FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      JASKINIE      Republika Czeska -Zbraszowskie Jaskinie Aragonitowe.
               Aragonit Republika Czeska -Zbraszowskie
Jaskinie  Aragonitowe

                                                          Wycieczka z dnia 26 maja 2017r.
 
Zwiedzając Republikę Czeską czyli Czechy (czes. Česká republika, Česko) zawitaliśmy do jednej z trzech historycznych krain jakim są Morawy (czes. Morava) leżące we wschodniej części Republiki Czeskiej.

   
                                                                                                   ... podział Republiki Czeskiej na trzy krainy historyczne.
W tej fotorelacji odwiedzimy Zbraszowskie Jaskinie Aragonitowe (czes.Zbrašovské aragonitové jeskyně) w pobliżu miasta Hranice. Wejście do Jaskiń Aragonitowych znajduje się w Cieplicach nad Beczwą (czes.Teplice nad Bečvou). Poniżej mapka lokalizacji Zbraszowskich Jaskiń Aragonitowych i dojazdu samochodem  z Ołomuńca (ok. 42 km).

 
Cieplice ned Beczmą (czes.Teplice nad Bečvou) znajdują się w Kraju ołomunieckim i są znanym uzdrowiskiem, polecanym szczególnie dla osób z chorobami serca.  Niedawno otwarto w Teplicach jaskinie solne, odpowiednie do leczenia astmy i innych chorób płuc. Do roku 1959 miejscowość nazywała się Zbrašov. Pierwsza wzmianka o niej pojawiła się w roku 1328.  W 1959 roku  przemianowano ją na Teplice nad Bečvou.
 
 
Na terenie uzdrowisk, w pobliżu wejścia do Jaskiń Aragonitowych znajduje się kilka interesujących architektonicznie budowli, np. budynek kuracyjny z hotelem i restauracją "Beczwa" (czes. "Bečva"), dzieło architektów Karla Kotasa i Oskara Oehlera  zbudowane w latach 1931-1949, oraz barokowa kaplica św.Peregrina wybudowana w 1775 roku. My przechodzimy mostkiem nad rzeką i za pokazanym na zdjęciu budynkiem kuracyjnym  dochodzimy do budynku kasy i wejścia do jaskiń znajdującej się pod wzgórzem Zbrašovský Vrch, na lewym brzegu rzeki Bečva.
   ... widok z mostu w kierunku restauracji hotelowej. Za budynkiem wejście do jaskiń.       ... jeden z domów zdrojowych  w okolicy wejścia do Jaskiń Aragonitowych.
 
... rzeka Beczwa w okolicy wejścia do Jaskiń Aragonitowych.
 
Uwagi praktyczne:
1. TERMINY OTWARCIA

poniedziałek
wtorek-piątek
sobota-niedziela
styczeń zamknięte zamknięte zamknięte
luty v 10:00 a ve 14:00 v 10:00 a ve 14:00 zamknięte
marzec v 10:00 a ve 14:00 v 10:00 a ve 14:00 zamknięte
kwiecień zamknięte 9:00 - 16:00 9:00 - 16:00
maj zamknięte 9:00 - 16:00 9:00 - 16:00
czerwiec zamknięte 9:00 - 16:00 9:00 - 16:00
lipiec zamknięte 9:00 - 17:00 9:00 - 17:00
sierpień zamknięte 9:00 - 17:00 9:00 - 17:00
wrzesień zamknięte 9:00 - 16:00 9:00 - 16:00
październik zamknięte 9:00 - 16:00 9:00 - 16:00
listopad według umowy więcej niż dziesięć osób według umowy więcej niż dziesięć osób zamknięte
grudzień według umowy więcej niż dziesięć osób według umowy więcej niż dziesięć osób zamknięte

WYJĄTKI GODZIN OTWARCIA
Terminy otwarcia w święto
10.6.2017 - 10.6.2017, zamknięte (9:00 - 13:00)
5.7.2017 - 6.7.2017, otwarte (9:00 - 17:00)
28.9.2017 - 28.9.2017, otwarte (9:00 - 16:00)
28.10.2017 - 28.10.2017, otwarte (9:00 - 16:00)
17.11.2017 - 17.11.2017, zamknięte ()
14.12.2017 - 31.12.2017, zamknięte ()
2. Cena wstępu: bilet normalny - 110 CZK;  ulgowy - 80 CZK;  dzieci - 70 CZK;
3. Bilet ulgowy przysługuje: emeryci 65+;   studenci do 26 lat;dzieci od 6-15 lat; osoby niepełnosprawne starsze 15 lat;
4. W Jaskiniach Aragonitowych wolno fotografować bez lampy błyskowej po wykupieniu znaczka za 40 CZK.
Po wykupieniu biletów, bezpośrednio z holu kasowego schodzi się z przewodnikiem częściowo wykutymi w skale schodami do jaskini na głębokość ok. 16 metrów.
 
