FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      TATRY SŁOWACKIE      Tatry Bielskie. Dolina Rakuska - schronisko Szarotka

Wycieczka w Tatry Bielskie Doliną Rakuską do schroniska Szarotka.

                                                                        wycieczka z dnia 14 września 2014r. 
 
              
Cel naszej wycieczki - schronisko Szarotka w Tatrach Bielskich.
 
Wspólnie z poznanym na kwaterze małżeństwem wybraliśmy się na krótką wycieczkę na Słowację, a naszym celem było malowniczo położone jedyne w Tatrach Bielskich schronisko Szarotka ("Chata Plesnivec" lub "Hvezdoń").
 
Z Małego Cichego w Polsce jedziemy samochodem do miejscowości Tatrzańska Kotlina. Dojazd jest bardzo prosty - na Słowację wjeżdżamy przez Łysą Polanę i drogą nr 67 poprzez Jaworzynę Spiską, Podspady,  Zdziar docieramy do małej miejscowości letniskowej Tatrzańska Kotlina.
 
Odległość z Łysej Polany to około 20 km. Turystom miejscowość Tatrzańska Kotlina najbardziej kojarzona jest z piękną Jaskinią Bielską pokazanej w mojej osobnej relacji:   >Jaskinia Bielska 
 
Naszą pieszą wycieczkę rozpoczynamy z jedynego bezpłatnego parkingu znajdującego się na zakolu drogi przed wjazdem do miejscowości Tatrzańska Kotlina.
 
           
 
Kto chce wydać kilka euro może zostawić samochód na płatnym parkingu zlokalizowanym przy początku szlaku żółtego prowadzącego do Jaskini Bielskiej - ok. 300 m od parkingu bezpłatnego.
 
             
 
Zostawiając samochód na bezpłatnym parkingu oszczędzamy ok. 20 zł, ale odcinek ok. 300 metrów do parkingu płatnego musimy pokonać poboczem dosyć ruchliwej drogi nr 67.
 
Sama miejscowość Tatrzańska Kotlina leży na wysokości 760m n.p.m. u południowo-wschodnich podnóży Kobylego Wierchu, w Kotlinie oddzielającej Tatry od Magury Spiskiej.
 
Miejscowość została założona przez miasto Biała Spiska w latach 1882/1883 tj. w okresie udostępnienia turystom Jaskini Bielskiej. 
 
W okresie I wojny światowej nabrała charakteru miejscowości uzdrowiskowej.
 
Obecnie specjalizuje się w leczeniu chorób układu oddechowego.
 
Jednak największą jej atrakcją znaną przez turystów jest Jaskinia Bielska - narodowy pomnik przyrody nieożywionej.
 
Z Tatrzańskiej Kotliny prowadzą szlaki turystyczne:
  • żółty do Jaskini Bielskiej
  • zielony do schroniska Szarotka i dalej do Doliny Białych Stawów
  • niebieski do Kieżmarskich Żłobów

Poniżej przedstawiam trasę naszej wycieczki z podaniem poszczególnych odcinków, czasu ich pokonywania, wysokości opracowane na podstawie kalkulatora czasu przejścia szlaków:  http://www.szlaki.net.pl/
 
 
 
 
 
W tym miejscu należy się małe wyjaśnienie. W tabelkach powyżej podane są dane z punktu początkowego rozpoczynania się szlaku zielonego i niebieskiego tj. z parkingu płatnego zlokalizowanego przy wlocie do Doliny Huczawy. My dodatkowo pokonaliśmy odległość bez szlaku około 800 metrów aby dojść na te szlaki.  Wycieczkę można rozpocząć zgodnie z oznakowaniem szlakowym - wtedy skróci się wędrówkę pieszą 2x800 metrów. Wszystko to pokazałem na mapce  szlakowej poniżej. 
 
 
 
My z parkingu płatnego przy szlaku żółtym prowadzącym do Jaskini Bielskiej ruszamy boczną uliczką w kierunku szlaków prowadzących do schroniska Szarotka.
 
 
... my w lewo, na wprost szlak żółty do Jaskini Bielskiej.
 
Po przejściu około 400 metrów, po lewej stronie mijamy duży hotel Fontana. Nocleg może tu znaleźć 140 turystów, a ceny wahają się w granicach 9 - 30 euro.
 
 
 
Po około 900 metrach od parkingu po minięciu niewielkiej polanki ze składem drewna dochodzimy do ścieżki właściwego szlaku prowadzącego do schroniska Szarotka.
 
           
 
W tym miejscu ścieżką prowadzą wspólnie: szlak zielony oraz niebieski. Oba zaczynają się w Tatrzańskiej Kotlinie na parkingu przy wlocie do Doliny Huczawy.
 
             
 
Droga prowadzi lekko p[od górkę, a szlaki są dobrze oznaczone. Wkrótce dochodzimy do rozgałęzienia szlaków zwanego "Sumivom pramen". Jesteśmy na wysokości 915m n.pm. i pokonaliśmy różnicę ok. 180 metrów. 
 
 
           
 
Po następnych ok. 500 metrach dochodzimy do rozstaju szlaków przy Czarnej Wodzie na wysokości 880m n.p.m.  Do schroniska Szarotka można dojść dwoma szlakami: 
  • szlakiem żółtym prowadzącym dnem Doliny Czarnej Rakuskiej
  • szlakiem zielonym prowadzącym zboczem Doliny Czarnej Rakuskiej
My postanawiamy wejść starą drogą prowadzącą do schroniska czyli szlakiem żółtym, a powrócić zboczem czyli szlakiem zielonym.
 
 
 
Dolina Czarna Rakuska ciągnie się na długości ok. 2 km, wcinając się w południowo-wschodnie stoki Tatr Bielskich.
 
