FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Rumunia - historyczne centrum w Kluż-Napoka cz. 1.
 
Fragment miasta Kluż-Napoka.RUMUNIA - historyczne centrum w Kluż-Napoka cz.1.

                                                   Wycieczka z dnia 2o maja 2018 r.     

W dzisiejszej fotorelacji z podróży po Rumunii w dalszym ciągu będziemy gościć w krainie historycznej położonej na Wyżynie Siedmiogrodzkiej w centralnej Rumunii zwanej Siedmiogrodem lub inaczej Transylwanią (rum.Transilvania lub Ardeal, niem.Siebenbürgen).

Polska nazwa Siedmiogród wywodzi się od niemieckiego słowa Siebenbürgen oznaczającego siedem warowni, siedem miast założonych przez niemieckich kolonistów tzw. Sasów siedmiogrodzkich w tym regionie, a mianowicie:

 • Bystrzyca (niem.Bistritz, rum.Bistrița)

 • Braszów (niem.Kronstadt, rum.Brașov)

 • Sybin (niem.Hermannstadt, rum.Sibiu)

 • Kluż-Napoka (niem.Klausenburg; rum.Cluj-Napoca )

 • Segieszów (niem.Schäßburg, rum. Sighișoara)

 • Medgyes(staropol.) (niem.Mediasch, rum.Mediaș)

 • Sebes (niem.Mühlbach , rum.Sebeș)

W poprzednich fotorelacjach pokazałem zdjęcia z Braszowa, Sybinu, Segieszowa które można obejrzeć klikając w niżej podane odnośniki:
Dzisiaj zapraszam na spacer po stolicy Siedmiogrodu KLUŻ-NAPOKA (rum. Cluj-Napoka, niem. Klausenburg). Jest to drugie co do wielkości po Bukareszcie liczące ponad 350 tys. mieszkańców miasto zlokalizowane w północno-zachodniej Rumunii, na wyżynie Transylwańskiej. Miasto jest uznawane za kulturalną stolicę Rumunii. Tu znajduje się wiele uczelni - Uniwersytet, Politechnika, Wyższa Szkoła Rolnicza, Akademia Medyczna, Wyższa Szkoła Muzyczna. Tym samym Kluż jest miastem studentów z całego świata, na ulicy słyszy się dużo rozmów w różnych językach.
 
Nasz spacer ograniczy się do małej części tego miasta, ale za to najbardziej ciekawej dla turystów tj. do historycznego centrum. Na planie obok -  obręb historycznego centrum zaznaczony kolorem czerwonawym.
 
Krótki rys historyczny wg Wikipedii:

"Stolica Siedmiogrodu jest zamieszkana od czasów prehistorycznych. Gdy Cesarstwo Rzymskie  podbiło Dację na początku II wieku, cesarz Trajan założył obóz legionu o nazwie Napoca. Cesarz Hadrian podniósł Napokę do statusu municipium, nadając mu nazwę Municipium Aelium Hadrianum Napoca. Prawdopodobnie podczas panowania Marka Aureliusza miasto osiągnęło status kolonii. Napoka została stolicą prowincji Porolissensis i siedzibą prokuratora, jakkolwiek podczas wędrówek ludów  została zdobyta i zniszczona.

Król węgierski Stefan V zachęcił Niemców do osiedlania się w pobliżu miasta Napoka w 1272 r. Ich osiedle otrzymało niemiecką nazwę Klausenburg, od starego słowa Klause oznaczającego przejście przez góry. Sugeruje się, że rumuńska nazwa Cluj może pochodzić również od Klause lub od lacińskiej  nazwy Castrum clus, pod którą miasto po raz pierwszy pojawia się w dokumentach pisanych ok. 1170 r. (słowo clusum (łac.) = "zamknięty" odnosi się do otaczających miasto wzgórz). Natomiast Węgrzy nazywali je Kolozsvár.