... zejście do jaskini. Zbroszowskie jaskinie aragonitowe w Teplicach są jedynymi udostępnionymi jaskiniami  pochodzenia hydrotermalnego w Republice Czeskiej, a od roku 2003 znajdują się również na liście narodowych pomników przyrody.
 
 
 
Jest to największy z dotychczas znanych systemów jaskiniowych  Krasu Hranickiego, a znajduje się on na styku dwóch dużych jednostek geologicznych Masywu Czeskiego i Karpat Zachodnich. 
Zwiedzana przez nas jaskinia jest jedną z 31 jaskiń tego typu odkrytych w tej okolicy. Łączna długość jej korytarzy wynosi ponad 1200 metrów a różnica poziomów jej korytarzy wynosi 55 metrów. Udostępniona trasa dla turystów ma długość ok. 400 metrów - czas zwiedzania to ok. 1 godz.
W pomieszczeniu św. Antoniego (czes. U Antonička) oglądamy unikalny stalagmit gejzerowy, do czasów dzisiejszych spoczywający w miejscu swojego powstania.
 
  
Sam "Antoniček" to występ kamienny przypominający posążek patrona jaskini.
We wszystkich jaskiniach dostępnych dla turystów dotykanie nacieków jest zabronione. W tym przypadku jest to wyjątkowo dozwolone, a wręcz nakazane aby dotknąć lub pogłaskać -   ponieważ podobno przynosi szczęście.
W powstawaniu zjawisk krasowych w tutejszych wapieniach miały swój udział chłodne wody z powierzchni terenu które rozpuszczały wapień oraz ciepłe wody termalne pochodzące z dużych głębokości zawierające dużą ilość dwutlenku węgla przyspieszające proces rozpuszczania skał wapiennych.
Na skutek działania dwóch rodzajów wód górne partie są modelowane przez zimne wody powierzchniowe, zaś dolne partie jaskiń przez gorące wody głębinowe.
Wraz z wodą gorącą wydobywa się dwutlenek węgla, który z uwagi że jest cięższy od powietrza tworzy w dolnych partiach jaskiń kilkumetrowe zastoiska. W te części jaskiń turyści nie są wpuszczani.
Stężenie dwutlenku węgla monitorują specjalne systemy zabezpieczające,  równocześnie sterujące urządzeniami odciągającymi gaz w przypadku jego pojawienia się w przestrzeni trasy turystycznej.
Poziomym korytarzem dochodzimy do tzw. Sali Pączków z tablicą pamiątkową odkrywcy jaskini Josefa Chromego. Nazwa sali pochodzi od złotawych nacieków ścian przypominających usmażone i poukładane pączki.

 
 
Gromadzący się w dolnych partiach dwutlenek węgla powoduje ogrzewanie pomieszczeń jaskini do utrzymującej się przez cały rok przeciętnej temperatury 14 - 15oC. Dlatego też odwiedzona przez nas jaskinia uchodzi za najcieplejszą jaskinię w Republice Czeskiej.  Jaskinie były odkryte w roku 1912 a do zwiedzania udostępnione od roku 1926. Całkowita głębokość jaskini wynosi 273,5 metra, z czego część sucha to 69,5 metra, natomiast podwodna 204 metry.
 
      
 
Idąc korytarzami i salami podziwiamy formy skalne, nacieki stworzone przez naturę mające unikalne walory krasowe z minerałem aragonitem.
W jednym z korytarzy zobaczyć można oszlifowany  odłamek oglądanej wcześniej dekoracji pączkowej   na którym dokładnie widać piękną formę i charakterystyczne kolorowe warstwy.
 
W zwiedzanej jaskini nie spotykamy bogatych form naciekowych z kalcytu tak charakterystycznych dla większości jaskiń, takich jak np. w Jaskini Punkva którą pokazałem w innej fotorelacji.(patrz: >Czechy - Jaskinie Punkvy i przepaść Macochy ).
Pomimo że jaskinia jest zbudowana ze skał wapniowych, specyficzne warunki tu panujące powodują że nacieki krystalizują się w postaci aragonitu który nie tworzy długich i cienkich stalaktytów a jedynie małe stalaktyty gejzerowe oraz nacieki w postaci kulek.
            
