FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      ROZTOCZE      Roztocze - Wycieczka rowerowa. Trasa - Zwierzyniec - Obrocz - zagroda Guciów- Bondyrz.
 

Jjedna z chat w Guciowie.ROZTOCZE - Wycieczka rowerowa Trasa - Zwierzyniec-Guciów-Bondyrz.

                                                    Wycieczka z dnia 25 lipca 2020 r.
W tej fotorelacji pokażę zdjęcia z wycieczki rowerowej Zwierzyniec - Guciów a głównym celem jest odwiedzenie prywatnego skansenu tzw. Zagrody Guciów. Dla bardziej wytrwałych na końcu wydłużony wariant jazdy do Bondyrza.

       Guciów.
 
Ponieważ kwaterę miałem w Szczebrzeszynie do Zwierzyńca gdzie zaczynałem wycieczkę rowerową jadę samochodem z rowerem na bagażniku dachowym. Samochód z rana można zostawić na bezpłatnym parkingu przy samym deptaku w centrum Zwierzyńca tj. przy zbiegu ulic Zamojskiej, Biłgorajskiej i deptaka.
 
Poniżej dwie mapki z kilometrażem pokazujące trasę ze Zwierzyńca do wjazdu w granice Roztoczańskiego Parku Narodowego w miejscowości Obrocz tj. do km 5,7, oraz od km 5,7 do Zagrody Guciów tj. do km 9,6.
 
 
 

 
0,0 km trasy - zaczynamy z parkingu przy pomniku upamiętniającym Żołnierzy Batalionów Chłopskich i ludności im pomagającej którzy zginęli w latach 1939-1945.  
 
Zwierzyniec - pomnik Żołnierzy Batalionów Chłopskich.
 
Po kilkudziesięciu metrach wjeżdżamy na deptak ciągnący się wzdłuż stawu kościelnego - dozwolony jedynie ruch pieszy i rowerowy. Przed wjazdem na deptak, po prawej stronie w pobliżu stawu dziwna trzymetrowa kolumna zwana "okiem opaczności" wykonanym z brązu i datą 1852. Właściwie to nie wiadomo co upamiętnia - przypuszcza się że ufundowane zostało przez zwierzyniecką lożę masońską.
 
Zwierzyniec - Oko Opatrzności przy stawie kościelnym. 
 
Po lewej stronie deptaka mijamy Karczmę Młyn, gdzie serwują dania kuchni polskiej i regionalnej, a w czasie posiłku lub picia kawy można podziwiać piękny widok na staw kościelny z zabytkowym "kościołem na wodzie".
 
Dawny ordynacki młyn - dzisiaj "Karczma Młyn" przy deptaku w Zwierzyńcu,
 
Jak widać na zdjęciu w czasie mojego przejazdu rowerem ok. godziny 830 nie było jeszcze żywej duszy - później będzie tu bardziej tłoczno.  Z przyjemnością zrobiłem kilka zdjęć stawu kościelnego leżącego po prawej stronie deptaka.
 
 Zwierzyniec - staw kościelny i kościół na wodzie.        Zwierzyniec - kościół na wodzie.
 
Zwierzyniec - staw kościelny i kościół na wodzie.
 
 
 
Zwierzyniec - stawa kościelny
 
0,18 km trasy - koniec deptaka. Na wprost początek ulicy Aleksandry Wachniewskiej, zaś w prawo początek ulicy Browarnej. My jedziemy na wprost zgodnie ze szlakami: Roztoczański Szlak Rowerowy oraz Szlak Rowerowy Czarna Perła. 
0,42 km trasy - po prawej stronie koniec dużego parkingu i krótka aleja pieszej ścieżki im. Aleksandry Wachniewskiej doprowadzająca do parku zwanego Zwierzyńczyk. Jest to odrestaurowany park dawnej rezydencji Zamoyskich ukazujący wygląd z XIX wieku.  Warto zboczyć z naszej trasy ok. 200 metrów  chociażby by zrobić kilka zdjęć pokazujących zieleń, stawy oraz 400 metrowy kanał wodny. Można tu również odpocząć - są liczne ścieżki spacerowe, ławki, plac zabaw dla dzieci i boisko.
 
Park Zwierzyńczyk.
 
 
Park Zwierzyńczyk. 
 
