FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BESKID SĄDECKI i NISKI      Spacerkiem po Muszynie część II - ogród zmysłów
 

Spacerkiem po ulicach Muszyny część II - ogród zmysłów i ogród magiczny.
                                                                                                                            Wycieczka z dnia 5 czerwca 2015r.
 
   
 
Ogrody znajdują się w parku zdrojowym "Zapopradzie" - po prostu trzeba przejść przez most na Popradzie, po stu metrach skręcić z w kierunku sanatorium "Korona ,  (na zdjęciu budynek koloru różowego). Po jego minięciu dróżka skręca w prawo i doprowadza nas do wejścia na ogrody.
 

... widok z mostu na Poprad i ruiny zamku na wzgórzu "Baszta"

Uwagi praktyczne:

  • ok. 100 metrów za mostem na Popradzie, na rozwidleniu dróg istnieje nieduży parking bezpłatny do wykorzystanie dla przyjeżdżających własnym samochodem do ogrodów zmysłów
  • wejście wskazane strzałką jest dogodniejsze dla osób niepełnosprawnych - podejście pochylnią
  • istnieje również drugie wejście od Alei Zdrojowej idąc prosto za parking -  bardziej strome i miejscami schodki.
  • wstęp do ogrodów jest bezpłatny

Przyszła pora rozwiązać zagadkę pod którą ukrywa się tajemnicza nazwa "Ogród sensoryczny" lub "Ogród zmysłów".

Jest to ogród tak zaprojektowany, aby w sposób celowy i zdecydowany oddziaływać na zmysły pozawzrokowe w większym stopniu niż zwykle.
 
Z tego też powodu ogród jest podzielony na strefy: zdrowia, zapachową, wzrokową,słuchową, dotykową i smakową. Przed każdą z części ogrodu znajduje się tablica informacyjna z opisem danej części ogrodu oraz wykazem rosnących w niej roślin.

... czy ten fragment krajobrazu w pobliżu sanatorium "Korona" nadaje się na strefę wzrokową,zapachową?

Ogród leży na niewielkim wzniesieniu co pozwala sycić wzrok widokami całej doliny Popradu oraz Muszyny. Cały park podzielony alejkami spacerowymi i rowerowymi zachęcającymi do spacerów i ćwiczeń. W strefie zdrowia udostępnione urządzenia do ćwiczeń na wolnym powietrzu.

 

 

Jak przystało na miejscowość uzdrowiskową ogród zmysłów ma głównie służyć do celów socjalizujących, terapeutycznych i edukacyjnych dla osób niewidomych oraz dla osób z upośledzeniem zmysłowym i zaburzeniami psychofizycznymi, co wcale nie wyklucza tu pobytu osób pełnosprawnych. W Muszynie cieszy się dużym zainteresowaniem osób starszych i turystów.

       

          

     

Wg mojej oceny cały ogród zmysłów można zaliczyć do części wzrokowej  z uwagi na mnogość posadzonych roślin, drzew, krzewów, ich kształtów i kolorów - to upoważnia do takiego stwierdzenia. Widać to na wszystkich fotkach.

          

 

 

Pomimo, że ogród zmysłów w Muszynie powstał niedawno, a większość zasadzonych roślin nie osiągnęła jeszcze swojej wysokości  robi już obecnie duże wrażenie.

Wszystko zaprojektowane z myślą o niepełnosprawnych, dużo ławeczek, pergoli, mostków oraz tablic informacyjnych. 

Do  tego dochodzą piękne widoki na okoliczne wzgórza, przy dobrej pogodzie widać nawet Tatry.

       
 

Dużą frajdę mają w ogrodzie dzieci, duża ilość ścieżek, pomostów i innych konstrukcji małej architektury prowokuje je do biegania i oglądania wszystkiego co spotkają tak jak widać na zdjęciu niżej w sektorze dźwięku. Zamiast szumu strumyka było słychać pokrzykiwania zadowolonych dzieciaków.