W 1270 r. Kluż otrzymał prawa miejskie od króla Stefana V i zaczęło się szybko rozwijać: kościół św. Michała zbudowano za króla Zygmunta. W 1405 r. Kluż został wolnym miastem. Do tego czasu liczby niemieckich i węgierskich mieszkańców były równe i król Maciej Korwin (urodzony w Klużu w 1440 r.) rozkazał, by sędzią miejskim był na zmianę Niemiec i Węgier.

W 1541 r. Kluż wszedł w skład Księstwa Siedmiogrodu. Chociaż Alba Iulia była polityczną stolicą książąt Siedmiogrodu, Kluż stał się głównym centrum kulturalnym i religijnym. Stefan Batory ufundował tu Kolegium Jezuickie w 1581 r. Między 1545 r. a 1570 r. duża liczba Niemców opuściła miasto z powodu wprowadzenia doktryny unitaryzmu. Miasto stało się głównym ośrodkiem działalności braci polskich wypędzonych z Polski.
 
Widok na Kluż-Napoka z hotelu Belvedere.
 
Poniżej fragment planu miasta Kluż-Napoka z zaznaczoną trasą mojego spaceru i ważniejszymi obiektami wartymi zobaczenia. Z uwagi że nocowałem na wzgórzu Cytadeli (rum.Cetatuie Cluj-Napoka) w hotelu „Belvedere“ (dawny „Transylwania) to z tego wzgórza zaczynam spacer.
 
 
 1. Hotel „Belvedere“ dawniej „Transylwalia“

 2. Brama wschodnia cytadeli (rum.Poarta de est)

 3. Punkt widokowy (rum.punct de atracție)

 4. Monument Krzyża (rum.Crucea Mănăstirii)

 5. Pałac Elian (rum. Elian Palatul) (zbudowany w 1891r w stylu secesyjnym)

 6. Pałac Berde (rum. Berde Palatul) (wybudowany pod koniec XIX w w stylu secesyjnym)

 7. Pałac Babos (rum. Babos Palatul) (wybudowany pod koniec XIX w w stylu secesyjnym)

 8. Pałac Szeky (rum.Szeky Palatui) (wybudowany pod koniec XIX w.w stylu neogotyckim)

 9. Budynek dawnej synagogi (rum.casa fostei sinagogi)

 10. Kościół Franciszkanów (rum.Biserica Franciscană)
 11. Muzeum Farmacji (rum.Muzeul Farmaciei)

 12. Kościół Ewangelicki (rum.Biserica evanghelică)

 13. Kościół Luterański (rum.Biserica luterană)
 14. Gmach Protestanckiego Instytutu Teologicznego (rum.Institutul Teologic Protestant)
 15. Kościół reformowany na Dolnym Mieście (rum.Biserica reformată din orașul inferior)
 16. Rumuńska Cerkiew Prawosławna (rum.Biserica Ortodoxă Română), pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Boskiej (rum.Adormirea Maicii Domnului)
 17. Rada Hrabstwa (okręgu) Kluż-Napoka (rum.Consiliul Județean Cluj-Napoca)
 18. Budynek Rumuńskiego Teatru Narodowego (rum.Teatrul Național Român)
 19. Pałac Sprawiedliwości (rum.Palatul de Justiție)
 20. Katedra grecko-katolicka w budowie (rum.Catedrala greco-catolică)
 21. Bastion Krawców (rum.Bastionul Croitorilor)
 22. Kościół Reformowany (rum.Biserica reformată)
 23. Uniwersytet Babeş-Bolyai (rum.Babeş-Bolyai University)
 24. Kościół Pijarów (rum.Baserica Piaristilor)
 25. Mur obronny Starej Twierdzy Kluż - część zachodnia (rum.Portiune din zidul Vechii Cetati a Clujului - partea vestica)
 26. Dom Kultury Studenckiej (rum.Casa de cultura a studentilor)
 27. Budynek Centralnej Biblioteki Studenckiej im.Luciana Blaga (rum.Biblioteca Centrală Universitară Lucian Blaga)
 28. Gmach Ratusza Miejskiego (rum.Primăria)
 29. Muzeum Etnograficzne Transylwanii (rum.Muzeul etnografic al Transilvaniei)
 30. Kościół rzymsko-katolicki św. Michała (rum.Biserica romano-catolică Sfântul Mihail)
 31. Pomnik Macieja Korwina (rum.Statuia lui Matei Corvin)
 32. Pałac Sebestyen
 33. Pałac Nowy York
 34. "Ulica lustrzana" czyli Ulica Iuliu Maniu (rum.Strada Iuliu Maniu)
 35. Pałacu Bánffy (rum. Palatul Banffy)
 36. Pomnik Pamięci (rum.Memorial Monument)
 37. Pomnik Wilczycy Kapitolińskiej (rum.Capitolul Wolf)
 38. Grecko-katolicka Katedra Przemienienia Pańskiego  (rum. Catedrala Schimbarea la Faţă), znana również jako Kościół Minorytów (rum. Biserica Minoriţilor)
 39. Cerkiew "Narodziny Matki Bożej (rum.Biserica Ortodoxă "Nașterea Maicii Domnulu")
 
