FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      SZWAJCARIA CZESKA I NIEMIECKA      Saksońska Szwajcaria - Bastei.
 

        Wycieczka samochodowo-piesza.  Saska Szwajcaria  - Bastei.
 
                                                                                                                                 Wycieczka z dnia 13 października 2016 r.
 
     
 
W czasie naszego pobytu w Czeskiej Szwajcarii (czes. České Švýcarsko) położonej na styku granic Polski, Czech i Niemiec odwiedziliśmy największe atrakcje turystyczne takie jak : Skalna Brama Prawczicka (czes.Brama Pravčicka), Sokole Gniazdo (czes. Sokoli Hnizdo), Dziki Wąwóz (czes.Divoká soutěska), Wąwóz Edmunda (czes.Edmundova soutěska), Jetrichowickie Skały (czes. Jetřichovické stěny), Pańską Skałę (czes.Panská skála), Skalny Zamek Sloup (czes.Skalní hrad Sloup) co pokazałem w swoich wcześniejszych fotorelacjach.
 
W tej fotorelacji przedstawię zdjęcia z jednodniowego wypadu do Saksonii Szwajcarskiej (niem.Sächsische Schweiz) położonej w Niemczech. Oba rejony sąsiadują ze sobą i w obu są utworzone parki narodowe: w Czechach - Park Narodowy Szwajcarii Czeskiej (NP České Švýcarsko), zaś w Niemczech - Park Narodowy Saskiej Szwajcarii (niem.Nationalpark Sächsische Schweiz).
 
W czasie naszej wycieczki odwiedziliśmy największą atrakcję Saksońskiej Szwajcarii tj. formację skalną Baszta niekiedy zwana też Bastionem (niem.Bastei) położoną w pobliżu kurortu Rathen. Ponieważ umownym symbolem bramy wejściowej do Szwajcarii Czeskiej jest miejscowość Hreńsko położone u ujścia rzeki Kamenice do Łaby, z tej miejscowości pokazuję dojazd do Bastei - mapka poniżej.
 
      
Jak widać odległość z Hreńska na obrzeże kuroru Rathen to jedynie ok. 15,4 km. Piszę na obrzeże, gdyż w całym kurorcie obowiązuje zakaz ruchu samochodowego i samochód trzeba zostawiać na wydzielonych płatnych parkingach znajdujących się na rogatkach miejscowości. Kto chce podjechać bliżej Baszty (Bastei) musi jechać na parking P2, ok. 10 km dalej zgodnie z mapką poniżej. My specjalnie zaparkowaliśmy na parkingu P1 gdyż chcieliśmy zobaczyć kurort Rathen.  Parking P2 znajduje się na górze i nie trzeba mozolnie podchodzić, a jego odległość od Bastei to ok. 750 metrów.
 
 
 
     
Parking P1 na którym zatrzymaliśmy się jest czynny od godz. 600 do 2200. Pierwsza godzina jest zwolniona od opłat a zaparkowanie na cały dzień jest płatne w automacie - 3 euro.
 
  Parking P1 w Rathen.    
Do centrum kurortu Rathen dochodzimy asfaltową drogą (ul.Waltersdorfer Berg) - jest to ok. 1,3 km. Kto nie chce iść asfaltem, może po od. 250 metrach od parkingu pójść na wprost  w oznaczoną ścieżkę leśną - doprowadzi ona na początku kurortu do drogi asfaltowej.
Skrót do Rathen ścieżką leśną - ścieżka bliżej asfaltu.
Ścieżka leśna jest o wiele przyjemniejsza, prowadzi płytkim wąwozem, a po ok. 300 metrach wyprowadza na dużą polanę z dobrym widokiem na skalne miasto, którego nie widać idąc asfaltem.  Na końcu polany należy skręcić w lewo i po chwili dochodzi się zabudowy przy asfalcie.
  Ścieżka skrótowa.     Polana na ścieżce skrótowej z widokiem na skalne miasto.
 
 
      Widok ze ścieżki skrótowej na Skalne Miasto.Widok ze ścieżki skrótowej na Skalne Miasto.
 
 
      Widok ze ścieżki skrótowej na Skalne Miasto.Widok ze ścieżki skrótowej na Skalne Miasto.
Na końcu polany należy skręcić w lewo i po przejściu około 1 km od parkingu dochodzi się do zabudowy kurortu Rathen, a konkretnie do tej samej drogi asfaltowej z której zeszliśmy na ścieżkę skrótową. 
 
Kurort Rathen.
    Kurort Rathen.    
Kurort Rathen ze względu na jego piękno, ciszę, spokój i czystość jest  z pewnością najbardziej znanym i najbardziej popularnym miejscem w Szwajcarii Saksońskiej.
 
Położony u podnóża potężnego masywu skalnego Bastei jest  punktem wyjścia na wiele szlaków turystycznych i które umożliwiają zobaczenie malowniczych widoków licznych formacji skalnych Szwajcarii Saksońskiej.
Miejscowość Rathen liczy około 400 mieszkańców i jest jedną z najmniejszych gmin w Niemczech. Pierwsze pisemne wzmianki o miejscowości pochodzą z 1261 roku. Dokument z dnia 6 marca 1361 stwierdza, że istniały już dwie twierdze w tamtych czasach -  zwane Altrathen i Neurathen.
 
Kurort Rathen.
Miejscowość  jest podzielona przez rzekę Łabę na dwie dzielnice: Niederrathen (strona Bastion) i dzielnicy Oberrathen. Pomiędzy obu brzegami Łaby pływa prom. W dzielnicy  Niederrathen zakaz ruchu samochodów.
 
       Przeprawa promowa w Rathen.Przeprawa promowa w Rathen.
 
 
      Kurort Rathen.Kurort Rathen.
 
 
Przystań promowa w Rathen. Na drugim planie wzgórze Lilienstein.
 
Na zdjęciu obok, na drugim planie widać charakterystyczne samotnie stojące skaliste wzgórze - Lilienstrein. Położone 415 m n.p.m., na prawym brzegu Łaby na terenie Parku Narodowego Saksońska Szwajcaria.
 
Znajduje się ono w odległości około 15 km w kierunku wschodnim od miasta Pirna i 5 km na zachód od kurortu Bad Schandau.  Z uwagi na roztaczające się z góry malownicze widoki doliny rzeki Łaby oraz pobliską Twierdzę Königstein jest chętnie odwiedzane przez turystów. Na Lilieinstein prowadzi kilka oznakowanych szlaków turystycznych. Jest to także popularne miejsce wspinaczkowe. 
My podziwiamy niemiecki porządek panujący w kurorcie Rathen - oto kilka zdjęć.
 
Kurort Rathen.      Ku
 
Kurort Rathen.
Po spacerze  uliczkami Rathen przyszła pora zrealizowania głównego punktu naszej wycieczki - wdrapania się na górujący nad Łabą kompleks skalny Bastei. Z nabrzeża przy przystani promowej skały robią wrażenie.
 
    
 
Kompleks skalny Bastei. 
Jedno z wejść na Bastei znajduje się w centrum Rathen. Należy udać się z przystani promowej główną ulicą Am Grunbach i po ok. 150 metrach skręcić w lewo w ul. Amselgrund.
 
Miejsce skrętu oznaczone drogowskazem turystycznym stojącym przy barierce Potoku Grunbach.
 
Uliczka Amselgrund - za widoczzą w głębi restauracją skręcamy w lewo. 
 
Po około 60 metrach naprzeciwko restauracji należy skręcić na ścieżkę w lewo, która pnąc się pod górę doprowadzi do Bastei. A ścieżki pilnuje stary niemiecki kocur, z wyglądu groźny, a w rzeczywistości bardzo pogodnie nastawiony do turystów.
 
Odejście w lewo w kierunku Bastei.
 
 
 

       
Ciekawostka.
                                                                                                                                
Gdybyśmy nie skręcili w ścieżkę prowadzącą do Bastei, a poszli prosto dojdziemy do największego teatru skalnego (Felsenbühne Rathen) w Niemczech położonego pośród Skalnego Miasta. Mieści się w nim ok. 2000 osób. W sezonie wystawiane są między innymi takie spektakle jak: "Dzwonnik z Notre Dame","Winnetou", musical "Dracula" i "Fame" a nawet opera Carla Marii von Webera "Der Freischütz".   Dwa zdjęcia z przedstawień wzięte z internetu.
 
    
 
   
 
Otwarcie odbyło się w dniu 24 maja 1936, a sezonie letnim od maja do września odbywa się tu do 90 spektakli Teatru Saksonii.   Np. w roku 2016 w 82 imprezach uczestniczyło 63.000 osób.
 
My skręcamy na ścieżkę prowadzącą do Bastei którą to ścieżką poprowadzone są trzy szlaki oznaczone kolorem czerwonym, zielonym i niebieskim. Sama ścieżka jest bardzo wygodna, posiada wiele schodów i prowadzi lasem. Co jakiś czas, z jej prawej strony, z pomiędzy drzew wyłaniają się fragmenty Skalnego Miasta.
 
 Ścieżka szlakowa do Bastei.      Ścieżka szlakowa do Bastei.
 
Widok ze ścieżki szlakowej prowadzącej do Bastei.
 
Widok ze ścieżki szlakowej prowadzącej do Bastei. Widok ze ścieżki szlakowej prowadzącej do Bastei.
 
Po około 650 metrach od wejścia na ścieżkę szlakową warto zauważyć odejście w lewo prowadzące na punkt widokowy (niem.Tiedgesteinaussicht).
 
Po kilkudziesięciu metrach, wchodzi się na platformę skalną z której otwierają się szerokie widoki na dolinę Łaby (niem.Elba). Wspaniale widać część kurortu Rathen (dzielnica Oberrathen) leżącą po drugim brzegu Łaby.
 
  Odgałęzienie: w prawo midzy skały do Bastei, w lewo na punkt widokowy.     .... w drodze na punkt widokowy.
Widok jest imponujący - na dolnym zdjęciu widać wzgórze Lilieinstein (415 metry n.p.m.), charakterystyczne samotnie stojące Skalne Miasto, położone na prawym brzegu Łaby na terenie Parku Narodowego Saksońska Szwajcaria. Znajduje się ono w odległości około 15 km w kierunku wschodnim od miasta Pirna i 5 km na zachód od popularnego kurortu Bad Schandau.
 
      Widok z punktu widokowego Tiedgesteinaussicht.Widok z punktu widokowego Tiedgesteinaussicht.
 
 
 Widok na przeprawę promową Rathen.     Widok na przeprawę promową Rathen i duży parking płatny..
 
 
      Widok z punktu widokowego Tiedgesteinaussicht.Widok z punktu widokowego Tiedgesteinaussicht.
Podchodząc na Bastei wspaniałych widoków jest mnóstwo - po drodze jest jeszcze jeden punkt widokowy na skale Kanapa (niem. Kanapee). będącego kiedyś punktem obserwacyjnym dla strażników Zamku Neurathen (którego pozostałości odwiedzimy). Od głównego szlaku do Kanapy to tylko kilkanaście metrów wygodnych schodów, a widoki na Dolinę Łaby i Skalne Miasto na wyciągnięcie dłoni.
 
       Podejście na punkt widokowy "Kanapee".
 
        ... miasteczko Stadt Wehlen oddalone o 3 km od punktu widokowego.
 
 
Przystań promowa na Łabie od strony Bastei. 
 
 
... Skalne Miasto Rathen. 

 dochodzimy do formacji skalnej Baszta lub Bastion (niem. Bastei) która jest jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii (niem.Nationalpark Sächsische Schweiz), w Górach Połabskich (niem.Elbsandsteingebirge).
 
Bastei.
Bastei.
 
Bastei jest jednym z najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym miejscem w Szwajcarii Saksońskiej, a symbolem tego miejsca jest z pewnością malowniczy kamienny most skalny (niem.Basteibrücke).
 
Pierwotnie w tym miejscu był wybudowany w roku 1824 drewniany most a ten kamienny wybudowano w roku 1851, ma długość 76 metrów i rozciąga się nad głębokim wąwozem Mardertelle.
 
      Bastei w całej okazałości.Bastei w całej okazałości.
Wśród charakterystycznych punktów, które możemy zobaczyć z mostu oraz punktów widokowych wokół niego znajdują się: Twierdza Königstein, formację skalną Lilienstein oraz Pfafenstein, Zamek Neurathen a talże niezliczona ilość formacji skalnych - oto kilka z nich.
 
      Widok z mostu w kierunku formacji skalnek Lilienstein.Widok z mostu w kierunku formacji skalnek Lilienstein.
 
Formacja skalna Wehlturne i Kasper.
 
 
Formacja skalna Kacper i Plattenstein.       Formacja skalna Gansfelsen.
 
 
Formacja skał Zamku Neurathen.
 
     Widok w kierunku skał Talwachter,Turkenkopf. Z prawej - Monch.Widok w kierunku skał Talwachter,Turkenkopf. Z prawej - Monch.
 
  Widok w kierunku skał Talwachter,Turkenkopf.      Skała Mönch. 
 
      Skalne Miasto.
Na zdjęciu poniżej, w dole po lewej stromie fragment widowni wspomnianego na wstępie (jako ciekawostka) największego w Niemczech teatru skalnego na ok. 2000 osób. Nad nim od prawej skały Ganfelsen, Plattenstein, Kasper.
 
  
Warto wejść na punkt widokowy na kompleksie skalnym Ferdinandstein na który wchodzimy skręcając w prawo, bezpośrednio po przejściu mostu  Basteibrücke. Z tego punktu widokowego wspaniały wgląd w wąwóz Mardeltelle, dolinę Amselsee oraz pozostałości wczesnośredniowiecznego skalnego zamku Felsenburg.
 
      Punkt widokowy na formacji skalnej Ferdinandstein.Punkt widokowy na formacji skalnej Ferdinandstein.
 
       
         Widok na most Basteibrücke z punktu widokowego Ferdinandstein.Widok na most Basteibrücke z punktu widokowego Ferdinandstein.
       
      Widok na Zamek Neurathen i most.Widok na Zamek Neurathen i most.
Te wszystkie fantazyjne formacje skalne w pobliżu miasteczka Rathen wznoszą się na wysokość blisko 200 metrów nad dolinę rzeki Łaby, a powstały ok. 90 milionów lat temu. Pierwotnie było tu płytkie, ciepłe morze w którym osadzały się osady tworzące wzniesienia.
 
Przed 50 milionami lat, po ustąpieniu morza pozostały grzbiety skalne. Przed 2,5 milionem lat temu na skutek czynników zewnętrznych takich jak wiatr,woda,mróz, słońce skały zaczęły ulegać erozji - mniej odporne części z piaskowca zostawały wypłukiwane tworząc oglądane dzisiaj Skalne Miasta o fantazyjnych kształtach.
 
Procesy te zachodzą w dalszym ciągu i po ok. 10 milionach lat będzie w tym miejscu równina. Na zdjęciach dolnych widać "świeże" efekty rozpadania się skał.

      
Przed mostem Basteibrücke (idąc od strony kurortu Rathen) znajduje się wejście do skalnego labiryntu w którym kiedyś stał średniowieczny zamek Neurathen. Z punktu widokowego Ferdinandstein wygląda to tak:
 
       Widok na Zamek NeurathenWidok na Zamek Neurathen.
Obecnie z Zamku nic nie pozostało, a o jego istnieniu, wyglądzie możemy się jedynie dowiedzieć z umieszczonych w różnych miejscach dwudziestu kilku tablicach informacyjnych. Poniżej artystyczna rekonstrukcja zamku  wg Wolfganga Brauna i makieta rekonstrukcyjna umieszczona w gablocie na terenie zamku.
 
 
 
Prawdopodobnie zamek został założony w 11 wieku, ale nie jest to udokumentowane. Pierwsze dokumenty wspominają o nim w roku 1261 kiedy to zamek był własnością różnych czeskich rodów szlacheckich, a w roku 1361 źródła podają że był własnością  pana Michelsberg. Od połowy XV wieku był już całkowicie opuszczony i zniszczony. W tym okresie często stawał się schronieniem dla mieszkańców w czasie zagrożeń wojennych.