W sektorze smaku zasadzony sad owocowy, krzewy owocowe, można je zrywać i smakować prosto z krzaka. W sektorze zapachu spotkamy rośliny o  intensywnym zapachu  jak mięta, tymianek, czosnek czy szałwia.
 
W części ogrodu zmysłów góruje 11,5 m wieża widokowa z której widać cały ogród górny i dolny oraz Muszynę i okoliczne wzgórza. Poniżej widok na Muszynę.  
 
       

Jeżeli ktoś myśli że to już wszystko, to się grubo myli. Po zejściu ze wzgórza, już na równym terenie wokół pijalni wody "Antoni" powstał nowy ogród tzw. Magiczny ze stawami, mostkami i posągami przypominający greckie czy też rzymskie ogrody.

 Pijalnia wody "Antoni"        
 
 
 
 
Ogród Magiczny jest nową inwestycją Urzędu Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna który na swojej portalu miejskim tak pisze:
"Na powierzchni ponad 27 tys. m2 usytuowanych jest 10 unikatowych figur z piaskowca przedstawiających muzy, bogów greckich, a także pory roku. Wśród nich interesującym postumentem jest rzeźba przedstawiająca jesień, która do złudzenia przypomina Dionizosa - boga wina, dobrej zabawy i atrakcji, których w Muszynie nie brakuje.
 
Pośród licznych alejek spacerowych można spotkać górujące na piedestałach posągi: Adonisa - ukochanego Afrodyty będącego bóstwem umierania i odradzania się przyrody; Hebe - żony Herkulesa i zarazem bogini młodości; Talii - córki Zeusa i zarówno muzy komedii, Antiope - kochanki Zeusa, dziewczyny wyjątkowej urody; a także Kaneforę niosącą na głowie kosz pełen kwiatów i owoców podczas procesji.
 
Bujna roślinność, szmer płynącego strumyka, kojące zmysły wonne kwiaty, a także stawy rekreacyjne potęgują chwilę relaksu i wyciszenia w tym magicznym miejscu.
 
Szczególnie warto odwiedzić to niebywałe miejsce wieczorową porą. Barwne iluminacje świetlne, gejzery denne w stawach oraz muzyka świerszczy niczym liry satyrów stwarzają unikalny klimat z iście antycznej sztuk.
 
Inwestycja wzbudza ogromne zainteresowanie wśród turystów i kuracjuszy goszczących w Muszynie, którzy z ciekawości tłumnie przybywają do tego miejsca. Nierzadko na alejkach w tym miejscu pojawiają się artyści różnych profesji, bo przecież boginie i bogowie którzy trzymają pieczę nad ogrodem zapewne niejednego natchną twórczą weną. Może jakiś gitarzysta zagra serenadę dla swojej ukochanej, albo skrzypek przeniesie słuchaczy w inny liryczny świat. Kto wie? Kto wie co się tutaj wydarzy!
 

A może, po wrzuceniu denara lub grosika do stawu, fortuna bogów uśmiechnie się do szczęśliwego darczyńcy? W każdym razie warto zobaczyć to miejsce i poczuć nowy klimat Muszyny."

                       
 
      
 
Przedpołudnie mile spędzone, wracając na parking wstępujemy po drodze na lody. Wnuczka stwierdziła, że te w Muszynie są lepsze od słynnych lodów serwowanych w Krynicy Zdroju a co najważniejsze nie trzeba stać w stuosobowej kolejce.
 
Lodziarnia znajduje się w narożnym bydynku przy zbiegu ulic Piłsudskiego i Alei Zdrojowej około 100 metrów przed mostem na Popradzie - na trasie do ogrodów.
 
 
 
          
 
 
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
Przy opracowywaniu wykorzystałem:
tablice informacyjne przy obiektach
https://pl.wikipedia.org/wiki/Muszyna
http://www.muszyna.pl/pl/85675/0/Magiczny_ogrod-stawy_rekreacyjne.html