Na zdjęciu widać przekrój takiego stalaktytu gejzerowego pokazany w jednej z sal.  Widać na nim warstwową strukturę powolnego wzrastania i charakterystyczny spłaszczony wierzchołek.
W czasie zwiedzania przechodzimy przez kilka dużych sal między innymi Kaplicę św.Prokopa (czes. Prokopova kaple), w której na dnie znajduje się niewidoczne "jezioro gazowe" o bardzo wysokim stężeniu dwutlenku węgla. Natomiast w sali tzw, Chrzcielnicy w bocznym odgałęzieniu w umieszczonym tam lustrze można zobaczyć największą szczotę iglicowych kryształów białego minerału aragonitu nazywaną Jeżem (czes. Ježek).
Nieco dalej korytarz doprowadza nas do największej sali tzw. Domu Jurika (czes. Jurikův dóm) nazwanego tak dla upamiętnienia założyciela miasta Hranice - mnicha Jurika.Tu znajduje się komin o głębokości 42 metry którym w roku 1913 po raz pierwszy zeszli odkrywcy jaskiń - bracia Josef i Čenčk Chromy. Najniższa partia o nazwie Tunel kryje trzy stalagmity gejzerowe. 
 
Kończymy zwiedzanie w tzw. Sali Marmurowej (czes.Mramorová siň) której nazwa wywodzi się od pokrywających jej ściany kalcytowych powłok podobnych do struktury marmuru.
 
 
Na końcu żegna nas "skarbnik" zbierający do skarbonki drobne  na swoje potrzeby - czerwony nos świadczy na jakie.
 
Na koniec jeszcze kilka zdjęć ze Zbraszowskich Jaskiń Aragonitowych ukazujących piękno Krasu  Hranickiego - bajeczne kształty, kolory.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
C I E K A W O S T K A
W pobliżu jaskini którą zwiedzaliśmy znajduje się najgłębsza przepaść Republiki Czeskiej - Hranicka Przepaść (czes. Hranicka propast). Już w roku 1627 została zamieszczona przez holenderskiego kartografa N.I. Piscatora na mapie Moraw.
My z uwagi na   brak czasu nie mieliśmy możliwości jej obejrzenia. Dla zainteresowanych załączam mapkę okolicy z zaznaczonymi obiektami.
 
1. Hranicka Przepaść
 
2. Budynek kas i wejście do Zbroszowskich Jaskiń Aragonitowych.
 
3. Wyjście z Jaskiń Aragonitowych.
 
4. Źródło wody mineralnej
 
5. Rzeka Beczwa
 
6. Barokowa kaplica św.Peregrina.
 
7. Budynek kuracyjny
 
8. Hotel i restauracja "Beczwa"
 
9. Źródło wody mineralnej.
 
10. Dom Zdrojowy Slovenka.
 
11.Most
 
12 i 13. Parkingi
14. Stacja kolejowa 
Przepaść znajduje się w przeciwległym wzgórzu od Jaskiń aragonitowych i prowadzi do niej szlak turystyczny koloru czerwonego. Od mostu do Hranickiej Przepaści jest ok. 1 km. Niżej zdjęcie  przepaści z zasobów Wikipedii.
 
Hranicka PrzepaśćPrzepaść Hranicka (czes. Hranická propast ) jest studnią krasową znajdującą się na prawym brzegu rzeki Beczwy w rezerwacie przyrody Hůrka u Hranicy
Od stacji kolejowej Teplice nad Bečvou prowadzi do niej szlak turystyczny o długości ok. 500 metrów.
 
Przepaść ma głębokość 69,5 metra głębokości. W oczku krasowym na dnie części suchej znajduje się otwór wejściowy do jaskini podwodnej.
W wyniku pomiaru dokonanego 27 września 2016 przez polskiego nurka Krzysztofa Starnawskiego, ustalono głębokość podwodnej jaskini znajdującej się w studni na 404 m, co czyni ją najgłębszą zatopioną (podwodną) jaskinią na świecie, za jaką do tej pory uznawano jaskinię Pozzo del Merro (392 m).
 
Biorąc pod uwagę wysokość bezwględną powierzchni oczka, głębokość jaskini potwierdzono do 158,5 poniżej poziomu morza. Głębokość studni łącznie z częścią naziemną wynosi 472 m. Poniżej przekrój przepaści i jaskini z zaznaczoną głębokością i historią jej zdobywania.
 
 
Starnawski zmierzył jaskinię, schodząc z butlą z na głębokość 223 metrów do wąskiej szczeliny w formacji skalnej, a następnie przy pomocy skonstruowanego przez Bartłomieja Gryndę zdalnego sterowanego robota podwodnego  GRALmarine (do końca jego przewodu zasilającego) szacował jej wymiary. Robot nie osiągnął dna, a speleolodzy szacują, że głębokość jaskini może sięgać od 800 do 1200 metrów.

Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Teplice_nad_Be%C4%8Dvou
http://www.jeskynecr.cz/pl/jeskyne/zbrasovske-aragonitove-jeskyne/
http://www.spg.apsl.edu.pl/baza/wydawn/spg09/marek_olszak.pdf
http://morawy.wycieczkowo.info/morawy/informacje-turystyczne/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hranick%C3%A1_propast
Przewodnik po jaskini.