Warto jednak odwiedzić to miejsce i pospacerować po metalowych schodkach, kładkach ułożonych pomiędzy skalnymi wieżami w miejscach gdzie kiedyś były pokoje,drewniane nadbudówki, zbiorniki na wodę,palisady i strażnice.  O ile wstęp na most jest bezpłatny, to aby odbyć spacer w obrębie dawnego zamku trzeba wykupić bilet wstępu - w roku 2016 było to 4 euro bilet normalny i 2 euro bilet ulgowy. Oto kilka zdjęć z takiego spaceru.
 
  Wejście do Zamku Neurathen - od strony kasy.    Ka,ienne kule do obrony zamku, znalezione podczas prac wykopaliskowych.
 
 
 Kasa i wejście na teren Zamku.      Jedna z wielu kładek nad przepaścią,       ... co niektórzy mają wątpliwości.

    
 
   
 
Oznaczenie skałek.
Od strony doliny Łaby bardzo ładna skałka o nazwie Mnich (niem.Mönch niekiedy Mönchstein) z charakterystycznym wiatrowskazem na szczycie w kształcie postaci mnicha który jest widoczny z daleka i służy jako pomoc w nawigacji.
 
Skała Mönch (również Mönchstein)
Skała ta należy do skalnego Zamku Neurathen i jest obecnie niedostępna dla zwiedzających.
 
Skała Mönch (również Mönchstein)
 
W średniowieczu skała była wykorzystywana jako punkt obserwacyjny Zamku Neurathen i z tamtego okresu pochodzi Mnisia Dziura (niem.Mönchsloch), wykuta w skale tuż poniżej szczytu.
Jest to pomieszczenie o rozmiarach około 1,75 m wysokości i 1,35 m głębokości, które było wykorzystywane przez strzegących zamku.W średniowieczu zamek posiadał z wieżą połączenie za pomocą kładki - świadczą o tym zagłębienia w skałach po mocowaniach belek.
 
Mnisia Dziura (niem.Mönchsloch)
Wiatrowskaz na skale Mnisia Dziura (niem.Mönchsloch)
 
W 1887 roku na skale wzniesiono wiatrowskaz o kształcie sylwetki mnicha i stąd wywodzi się nazwa skały Mnich (niem.Mönch niekiedy Mönchstein).
 
W średniowieczu  był powszechny zwyczaj umieszczania wiatrowskazów na okolicznych szczytach skał. Do dnia dzisiejszego większość z nich została zniszczona lub zdjęta, ten na skale Mnich jest jednym z niewielu który pozostał w Szwajcarii Saksońskiej. Obecny na szczycie jest wierną kopią, oryginalny mnich z 1887 roku można zobaczyć w muzeum miejskim w Bad Schandau.  
 
Na koniec ostatnie zdjęcie symbolu Szwajcarii Saksońskiej tj. Mostu  Basteibrücke widzianego z Zamku Neurathen. Spacerując kładkami można go zobaczyć z różnej perspektywy.
 
      Most Basteibrücke widziany z Zamku Neurathen.Most Basteibrücke widziany z Zamku Neurathen.      
Dla zmęczonych wycieczką jest również coś dla "ciała". Ok. 100 metrów za mostem znajduje się kompleks usługowy. Działa tu czterogwiazdkowy hotel, kilka restauracji i kawiarni, liczne sklepy z pamiątkami i niewielkie bary.
 
       
 
 
     
 
Na zdjęciach starałem się pokazać piękno tego zakątka Europy, ale zdjęcia to tylko wycięty mały fragment krajobrazu - to trzeba zobaczyć na własne oczy, ze zmieniającą się co kilka kroków perspektywą, formą i kolorem.
 
Jedno jest pewne, warto tu przyjechać a czas spędzony na wędrówkach na pewno nie będzie zmarnowany. Trudno w jakimkolwiek kraju Europy znaleźć taką różnorodność form skalnych, jaskiń, kanionów, dolin zgromadzonych na tak małym terenie jakim jest Szwajcaria Czeska i Saksońska.
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
 
https://en.wikipedia.org/wiki/M%C3%B6nch_(rock)