FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Rumunia - średniowieczna Sighisoara (Segieszów)
 

Sighisoara - wieża zegarowa.RUMUNIA - Średniowieczny zespół miejski Sighișoara (pol. Segieszów).

                                                   Wycieczka z dnia 21 maja 2018 r.     

Jednym z miast w centralnej części Rumuni które koniecznie trzeba odwiedzić jest Sighișoara leżąca nad rzeką Duża Tarnawa (rum. Târnava Mare).
 
Polska nazwa miasta Sighișoara to Segieszów. Nazwę Segieszów można spotkać na mapie wykonanej w 1926 roku przez Stanisława Lewickiego pokazującej drogi handlowe w Polsce funkcjonujące od średniowiecza do wieku XVI. Zasięg terytorialny I Rzeczypospolitej obejmował również obecną Rumunię i wiele miast na mapie ma polskie nazwy. 
 
Odgałęziający się szlak handlowy z Sybina (rum. Sibiu) prowadził do miejscowości Szygiszów obecnej  Sighișoary. Ponieważ nazwa polska Szygiszów znalazła się jedynie w jednym opracowaniu naukowym i to pod inną nazwą Segieszów w tej fotorelacji będę używał wyłącznie nazwę Sighișoara.
 
Tu w Siedmiogrodzie inaczej nazywanym Transylwanią (rum. Transilvania lub Ardeal) niemieccy koloniści  w XII wieku założyli siedem warowni tj: Braszów (niem.Kronstadt), Sighișoara (niem. Schäßburg), Kluż-Napoka (niem. Klusenburg), Sybin (niem. Hermannstadt), Bystrzyca Siedmiogrodzka (niem.Bistritz), Târgu Mureș (niem.Neumarkt am Mieresch), Mediaș (niem. Mediasch).
 
W poprzedniej fotorelacji pokazałem zdjęcia z jednej z nich - Sybina. Zapraszam do obejrzenia:  
                                                                                                               >Rumunia. Sybin - miasto artystów i domów z oczami cz. 1 
 
                                                                                                                 >Rumunia. Sybin - miasto artystów i domów z oczami cz. 2 
 
W odległości ok. 94 km od Sybina, jadąc drogą nr 14 w kierunku północno-wschodnim dojedziemy do Sighișoary jednego z najładniejszych miast Rumunii posiadającego wspaniale zachowany średniowieczny zespół miejski otoczony w całości murami. Dla zachęcenia odwiedzenia tego miejsca poniżej obraz namalowany w 1909 roku (autor Stokes) oddający dzisiejszy wygląd tego miejsca. Widok murów i strzelistych wież obronnych, kościołów, ratusza nie zmienił się od czasu namalowania tego obrazu. Postaram się pokazać to na moich zdjęciach.
 
Sighis0ara - obraz z 1009 r. autor Stokes
 
Poniżej plan Sighisoary z zaznaczonymi obiektami pozwalający zaplanować własną kolejność zwiedzania. Teren zwiedzany jest zamknięty murami obronnymi o długości ok. 1,1 km a czas spaceru to ok. 2 - 4 godz.

 1. Parkingi
 
 2. Restauracja Piazzetta (Joe Pub)
 3. Wieża zegarowa (rum. Turnul cu Ceas)
 4. Kościół klasztorny (Biserita Máriástirii  Dominicane)
 5. Wieża Kowali (rum.Turnul Fieranlor)
 6. Popiersie Vlada Tepesa (rum. Bustul lui Vlad Tepes)
 7. Dom Vlada Tepesa (rum. Casa "Vlad Dracul")
 8. Dom pod Jeleniem (rum. Casa cu Cero)
 9. Dom Wenecki (rum. Casa venetianá)
10. Ratusz miejski (rum. primária municipalá)
11. Schody szkolne (rum. Skará scolará)
12. Liceum Josepha Haltricha
13. Kościół na wzgórzu (rum. biserica de pe deal)
14. Cmentarz luterański (rum. Cimitirul luteran)
15. Wieża Powroźników (rum. Turnul Fránghierilor)
16. Wieża Rzeźników  (rum. Turnul Mácelarilor)
17. Wieża Kuśnierzy (rum. Turnul Turnurilor)
18. Wieża Krawców (rum. Turnul  Croitorilor)
19. Wieża Szewców (rum. Turnul Cizmarilor)
20. Wieża Blacharzy (rum. Turnul Cositorarilor)
 
21. Popiersie Petöfiego Sandora (rum. Bustul lui Petöfi Sandor)
 
22. Katedra rzymskokatolicka św.Józefa (rum. Biserica romano-catolică Sf. Josif)
23. Prawosławna Katedra Świętej Trójcy (rum. Biserica ortodoxă a Sfintei Treimi)
 
24. Muzeum Broni (rum. Muzeul Armelor) 

Miasto za czasów rzymskich było znane jako Castrum Stenarum, zaś po sprowadzeniu przez króla Węgier tzw. Sasów  nadano mu około 1280 roku nazwę Schespurch.
Od roku 1435 istnieje już pod dzisiejszą nazwą - Sighișoara.
 
Przez wieki leżąca przy szlakach handlowych  Sighișoara odgrywała strategiczną i handlową rolę w tej części Europy Środkowej i stała się jednym z najważniejszych miast Siedmiogrodu (Transylwalii).
Widok z parkingu na Stare Miasto Sighisoara.
 
Niemieccy osadnicy zakładając swoje warsztaty rzemieślnicze dominowali w gospodarce miasta - źródła podają że w tamtym czasie było w mieście 15 gildii (określenie średniowiecznych stowarzyszeń kupieckich i rzemieślniczych) oraz 20 cechów rzemieślniczych.
Uliczka Strada Turnului prowadząca do Wieży Zegarowej.To właśnie rzemieślnicy w celu ochrony przed Turkami otoczyli wzgórze Schulberg (429 m n.p.m.) potężnym murem który dotrwał do dnia dzisiejszego.
Uzupełnieniem muru było 14 wież obronnych ufundowanych przez poszczególne cechy rzemieślnicze z których do dzisiaj zachowało się dziewięć. Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest wieża zegarowa widoczna prawie z każdego punktu.
 
Okolice restauracji Piazzetta.
 
Najlepiej rozpocząć spacer z okolicy małego skweru przy Placu Hermanna Obertha (rum. Piața Hermana Oberth). Z tego miejsca przy restauracji Piazzetta (na mapce oznaczona nr 2) uroczą uliczką Strada Turnului dojdziemy do wieży zegarowej (rum. Turnul co Ceas) - na mapce oznaczonej nr 3.
Widok z uliczki Strada Turnului w kierunku Wieży Zegarowej.Uwaga praktyczna: Przy restauracji Piazzetta (Jo Pub) znajduje się parking oraz co jest dosyć istotne po nieraz dłuższej jeździe dojazdowej jedna z nielicznych w mieście publiczna toaleta.
Uliczką dochodzimy do pierwszej bramy z której w jednym kierunku widać uliczkę którą przyszliśmy, zaś po przekroczeniu bramy otwiera się widok na barbakan z drugą bramą i Wieżę Zegarową.
 
Widok na uliczkę Strada Turnului.
 
Wieża Zegarowa (rum. Turnul cu Ceas) została wybudowana w 1556 roku. Pierwotnie była prostą dwupoziomową wieżą bramną, a dopiero później stała się Wieżą przedniej bramy. Obecnie ma wysokość 64 metrów i sześć poziomów.W roku 1677 zyskała dach w stylu barokowym.
 
Ta z początku Wieża Bramna była wykorzystywana na spotkania rady miasta, archiwum i przechowywania skarbów. Obecnie mieści się w niej Muzeum Historyczne z bogatymi zbiorami dotyczącymi miasta.
 
Brama wprowadzająca pod Wieżę Zegarową.
 
 
Brama wprowadzająca pod Wieżę Zegarową.       Widok z bramy w kierunku tarasu widokowego.
 
Dopiero w roku 1604 gdy zainstalowano na niej zegar z drewnianym mechanizmem została nazwana Wieżą Zegarową. W roku 1648 cech rzemieślniczy kowali miejskich wykonał mechanizm zegarowy z metalowych części.
 
Wieża Zegarowa widziana od strony Placu Muzealnego.Ponadto zegar został wyposażony w dwie grupy rzeźb wykonanych z drewna. Wysoki barokowy dach został wybudowany w 1677 roku.
 
Górny fragment Wieży Zegarowej.
 
