FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Rumunia - Zamek Bran
 

Zamek BranRUMUNIA - Zamek Bran zwany również "Zamkiem Drakuli".

                                                   Wycieczka z dnia 22 maja 2018 r.     

Podróżując po centralnej Rumunii koniecznie trzeba odwiedzić miejscowość Bran leżącą w południowo-wschodniej części Siedmiogrodu (Transylwalii).
 
Zamek Bran na rysunku Ludwiga Rohbocka - 1883 r.
 
Miejscowość Bran położona jest przy drodze nr 73 łączącej Siedmiogród z Wołoszczyzną, w odległości ok. 30 km od Braszowa. Powodem odwiedzenia miejscowości zamieszkałej przez ok. 5 tys.mieszkańców jest znajdujący się tu malowniczy zamek Bran zwany popularnie "Zamkiem Drakuli".
 
Zamek Bran.
 
W tym miejscu na początku XIII wieku zakon krzyżacki rozpoczął budowę drewnianego fortu zwanego Dietrichstein, uważanego za pierwszy zamek w Bran. Po jego zniszczeniu w czasie najazdu Mongołów w 1242 roku Zygmunt Węgierski rozpoczął w 1377 roku budowę kamiennego zamku wokół którego zaczęła się rozwijać wieś Brana.
 
Podejście do zamku Bran. Zamek położony jest na stromym zboczu, w przeszłości miał za zadanie chronić strategiczną drogę biegnącą między Transylwanią i Wołoszczyzną.W 1498 roku zamek Bran przeszedł pod jurysdykcję Braszowa.
 
Widok na zamek od strony drogi nr 73.
 
Zamek w Branie (rum. Castelul Bran) był wzniesiony w XIV wieku przez królów węgierskich i jest niesłusznie reklamowany jako obiekt związany z Władem Tepesem Palownikiem słynnym Drakulą. Tą niesłuszną nazwę zawdzięcza książce pt. "Drakula" napisanej przez  irlandzkiego pisarza Brama Stokera w której autor umieścił akcję z główną postacią wampira Drakuli. Jest udowodnione że pierwowzór tej postaci, Wład Palownik (Drakula) nigdy nie mieszkał w tym zamku. Przypuszcza się, że mógł jedynie spędzić tu jeden lub dwa dni jako więzień.
 
Brama która prowadzi do zamku Bran.         Kramy z pamiątkami na przedzamczu.
 
Z drogi głównej (gdzie przy odrobinie szczęścia może udać się zaparkować samochód) do zamku prowadzi droga zastawiona po obu stronach kramami z pamiątkami.  Ta droga zaczyna się bramą informującą że wchodzimy na teren z pamiątkami - zresztą szeroko rozumianymi.
 
Kramy z pamiątkami na przedzamczu.
Turyści nastawieni na pamiątki związane z hrabią Drakulą mogą być niemile zaskoczeni - można powiedzieć, że z bardzo nielicznymi wyjątkami takich pamiątek tu nie ma.
 
"Pamiątki z Drakulą ???"
 
Widać miejscowi wiedząc że zamek nie ma nic wspólnego ze słynnym Drakulą postanowili promować swoją miejscowość wyrobami artystycznymi pochodzącymi z tego regionu - między innymi malowana specjalnż techniką ceramika, wyroby tekstylne ozdobione pięknym ręcznymi haftem.
 
Kramy z pamiątkami na przedzamczu.
 
Ceny haftowanych bluzek są zależne od sposobu haftowanie - haftowane maszynowo to wydatek 80 - 100 lei, zaś haftowane ręcznie (niejednokrotnie przez kilka tygodni) to wydatek 300 - 400 lei. Większość kramów oferuje miejscowe wyroby żywnościowe - duży wybór serów, bryndzy, miodów, konfitur,  pieczywa.
 
"Zamek grozy" na przedzamczu.
 
Kto chce przeżyć trochę strachu może wypatrzyć pośród straganów budowlę nazwaną "zamkiem grozy" - jedyna większa budowla  przypominająca Drakulę. 
 
Sam zamek ma bardzo bogatą historię - pierwszym właścicielem był Ludwik Węgierski król Węgier w latach 1342-1382 i król Polski w latach 1370-1382. To on pozwolił Sasom z Braszowa w 1377 roku odbudować zamek zniszczony podczas najazdu tureckiego. Po odbudowie zamek zaczął pełnić również  funkcję celnicy na przebiegającym tędy szlaku handlowym. Celnica pobierała 3% opłaty od przewożonych towarów.
 
Widok z zamku na główną drogę w Branie - kiedyś główny szlak handlowy pomiędzy Wołoszczyzną a Transylwalią.
 
Kolejnymi właścicielami byli: Mircza Stary na pocz. XV wieku; Jan Hunyady w latach 1440-1498; miasto Braszów w latach 1498-1848; Habsburgowie pocz. XVII - 1888; ponownie miasto Braszów w latach 1888 - 1920; rodzina królewska w latach 1920 - 1947; rząd Rumunii w latach 1947-2006; Dominik Habsburg od 2006 roku.
 
Królowa Maria. Największa przebudowa zamku Bran nastąpiła od roku 1920 kiedy to po włączeniu Siedmiogrodu do Rumunii mieszkańcy Braszowa podarowali zamek królowej Marii. Pełne imię to: Maria Aleksandra Wiktoria Sachsen-Coburg-Gotha.
 
