - z Jezusem łatwiej"
 
 
W następnych grotach oglądamy płaskorzeźby pokazujące "Zrywy wolnościowe polskiego narodu ostatnich wieków", "Golgota ostatnich wieków" oraz Chwała polskiego oręża"
 
                                                                       
 
Na samym szczycie  Golgoty znajduje się stacja ukrzyżowania. Doskonale widać Dróżki prowadzące na Golgotę, Beskid oraz miejscowość Tylicz.
 
 
 
 
 
 
Chwilę oglądamy widoki na okolice i schodzimy na dół by przy małej sadzawce, na ławce odpocząć i podumać.
 
 
 
      
 
 
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
Strona powiązana z tą fotorelacją:  >Rowerem szlakiem cerkwi łemkowskich cz.I (Tylicz,Muszynka)