Po wielkim pożarze z 30 kwietnia 1676 roku który zniszczył część twierdzy  w tym Wieżę Zegarową, w czasie odbudowy dobudowano w dachu cztery wieżyczki o wysokości 12,5 metra symbolizujące przywilej średniowiecznych fortec Transylwanii kryminalnego orzecznictwa popełnionych czynów na terenie miasta: morderstwa, cudzołóstwa, nieporządku pokoju publicznego oraz czarów.  
 
Plac Muzealny - na pierwszym planie dom Drakuli.
Po przejściu bram Barbakanu i Wieży Zegarowej znajdujemy się w obszarze Placu Muzealnego (rum. Muzeul Piața) przy którym zlokalizowane ważne historycznie obiekty oznaczone na moim planiku następującymi numerami:
          4. Kościół klasztorny (Biserita Máriástirii  Dominicane)
          5. Wieża Kowali (rum.Turnul Fierarilor)
          6. Popiersie Vlada Tepesa (rum. Bustul lui Vlad Tepes)
          7. Dom Vlada Tepesa (rum. Casa "Vlad Dracul")
          9. Dom Wenecki (rum. Casa venetianá)
        10. Ratusz miejski (rum. primária municipalá)
 
Dom Drakuli.
 
Największą atrakcją dla większości turystów jest dom Drakuli (rum. Casa "Vlad Dracul") - na planie oznaczony nr 7, w którym w 1431 roku miał się urodzić Vlad Tepes nazywany Drakulą - pierwowzór bohatera powieści Brana Stokera pt. "Drakula". Główną postacią tytułową był transylwański hrabia będący jednocześnie krwiopijczym wampirem.
 
Wejście do restauracji w Domu Drakuli.Stoker nadał swojemu bohaterowi imię "Drakula", napotkane w jednej z historycznych ksiąg. Był to przydomek rzeczywistego władcy Wołoszczyzny - Włada Drakuli zwanego również Palownikiem.
 
Turyści rządni silniejszych wrażeń mogą skorzystać z restauracji znajdującej się obecnie w Domu Drakuli której wnętrza odtwarzają średniowieczną atmosferę. Na piętrze, za dodatkową drobną opłatą można doznać dodatkowej atrakcji zaglądając do pokoju Drakuli. Jakiej nie piszę - bo nie byłaby niespodzianką.
Mit Drakuli jest główną atrakcją Transylwalii w większości  nieprawdziwych. Również w Sighisoarze jest mało danych historycznych potwierdzających spekulacje na temat związku Drakuli z tym miastem.
 
Dom Wenecki.
 
Stojący w pobliżu Domu Drakuli dom z charakterystycznymi oknami to Dom Wenecki (rum. Casa venetianá).- na planie noznaczony nr 9. Dom był zbudowany w XVI wieku i zwany wtedy jako Dom Mann, z racji że był rezydencją Stephanusa Manna - jednego z burmistrzów Sighisoary.
 
Kościół Klasztorny Dominikanów.Pośrodku Placu Muzealnego wznosi się Kościół Klasztorny Dominikanów (Biserita Máriástirii  Dominicane) - oznaczony na planie nr 4, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się pod koniec XIII wieku, a obecny kształt został mu nadany po kilku przebudowach w latach następnych.
 
Fragment Kościoła Klasztornego Dominikanów.
 
 
Kościół klasztorny. 
 
Od 1550 roku, po sekularyzacji klasztorów, dominikanie byli zmuszeni opuścić Sighisoarę, a kościół przejęła  rada miejska. Od tego czasu kościół klasztorny stał się głównym kościołem ewangelickim gminy Sighisoara.  
 
W tym miejscu początkowo znajdował się cały zespół klasztorny składający się z dwóch klasztorów  mnichów i zakonnic Dominikanów. W roku 1886 wszystko zostało zburzone za wyjątkiem kościoła w celu zbudowania Pałacu Administracyjnego - Ratusza (rum.primária municipalá) - na planie oznaczony nr 10.
 
Wieża Kowali.       Widok z parkingu w kierunku Ratusza.
 
 
Dziedziniec w Ratuszu Miejskim.
 
 
Widok w kierunku Ratusza od strony rzeki Wielka Tarnawa. 
 
Pomiędzy Kościołem Klasztornym a Ratuszem, na skwerze stoi popiersie Vlada Tepesa (rum. Bustul lui Vlad Tepes). - oznaczone na planie nr 6. Wszystkie obiekty znajdujące się na Placu Muzealnym broniła kiedyś wieża znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła klasztornego tzw. Wieża Kowali (rum. Turnul Fierarilor) - oznaczona na planie nr 5.
 
Wieża Kowali - widok od strony Kościoła Klasztornego. 
 
Wieża Kowali to wieża flankowa. Została zbudowana w 1631 roku w miejscu Wieży Barbersa. Fasada posiada otwory i okna do strzelania, co nadaje jej ciekawy wygląd. Przy Wieży Kowali znajduje się dobry punkt widokowy na Sighisoarę.
 
Taras widokowy przy Wieży Kowali.
 
 
Widok z punktu widokowego przy Wieży Kowali.         Widok z punktu widokowego przy Wieży Kowali.
 
Między innymi widać ciekawy obiekt architektoniczny znajdujący się poza murami obronnymi tj. Prawosławną Katedrę Świętej Trójcy (rum. Biserica Sfäna Treime) - na planie oznaczona nr 23.
 
Widok z punktu widokowego przy Wieży Kowali w kierunku Prawosławnej Katedry Świętej Trójcy.
 
Ta budowla w stylu neobizantyjskim została zbudowana w latach 1934-1937 i jest  nowoczesnym dodatkiem do panoramy starożytnych kościołów wybudowanych w obrębie  murów obronnych.
 
Prawosławna Katedra Świętej Trójcy - widok z okolicy mostu na rzece Wielka Tarnawa. 


 
Spacerując po Starym Mieście Sighisoary warto zwrócić uwagę nie tylko na poszczególne obiekty, ale również na całe uliczki  mające szczególny urok. Kamienne bruki, średniowieczne kolorowe domki,  ciekawe zaułki, kawiarenki z pewnością są warte zauważenia - oto kilka zdjęć to obrazujących.
 
Jedna z uliczek Sighisoary. 
 
 
                    Jedna z uliczek Sighisoary.
 
 
 
 
Jedna z uliczek Sighisoary. 
 
Chodząc uliczkami na pewno natrafimy na Plac Cytadeli (rum. Piata Cetatii) przy którym między innymi znajduje się ciekawy budynek Dom z Jeleniem (rum. Casa cu Cerb) - na planie oznaczony nr 8.
 
Dom z Jeleniem na Placu Cytadeli.Nazwa wywodzi się od głowy jelenia umieszczonej w północno-zachodnim rogu budynku.
Na północnej ścianie budynku napis informuje, że dom został zniszczony przez pożar w roku 1676, odbudowany w 1691 roku przez Michaela Deli - burmistrza Sighisoary.
 
Plac Cytadeli.
 
W późniejszym okresie budynek przeszedł na własność szlacheckiej rodziny von Sternburg Kelp i Csech von Sternheim, która urządziła wnętrza w specyficznym stylu z XVIII wieku.

W latach 1997-2001 Stowarzyszenie Restauro Messerschmitt rozpoczęło akcję odbudowy domu z jeleniem - odbudowano stropy, przywrócono wewnętrzne malowidła.
 
Obecnie w Domu z Jeleniem funkcjonuje nowoczesny hostel, restauracja i rumuńsko-niemieckie centrum kulturalne.
 
Idąc z Placu Cytadeli ulicą Szkolną w kierunku południowym dojdziemy do również bardzo ciekawego obiektu jakim są zadaszone Schody Studentów nazywane również Schodami Szkolnymi (rum. Scara Acopericä) - na planie oznaczone nr 11.
 
     Schody Studentów.             Schody Studentów.
 
Tabliczka przy wejściu na schody informuje, że zostały wybudowane w 1642 roku. Pierwotnie schody miały 300 stopni, obecne po przebudowie dokonanej w 1849 roku stały się wygodniejsze i jest ich 175. Schody prowadzą na wzgórze do ""Kościoła na Wzgórzu" (rum. Biserica De pe Deal) - na planie oznaczony nr 13, oraz do usytuowanej obok kościoła szkoły im. Josepha Haltricha - na planie oznaczona nr 12.
 
