Dzisiejsza
trasa, tak jak i poprzednia przebiega leśnymi drogami i
duktami Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej.
Park krajobrazowy został utworzony w 1988 roku w obrębie
gmin Józefów, Aleksandrów, Łukowa, Obrza, Narol i Ciechanów.
W Parku
86,6% to lasy w wieku 40-60 lat – a to na pewno zagwarantuje nam
dobrą wentylację płuc.
0,0
km trasy –
A więc ruszamy.
Początek wycieczki na rynku w Józefowie w okolicy Urzędu Gminy i
pawilonu geoturystycznego który pełni również funkcję
informacji turystycznej.
Wszystkim
turystom rowerowym jest wiadomo, że w Gminie Józefów mającej
tytuł Rowerowej Stolicy Roztocza znajdą wiele szlaków rowerowych o
różnej długości i trudności, a jednym z nich jest na szlak rowerowy przebiegający w 95% przez obszar Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej - oznaczony na mapach turystycznych numerem nr 5.
Trasa tego szlaku pokazana na mapce obok.
Uwaga
praktyczna:
warto wejść na chwilę do informacji turystycznej i poprosić o
bezpłatną mapę turystyczną w skali 1:25000 z naniesionymi trasami
rowerowymi gminy Józefów.
Dla ułatwienia załączam poniżej fragment trasy z naniesionym
kilometrażem wyjazdu i powrotu do Józefowa.
Rynek w Józefowie. Zrewitalizowany w 2011
roku rynek w Józefowie jest sam w sobie atrakcją turystyczną. Kto
ma więcej czasu może rozpocząć wycieczkę od obejścia placu na
którym odnajdzie kilka ciekawych obiektów, między innymi: fontannę
z 8-mioma postaciami zwierząt występującymi w okolicznych lasach,
zegar słoneczny, pręgierz, pomnik poświęcony bohaterom walk
niepodległościowych oraz wiele rzeźb wykonanych przez studentów
będących pokłosiem warsztatów plenerowych. Wokół rynku sporo
zieleni, ławek oraz sklepików.
Jazdę rozpoczynamy ulicą Krótką, a następnie jedziemy południową stroną rynku tj. ulicą Biłgorajską. Mniej więcej w połowie rynku wypatrzeć można ciekawy obiekt w postaci ordynackiego pręgierza z XVIII wieku. Jest to kopia pręgierza odnalezionego pod koniec lat 90. XX wieku. Oryginał znajduje się w Izbie Przyrodniczej siedziby Nadleśnictwa Józefów.
0,2 km trasy – opuszczamy rynek skręcając na prawo w ulicę Leśną, by po ok. 80 metrach skręcić na lewo w ulicę Górniczą. Jest to ulica wyprowadzająca z Józefowa w kierunku Hamernii, Czartowego Pola, Suśca.
0,45 km trasy – w lewo odchodzi ulica Rzeczypospolitej Józefowskiej prowadząca do kamieniołomu Józefów. Odwiedzimy go w osobnej fotorelacji.
My dalej prosto ul.Górniczą w kierunku Hamerni. Na 0,7 km trasy mijamy po lewej stronie budynek Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Romanowskiego.
0,91 km trasy – Pardysówka Mała skrzyżowanie ulic. Na wprost ulica Batalionów Chłopskich prowadząca w kierunku Hamernii, Czartowego Pola, Suśca. W lewo ulica Nowa, zaś na prawo Aleja |Stulecia Niepodległości. Skręcamy na prawo - przed nami prosta aleja prowadząca do dawnej osady Fryszarka. Przebiega nią szlak rowerowy: nr 1 - Ziemi Józefowskiej
nr 3 - Z dala od cywilizacji
nr 5 - Parkiem Krajobrazowym Puszczy Solskiej
5,3
km trasy – z prawej strony dochodzi Trasa Rowerowa Ziemi Józefowskiej która będzie nam towarzyszyć aż do 23,3 km tj. do parkingu przy rezerwacie "Czartowe Pole". My jedziemy dalej prosto
w kierunku miejscowości Fryszarka.
7,1
km trasy –
dojeżdżamy do miejsca gdzie dawniej istniała osada Fryszarka.