0,82 km trasy - skrzyżowanie. W lewo ul. 1-go Maja, w prawo ul. Majora Tadeusza Chodorowskiego, na wprost ul. Kolejowa.  Roztoczański Szlak Rowerowy skręca w prawo. My jedziemy na wprost za znakami Szlaku Rowerowego Czarna Perła.
 
Ścieżka rowerowa w kierunku zalewu Rutka. 
1,2 km trasy - skrzyżowanie z torami kolejowymi w ul. Kolejowej. Jedziemy dalej prosto w kierunku widocznego parkingu nad zalewem Rudka.
 
Parking przed zalewem Rudka. 
1,5 km trasy - Zalew Rudka w Zwierzyńcu.  Dawniej istniał tu staw  tartaczny którego wody doprowadzone kanałami poruszały turbiny, a wytworzony prąd maszyny w tartaku. W 1970 roku tartak spłonął, staw osuszono i założono ogródki działkowe.  W 1996 roku powstał obecny zalew Rudka zasilany wodami rzeki Wieprz.
 
Zalew Rudka.
 
Zalew ma powierzchnię ok. 6 ha, a jego głębokość dochodzi do 2,5 m.Znajduje się tu piaszczysta plaża, pomost, wieża widokowa, wypożyczalnia sprzętu wodnego, pole biwakowe. Ale największe powodzenie ma u wędkarzy - podobno łowią tu szczupaki, pstrągi, sandacze. My jedziemy ścieżką wzdłuż zalewu aż do wieży widokowej - przy której jest to 1,9 km trasy.
 
 Zalew Rudka       Wieża widokowa nad zalewem Rudka.
 
Od kładki nad rzeką Wieprz wybrałem wariant jazdy na południe polną drogą nieutwardzoną która doprowadza do torów kolejowych gdzie za niestrzeżonym przejazdem kolejowym spotkamy oznakowany Roztoczański Szlak Rowerowy biegnący lasem  śladem nieistniejącej dzisiaj ordynackiej kolejki dojazdowej.
 
2,6 km trasy - przejazd kolejowy. Za nim leśna droga nieutwardzona.  
 
Przejazd niestrzeżony na Roztaczańskim Szlaku Rowerowym.
 
 
Ścieżka leśna Roztaczańskiego Szlaku Rowerowego. 
 
3,5 km trasy - do naszej ścieżki rowerowej dochodzi z lewej strony pieszy szlak centralny niebieski. Biegnie on zalewu Rudka przez las równolegle do rzeki Wieprz. My dalej lasem prosto.
 
4,0 km trasy - koniec ścieżki leśnej, zaczyna się droga asfaltowa . Po lewej stronie kościół pw. Świętego Józefa Robotnika w Obroczy. Na tym kilometrze szlak pieszy centralny niebieski skręca w prawo, my pilnujemy znaków Roztoczańskiego Szlaku Rowerowego.
 
4,4 km trasy - dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą Zwierzyniec - Krasnobród. Skręcamy w lewo zgodnie ze znakami Roztoczańskiego Szlaku Rowerowego. Jedziemy przez miejscowość Obrocz.
 
5,1 km trasy - skrzyżowanie dróg. W prawo droga na Zamość, zaś na wprost droga do Krasnobrodu. Szlak rowerowy biegnie prosto więc po krótkim odpoczynku nim pojedziemy.  Wg drogowskazu po 4 km nasz główny cel pierwszego odcinka wycieczki a jest nim Zagroda Guciów.
 
 Droga na Zamość.      Droga na wprost do Guciowa.
 
Na tym skrzyżowaniu warto zjechać przy moście w zagłębienie terenu gdzie stoi wiata turystyczna. Dobre miejsce do odpoczynku i obserwacji spływających Wieprzem kajakarzy. W pobliżu znajduje się obudowane źródło,  więc jest okazja uzupełnić swoje zapasy zimnej wody. Nie muszę chyba dodawać, że według miejscowych jest to woda lecznicza.
 
Przydrożne żródło.
 
 
Rzeka Wieprz - spływ kajakowy  pod mostem w Obroczy. 
 
 
Miejsce wypoczynkow w Obroczy. 
 
Pora kontynuować jazdę - po ok. 50 metrach po lewej stronie stoi pomnik upamiętniający 96 mieszkańców Obroczy - ofiar terroru w latach 1939 - 1944. Polegli oni podczas walk we wrześniu 1939, w czasie potyczek partyzanckich, w obozach koncentracyjnych, w więzieniach w Zamościu, Biłgoraju a również rozstrzelań w trzech egzekucjach w dniu 28 października 1942 roku, 1 i 10 października 1943 roku w których zamordowano w sumie 22 osoby.
 
Obrocz - pomnik zamordowanych przez hitlerowców.
 
5,4 km trasy - po lewej stronie drogi, przy brzegu Wieprza duża przystań kajakarska gdzie kilka firm oferuje swoje usługi wypożyczania kajaków.
 
Przystań kajakowa ww wsi Obrocz.
 
Ruszając z tej przystani mamy możliwość dopłynięcia kajakiem nawet do Szczebrzeszyna a potrzeba na ok. 6- 8 godzin. Mniej ambitni mogą wybrać krótsze etapy: Obrocz-Zwierzyniec (Zalew Rudka) - 2 godziny;  Obrocz-Bagno - 3 godziny; Obrocz-Żurawica - 4 godziny; Obrocz-Brody - 5 godzin.  
 
Trasa całego spływu z Obroczy do Szczebrzeszyna to ok. 26km a koszt w zależności od firmy wypożyczającej kajaki wynosi maksymalnie 60 zł dla jednoosobowego lub 90 zł dla dwuosobowego kajaka.
 
Obrocz - widok z mostu nad Wieprzem.
 
 
Rzeka Wieprz  
 
 
Rzeka Wieprz 
 
5,7 km trasy - kończy się zwarta zabudowa wsi Obrocz i wjeżdżamy w zalesiony obszar Roztoczańskiego Parku Narodowego. Został utworzony 10 maja 1974 roku i obejmuje ponad 8400 ha z czego lasy zajmują 95,5%. Właśnie będziemy teraz jechać prawie 3 km lasem.
Początki ochrony przyrody na Roztoczu sięgają XVI wieku, kiedy to na obszarze ordynacji założonej przez kanclerza Jana Zamoyskiego utworzono tzw. zwierzyniec.
 
8,8 km trasy -  Kończymy jazdę przez Roztoczański Park Narodowy, zaczyna się zwarta zabudowa wsi Guciów. Jedziemy w dalszym ciągu Roztoczańskim Szlakiem Rowerowym.
9,6 km trasy - Jesteśmy w centrum wsi Guciów. Po lewej stronie duży bezpłatny parking dla odwiedzających Muzeum Zagrodę Guciów, zaś po prawej stronie wejście na teren Muzeum. Na terenie parkingu znajduje się sklepik z regionalnymi produktami.
 
 
 Sklepik na parkingu przy zagrodzie Guciów.      Sklepik na parkingu - widok od strony drogi.
 
Wejście główne na teren zagrody Guciów.Podróżując po Roztoczu koniecznie trzeba odwiedzić wieś Guciów w powiecie zamojskim, w gminie Zwierzyniec. Leży przy drodze Zwierzyniec – Krasnobród w odległości ok. 10 km od Zwierzyńca.Wieś zlokalizowana jest nad rzeką Wieprz i przynależna jest do Roztocza Środkowego.
 
      Sklep i kasa na terenie zagrody Guciów.
W źródłach pisanych z 1840 roku jest wspominana jako wieś ordynacka Guciów należąca do parafii w Krasnobrodzie. Zaś w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego wydanym 1881 roku pod hasłem Guciów czytamy: „wieś i folw., pow.zamojski, gm.Zwierzyniec, par.Krasnobród, w 3 okręgu sądowym. Leży w lesistym wzgórzach, o 24 w. na połud. od Zamościa, nad rz.Wieprzem, odl. od gminy w.7.
Obecnie liczy dom.dwor. 2, włośc. 21, ludności 169 mk. rzym.kat., i 338 mr.obszaru. Folwark zaś należy do dóbr ordyn. Zamoyskich Zwierzyniec. Stan zamożności średni.  T.Żuk."
 
Z parkingu, zachowując należytą ostrożność przechodzimy przez jezdnię i wchodzimy na teren "Zagrody Guciów". Po lewej stronie znajduje się sklepik z pamiątkami - tu również chcący zwiedzić skansen muszą kupić bilet.
 
Uwagi praktyczne:
Poszczególne obiekty są otwarte w różnych godzinach: gospoda codziennie od 900 do 2100
                                                                               muzeum i pamiątki poniedziałek-czwartek od 900 do 1700;
                                                                                                           piątek-niedziela od 900 do 1800;
                                                                              sklepik z produktami lokalnymi na parkingu codziennie od 1000 do 1800;
 
Bilet wstępu obowiązuje jedynie za wejście do muzeum: normalny 15 zł;  ulgowy 12 zł; bilet grupowy (min. 20 osób) - 10 zł/os.
 
Wchodzimy więc do sklepu z pamiątkami by zrobić zakupy i wykupić bilet na zwiedzenie z przewodnikiem skansenu.
Sklepik i kasa.
 
Jak widać na dolnych zdjęciach wszystkie pamiątki są z miejscowych materiałów - drewno, skamieniałe drewno, wiklina, słoma, len, żelazo i inne metale. Przeważają wszelkiego rodzaju lampy i biżuteria. Nie ujrzy się tu chińskiego badziewia.
 
 
Wnętrze sklepiku w zagrodzie Guciów. 
 
 
 
Wnętrze sklepiku w zagrodzie Guciów. 
 
Oczekując na przewodnika można spędzić czas w gospodzie lub tak jak ja robiąc zdjęcia otoczenia - oto kilka fotek.
 
Gospoda w zagrodzie Guciów. 
 
 
Zagroda Guciów.
 
 
Zagroda Guciów. 
 
 
Zagroda Guciów. 
 
 
       Guciów - jedna z chałup.     Zagroda Guciów.
 
Teren tego prywatnego muzeum etnograficzno-przyrodniczego prowadzonego przez Annę i Stanisława Jachymków jest podzielony jakby na dwie części w której znajdują się następujące obiekty:
  • w części gdzie można wejść bez opłaty znajduje się duży parking, a w jego obrębie sklepik z produktami regionalnymi ulokowany w dawnej suszarni, dawny spichlerz w którym ulokowano sklep z pamiątkami i kasę biletową, oraz budynek starej karczmy.
  • w części muzealnej płatnej znajduje się chałupa i stodoła pochodząca z XIX wieku, spichlerz z 1764 roku oraz dawne stajnie.
 
Zagroda Guciów. 
 
 
Zagroda Guciów. 
 
 
Zagroda Guciów. 
 
 
Wnętrze chaty z XIX wieku. 
 
 
Wnętrze chaty z XIX wieku. 
 
 
Zagroda Guciów. 
 
W obiektach zgromadzono stare sprzęty i narzędzia używane dawniej, a z racji przynależności gospodarza do Polskiego Towarzystwa Meteorytowego dużą kolekcję meteorytów oraz liczne skamieniałości i minerały.
 
Stodoła w zagrodzie Guciów.
 
 
     Eksponaty w stodole.      Eksponaty w stodole.
 
 
Eksponaty w stodole. 
 
 
Zagroda Guciów - zbiory meteorytów. 
 
       
      Wystawa eksponatów.      Meteoryty kamienne.

W ramach działalności można brać udział w warsztatach garncarstwa, tkactwa artystycznego, pieczenia chleba, wytwarzania masła, obróbki kamienia czy preparowania kryształu pirytu ze skały macierzystej.

  
     Pokaz wytwarzania masła.        Pokaz
 
Po półgodzinnym płatnym zwiedzaniu kończymy przygodę z Zagrodą Guciów a odpowiedź czy warto ją odwiedzić niech pozostanie do indywidualnej oceny.
 
Większość rowerzystów przyjeżdżających ze Zwierzyńca po zwiedzeniu wraca tą samą drogą co przyjechali zamykając swoją wyprawę rowerową po przejechaniu ok. 20 km (9,6 km + 9,6 km = 19,2 km). Jeżeli ktoś ma chęci dokręcić trochę więcej kilometrów zapraszam na dłuższy wariant  który wydłużyłem do miejscowości Bondyrz małą pętlą wokół rzeki Wieprz. Poniżej mapka z kilometrażem tej trasy.
 
 
 
 
0,0 km trasy - Parking przy zagrodzie Guciów. Ruszamy drogą asfaltową w kierunku miejscowości Bondyrz, Krasnobród. A prowadzą nas znaki Roztoczańskiego Szlaku Rowerowego koloru niebieskiego.
 
Ścieżka edukacyjna DEBRY.0,68 km trasy - Na prawo odchodzi  znakowana ścieżka edukacyjno-przyrodnicza.
 
Ścieżka ma długość ok. 5,5 km a rozpoczyna się przy sklepie i agencji pocztowej - łatwo zauważyć charakterystyczną tablicę informacyjną z mapą i trasą ścieżki.
 
Ścieżka oznaczona kolorem zielonym ma 10 przystanków oznaczonych tablicami informujących o siedlisku, roślinach i zwierzętach leśnych występujących na tym terenie.
 
Przy siódmym przystanku znajduje się wiata wypoczynkowa.
 
Wypada wspomnieć, że nazwa DEBRY wywodzi się od ukształtowania terenu.
 
Liczne mniejsze i większe jary, wąwozy nazywane są przez miejscową ludność właśnie debrami.
 
A tych w tej okolicy nie brakuje.
 
 
1,6 km trasy - Skrzyżowanie dróg w miejscowości Bondyrz.  Droga asfaltowa biegnąca na wprost w kierunku Krasnobrodu. My opuszczamy Roztoczański Szlak Rowerowy koloru niebieskiego i skręcamy w drogę na lewo.
 
1,8 km trasy - Ciekawe obiekty w postaci drewnianego starego młyna, mostu drewnianego nad rzeką Wieprz, jazu wodnego przy młynie oraz ruin dawnej łaźni.
 
Bondyrz - stary młyn na Wieprzu.
 
 
Bondyrz - w okolicy starego młyna.
 
 
Bandyrz - spływ Wieprzem 
 
 
Bondyrz - przy starym młynie.
 
2,3 km trasy - skrzyżowanie dróg leśnych. Szlak pieszy Aleksandry Wachniewskiej (zielony) biegnie dalej prosto, my skręcamy w prawo na tzw. gościniec (trakt krasnobródzki) biegnący lasami pomiędzy Zwierzyńcem w kierunku Krasnobrodu. Trakt wiele widział, to nim w 1500 roku wędrowały hordy tatarskie, a później w 1656 roku wojska szwedzkie przemieszczały się w kierunku Lwowa, zaś w 1939 roku służył do ewakuacji wojsk Armii Kraków.

3,4 km trasy - mała polanka z miejscem wypoczynkowym dla turystów. Z prawej strony dochodzi do traktu Roztoczański Szlak Rowerowy niebieski i skręca na trakt w kierunku Krasnobrodu. Podążamy za nim, a droga leśna staje się wygodniejsza.
 
4,6 km trasy - wioska Kolonia Bondyrska, skrzyżowanie dróg. W lewo do wioski Trzepieciny - a nazwę wioska zawdzięcza wojskom Stefana Czarnieckiego które w stoczonej  w tym miejscu bitwie "przetrzepały" skórę Szwedom.  Jedziemy dalej traktem.
 
5,2 km trasy - Zarówno szlak rowerowy niebieski jak i my skręcamy w drogę na prawo. Po skręcie z lewej strony pomnik upamiętniający partyzantów oraz Muzeum Historyczne
 
 Bondyrz - pomnik zamordowanych w latach 1939-1944      Bondyrz - pomnik zamordowanych w latach 1939-1944
 
Pomnik stojący w okolicy Muzeum Historycznego upamiętnia pracowników Fabryki Mebli w Bondyrzu zamordowanych w latach 1939 - 1944 za wolną Polskę - został ufundowany przez pracowników fabryki w 1971 roku.
 
Obok pomnika znajduje się budynek Muzeum Historycznego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu Zamojskiego.
 
Muzeum Historyczne w Bondyrzu. 
 
Zaczątki tego muzeum to rok 1972 kiedy z inicjatywy byłego żołnierza Armii Krajowej powstało przy fabryce mebli w Bondyrzu "Muzeum Bondyrza - Fabryki i Regionu Zamojszczyzny lat 1939-1944". Po 6 latach zostało zlikwidowane na polecenie władz PZPR. Ponownie zostało otwarte w 1983 roku pod nazwą " Muzeum Lat Walki i Okupacji Zamojszczyzny 1939-1944". Ostatecznie w 1990 roku przyjęło nazwę "Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. Stanisława Prusa" w Bondyrzu.

 
 Zbiory Muzeum Historycznego w Bondyrzu.      Zbiory Muzeum Historycznego w Bondyrzu.
 
Wejście do Muzeum jest bezpłatne, a w 6-ciu salach można oglądać zbiory tematyczne związane z kampanią wrześniową, Armią Krajową, Batalionami Chłopskimi oraz martyrologią Zamojszczyzny. W zbiorach znajduje się uzbrojenie, wydawnictwa konspiracyjne, odznaczenia a również duży zbiór z wykopalisk obrazujący pradzieje Bondyrza.
 
Zabytkowy młyn wodny z 1924 roku w Bondyrzu.5,8 km trasy - Zabytkowy młyn wodny z 1924 roku - jeden z nielicznych działających drewnianych młynów wodnych na terenie województwa lubelskiego. Wybudowany przez Mikołaja Kowalczyka tworzył razem z papiernią i gonciarnią kompleks budynków zlokalizowanych w tym miejscu nad Wieprzem.
 
       Zabytkowy młyn wodny z 1924 roku w Bondyrzu.
 
Przez pierwsze 37 lat młyn działał przy pomocy koła wodnego. W 1961 koło wodne zastąpiono napędem elektrycznym.
 
Od 1981 roku kiedy wykonano remont kapitalny ponownie młyn jest napędzany kołem poruszanym siłą wody.
 
We wnętrzach młyna w pełni  zachowane wyposażenie techniczne z wałem głównym, kołem wodnym, wałem roboczym i kołami pasowymi. Jest możliwość zwiedzania wnętrza młyna po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
 
Zabytkowy młyn wodny z 1924 roku w Bondyrzu. 
 
W sezonie turystycznym okolice młyna licznie odwiedzane przez turystów zmotoryzowanych  z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo drogi Zwierzyniec - Krasnobród oraz przez kajakarzy spływających Wieprzem i mających w tym miejscu "przenioskę" kajaków przez drogę z uwagi na działającą  przy młynie śluzę.
 
Wieprz - widok z mostu przy zabytkowym młynie.
 
 
Przenioska prz zabytkowym młynie w Bondyrzu. 
 
 
Przy zabytkowym młynie w Bondyrzu. 
 
Popularność tego miejsca potęguje działająca na posesji młyna restauracja rybna tzw. CHATA RYBAKA działająca przy Ośrodku Hodowli Ryb Łososiowatych "Pstrąg Roztoczański".        Otwarta codziennie od 1000 do 2000.
 
Chata Rybaka w Bondyrzu.
 
Bardzo klimatyczne miejsce na zjedzenie świeżutkiego pstrąga a jest on tu w różnej postaci zarówno do konsumpcji na miejscu jak i na wynos.   Przykładowo pstrąg z pieca na wynos (ceny lipiec 2020 rok):
  1. firmowy z masłem ziołowym i migdałami - 22 zł;
  2. w czosnkowej oprawie (z całymi ząbkami czosnku) - 22 zł;
  3. z kapustą i grzybami - 27 zł;
  4. z wędzarni szefa - 23 zł;                           Frytki, surówki, pieczywo, napoje płatne dodatkowo.             
 
Restauracja Chata Rybaka - widok od strony rzeki Wieprz.
5,9 km trasy - skrzyżowanie. W lewo do Krasnobrodu, my skręcamy w prawo w kierunku Zwierzyńca. Pozostaje nam szybka jazda przez cały Bondyrz a po ok. 5 km dojeżdżamy do zagrody Guciów skąd ruszyliśmy na dodatkową trasę. Całość dodatkowej trasy zamknęła się po przejechaniu 10,8 km.
 
Tak więc kto realizował jedynie przejazd Zwierzyniec - zagroda Guciów - Zwierzyniec przejeżdża ok. 19,2 km
Kto skusi się na zrealizowanie trasy dodatkowej pokona razem 19,2 km + trasa dodatkowa 10,8 km = 30 km.
 
 
 

 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
Powrót do podstrony wycieczki różne:   WYCIECZKI RÓŻNE 
 
 
 
https://www.guciow.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Historyczne_Inspektoratu_Zamojskiego_Armii_Krajowej_w_Bondyrzu
https://www.pstragroztocza.pl/