Szlakowa droga w lesie jest dosyć błotnista z uwagi na zwózkę drewna, trudy jej przebrnięcia wynagradza szumiący strumień - Rigelsky Potok.
Szersza droga doprowadza nas do zwężenia doliny przez skaliste zbocza dwóch zalesionych regli. W tym miejscu przechodzimy nad potokiem drewnianą kładką ze strony zbocza Bednarskiego Regla na stronę zbocza Małego Regla.
Przy kładce znajduje się drugi przystanek trasy edukacyjnej (Turisticky nauceny chodnik Monkova dolina - Siroke sedło - Kopskie sedło) obrazujący na poglądowej tablicy przełom potoku przez zbocza Regli.Po przejściu kładki trasa szlakowa przechodzi w wąską ścieżkę zarośniętą łopianami.
Po ok. 1,5 km od polanki Ptasiowska Rówienka (940 m n.p.m.) dochodzimy do Polany pod Głośną Skałą (1050-1100 m n.p.m.). Kiedyś wypasali tu górale z Białej Spiskiej, a do roku 1952 stał tu nawet szałas. Dzisiaj w tej okolicy powstaje wiata turystyczna gdyż miejsce to pomimo zarastania krzakami w dalszym ciągu stwarza możliwości podziwiania majestatycznych turni.
Z Polany pod Głośną Skałą dojrzeć można Żlebińskie Turnie (1411 m n.p.m.), Głośną Skałę (1545m n.p.m.) oraz Łasztowicę (1450m n.p.m.).
Dosyć ostro podchodzimy na próg skalny. Poprzez drzewa pięknie prezentuje się przeciwstok doliny na którym dojrzeć można kaskady siklawy spadające w dół. O tej porze roku wody jest mało - w czasie wiosennych roztopów musi wyglądać imponująco.
Z niecierpliwością oczekujemy następnego przystanku ścieżki edukacyjnej, gdyż wiemy że będzie tam ławeczka - a więc i odpoczynek. Ławeczka wkrótce się ukazuje, więc robimy krótką przerwę na zapoznanie się z tablicą informacyjną i podziwianie widoków.
Cała opisywana trasa wycieczki jest technicznie łatwa, jedyną małą trudnością jest mozolne pokonywanie różnicy wzniesień. Co prawda w jednym miejscu jest kilka metrów łańcucha ale bez żadnej ekspozycji - po prostu śliskie, gładkie wapienne skałki na trawiastej ścieżce.
Dojście do następnego przystanku ścieżki edukacyjnej znajdującego się w miejscu gdzie szlak przekracza potok zwiastuje że zbliżamy się do łagodniejszego podejścia przez Szeroką Polanę.
W tym miejscu warto się zatrzymać i popatrzyć do tyłu na przebytą część trasy - można dojrzeć miejscowość Ździar, leżącą bezpośrednio za nim Magurę Spiską a przy ładnej pogodzie Pieniny,Beskid Sądecki i Gorce.
Jeszcze kilkaset metrów i otwiera się przed nami Dolina Szeroka ze swoimi zielonymi murawami. W zagłębieniu suchego potoku rośnie w dużej ilości arcydzięgiel litwor.
Z
uwagi że w przeszłości miał duże zastosowanie jako roślina zielna
posiada wiele nazw zwyczajowych i ludowych takich jak: angelika,
anielskie ziele, dzięgiel lekarski, anielski korzeń.
Roślina posiada właściwości rozkurczowe,
wiatropędne uspakajające,antyseptyczne, rozgrzewające.
Pobudza wydzielanie soków trawiennych, śliny, moczu i potu.
Jest do dzisiaj używana w przemyśle cukierniczym, produkcji likierów, wyrobie konfitur.
Z tego też powodu była nagminnie zbierana co spowodowało że od roku 1983 jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.
Jest rośliną dochodzącą do 2,5m wysokości.
Jak widać posiada drobne kwiaty ale zebrane w ogromne ozdobne kule - używane również do kwiatowych bukietów.
Cała
roślina czyli korzeń, łodyga, liście i kwiaty są jadalne o
wszechstronnym zastosowaniu tj. do pieczenia wieprzowiny, gotowania
łodyg jak szparagi, dodawania liści do sałatek, robienia nalewek, kandyzowania.
