FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      JASKINIE      Słowenia - Jaskinie Szkocjańskie.
 
Krajobraz Słowenii.
Słowenia - Jaskinie Szkocjańskie
Wycieczka z dnia 8 maja 2019 r.
Jadąc na kilkudniową wycieczkę do Chorwacji, a dokładnie na półwysep Istria odwiedziliśmy w Słowenii miejscowość Matavun gdzie przeznaczyliśmy trzy godzinny postój autokaru na zobaczenie podziemnego świata Jaskiń Szkocjańskich (Škocjanske jame) zwanych również Grotami Szkocjańskimi.
 
Jaskinie Szkocjańskie znajdują się pod ochroną jako park krajobrazowy oraz obszar ochrony biosfery. Zostały częściowo udostępnione do zwiedzania i stanowią jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Słowenii. 
 
Ich unikatowy charakter został potwierdzony w 1966 roku poprzez wpisanie na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Na mapie Słowenii podałem lokalizację Jaskiń Szkocjańskich względem innych większych miast.
 
 
 
Na mapie zaznaczyłem również odwiedzoną wcześniej Jaskinię Postojną z której fotorelację można obejrzeć tu:  >Słowenia - Jaskinia Postojna. 
 
Jaskinie Szkocjańskie zlokalizowane są na płaskowyżu pomiędzy 420-450 m n.p.m. w południowo-wschodniej części krasu macierzystego zwanego Szkocjańskim. Kras powstał na skutek działań wód opadowych przenikających przez szczeliny w głąb ziemi i tworzących pod powierzchnią jaskinie zaś na powierzchni doły i zapadliska.
 
Jedno z zapadlisk w rejonie Jaskiń Szkocjańskich. 
 
W przypadku Jaskiń Szkocjańskich woda rzeźbiła korytarze w wapieniach kredy by na twardym podłożu z piaskowców krzemowych tworzyć małe jeziorka i rzekę Reka. To właśnie głównie dzięki rzece Reka wykształciły się zwiedzane przez nas jaskinie.
 
Kasy biletowe Jaskiń Szkocjańskich.Jak silny może być wpływ rzeki Reka na kształtowanie jaskiń świadczy jej średnia przepustowość wynosząca 8,95 m3 na sekundę, a przy wyjątkowo silnych opadach dochodzące do 387 m3 na sekundę.
 
Zwiedzając w kilku miejscach zaznaczone są poziomy zatapiania jaskiń po takich dużych opadach wynoszące od 30 do nawet 132 metrów - trudno sobie to wyobrazić.
 
Uwagi praktyczne:
  • Przy budynku kas biletowych znajdują się dwa bezpłatne parkingi
  • Zwiedzanie jest płatne w zależności od wybranej trasy. Najczęściej wybieraną trasą jest trasa podziemna przez Jaskinię Cichą, Jaskinię Szumiącą z podziemnym kanionem rzeki Reka do Doliny Wielkiej. Ta trasa to wydatek 18 euro bilet normalny oraz 14 euro bilet ulgowy.
  •  Przejście w/w trasy to ok. 3 km a czas na jego pokonanie to 1,5 - 2 godziny.
  • Wejścia do jaskiń zaczynają się o pełnych godzinach - pierwsze o god. 1000.
  • W jaskiniach obowiązuje całkowity zakaz fotografowania - lokalny przewodnik bardzo tego pilnuje.
 
Scieżka doprowadzająca do wejścia do jaskiń.Po wykupieniu biletu wstępu należy należy przejść kilkaset metrów oznakowaną ścieżką do zapadliska zwanego Globocak gdzie znajduje się wejście do jaskiń.
 
     Zejście do zapadliska Globocak.
 
 
Zapadlisko Globocak.
 
 
Wejście do Jaskiń Szkocjańskich w zapadlisku Globocak. 
 
Pierwsze 116 metrów po wejściu pod ziemię to sztuczny korytarz przebity w skale w 1933 roku. Po przejściu sztucznego korytarza wchodzi się w ciąg grot skalnych zwanych Jaskinią Cichą (tiha jama). Pomimo, że obecnie nie płynie przez nią rzeka to została ona stworzona przez rzekę Reka która płynie na niższym poziomie do którego dochodzi się w trakcie dalszego zwiedzania.
 
Tu trzeba powiedzieć, że w trakcie zwiedzania trzeba pokonać około 500 stopni - biegnących zarówno w górę jak i w dół.
 
   
 
Jaskinia Cicha leży pod zapadliskiem Doliny Globocak a jej początkowy korytarz nazywany Paradyżem zachowuje najlepiej zachowane nacieki jaskiniowe.
 
 
 
Następnie przez salę zwaną Podomą a następnie przez Labirynt kierujemy się w kierunku południowo-wschodnim. Tu można zaobserwować dużą ilość zalegających piasków rzecznych, iłów oraz wielkich bloków skalnych oderwanych od stropów.
 
 
 
 
Duże wrażenie robi Wielka Sala (Velika dvorana) z wielkimi stalagnitami zwanymi gigantami (Orjaki) oraz znajdująca się za nią sala z Organami.
 
Zarówno Wielka Sala jak i Sala z Organami znajdują się w Jaskini Cichej, chociaż w Sali z Organami słychać już odgłosy rzeki Reka.
 
 
 
 
 
Przy ogłuszającym huku wody wchodzimy do podziemnego kanionu rzeki Raka w Jaskini Szumiącej (Šumeca jama) - teraz każdy odwiedzający już wie skąd wywodzi się nazwa jaskini.
 
Wyżłobiony przez rzekę Reka kanion ma długość około 3,5 km, szerokość od 10 do 60 metrów a jego wysokość dochodzi nawet do 146 metrów - taką wysokość ma tzw. Martelova dvorana (Sala Martela) mająca 308 metrów długości o pojemności 2,2 mln metrów sześciennych. Te wymiary czynią tę salę największą w Słowenii i jedną z największych na świecie.
W tej części jaskini ścieżka prowadzi przez galerię wyciosaną w skale - cała ścieżka jest zabezpieczona barierkami i oświetlona.
 
 
Po drodze przechodzi się przez Most Cerkvenika który jest zawieszony prawie 50 metrów nad rzeką w miejscu gdzie Reka wpada do Kanału Hankego.
 
 
Mijając galeriami skalnymi dwie Sale: Salę Müllera i Salę Svetiny dochodzi się do najniższego punktu podziemnej trasy turystycznej znajdującego się 150 metrów pod powierzchnią ziemi i na 278 metrów n.p.m.
 
Następnie podchodząc do góry osiągamy jedną z ładniejszych Sal tzw. Salę Misek. W sali Wapiennych Mis występują nietypowe formy naciekowe o miskowatej formie - niektórym przypominają chińskie pola ryżowe.
 

 
Koniec podziemnej trasy zwiedzania Jaskiń Szkocjańskich.Zwiedzanie podziemi Jaskiń Szkocjańskich kończy tzw. Sala Schmidla gdzie po raz pierwszy po ok. 3,5 km widzimy światło dzienne.
 
  
 
 
Sala Schmidla w Jaskiniach Szkocjańskich.
 
Na ścianach Sali Schmidla umieszczone tablice pamiątkowe. Wyjście z podziemi nie kończy atrakcji związanych z krasem.
 
Sala Schmidla - pamiątkowe tablice.Z chodnika biegnącego wzdłuż zbocza otwiera się wspaniały widok na Dolinę Wielką z widokiem na wodospad rzeki Reka.
 
  
 
Tu na dnie wielkiego rozpadliska po raz ostatni możemy oglądać rzekę Reka która spad naturalnego mostu przelewa się wodospadem do małego jeziorka by kilkoma małymi korytami wpaść do ostatniego ponoru systemu Grot Szkocjańskich.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Małym przejściem skalnym chodnika Prukev dochodzimy do skośnie poprowadzonej windy która pomaga zmęczonym turystom wydostać się z Doliny Wielkiej.
 
Kto jednak ma ochotę i siły może z tego miejsca przejść na piechotę wspomnianym naturalnym mostem nad wodospadem i schodami wspiąć się na górę.
 
   
 
My jak większość turystów skorzystaliśmy z windy. Po wjechaniu na górę dróżka rozgałęzia się: na lewo prowadzi do budynku dawnego kamiennego spichlerza J. Kopina w którym znajdują się zbiory etnograficzne.
Natomiast droga na wprost  prowadzi do budynku kasy, informacji i parkingu. Większość turystów podąża do swoich samochodów i czyni duży błąd. Po ok. 100 metrach  warto skręcić na prawo na szlak turystyczny którym po ok. 10 minutach dochodzi się do punktu widokowego.
 
 
Widok z punktu widokowego na przełom Szkocjański w Dolinie Małej. 
 
Widok z punktu widokowego na przełom Szkocjański w Dolinie Małej.Szlak biegnie dalej, a punktu widokowego nie można minąć niezauważonego - jest ogrodzony kamienną barierką. A czy warto tam dojść niech świadczą zdjęcia zrobione na tym krótkim odcinku.
 
            
 
 
Widok w kierunku Skocjan - cerkirw Svetaga Kancijana.
 
Nasyciwszy oczy tym wspaniałym widokiem w Dolinę Małą i nie dysponując czasem na dalszą wędrówkę szlakiem pozostało nam zakończyć przygodę z Jaskiniami Szkocjańskimi i powrócić do autokaru na parking.
 
Widok z parkingu w kierunku budynku kas.
 
Z punktu widokowego po ok. 300 metrach dochodzi się do budynku gdzie znajdują się kasy, toalety, restauracja i sklepik z pamiątkami. Tuż obok budynku kasy znajdują się dwa duże parkingi.
 
Z uwagi, że nie było możliwości swobodnego fotografowania w podziemiach to dla zobrazowania piękna zwiedzanego obiektu załączam poniższe zdjęcia publikowane na oficjalnej stronie Jaskiń Szkocjańskich.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
https://www.park-skocjanske-jame.si/en/gallery/foto/skocjanske-jame_3
https://www.park-skocjanske-jame.si/en/
Publikacja "Groty Szkocjańskie" zakupione za 5 euro w sklepiku z pamiątkami