Etymologiczna nazwa wywodzi się od słowa „fryszowano” -
wytapiano surówkę z rud darniowych. Z tablicy informacyjnej możemy
dowiedzieć się o historii tego miejsca.
7,3 km trasy – most na rzece
Sopot będącej prawym dopływem Tanwi. Jest to rzeczka o długości 24,3 km w większości płynąca przez Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej. Jej uroki możemy podziwiać odwiedzając rezerwat "Czartowe Pole" do którego dojedziemy w dalszej części naszej wycieczki (będzie to 23,3 km naszej trasy). Póki co dalej jedziemy prosto.
7,6 km trasy – skrzyżowanie dróg leśnych. Do naszej drogi asfaltowej dochodzi z lewej strony droga leśna którą poprowadzony jest dojazd p-pożarowy nr 27 którym można dojechać do rezerwatu "Czartowe Pole". My dalej drogą asfaltową.
7,9 km trasy – od drogi asfaltowej w prawo odchodzi droga leśna którą poprowadzony jest pieszy Szlak Walk Partyzanckich. Wędrując tym szlakiem można można odwiedzić miejsca działalności walk partyzanckich między innymi: placówkę oddziału AK"Groma", miejsce boju oddziału AK "Topoli" i BCH "Skrzypika", pomnik "Podchorążówka", miejsce oporu oddziału BCH "Burzy" itp.
My dalej drogą asfaltową prosto - podziwiając Puszczę Solską.
9,0 km trasy – skrzyżowanie dróg leśnych. W prawo droga leśna na Malce, zaś w lewo droga leśna jako dojazd p-poż nr 28. Przy drodze p-poż obelisk upamiętniający stoczoną bitwę partyzancką.
Na kamiennym obelisku napis:
"Przechodniu przekaż pokoleniom że tu w uroczysku Maziarze nad Studzienicą zdziesiątkowane w walce oddziały partyzanckie Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej stoczyły 25-26 czerwca 1944 r. ostatni krwawy bój z wojskiem niemieckim.
CHWAŁA BOHATEROM.
W 61 rocznicę bitwy członkowie Koła Gminnego Z.K.R.P i B.W.P w Łukowej. Czerwiec 2005 r. "
Natomiast ustawione przez Komitet Budowy Pomnika stojące obok tablice pokazują miejsce bitwy oraz informują o jej przebiegu.
Oddziały partyzanckie otoczone w lasach Puszczy Solskiej przez 30-tysięczną armię niemiecką toczyły zacięte boje z których największą potyczką była stoczona w dniach 24-25 czerwca bitwa nad rzeką Studzienicą w uroczysku Madziarze.
Pomimo bohaterstwa bronili się do końca ale ulegli przeważającej siłom niemieckim wyposażonym w ciężką broń i lotnictwo.
Jedynie bardzo nielicznym udało się wyrwać z okrążenia. Polegli w bitwie zostali pochowani na cmentarzu partyzanckim w Osuchach oraz na rodzinnych miejscach grzebalnych. Obelisk ustawiony został w 2005 roku z inicjatywy mieszkańców Gminy Łukowa oraz organizacji kombatanckich.
10,8 km trasy – z naszej prawej strony dochodzi droga leśna ze Szlakiem Walk Partyzanckich z którym spotkaliśmy się na 7,6 km naszej trasy. My dalej prosto asfaltem.
10,9 km trasy – skrzyżowanie dróg leśnych. W lewo odchodzi tzw. "Droga Bykowa" będąca dojazdem p-poż nr 9. Nazwa wywodzi się z XIX wieku kiedy to przemytnicy pędzili byki w kierunku granicy. My dalej
jedziemy prosto - tym razem dobrą drogą szutrową.
16,4 km trasy – skrzyżowanie
z prostopadła drogą leśną. Skręcamy ma lewo w kierunku Błudka. Teraz
prowadziła będzie nas jedynie trasa nr 1 (Ziemi
Józefowskiej) i nr 5
(Parkiem Krajobrazowym Puszczy Solskiej). Od tego miejsca do końca wycieczki cały czas asfalt (z małym wyjątkiem dojazdu do cmentarza wojskowego w Błudku oraz do kamieniołomu w Nowinach).