 
 
W swojej górnej części przechodzi w odnogę zwaną Doliną do Siedmiu Źródeł - wkrótce do niej dojdziemy. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Dnem Doliny Rakuskiej płynie potok Czarna Woda Rakuska co sprawia że właśnie szlakiem żółtym warto podchodzić do schroniska Szarotka. Podchodząc do góry idzie się wolniej, a tym samym zauważa się więcej szczegółów na trasie wędrówki.
 
         
 
 
 
 
 
 
 
Stara droga, obecnie zamknięta dla ruchu drogowego kilkakrotnie przechodzi przez przez mostki nad potokiem Czarna Woda Rakuska - wszędzie porasta bujna roślinność.
 
 
 
 
        
 
Po dojściu do niewielkiej polanki ukazują się szersze widoki na Rakowski Grzbiet, Kozi Grzbiet oddzielające Dolinę Kieżmarską od Doliny do Siedmiu Źródeł.
 
 
 
           
 
Pomału zbliżamy się do schroniska Szarotka. Wydaje się, że jest na wyciągnięcie ręki, ale to jeszcze dosyć daleko. Za moment dochodzimy do górnej odnogi Doliny Rakuskiej tj. do Doliny do Siedmiu Źródeł.
 
        
 
Jak wspomniałem wcześniej schronisko jest jedynym czynnym w Tatrach Bielskich - położone na wysokości 1290m n.p.m. w sąsiedztwie Lawinowego Żlebu opadającego ze Skalnych Wrót.
 
 
 
Polaną z bujną roślinnością zbliżamy się do stromego progu doliny. Z prawej strony wypływa kilka źródeł i to w tym miejscu zaczyna się Dolina do Siedmiu Źródeł.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dolina do Siedmiu Źródeł ze swoją bujną roślinnością, malowniczymi wywierzyskami, spadającą kaskadami wodą, głazami pokrytymi mchami wzbudza podziw - widać to na dolnych zdjęciach.
 
          
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Z ostatniego podejścia na próg doliny , ponad drzewami otwierają się widoki na szczyty otaczające schronisko - doskonale widać grań Koziego Grzbietu.
 
 
... od lewej Rysia Skała, po prawej Wielka Jelenia Skała.
 
 
...od lewej Pomurnikowa Skała,Skalne Wrota, Dziurawa Ściana,Limbowa Skała,Rysia Skała.
 
Jeszcze jeden zakręt i jesteśmy przy schronisku Szarotka u podnóża południowo-wschodniego stoku Bujaczego Wierchu (Bujacieho Wrchu - 1947m n.p.m.)
Już w końcu XIX wieku istniała tu drewniana chatka wybudowana przez Węgierskie Towarzystwo Karpackie służąca za schronienie dla turystów przemierzających Tatry Bielskie.
 
Obecne schronisko powstało w 1932 roku z inicjatywy Tibora Grescha i do II wojny światowej było przez niego prowadzone.
 
Po opuszczeniu kraju schronisko przeszło na własność państwa.
 
W latach 1955-1980 schronisko przemieniono na stację badawczo-naukową Tatrzańskiego Parku Narodowego.
 
Po zakończeniu działalności stacji budynek do roku 1992 był nieużytkowany.
 
W roku 1992 budynek stał się własnością miasta Biała Spiska, a gospodarzem schroniska został Jan Matava.
 
Po przeprowadzonym remoncie w październiku 1997r. uroczyście otwarto schronisko dla użytku turystów. 
 
 
 
 
 
 
 
Robimy godzinną przerwę na posiłek, odpoczynek i podziwianie okolicznej przyrody i szczytów. Schronisko otoczone bujną roślinnością sprzyja tym czynnościom.
 
 
 
 
 
 
 
... schronisko na tle Limbowej Skały.

Na końcu tarasu, tuż za schroniskiem ciekawy zakątek ze skałami na których znajdują się pamiątkowe tablice. Jest też lepszy widok na zbocze Koziego Grzbietu, Lawinowego Żlebu. Doskonale widać Limbową Skałę, Rysią Skałę i Wielką Jelenią Skałę.
 
 
 
 
      
 
 
 
 
           
 
 
 
... Limbowa Skała
 
... Rysia Skała
 
 
... Wielka Jelenia Skała
 
          
... Astrowa Ściana i Limbowa Skała
 
Wszystkie pokazane wyżej skały znajdują się w grani Koziego Grzbietu oddzielającego dwie doliny: Dolinę Suchą Bielską od Doliny Czarnej Rakuskiej którą wędrowaliśmy.
 

       
 

      Z pod schroniska można dalej wędrować szlakiem zielonym do Doliny Białej Wody Kieżmarskiej - Wielkiego Białego Stawu. My zgodnie z planem wracamy szlakiem zielonym w kierunku Tatrzańskiej Kotliny, tym razem zboczem Doliny Rakuskiej.

 
            
... schronisko Szarotka widoczne ze ścieżki szlaku zielonego.
 
Ścieżka szlakowa prowadzi cały czas lasem porastającym zbocza Koziego Grzbietu, a w końcowej części zbocza Neslowej Grani będącej odgałęzieniem grani głównej Koziego Grzbietu.  Neslowa Grań oddziela Dolinę Czarną Rakuską od Doliny Huczawy Bielskiej.
 
 
 
           

Tym razem ścieżka szlakowa biegnie cały czas w dół, widoki raczej skąpe z uwagi na gęsty las. W kilku miejscach można dostrzec przeciwległe zbocze Doliny Rakuskiej, a końcówce Tatrzańską Kotlinę.
 
 
 
 
 
Wycieczkę kończymy zadowoleni, pogoda dopisała, a schronisko warte odwiedzenia z uwagi na malownicze położenie.
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA