FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      SZWAJCARIA CZESKA I NIEMIECKA      Tropem bazaltowych organów skalnych.

 


Tropem bazaltowych organów skalnych

                                                                                                                                            Wycieczka z dnia 15 października 2016 r.
 
      Pańska SkałaPańska Skała
 
Będąc w Szwajcarii Czesko-Niemieckiej zdecydowana większość turystów odwiedza największe atrakcje tego rejonu takie jak Brama Pravčicka (czech. Pravčická brána), Dziki wąwóz rzeki Kamienicy (czech.Divoká soutěska), Wąwóz Edmunda (czech.Edmundova soutěska), Jetrichowickie Skały (czech. Jetřichovicke skaly), Most w Bastei.

  Brama Pravcicka.      Przełom rzeki Kamienicy.
 
      Skały Jetrichovickie - Mariina skała.Skały Jetrichovickie - Mariina skała.
 
     Most w Bastei.Most w Bastei.
Takich wielkich atrakcji jest b. dużo, a przeważnie z uwagi na krótki pobyt nie starcza już czasu na dotarcie do mniejszych ciekawostek rozrzuconych po okolicy. Mniejszych, nie oznacza że nieciekawych.
Pańska Skała.
My postanowiliśmy odwiedzić kilka z nich - dzisiaj proponuję miejsca gdzie można obejrzeć ciekawe wychodnie skał bazaltowych.
W pobliżu Kamienickiego Szeniowa (czech. Kamenicky Šenov) znajduje się bazaltowy szczyt Cedicovy vrch o wysokości 597 m n.p.m.  Tu w roku 1878 utworzono rezerwat archeologiczny zwany potocznie Pańską Skałą.
 
Rezerwat Pańska Skała.
 
Uwagi praktyczne:
  • jadąc samochodem od strony m. Ceska Kamenice do m. Novy Bor, mniej więcej w połowie przejeżdża się przez miejscowość Kamenicky Senov. Na końcu tej miejscowości, po prawej stronie w odległości ok 200 metrów od drogi widać charakterystyczny szczyt  Cedicovy vrch  a przed nim duży parking.Załączam mapki które pomogą w orientacji.
 
 
Uwagi praktyczne:
    • Aby wjechać na parking należy podjechać pod szlaban, stając lewym bokiem samochodu blisko urządzenia podnoszącego (jest to ważne ponieważ szlaban reaguje na metalową karoserię). Następnie pobrać z urządzenia mały kwitek i wjechać na parking. Po zaparkowaniu należy uiścić opłatę 20 koron w automacie przy informacji lub w kasie informacji. Jest to opłata za parking bez limitu w danym dniu.
    • Zwiedzanie Pańskiej Skały jest bezpłatne.
    • Nie ma zakazów na wchodzenie na skałę, ale w czasie niepogody jest to niebezpieczne z uwagi na śliskość bazaltu.
     
Widok z Pańskiej skały w kierunku drogi głównej i parkingu. Na drugim planie po lewej Šenovský vrch (632 m n.p.m.) zaś na wprost Ovčácký vrch (623 m n.p.m.)
Warto się zatrzymać w tym miejscu na kilkadziesiąt minut by zobaczyć Pańską Skałę, jest to bowiem najbardziej znany i odwiedzany rezerwat geologiczny w Czechach znajdujący się w Górach Łużyckich w Sudetach Zachodnich.
 
     Kamienne organy (czech. Kamenne varhany)Kamienne organy (czech. Kamenne varhany)
Z uwagi że cała formacja skalna przypomina pionowo ustawione piszczałki kościelnych organów jest bardzo często nazywana kamiennymi organami (czech. Kamenne varhany) - zdjęcie powyżej. Skała powstała w wyniku działalności wulkanicznej i pochodzi z przed około 30 milionów lat.
 
W tym miejscu, już w XVIII wieku był czynny kamieniołom w którym  w czasie eksploatacji odsłonięto jedno z ładniejszych stanowisk geologicznych w formie pięciokątnych i sześciokątnych bazaltowych słupów mających do 12 metrów wysokości i średnicy 20-40 cm. 
      Wyrobisko po dawnym kamieniołomie.Wyrobisko po dawnym kamieniołomie.
Dzisiaj po dawnym kamieniołomie pozostała wielka dziura w ziemi w której wody deszczowe tworzą malownicze jeziorko nadające skałom szczególnego uroku. Wchodząc na skały, widzimy w niektórych miejscach górne powierzchnie odłupanych słupów tworzące formy przypominające  dobrze ułożony bazaltowy chodnik.
 
 
 
Z tyłu Pańskiej Skały, w pobliżu starej lipy zobaczyć można kolumnę z XVIII wieku upamiętniającą śmierć młodego mężczyzny i wdowy, którzy zamarzli w skałach 18 stycznia 1739 roku.
 
 
Kończymy z zięciem oglądanie Pańskiej Skały która jest najczęściej oglądaną formacją bazaltową w Czechach a mało kto wie że w pobliżu znajduje się większa i wg mnie ładniejsza bazaltowa formacja skalna o podobnej budowie. Postanawiamy ją odszukać i zobaczyć - co nam się udaje. Ta formacja skalna znajduje się ok. 9,5 km od Pańskiej Skały na wzgórzu Złota Góra (czech. Zlaty vrch 657 m n.p.m.).
 
Dla tych którzy chcieliby dojechać tam samochodem załączam trasę dojazdu od Pańskiej Skały do parkingu w miejscowości Liska, oraz trasę dojścia z parkingu Liska do skały bazaltowej na wzniesieniu Złota Góra.
 
 
 
Uwaga praktyczna: parking na ok. 15 samochodów osobowych w miejscowości Liska jest bezpłatny i znajduje się na końcu wioski.
 
W tym dniu woziliśmy rowery na bagażniku, gdyż w drugiej części dnia mieliśmy jeszcze zaplanowaną wycieczkę rowerową - ale to w innej fotorelacji.
 
Zostawiamy samochód z rowerami na parkingu i ruszamy bitą drogą w kierunku lasu. Po prawej stronie widać cel naszej krótkiej wędrówki - wzgórze Złota Góra (czech.Zlaty vrch 657 m n.p.m.).
 
Parking w miejscowości Kamenice Liska.
 
Po około 100 metrach z lewej strony dochodzi szlak turystyczny koloru czerwonego  z Jedrichovic do Jedlova.
Na nim jest również oznaczenie odgałęzienia szlaku do Złotej Góry  - tego się trzymamy.
 
Po prawej stronie widać cel naszej krótkiej wędrówki - wzgórze Złota Góra (czech.Zlaty vrch 657 m n.p.m.).
 
Wzgórze Złoty Wierch.
Przy szlaku czerwonym, jeszcze przed lasem stoi kamienny pomnik upamiętniający ciężkie walki pruskich i austriackich wojsk, które miały miejsce wokół miejscowości Lisky podczas wojny siedmioletniej w dniach od 18 do 21 lipca 1757. Pomnik został ufundowany przez emerytowanego oficera Eduarda Lehmanna i oficjalnie odsłonięty w dniu 19 sierpnia 1906. Przed lasem skręcamy w prawo zgodnie ze znakami odgałęzienia szlaku czerwonego.
 
W prawo odgałęzienie szlaku czerwonego do Złotego Wierchu. 
Za znakami czerwonymi dochodzimy do rezerwatu archeologicznego Złota Góra o czym świadczą tablice informacyjne umieszczone na trasie ścieżki dydaktycznej.
 
      
Na polanie ukazują się bazaltowe kamienne organy (czech. Kamenne varhany) - teraz pozostaje nam jedynie podziwiać ten cud natury.   
Kamienne organy na wzgórzu Złoty Wierch.
Jesteśmy na Złotej Górze (czech.Zlatým vrchu) położonym w Obszarze Chronionego Krajobrazu Gór Łużyckich, około 4 km od miasta Ceska Kamenice i ok. 0,5 km na wschód od miejscowości Lisky. 
 
Złota Góra - bazaltowe słupy. 
Góra jest pochodzenia wulkanicznego, zbudowana z bazaltu, o wyraźnym kształcie kopca i stromych zboczach z płaską powierzchnią szczytową i częściowo odsłoniętą sztucznie powierzchnią na zboczu.
 
Charakterystyczną cechą są przeważnie sześciokątne lub pięciokątne słupy bazaltowe - w tym przypadku o wysokości dochodzącej do 30 metrów i tworzących miejscami struktury podobne do organowych piszczałek.
Z tego powodu, podobnie jak to było przy Pańskiej Skale, często nazywane są kamiennymi organami (czech. Kamenne varhany).
     Złota Góra - Kamienne organy (czech.Kamenne varhany).Złota Góra - Kamienne organy (czech.Kamenne varhany).
Kiedyś istniał tu kamieniołom z którego wydobywano bazaltowe słupy. Dzięki swojej wielkości oraz odporności słupy kilkumetrowej długości wykorzystywane były do budowy zapór wodnych w Holandii. Jednak z uwagi na ogromne wartości przyrodnicze kamieniołom został zamknięty i utworzono tu rezerwat przyrody, co umożliwia nam oglądać ten unikat przyrody.
 
 Złota Góra - bazaltowe słupy.      Złota Góra - bazaltowe słupy.
 
Złota Góra - bazaltowe słupy.
 
 
      Kamienne organy na wzgórzu Złoty Wierch.Kamienne organy na wzgórzu Złoty Wierch.
Chyba wszyscy się zgodzą, że ta mało znana formacja skalna jest ładniejsza od najczęściej odwiedzanej Pańskiej Skały. Myślę, że dzięki moim wskazówkom więcej turystów ją odnajdzie. Fotorelacja nosi tytuł "Na tropie bazaltowych organów skalnych", więc pokażę jeszcze jedną ciekawą bazaltową skałkę napotkaną na szlaku w czasie innej wędrówki w okolicy miejscowości Svojkov.  Oto mapka dojścia do skałki Slavicek.
Miejscowość Svojkov-zameczek znajduje się pomiędzy miejscowością Sloup w Czechach (to tam gdzie znajduje się skalny zamek Sloup) a miejscowością Svojkov. Od skalnego zamku Sloup do bezpłatnego parkingu w Svojkov-zameczek jest jedynie 2,1 km, zaś z parkingu do centrum Svojkova jedynie 800 metrów.
 
Do bazaltowej skały Slavíček (535 m)  prowadzi szlak czerwony, a odległość z parkingu wynosi 1,2 km. 
Bazaltowa skała Slavicek.
W języku czeskim nazwa wywodzi się od słowa słowik - Slavíček = mały słowik. Skała z uwagi na liczne szczeliny i załamania wydaje w czasie wiatru świst podobny do śpiewu słowika - dlatego taka nazwa. Z uwagi na silne zadrzewienie brak widoków na okolicę - można podziwiać jedynie bazaltową skałę.
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA