My wycieczkę rozpoczynamy z parkingu w bezpośrednim sąsiedztwie dobrze widocznej z drogi asfaltowej skały Wysoka. Na tym parkingu przywitał nas bardzo towarzyski pies - pod warunkiem że dostanie kanapkę.
Pies jest tak towarzyski, że bardzo chętnie towarzyszy na całej dwukilometrowej trasie - przynajmniej nam gdyż nie ma innych turystów. Ruszamy na trasę a przed nami najbardziej rozpoznawalna skała z racji że stoi osobno i jest pierwszą do której się dochodzi tj. Wysoka.
Dochodząc do Wysokiej, u jej podnóża znajduje się polowa kaplica, gdzie w okresie sezonu odprawiane są nabożeństwa w przepięknej scenerii krajobrazu jurajskiego.
Od polowej kaplicy jeszcze kilka metrów mozolnego podejścia i można podziwiać z bezpośredniej bliskości majestatyczny ostaniec wapienny Wysokiej.
Jak już wspomniałem to ta skała wyznacza początek wędrówki przez Skały Rzędkowickie. Idąc dalej zobaczymy między innymi Basztę, Zegarową, Studnisko, Turnię Cyklopa, Brzuchatą, Słoneczną i wiele innych. Poniżej schemat z zaznaczeniem poszczególnych skałek wzięty ze strony: http://www.wspinek.fr.pl/html/jura/rzedki/skaloplan.htm
Od skałki Wysoka do następnej grupy skałek trzeba przejść około 300 metrów polną drogą z poprowadzonym szlakiem pieszym zielonym, oraz wydeptanymi ścieżkami obok ostańców.
Po dojściu do tego wału skałek wapniowych nie pozostało nić innego jak ich oglądanie i fotografowanie. Różnią się od siebie wielkością, kształtami, kolorem a każda z nich wzbudza zachwyt - oto one:
Baszta
Turnia Szefa
Zegarowa
Zegarowa z innej strony
Studnisko
Wszystkie pokazane skałki oraz które jeszcze pokażę są położone na wschód od Rzędkowic. Razem z położonym dalej na wschodzie pasmem Skał Podlesickich i Pasmem Skał Kroczyckich tworzą największe skupisko kredowych ostańców na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Studnisko
Studnisko
Bardzo ładnie prezentuje się grupa skałek Małego Muru, Turnia Cyklopa, Wielka Baszta, Turnia Lechwora, Brzuchata.
Mały Mur
Mały Mur
Turnia Cyklopa i Wielka Baszta
Po środku Brzuchata
Turnia Lechwora
Turnia Lechwora - część górna
Brzuchata
Skały Rzędkowickie mają statut pomnika przyrody zajmującego powierzchnię 445 107 m2 , mającego na celu ochronę tego obszaru ze względów przyrodniczych, naukowych, dydaktycznych i krajoznawczych. Na tym obszarze ustawiono tablice informujące o ochronie siedlisk sieci Natura 2000, na których występują tak wspaniałe ostańce skalne o różnorodnych kształtach.
My idziemy dalej wzdłuż tego wału ostańców i podziwiamy następne tj. Turnię Kursantów, Turnię Pośrednią, Narożną, Turnię nad Garażem i Okiennik Rzędkowicki.
Turnia Kursantów
Pośrednia i Narożna Turnia
Turnia nad Garażem
Turnia nad Garażem i Okiennik Rzędkowicki
Pasmo Skał Rzędkowickich ciągnie się na długości ok. 1 kilometr, a w skałkach jest ponad 300 dróg wspinaczkowych wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne. Drogi wspinaczkowe mają przeważnie długość od 10 do 20 metrów, ale jest też kilka dłuższych.
Ja z wnuczką w czasie naszej wędrówki spotkaliśmy na całej trasie wycieczki jedynie dwóch wspinaczy skałkowych nie licząc psa przybłędy który nam cały czas towarzyszył.
Skała Słoneczna
Zjazd na linie ze Słonecznej
Jak widać Skały Rzędkowickie to raj dla wspinaczy skałkowych. Znajduje się tu wiele tras wspinaczkowych o różnej trudności, a w samych Rzędkowicach istnieją szkółki wspinaczkowe oraz filia Jurajskiej Grupy GOPR. Poniżej jeszcze kilka pięknych skał wspinaczkowych.
Pełni wrażeń powracamy leśnymi ścieżkami po drugiej stronie wału skałkowego. Z tej strony ostańce wyglądają mniej efektownie i są mniej widoczne gdyż ukryte są w bukowym lesie i krzakach - a prowadzi nas do samochodu pies przybłęda.
W nagrodę za towarzystwo dostaje następną kanapkę. My obiecujemy sobie że odwiedzimy te skałki jesienią, kiedy przyroda doda drzewom wesołych kolorów. Całe przejście pasma skałek Rzędkowickich zajmuje 1 - 2 godziny w zależności od tego co kto chce obejrzeć.
.... ten pies zawsze doprowadzi ze skałek na parking.