Twierdza Kluż-NapokaA więc zaczynamy nasz spacer przy hotelu "Belvedere“ dawniej „Transylwalia“ - na planie oznaczony nr 1.
 
Znajduje się on na wzgórzu w Parku Cytadela (rum.Parcul Cetățuia). Ten luksusowy hotel został wybudowany w roku 1970 w miejscu gdzie znajdowała się  potężna cytadela. Obszar i kształt cytadeli obrazuje planik po lewej.

Twierdza była wybudowana w latach 1715 - 1735 z gwiaździstych ścian z bastionami wg projektu architekta wojskowego Giovanni Visconti.
 
Posiadała cztery bramy dojazdowe z każdej strony świata. Bramy dojazdowe od zachodu i południa już nie istnieją, natomiast zachowały się bramy: północna i wschodnia.
 
Nad bramami i do murów przy bramnych przylegały różne budynki mieszczące pomieszczenia administracyjne, garnizon i zbrojownie.
Twierdza została zbudowana z głównego celu, aby zapewnić ochronę dla miasta, ale była używana wiele razy jako więzienie, szczególnie podczas rewolucji 1848. Tutaj został uwięziony i stracony w dniu 11 maja 1849 pastor Sas Stephan Ludwig Roth, jeden z bohaterów rewolucji.
Z dawnej twierdzy pozostało niewiele - dwie bramy i przyległe do nich budynki, fragmenty murów. Cały teren był dotknięty dużymi osuwiskami ziemi.
 
Dzisiaj na wzgórzu cytadeli znajduje się ładny park który jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców miasta, szczególnie młodzieży - miejscowi nazywają to miejsce białą twierdzą (rum. albâ cetate).
 
Bezpośrednio przy hotelu znajduje się jedna z ocalałych bram twierdzy - Brama Wschodnia (rum.Poarta de est) - na planie oznaczona nr 2, wyprowadzająca na alejkę parkową opadającą tarasami w kierunku historycznego centrum Kluż-Napoka.  
 
 Brama Wschodnia cytadeli Kluż-Napoka        Kawiarnia i restauracja przy pierwszym punkcie widokowym w Parku Cytadela.
 
Schodząc alejką na wysokości parkowej kawiarni i restauracji znajduje się ścieżka wyprowadzająca za kawiarnię, gdzie znajduje się pierwszy punkt widokowy (rum.punct de atracție) - oznaczony na planie nr 3.  Oczywiście w panoramie miasta wyróżnia się wysmukła wieża średniowiecznej Katedry świętego Michała (rum. Catedrala romano-catolică Sf. Michael).
 
Widok na historyczne centrum Kluż-Napoka z punktu widokowego parku Cytadela. 
 
 
Widok na historyczne centrum Kluż-Napoka z punktu widokowego parku Cytadela.
 