Nazwa "Schody Studentów" jest nadal aktualna gdyż obok starej małej szkoły z 1619 roku  wybudowano w 1793 roku nowy duży budynek i głównie do niego codziennie podążają dzisiejsi uczniowie.
 
Kościół na wzgórzu Schulberg. Kościół na wzgórzu jest jedynym kościołem ewangelickim w Transylwalii posiadającym starożytną kryptę pod chórem. Jest to właściwie stara bazylika pochodząca z pierwszej połowy XIII wieku. Po raz pierwszy o kościele wspominają dokumenty w 1345 roku.
 
Wzdłuż ściany korytarza prowadzącej do podziemnej krypty odkryto 60 nisz, w których umieszczone są trumny najbogatszych mieszkańców dawnej Sighisoary, z okresu XVI-XVIII.
 
Ołtarz główny pochodzi z kościoła dawnego klasztoru dominikanów. W latach 1992 - 2003 przeprowadzono remont kościoła i przystosowano go do celów Muzeum Sztuki Saksońskiej i centrum kulturalnego. Tuż przy kościele znajduje się zabytkowy cmentarz luterański (rum. Cimitirul luteran) - na planie oznaczony nr 14.
 
Cmentarz luterański na wzgórzu.
 
 
Cmentarz luterański na wzgórzu.
 
 
Cmentarz luterański na wzgórzu.
 
Pomiędzy kościołem a cmentarzem luterańskim stoi jedna z ocalałych wież obronnych tzw. Wieża Powroźników (rum. Turnul Franghierilor) - na planie oznaczona nr 15.
 
Wieża Powroźników widziana od strony placu kościelnego..
Ciekawostką jest, że jest to obecnie jedyna wieża zamieszkana - rezydentem jest miejscowy grabarz.
 
Wieża Powroźników widziana od strony cmentarza luterańskiego. 
 
Będąc na placu kościelnym, przy Wieży Powroźników otwiera się widok na północno-zachodnią część Sighisoary.
 
Widok na Sighisoarę spod wieży Powroźników.     Widok na Sighisoarę spod wieży Powroźników.
 
Historia miasta Sighisoara, jego szybki rozwój koncentrował się wokół handlu i rzemiosła zdominowanego przez sprowadzonych osadników saskich. To oni budowali nowe domy, warsztaty rzemieślnicze oraz postawili potężną fortyfikację. Mur obronny z wieżami, bastionami chroniącymi dolne i górne miasto wznieśli  w XIV wieku wobec narastającego zagrożenia najazdem tureckim.
 
To właśnie dobrze zachowane średniowieczne  mury otaczające  górne miasto stały się dużą atrakcją dla turystów, czym skutecznie konkuruje z francuskim Carcassonne. 
 
Od Kościoła na Wzgórzu proponuję powrócić do górnego wejścia Schodów Studentów i nie schodzić nimi, lecz minąć je i schodzić ulicą Strada Scärii.
 
Uliczka Strada Scariu.
 
Ta opadająca małym wąwozem brukowana uliczka doprowadzi nas do dolnego wejścia Schodów Studentów i pozwoli zobaczyć kilka ładnych zakątków, między innymi górne wejście na cmentarz luterański, widok na wieże obronne.
 
W kilku miejscach pomiędzy drzewami odsłania się również widok na Sighisoarę.

 

Górne wejście na cmentarz luterański.
 
 Widok z uliczki Strada Scarii.     Widok z uliczki Strada Scarii.
 
Widok z uliczki Strada Scarii.
 
Schodząc ze wzgórza uliczką Strada Scärii możemy podziwiać zachowane mury obronne oraz dwie piękne wieże: Wieżę Rzeźników (rum. Turnul Fränghierilor) - oznaczoną na planie nr 16, oraz Wieżę Kuśnierzy (rum. TurnulCoiocarilor) - oznaczoną na planie nr 17.
 
Wschodnia część murów obronnych z Wieżą Rzeźników i Wieżą Kuśnierzy - widok z uliczki Strada Scarii.ą
 
Ulicą Strada Scärii dochodzimy do dolnego wejścia Schodów Studentów, jeżeli chcemy dalej kontynuować naszą przygodę z murami obronnymi należy skręcić w lewo i dojść do drogi biegnącej wzdłuż murów (rum. Strada Zidul Cetății). Tą drogą dojdziemy do następnych wież obronnych. Pierwszą będzie Wieża Bramy Taylora (rum. Turnul Croitorilor) - oznaczona na planie nr 18, zaś następna Wieża Szewców (rum. Turnul  Cizmarilor) - na planie oznaczona nr 19).
 
Wieża Szewców.
Wieża Bramna Taylora pochodzi z XIV wieku, będąc drugą bramą wejściową do cytadeli. Wieża należała do jednej z najbogatszych gildii w cytadeli i znajdował się w niej magazyn prochu. W 1676 r. wieża została zniszczona przez pożar, trzy lata później została odbudowana.
 
Wieża bramna Taylora.
 
Pierwsze dokumenty pisane w których wspomina się o Wieży Szewskiej pochodzą z 1522 roku.W roku 1676 wieżę strawił pożar - została odbudowana w 1681 roku. Posiada charakterystyczne dwie wieżyczki obserwacyjne zwrócone w stronę miasta. Kiedyś miała z przodu bastion artyleryjski który został zburzony w 1846 roku. Po II wojnie światowej w wieży znajdowało się archiwum dokumentów - powiększono wtedy okna i zmodyfikowano wejście. Zewnętrzna klatka schodowa została dodana w 2001 roku.
 
Wieża Szewska.
 
W pobliżu Wieży Szewców zlokalizowany jest pomnik-popiersie Petöfiego Sandora (na planie oznaczony nr 21) poety węgierskiego który zginął jako adiutant generała Józefa Bema w bitwie pod Segesvarem.
 
Popiersie Petofiego Sandora.
Tuż obok znajduje się Katedra Rzymskokatolicka św. Józefa która jest jednym z najstarszych kościołów średniowiecznego miasta.
 
Katedra Rzymskokatolicka św.Józefa.
 
Ten kościół w stylu neogotyckim, z neoromańskimi elementami architektonicznymi ma nawę  o długości 30 m, z półkolistą absydą, transeptem i bardzo wysoką dzwonnicą. Budowę kościoła rozpoczęto w 1895 roku w miejscu gdzie w średniowieczu znajdował się stary kościół należący przed reformacją do sióstr dominikańskich, a po reformie w 1723 roku do braci franciszkanów
 
Wnętrze kościoła św. Józefa.
 
 
Widok na Katedrę rzymsko-katolicką od strony rzeki Wielka Tarnawa. 
 
Kończąc pokażę piękny zakątek sfotografowany poza murami obronnymi którego głównym motywem jest wieża zafundowana przez cech rzemieślników blacharskich stąd jej nazwa Wieża Blacharzy (rum. Turnul Cositorarilor) - na planie oznaczona nr 20)
 
Widok w kierunku Wieży Blacharzy i kościoła na wzgórzu z Placu Muzealnego.Jak tam trafić? Z Placu Muzealnego wejść w uliczkę Blacharzy (rum. Strada Cositorarilor) przy domu Vlada Drakuli (na zdjęciu bocznym) i dojść do jej końca. Za restauracją skręcić w lewo na tzw. skrót wyjścia poza mur obronny.
 
Koniec ul. Blacharzy - w lewo przejście za mur obronny. 
 
Po przejściu wąskim przejściem w murze po prawej stronie ukaże się przepiękny zaułek z Wieżą Blacharzy i bastionem oraz ładny widok na dolne miasto.
 
Przejście w murze przy Wieży Blacharskiej.
 
 
Wieża Blacharzy jest bardzo dziwnym a zarazem pięknym obiektem.  Jej podstawa jest prostokątna, następnie przechodzi w ośmiokąt, by w końcu zostać nakryta sześciokątnym dachem.Chyba każdy przyzna, że ten zakątek jest bardzo malowniczy i warty poszukania.
 
Galeria strzelnicza Wieży Blacharzy. 
 
 
Wieża Blacharzy.
Z całą pewnością warto odwiedzić Sighisoarę chociażby z tego względu że jest to jedna z ostatnich zamieszkanych średniowiecznych cytadel w Europie. Z uwagi na ogromne 850-letnie walory historyczne, dobrze zachowane mury obronne została uznana w 1999 roku za miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sighi%C8%99oara
http://www.infosighisoara.ro/obiective-turistice-sighisoara
https://ro.wikipedia.org/wiki/Turnul_cu_Ceas_din_Sighi%C8%99oara