Po około 6 km od rozpoczęcia wycieczki z parkingu Strebnica dochodzimy na Szeroką Przełęcz (Siroke sedło). Położona jest na wysokości 1826m n.pm. pomiędzy Płaczliwą Skałą (2142m np.m.) oraz Szalonym Wierchem (2061m n.p.m.).
Płaczliwa Skała Szalony Wierch
Oddziela Dolinę Szeroką Bielską od Doliny Zadnich Koperszadów. Jak pisałem szlak przez tą przełęcz był zamknięty w latach 1980 - 1993, po ponownym otwarciu był jednokierunkową ścieżką dydaktyczną, a od roku 2009 został oznakowany na czerwono i jest szlakiem w obie strony.
Widok z Szerokiej Przełęczy w kierunku Szalonego Wierchu. Na wprost widoczna ścieżka szlakowa naszej dalszej trasy.
Z Szerokiej Przełęczy Bielskiej w prawo odchodzi nieznakowana zagrodzona ścieżka na Płaczliwą Skałę - kiedyś był to szlak turystyczny. Czynione są starania aby go udostępnić turystom.
My idziemy w lewo w kierunku Szalonego Wierchu. Prowadzi do niego trawersująca zbocze ścieżka. Po pokonaniu pierwszego małego progu pozostawiamy za sobą Szeroką Przełęcz i Płaczliwą Skałę.Przed nami wapienne skały Szalonego Wierchu i mała przełączka Szalonego Przechodu (1940m n.p.m.)
Południowe zbocze Szalonego Wierchu widziane z Szerokiej Przełęczy
Przełączka Szalony Przechód i czuba wapiennej Szalonej Kazalnicy.
Szalony Przechód lub inaczej Głupi Przechód (1934m n.p.m.) znajduje się w południowej grani Szalonego Wierchu. Grań ta łączy Tatry Bielskie z Jagnięcym Szczytem w Tatrach Wysokich.
Przejście od Szerokiej Przełęczy do Szalonego Przechodu zapewnia b. ładne widoki we wszystkich kierunkach. Szkoda tylko że widoczność była słaba.
Widok na Szalony Wierch.
Jeden ze żlebów schodzących w Dolinę Zadnich Koperszadów
Widok w Dolinę Zadnich Koperszadów, Tatry Wysokie i Polskie.
Widok na Jagnięcy Szczyt (2229m n.p.m.), Kołowy Szczyt (2418m n.p.m.)
Z uwagi na zamglenie robię od strony Szalonego Przechodu bliższe ujęcie w kierunku Tatr Bielskich - głównego celu naszej dzisiejszej wycieczki. Widać na nim Szeroką Przełęcz na której byliśmy kilka minut temu, a w tle Płaczliwą Skałę i Hawrań.
Z przełączki Szalony Przechód pozostaje zejście na Przełęcz pod Kopą (1750m n.p.m) gdzie kończy się trasa edukacyjna którą cały czas podążaliśmy.
Widok zejścia z Szalonego Przechodu do Przełęczy pod Kopą.
Na Przełęczy pod Kopą jest węzeł szlaków turystycznych pozwalający wydłużyć wycieczkę w zależności od swoich upodobań i kondycji. My wracamy tą samą trasą co przyszliśmy.
– niebieski szlak z Doliny Białych Stawów przez Wyżnią Przełęcz pod Kopą na Przełęcz pod Kopą, stąd Doliną Zadnich Koperszadów i Doliną Jaworową do Jaworzyny Tatrzańskiej.
- Czas przejścia znad Wielkiego Białego Stawu na przełęcz: 45 min, ↓ 35 min
- Czas przejścia z przełęczy do Jaworzyny Tatrzańskiej: 2:30 h, ↑ 3 h
– czerwony szlak (kontynuacja Magistrali Tatrzańskiej) z Doliny Białych Stawów przez Przełęcz pod Kopą, Szalony Przechód i Szeroką Przełęcz Bielską do Zdziaru.
- Czas przejścia znad Wielkiego Białego Stawu na przełęcz: 45 min, ↓ 35 min
- Czas przejścia z przełęczy do Zdziaru: 3:30 h
http://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82%C4%99cz_pod_Kop%C4%85
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna