Poniżej załączam
mapkę Rumunii z lokalizacją klasztoru Cozia i podanymi odległościami do
ważniejszych innych miast tj. Bukareszt - 200 km, Sybin - 78 km, Pitesti - 85 km, Braszów - 190 km.
W Caciulata znajduje się sporo hoteli, pensjonatów, park wodny, można uprawiać turystykę pieszą i rowerową po okolicznych wzgórzach ale najważniejszą dla turystów atrakcją jest położony przy drodze głównej klasztor Cozia. Droga jest ruchliwa, chętnych do zwiedzania dużo - są trudności z zaparkowaniem samochodu.
Ten przepiękny monastyr Cozia (rum. Mănăstirea Cozia) zbudowany na Wołoszczyźnie (rum. Țara Românească albo Valahia) w latach 1386 - 1388 przez hospodara Mirczę Starego (rum. Mircea cel Bătrân) jest jedną z najświetniejszych budowli wołowskiej sztuki średniowiecznej.
Początkowo znany był pod nazwą Monastyr Nucet, gdyż teren na którym został zbudowany nadawał się do uprawy drzew orzechowych.
Później nadano mu nazwę "Cozia" od nazwy pobliskiej góry. Klasztor Cozia znajduje się w obrębie obszaru chronionego Parku Narodowego Cozia.
Widoczna na zdjęciach świątynia w Monastyrze Cozia pw. Apostołów Piotra i Pawła to wspaniałe dzieło architektoniczne do którego wchodzi się przez dobudowany w 1707 roku przez Serbana Cantacuzino oraz Konstantyna Brincoveanu przedsionek.
Wewnątrz cerkiew jest ozdobiona pięknymi freskami i ikonami - niestety nie mam zdjęć wnętrza gdyż była niedziela i akurat trwało nabożeństwo - nie wypadało zakłócać uczuć religijnych wiernych, tym bardziej że jest zakaz fotografowania wnętrza.
Poprzestałem jedynie na sfotografowaniu malowideł znajdujących się w arkadowym przedsionku.
Z zewnątrz, cerkiew będąca centralną budowlą monastyru jest bardzo okazała. Wybudowana z naprzemiennie układanych pasów kamienia i cegły, podzielona dodatkowo dwoma gzymsami. Wybudowana na planie prostokąta z absydami we wschodniej części. Nad kopułą wieńczącą nawę główną wznosi się wieża.
Na placu cerkiewnym, po prawej stronie przedsionka stoi studnia. Nie jest to jedyna studnia - druga znajduje się przy ścianie północnego skrzydła zabudowań klasztornych.
Studnia przy cerkwi powstała w latach 1706 - 1707 podczas przebudowy monastyru prowadzonego przez Konstantyna Brâncoveanu.
Piękne ujęcie święconej wody pod dobudowanym w czasie przebudowy zabudowań gankiem jest dzisiaj znane jako „Fontanna
Neagoe”.
Zabudowania klasztorne na przestrzeni ponad 600 lat były wielokrotnie przebudowywane między innymi przez Neagoe Basarab w 1517 roku, Şerban
Cantacuzino i Constantin Brâncoveanu w 1707 roku.
W skrzydle wschodnim (środkowym) klasztoru znajduje się małe Muzeum w którym można obejrzeć starodruki, monety, ozdoby oraz przedmioty kultu religijnego związane z monastyrem.
Uzupełnieniem monastyru są dwie kaplice przyległe do muru: kaplica Wniebowzięcia Panny, zbudowana w 1583 roku znajdująca się w południowo-wschodniej części klasztoru oraz kaplica poświęcona Niedzieli Wszystkich Świętych zbudowana w 1710 roku w północno-wschodniej części klasztoru.
Zabudowania monastyru Cozia w długiej swojej historii z uwagi na swoje strategiczne położenie przy szlaku handlowym oraz usytuowanie nad brzegiem rzeki Aluta (rum. Olt) pełniły również rolę obronną.
Jak widać na zdjęciach mury od strony rzeki Aluta są wysokie i na pewno dobrze chroniły monastyr przed wrogami.
Z monastyru można zejść na brzeg rzeki Aluta i z dużego tarasu przy murach obronnych podziwiać przełom rzeki pomiędzy wzgórzami.
Cały kompleks monastyru Cozia będący jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków historycznych i artystycznych cieszy odwiedzających go turystów malowniczym położeniem.
Na koniec jeszcze kilka zdjęć z wizyty w tym przepięknym miejscu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Monastyr_Cozia
http://web.archive.org/web/20130903092239/http://www.manastirea-cozia.go.ro/