FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Rumunia - klasztor Cozia.
 

RUMUNIA - monastyrMonastyr Cozia na znaczku pocztowym wydanym w 1968 r. Cozia.

                                    Wycieczka z dnia 27 maja 2018 r.     

We wcześniejszej mojej fotorelacji z podróży po Rumunii pokazałem zdjęcia ze spaceru po przepięknej starówce jednego z głównych miast Siedmiogrodu (Transylwalii) do których zalicza się Sybin (rum. Sibiu).
Zapraszam do obejrzenia:
 
 
Jadąc z Sybina do Bukaresztu drogą nr E81 w odległości ok. 78 km od Sybina znajduje się bezpośrednio przy tej drodze zabytkowy kompleks monastyru Cozia (rum. Mănăstirea Cozia).

Jadąc E81 od strony Sybina, po minięciu miejscowości Brezoi dojeżdżamy do kurortu Caciulata (rum. Câciulata) w pobliżu miejscowości Călimănesti. Caciulata ma kilka źródeł termalnych co czyni miejscowość znanym w Rumunii uzdrowiskiem.
 
Przez miejscowość przepływa rzeka Aluta  (rum. Olt) przebijająca się pomiędzy Górami Fogaraskimi i Górami Sybińskimi tworząc głęboki przełom Czerwonej Wieży.
 
Miejscowość Caciulata - hotel Tralan.           Miejscowość Caciulata.
 
Miejscowość Caciulata - hotel Oltul. 
Poniżej załączam mapkę Rumunii z lokalizacją klasztoru Cozia i podanymi odległościami do ważniejszych innych miast tj. Bukareszt - 200 km, Sybin - 78 km, Pitesti - 85 km, Braszów - 190 km.
 
Lokalizacja klasztoru Cozia na mapce Rumunii.
 
W Caciulata znajduje się sporo hoteli, pensjonatów, park wodny, można uprawiać turystykę pieszą i rowerową po okolicznych wzgórzach ale najważniejszą dla turystów atrakcją jest położony przy drodze głównej klasztor Cozia. Droga jest ruchliwa, chętnych do zwiedzania dużo - są trudności z zaparkowaniem samochodu.
 
Droga główna bezpośrenio przy klasztorze Cozia.

Ten przepiękny monastyr Cozia (rum. Mănăstirea Cozia) zbudowany na Wołoszczyźnie (rum. Țara Românească albo Valahia) w latach 1386 - 1388 przez hospodara Mirczę Starego  (rum. Mircea cel Bătrân) jest jedną z najświetniejszych budowli wołowskiej sztuki średniowiecznej.

Dojście do klasztoru Cozia.
Początkowo znany był pod nazwą Monastyr Nucet, gdyż teren na którym został zbudowany nadawał się do uprawy drzew orzechowych.
 
Później nadano mu nazwę "Cozia" od nazwy pobliskiej góry. Klasztor Cozia znajduje się w obrębie obszaru chronionego Parku Narodowego Cozia.
 

Klasztor Cozia.

Widoczna na zdjęciach świątynia w Monastyrze Cozia pw. Apostołów Piotra i Pawła to wspaniałe dzieło architektoniczne do którego wchodzi się przez dobudowany w 1707 roku przez Serbana Cantacuzino oraz Konstantyna Brincoveanu przedsionek. 

Dobudowany w 1707 r. przedsionek cerkwi w Monastyrze Cozia.Wewnątrz cerkiew jest ozdobiona pięknymi freskami i ikonami - niestety nie mam zdjęć wnętrza gdyż była niedziela i akurat trwało nabożeństwo - nie wypadało zakłócać uczuć religijnych wiernych, tym bardziej że jest zakaz fotografowania wnętrza.
 
Poprzestałem jedynie na sfotografowaniu malowideł znajdujących się w arkadowym przedsionku.
 
Jeden z fresków w przedsionku cerkwi Cozia.
 
 
Malowidła na suficie kopułowym przedsionka w cerkwi Cozia.       Fragment fresku w przedsionku cerkwi Cozia.
 
 
Fresk w przedsionku nad wejściem do cerkwi.
 
Z zewnątrz, cerkiew będąca centralną budowlą monastyru jest bardzo okazała. Wybudowana z naprzemiennie układanych pasów kamienia i cegły, podzielona dodatkowo dwoma gzymsami. Wybudowana na planie prostokąta z absydami we wschodniej części. Nad kopułą wieńczącą nawę główną wznosi się wieża.
 
Kompleks monastyru Cozia.
 
 
           Cerkiew w monastyrze Cozia.               

Na placu cerkiewnym, po prawej stronie przedsionka stoi studnia. Nie jest to jedyna studnia - druga znajduje się przy ścianie  północnego skrzydła zabudowań klasztornych.
 
Studnia na placu cerkiewnym - w pobliżu przedsionka cerkwi.
Styudnia przy ścianie skrzydła północnego zabudowy klasztornej (pod gankiem).
 
Studnia przy cerkwi powstała w latach 1706 - 1707 podczas przebudowy monastyru prowadzonego przez Konstantyna Brâncoveanu.
 
Piękne ujęcie święconej wody pod  dobudowanym w czasie przebudowy zabudowań gankiem jest dzisiaj znane jako „Fontanna Neagoe”.
 
 
Studnia na placu cerkiewnym - w pobliżu przedsionka cerkwi. 
 
Ganek z fontanną Neagoe.      Ujęcie wody pod gankiem północnego skrzydła klasztoru Cozia.

Zabudowania klasztorne na przestrzeni ponad 600 lat były wielokrotnie przebudowywane między innymi przez  Neagoe Basarab w 1517 roku, Şerban Cantacuzino i Constantin Brâncoveanu w 1707 roku.
 
Zabudowania klasztoru Cozia - skrzydło wschodnie.       Zabudowania klasztoru Cozia - skrzydło środkowe.
 
Zabudowania klasztoru Cozia - po lewej skrzydło północne, po prawej skrzydło wschodnie (środkowe). 
 
W skrzydle wschodnim (środkowym) klasztoru znajduje się małe Muzeum w którym można obejrzeć starodruki, monety, ozdoby oraz przedmioty kultu religijnego związane z monastyrem.
 
Wejście do muzeum w monastyrze Cozia. 
 
Uzupełnieniem monastyru są dwie kaplice przyległe do muru: kaplica Wniebowzięcia Panny, zbudowana w 1583 roku znajdująca się w południowo-wschodniej części klasztoru oraz kaplica poświęcona Niedzieli Wszystkich Świętych zbudowana w 1710 roku w północno-wschodniej części klasztoru.
 
       
 
 
 
 
Zabudowania monastyru Cozia w długiej swojej historii z uwagi na swoje strategiczne położenie przy szlaku handlowym oraz usytuowanie nad brzegiem rzeki Aluta  (rum. Olt) pełniły również rolę obronną.

Fragment murów obronnych monastyru Cozia nad rzeką Aluta.Widok na rzekę Aluta u podnóża monastyru Cozia.

Jak widać na zdjęciach  mury od strony rzeki Aluta są wysokie i na pewno dobrze chroniły monastyr przed wrogami.
 
 
Z monastyru można zejść  na brzeg rzeki Aluta i z dużego tarasu przy murach obronnych podziwiać przełom rzeki pomiędzy wzgórzami.
 
 
Cały kompleks monastyru  Cozia będący jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków historycznych i artystycznych cieszy odwiedzających go turystów malowniczym położeniem.

Klasztor Cozia.
 

Widok z placu monastyru Cozia.


Widok z placu monastyru Cozia.

Na koniec jeszcze kilka zdjęć z wizyty w tym przepięknym miejscu.

           
 
 
 
 
 
 
 
           
 
 
 

 
Powrót do strony głównej:   STRONA GŁÓWNA https://pl.wikipedia.org/wiki/Monastyr_Cozia
http://web.archive.org/web/20130903092239/http://www.manastirea-cozia.go.ro/