Królowa Maria. 
 
To na jej życzenie Czeski architekt Karel Liman przebudował zamek na letnią rezydencję.
 
Skład amunicji zamienił na kaplicę a pomieszczenia garnizonowe adoptował na apartamenty królewskie - tym sposobem Maria przekształciła zamek w przytulną rezydencję.
 
Jedno z pomieszczeń na zamku Bran.
 
 
          Jedno z pomieszczeń na zamku Bran.                     Detal wystroju jednej z komnat zamku Bran.
 
 
Jedno z pomieszczeń na zamku Bran - salon muzyczny. 
 
 Zamek nie jest duży, posiada niskie sufity, ciasne schody, wiele przejść, zaułków przez co stał się bardziej tajemniczy. Jego architektura z kilkoma wieżami, małym dziedzińcem nadaje mu charakter bajkowy. Poniżej kilka zdjęć tej bajkowości.
 
 
 
 
  Zamek Bran.       Dawne sekretne wąskie przejście pomiędzy piętrami.
 
 
Zamek Bran.
 
 
Zamek Bran. 
 
 
Zamek Bran. 
 
Zamek w czasie przebudów zyskał dodatkowe wieże, krużganki a że królowa Maria była kobietą nowoczesną w zamkowej studni zainstalowano windę, która zwoziła mieszkańców 60 m pod ziemię gdzie tunel prowadził do parku. Królowa spowodowała również że do zamku doprowadzono prąd oraz linię telefoniczną.
 
Dziedziniec zamku Bran.
Zamek składa się z wielu budynków połączonych ze sobą korytarzami, balkonami z małym wewnętrznym dziedzińcem. To właśnie na nim znajduje się wspomniana wcześniej studnia gdzie kiedyś była winda do parku.
 
Studnia na dziedzińcu zamku Bran.
 
 
Dziedziniec zamku Bran.
 
  Fragment zabudowy zamku Bran od strony dziedzińca.       
 
Od strony północno-wschodniej, z parku zamkowego można zobaczyć wyróżniającą a zarazem najbardziej wyniosłą część zamku Bran tj. wieżę na planie prostokąta - donżon.
 
 Donżon - zamek Bran.Zamek Bran - widok od strony zamkowego parku.
 
Po jednym z pożarów zamek odbudowano w stylu renesansowym - właśnie wtedy prostokątnej wieży nadano charakterystyczną dla tego stylu attykę w formie jaskółczego ogona.
 
on widziany od strony tarasu zamkowego. 
 
Wieża pełniła rolę obronną - miała kilka otworów strzelniczych, a na szczycie posiadała drewnianą nadbudówkę dla obserwatorów którzy mieli doskonały widok na przebiegający w dole szlak handlowy.
 
Wszystkie komnaty zamku są wyposażone w meble w stylu barokowym i renesansowym. Na pierwszym piętrze można obejrzeć komnaty królowej Marii, na drugim króla Ferdynanda i jadalnia, na trzecim piętrze salon muzyczny zaś na czwartym komnaty  syna pary królewskiej - Mikołaja.
 
We wszystkich komnatach rzucają się w oczy piękne piece.
 
 
 
W kilku komnatach znajdują się wystawy tematyczne, między innymi: komnata z bronią pochodząca z XIV - XVII wieku, komnata z ekspozycją kostiumów, komnata z insygniami koronnymi itp. We wszystkich pomieszczeniach dużo oryginalnych fotografii rodziny królewskiej.
 
            
 
 
 
Po trudach zwiedzania zamku Bran schodzimy tą samą dróżką co wchodziliśmy - tym razem jest z górki. Na końcu dróżki, gdy teren staje się płaski po lewej stronie w zamkowym parku stoi okazały budynek herbaciarni "Casa de Ceai". 
 
Park zamkowy i restauracja "Casa de ceai".
Tu u podnóża górującego nad nami zamku, na świeżym powietrzu i otoczeniu wspaniałej przyrody (drzewa, krzewy, staw) można chwilę odpocząć przy kawie lub herbacie.
 
Park zamkowy.
 
Kto bardziej zgłodniał ma do wyboru wiele gęstych zup doprawianych majerankiem i lubczykiem, oraz wiele regionalnych drugich dań wywodzących się z dawnych wiosek a później przystosowanych do kuchni szlacheckiej: wołowina w sosie, kaczka, indyk, jagnięcina - oczywiście wszystko doprawiane sproszkowaną miętą, kolendrą, szafranem a czasami cuchnącym serem.
 
Restauracja-Herbiaciarnie w zamkowym parku.
 
 
Park zamkowy. 
 
W miejscu dzisiejszej herbaciarni przed rokiem 1918 stała niewielka stodoła i dopiero po przekazaniu przez mieszkańców Braszowa zamku królowej Marii, żonie Ferdynanda królowa rozpoczęła prace remontowe zarówno w zamku jak i parku. Wg projektu czeskiego architekta Karela Limana wybudowana została herbaciarnia, zasadzono krzewy i kwiaty oraz wybudowano staw. Prace ukończono w 1925 roku.
 
Restauracja-Herbiaciarnie w zamkowym parku. 
 
 
Staw u podnóża zamku Bran. 
 
 
 
 
 
 

.

 
 
 
 
https://www.primariabran.ro/index.php/ro/
http://casadeceai.bran-castle.com/en/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Branie