Idąc ścieżką trochę wyżej, dojdziemy do miejsca gdzie do roku 1950 stał ogromny stalowy krzyż upamiętniający tych co zginęli podczas rewolucji w 1848 roku  (Wiosna Ludów - nieudane rewolucje w Mołdawii, Wołoszczyźnie i Siedmiogrodzie).
 
Krzyż w parku Cytadela.W latach 50-tych XIX wieku zniszczyli go komuniści. Ten obecny o wysokości 26 metrów został wybudowany w 1995 roku - na planie oznaczony nr 4.
 
W okolicy krzyża jest jeszcze lepszy punkt widokowy na panoramę Kluż - Napoka. Oto kilka zdjęć z tego punktu.
 
 
 
    Kluż-Napoka ze wzgórza Cytadela. 
 
Na dolnym zdjęciu las wieżyczek obiektów na trasie naszego spaceru, między innymi te najbardziej widoczne  patrząc od lewej: Grecko-katolicka Katedra św.Józefa w budowie - na planie oznaczona nr 20, Kościół Ewangelicki - na planie oznaczony nr 12, Kościół Franciszkanów - na planie oznaczony nr 10 i Kościół rzymsko-katolicki św. Michała - na planie oznaczony nr 30
 
 
Po wyjściu z parku Cytadela dochodzimy do głównej ulicy Stradâ  Horea, gdzie ze skrzyżowania widać cztery pałace reprezentujące możne rody węgierskie.  Pałace rozdzielone nowym mostem "Podul Horea" to z jednej strony ulicy Horea to:
- Pałac Elian (rum. Elian Palatul), zbudowany w 1891r w stylu secesyjnym - na planie oznaczony nr 5
- Pałac Babos (rum. Babos Palatul), wybudowany pod koniec XIX w w stylu secesyjnym - oznaczony na planie nr 7
 
Od lewej Pałac Elian, po prawej Pałac Babos.
 
 
 Pałac Elian.       Widok ze wzgórza Cytadela. Na pierwszym planie Pałac Babos, po prawej fragment Pałacu Szeky.     
 
Natomiast Pałace rozdzielone nowym mostem "Podul Horea" to po drugiej stronie ulicy Horea to:
- Pałac Berde (rum. Berde Palatul), wybudowany pod koniec XIX w w stylu secesyjnym - oznaczony na planie nr 6
- Pałac Szeky (rum.Szeky Palatui), wybudowany pod koniec XIX w.w stylu neogotyckim - oznaczony na planie nr 8
 
 
Na przednim planie Pałac Berde, zaś w głębi Pałac Szeky. 
 
Od prawej Pałac Berde, po lewej Pałac Szeky. Pomiędzy nimi most na rzece Mała Samosz. 
 
Stojąc na moście pomiędzy Pałacem Berde a Pałacem Szeky można dojrzeć niepozorny budynek przy brzegu rzeki Mała Szamosz - to budynek dawnej żydowskiej synagogi (rum. casa fostei sinagogi) - na planie oznaczony nr 9.
 
Dawna Synagoga w Klużu.
Nad brzegiem rzeki Mała Szamosz zamieszkiwali głównie Żydzi. Do dzisiaj nad brzegiem rzeki zachował się budynek dawnej synagogi. Nad wejściem można dojrzeć "menorę" siedmioramienny świecznik będący jednym z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych symboli używanych w żydowskiej sztuce kultowej. Jest także traktowana jako symbol judaizmu, a jej wizerunek został wykorzystany w herbie państwa Izrael.
 
Budynek dawnej Synagogi widziany ze wzgórza Cytadela.
 
Obecnie w budynku dawnej synagogi działa Fundacja "Tranzit" i wykorzystuje go na cele kulturalne - organizowane są występy, wystawy współczesnej sztuki, konferencje, pokazy.
 
Widok ze wzgórza Cytadela. Na pierwszym planie kościół Franciszkanów, w środku kościoł Ewangelicki, zaś na dalszym planie Katedra św. Józefa w budowie. Za mostem ulica Horea przechodzi w ulicę króla Ferdynanda (strada Ferdinandului) doprowadzającą do Placu Unii (Piata Unirii).
 
Kto lubi oglądać budowle sakralne może skręcić w prawo w uliczkę Emila Zoli (rum.Strada Émile Zola) - po ok 100 metrach dojdzie do Kościoła Franciszkanów (rum.Biserica Franciscană) - na planie oznaczony nr 10. Znajduje się on na dawnym tzw. Małym Rynku a dzisiejszym Placu Muzealnym (rum. Piata Muzeului).
 
Kościół został zbudowany w latach 1260-1290 w miejscu starszego parafialnego kościoła katolickiego zniszczonego w czasie najazdów tureckich w latach 1241 - 1243.
 
W XV wieku przebudowany w stylu gotyckim przez sprowadzonych w 1442 roku dominikanów. Z tamtego okresu dziedziniec klasztorny i zakrystia zachowały swoją gotycką formę do dnia dzisiejszego. W roku 1556 po wygnaniu dominikanów z miasta zamieszkała tutaj królowa Izabela, córka Zygmunta Starego i Bony Sworzy.
 
W ciągu następnych lat działała tu szkoła ariańska, od 1609 roku właścicielami byli reformatorzy, a od 1693 roku klasztor objęli jezuici. Dopiero w roku 1725 cały kompleks tj. klasztor i kościół przeszedł w ręce franciszkanów.  Ci po pożarze odbudowali go w XVII wieku w stylu barokowym.
 
Ulicą króla Ferdynanda (strada Ferdinandului) dochodzimy do Placu Unii (Piata Unirii) najważniejszego placu centrum historycznego Kluż-Napoka.
 
Plac Unii to nic innego jak Wielki Rynek, który powstał gdy stary Rynek (dzisiejszy Plac Muzealny) był za mały dla potrzeb rozwijającego się miasta.  Tu powstały piękne pałace i kamienice oraz budowany i przebudowywany przez wieki Kościół rzymsko-katolicki św. Michała.
 
Dochodząc do Placu Unii pokonaliśmy ok. 1 km od chwili rozpoczęcia spaceru na wzgórzu Cytadela. My skręcam w lewo w ulicę tzw. Bulwar 21 grudnia 1989 r. (rum.21 decembrie 1989 Bulwar) - do Placu Unii i jego zabudowy powrócimy w dalszej części spaceru.
 
Na początku bulwaru po lewej stronie znajduje się Kościół Luterański (rum.Biserica luterană) - na planie oznaczony nr 12.  Jego budowę ukończono w 1829 r., zaś wieżę zwieńczono hełmem w 1914 r.
 
Pólnocna pierzeja Placu Unii. W głebi Kościół Luterański - za nim zaczyna się Bulwar 21 grudnia 1889 r.(dalsza trasa spaceru)
Podążamy w kierunku północno-wschodnim Bulwarem 21 grudnia 1989 r któremu nazwę nadano dla upamiętnienia obalenia reżimu komunistycznego Nicolae Ceaușescu.  Tu znajduje się kilka budowli wartych zobaczenia, między innymi Kościół unitariański, budynek kolegium unitariańskiego, budynek protestanckiego Instytutu Teologicznego czy też Kościół ewangelicki.
 
Kościół Unitarny przy Bulwarze 21 grudnia 1989 r. Kościół unitariański został wybudowany ze składek unitarian z całego Siedmiogrodu, w roku 1790 dostępna była kwota do rozpoczęcia budowy. W 1792 roku zostały zakupione trzy działki, domy stojące na nich zostały rozebrane  i 16 lipca 1792 roku został wmurowany kamień węgielny pod budowę. Budowę zakończono w roku 1796 - z powodu braku funduszy hełm wieży nie został ukończy, a jedynie pokryty prostym dachem namiotowym.
 
Fasada Kościoła unitariańskiego. 
 
Ostateczny kształt wieży z cebulową kopułą kościół uzyskał w 1908 roku. W czasie kilku przebudów (w 1910, 1948, 1968 oraz 1996-2004) kościół stał się mieszaniną elementów stylu barokowego, rokokowego i klasycznego. Na fasadzie znajduje się napis "In Honorem Solius Dei MDCCXCVI" (Jedyny zaszczyt boga 1796).

Tuż przy kościele unitariańskim stoi duży budynek dawnego kolegium unitariańskiego będąca szkołą teologiczną założoną w 1557 roku przez diecezję unitariańską w Siedmiogrodzie. W stylu barokowym budynek został przebudowany w roku 1801 i jest obecnie największym budynkiem szkolnym w Kluż-Napoka.
 
Budynek dawnego kolegium unitariańskiego przy kościele unitariańskim. 
 
 
Bulwar 21 grudnia 1989 widziany od strony Placu Avrama. Na pierwszym planie widać Kościół unitariański, dalej Kościół luterański. 
 
Idąc dalej dochodzimy do centralnego placu miasta zwanego Placem Avram Iancu (rum.Avram Iancu) nazwanego tak na cześć transylwańskiego rumuńskiego prawnika i rewolucjonisty. Na nim i w pobliżu znajduje się wiele najważniejszych budynków miasta godnych zobaczenia takich jak: Pałac Sprawiedliwości , Protestancki Instytut Teologiczny, Kościół ewangelicki, cerkiew, Rumuński Teatr Narodowy, Katedra w budowie oraz kilka pomników.
 
Bezpośrednio przy Bulwarze 21 grudnia 1989 stoi Gmach Protestanckiego Instytutu Teologicznego (rum.Institutul Teologic Protestant) - na planie oznaczony nr 14Jest to Uniwersytet szkolący zreformowanych, luterańskich i unitarnych kapłanów. Założony w 1688 roku,  przeniósł się do Klużu do tego budynku w 1895 roku.
 
Na pierwszym planie budynek Protestanckiego Instytutu Teologicznego, na drugim planie kościół reformowany na Dolnym Mieście. 
 
Tuż za nim z charakterystycznymi dwoma wieżami odnajdziemy tzw. Kościół reformowany na Dolnym Mieście (rum.Biserica reformată din orașul inferior) - na planie oznaczony nr 15. Jest to jeden z największych i najładniejszych neoklasycystycznych kościołów w Siedmiogrodzie.
 
Rumuńska Cerkiew Prawosławna w Klużu.Jednak największą atrakcją w centralnej części Placu Avrama jest Rumuńska Cerkiew Prawosławna (rum.Biserica Ortodoxă Română), pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Boskiej (rum.Adormirea Maicii Domnului) - na planie oznaczona nr 16.
 
Kopuła cenytalna Katedry Prawosławnej w Klużu. 
 
Ta świątynia w randze Katedry została zbudowana w latach 1923 - 1933, po zjednoczeniu Siedmiogrodu z Rumuńskim Starym Królestwem. Inicjatorem budowy Katedry w tym miejscu był Nicolae Ivan  pierwszy biskup biskupstwa Kluż-Napoka.
 
Katadra Prawosławna w Klużu.Została wybudowana wg projektu opracowanego przez  architektów George Cristinel i Constantin Pomponiu. Styl architektoniczny to tzw. rumuński  Brâncovenesc - znany również jako renesans wołoski i renesans rumuński. Styl ten rozpowszechnił się na Wołoszczyźnie i był syntezą architektury bizantyjskiej, osmańskiej, późnorenesansowej i barokowej.
 
Kopuły Katadry Prawosławnej w Klużu.
 
W dniu 5 listopada 1933 r. Katedra została oficjalnie otwarta przez Mirona Cristee - Patriarchę Wszystkich Rumunów, Nicolae Bălana - metropolitę Siedmiogrodu oraz Nicolae Ivana -  biskupa Kluż-Napoka. W ceremonii otwarcia uczestniczyli także m.in. król Karol II i książę koronny Michał I.
 
 
Katedra Prawosławna w Klużu. 
 
Nad głównym wejściem do Cerkwi piękna mozaika w bizantyjskim stylu przedstawiająca scenę związaną z tym pod jakim wyznaniem znajduje się ta świątynia tj. "Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny".  Najświętsza Maria Panna leży na katafalku, wokół otacza ją dwunastu apostołów, a nad całą sceną góruje Chrystus trzymający w ręku dzieciątko. Jest to symboliczna scena w wielu kościołach prawosławnych - Wniebowstąpienie do nieba Marii Panny.  W kościele katolickim to Chrystus Wniebowstępuje.
 
.
Wnętrze Katedry Prawosławnej w Klużu.
 
 
Wnętrze Katedry Prawosławnej w Klużu.Wewnętrzne malowidła zostały namalowane w latach 1928-1933 przez artystów Anastasie Demian i Catul Bogdan - profesorów miejscowej Akademii Sztuki.
 
Wnętrze Katedry Prawosławnej w Klużu.
 
Główna kopuła Katedry zaprojektowana i wykonana na wzór słynnej kopuły świątyni Hagia Sofia w Stambule.  Kopułę wspiera 18 dużych kolumn wyrzeźbionych w kamieniu. Głównym materiałem użytym do budowy katedry był kamień wydobywany z pobliskiego kamieniołomu w miejscowości Baciu.
 
Wnętrze Katedry Prawosławnej w Klużu.
 
 
Wnętrze Katedry Prawosławnej w Klużu. 
 
Na Placu Avram, wokół Cerkwi dużo zieleni, fontanna i kilka pomników między innymi: Pomnik Nieznanego Żołnierza, artezyjska fontanna z rzeźbą Stephena Bocskai - księcia Siedmiogrodu w latach 1605 - 1606, Statua Alexandra Vaida Voevod i inne.
 
Plac Avrama - fontanna przed Cerkwią, w tle budynek Opery. 
 
 
         Pomnik Nieznanego Żołnierza na Placu Avran.               Fontanna z rzeźbą Bocskai.
 
Rzeźba Stephena Bocskai na tle kopuły Cerkwi Prawosławnej. 
 
Z większych budynków w oczy rzuca się narożny budynek przylegający do Bulwaru 21 grudnia 1989 zajmowany przez Radę Hrabstwa (okręgu) Kluż-Napoka (rum.Consiliul Județean Cluj-Napoca) - na planie oznaczony nr 17.
 
Budynek Rady Okręgu Kluż-Napoka, z lewej pomnik Nieznanego Żołnierza.
 
 
Budynek Rady Okręgu Kluż-Napoka, na pierwszym planie pomnik Nieznanego Żołnierza. 
 
Następnym gmachem jest potężny budynek Rumuńskiego Teatru Narodowego (rum.Teatrul Național Român) na planie oznaczony nr 18. Budynek powstał w latach 1904-1906 w stylu neobarokowym z elementami secesyjnymi.
 
Gmach Teatru Narodowego Rumunii (opera).
 
Patrząc od strony Cerkwi Prawosławnej, z lewej strony Teatru Narodowego (Opery) znajduje się zbudowany w latach 1898-1902 Pałac Sprawiedliwości (rum.Palatul de Justiție) - na planie oznaczony nr 19.  Zaś za Operą wyłania się sylwetka budowanej Katedry grecko-katolickiej (rum.Catedrala greco-catolică) - na planie oznaczona nr 20.
 
Od lewej Pałac Sprawiedliwości, w środku Opera, po prawej Katedra w budowie.
 
 
Katedra grecko-katolicka w budowie. 
W okolicy nowo budowanej katedry od chwili rozpoczęcia spaceru po Klużu pokonaliśmy ok. 2,5 km tj. około połowę planowanej trasy. Na dalszą część spaceru zapraszam do drugiej części fotorelacji:  >Rumunia. Historyczne centrum Kluż-Napoka cz. 2. 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA