FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Republika Czeska - zamek Velke Losiny
 

Republika Czeska - Zamek Velke Losiny.        Wycieczka z dnia 21 maja 2017r.

Zwiedzając Czechy (czes.Česko) zatrzymaliśmy się w miejscowości Velké Losiny należącą do powiatu Šumperk w kraju ołomunieckim.
 
Poniżej lokalizacja tego miasteczka.
   
       
Wieś zaliczana jest do jednych z najstarszych w okolicy - pierwsze wzmianki o istnieniu w niej parafii pochodzą z 1351 roku. Od dawnych czasów upodobały ją sobie znane rody arystokratyczne między innymi - od 1496 roku ród Pfand, a od 1507 ród panów von Zierotin (Žerotín) który zadomowił się w tym miejscu na ponad trzysta lat.
 
Widok na zamek od strony bramy  wjazdowej przy rzece Losince.Gdy w latach 60-tych XVI wieku nastąpił podział majątku, Losiny otrzymał Jan młodszy z Žerotína - później znany jako Jan Losinsky.
 
    Brama wjazdowa przy potoku Losinka.
Istniejąca wówczas w tym miejscu gotycka twierdza nie spełniała jego  nowych wymogów mieszkaniowych, dlatego też  Johann von Žerotín wystawił w latach 1580 - 1589 mający trzy skrzydła renesansowy pałac z arkadami.  Właśnie ten pałac-zamek będzie głównym motywem dzisiejszej fotorelacji.
Widok na zamek od strony stawu.
 
Głowne wejście na dziedziniec zamkowy.
Równocześnie na potrzeby zaplecza gospodarczego wybudowano przeciwległe skrzydło  gospodarcze, tworząc w ten sposób zamknięty pałacowy dziedziniec.
 
Wieża nad kaplicą w zamku Losiny VelkePo śmierci Jana która nastąpiła w 1608 roku na Losinach panowali jego synowie, najpierw Jan Jetrich, później jego młodszy brat Przemysław II.
 
  Widok z dziedzińca na renesansowy zamek.
 
W czasie tzw. wojny trzydziestoletniej majątek i pałac ucierpiał w minimalnym stopniu a to dzięki protestanckiej wierze  Žerotínów chronionych przed wojskami szwedzkimi.
 
Po wojnie trzydziestoletniej majątek objął syn Przemysława II - Przemysław III z  Žerotína. Po jego śmierci w 1673 roku majątek wraz z pałacem przejęła w imieniu niepełnoletnich synów ich ciotka (siostra Przemysława III) Angelika Gallova.
Jest to o tyle istotne, że właśnie za jej rządów w latach 70 - 80 XVII wieku rozpoczęto we wsi i zamku słynne  procesy czarownic. Działał tutaj habsburski inkwizytor Heinrich Franz Boblig von Edelstadt (czes. Jindřich František Boblig z Edelstadtu). Ogółem śmierć miało ponieść 56 osób.
     Arkadowy dziedziniec zamku Losiny Velke.
Procesy zatrzymał dopiero po 20 latach ich trwania syn Przemysława III - Jan Jáchym. Za jego rządów dzięki połączeniu dwóch majątków śląskiego (żony) i swojego losinskiego uzyskał tytuł hrabiowski a zamek przeżywał okres świetności.
Arkady zamku Velke Losiny.
Ostatni z rodu Žerotínów, Ludvik Anton był słabym gospodarzem i zadłużony majątek   wraz z częścią wyposażenia sprzedał w roku 1802 Karlowi Frantiskowi z Liechtensteinu. Więcej o potężnym rodzie Lechtensteinów w moich fotorelacjach:
 >Republika Czeska - Zespół pałacowy Valtice-Lednnice.Cz.I-VALTICE. 
 
W okresie gdy właścicielami byli Liechtensteinowie, w latach 30-40 XIX wieku przebudowali niski pałac do celów mieszkalnych i zmodernizowali ogród. Po II wojnie światowej pałac podobnie jak ich pałace w Valticach i Lednicach zostały znacjonalizowane i obecnie znajdują się w nich muzea.
Dziedziniec zamku Velke Losiny.
Po przejściu do wnętrz zamkowych zwiedzanie rozpoczynamy od komnaty w której znajduje się galeria portretów byłych właścicieli zamku. W okresie renesansu tworzenie i gromadzenie portretów przez członków rodziny należało do popularnych i prestiżowych środków ukazania swojego urodzenia i pochodzenia. W sali większa część ekspozycji to portrety rodu Žerotínów.
Galeria portretów.
Pomiędzy oknami możemy zobaczyć wystawną, dwuosobową lektykę użytkowaną przez Jana Jáchyma z końca XVII wieku, kiedy to lektyki stały się modne a centrum ich produkcji znajdowało się w Lizbonie. Przeważnie produkowano lektyki jednoosobowe więc ta dwuosobowa jest jedną z nielicznych i najstarszych  jakie się zachowały.
Jedna z najstarszych zachowanych lektyk dwuosobowych. 
Wielka Sala zwana również Salą Rycerską należy do najlepiej zachowanych późnorenesansowych wnętrz z XVII wieku nie tylko w Republice Czeskiej ale nawet w Europie, gdyż zachowała swój pierwotny wygląd.
Sala Rycerska w zamku Velke Losiny. 
 
Ściany Sali Rycerskiej pokrywają tapety, ukończone po 1654 roku - mają wytłoczone kolorowane  ornamenty z posrebrzeniami. Motywem tapet jest herb Przemysława III i Juliány z Oppersdorfu którzy pobrali się w 1654 roku.  Jest to najlepszy przykład zwyczaju z okresu renesansu, że przy okazji ślubu lub pogrzebu będących najważniejszymi wydarzeniami w jakich brał udział ówczesny człowiek powstawały dzieła artystyczne upamiętniające te wydarzenia - w tym przypadku po 400 latach wspominamy ślub.
  Sala Rycerska w zamku Velke Losiny.      Fragment wystroju Sali Rycerskiej na zamku w Velke Losiny.
W innym miejscu oglądamy kredens który w 1586 roku polecił wykonać budowniczy pałacu Jan Losinsky z okazji ślubu ze swoją czwartą małżonką Andéliną z Modfic. Kredens służył do przechowywania zastawy rodowej Žerotínów - ciekawostką może być ozdobny płotek mający chronić zastawę przed ewentualną kradzieżą. 
 
W zamku nie zabrakło pomieszczenia na bibliotekę, wszak ród Žerotínów aktywnie wspierał Braci Czeskich, druk i edukację.To pod ochroną Žerotínów powstała Biblia Kralicka  będąca pierwszym protestanckim tłumaczeniem Pisma Świętego na język czeski. Biblioteka w Losinach pochodzi z XVI i XVII wieku i jest zachowana wyłącznie z oryginalnymi szafami z ok. 12000 tomów.
Na ścianie zobaczyć można obraz przedstawiający pokaz fajerwerków na rynku w Sienie - dowód że renesans był okresem odkryć i wynalazków, a pokaz ogni sztucznych stanowił duże wydarzenie towarzyskie.
          
Podczas codziennych posiłków nie korzystano z Wielkiej Sali Rycerskiej, a spożywano je w małej jadalni. Są tu eksponowane krzesła i stół pokryte niebieskim materiałem oraz tapety w tym samym kolorze i dlatego pomieszczenie nazywane jest niebieskim pokojem. Tapety pochodzą z XVIII wieku.
Pomieszczenie jadalni.
Na ścianach zobaczyć rozwieszone trzy tapiserie, czyli dywany naścienne pochodzące z XVII wieku przedstawiające stary grecki mit o Psyche - zwykłej śmiertelnicy dorównującej urodzie Afrodycie. Cały zbiór tych dywanów liczył 12 sztuk, zachowały się jedynie trzy: Psyche czczoną za jej urodę, siostry z wizytą u Psyche oraz zaślubiny Amora z Psyche.
 
 
Gobelinów i dywanów ściennych w tym zamku jest sporo co widać w następnym pomieszczeniu gdzie oglądamy następną kolekcję ukazującą historię Marka Antoniusza i Kleopatry. Ukazane są trzy scenki, spotkanie Marka Antoniusza z Kleopatrą, wspólną ucztę oraz wędkowanie Marka Antoniusza. Te gobeliny pochodzą z XVII wieku ze słynnej niderlandzkiej pracowni w mieście Delft. W tym pomieszczeniu znajduje się również najstarsza tapiseria z drugiej połowy XVI wieku przedstawiająca sceny z mitów rzymskich.
 
Tu również zgromadzono różne meble, skórzane skrzynie, dzieła sztuki i eksponaty przyrodnicze - całość tworzy tzw. zbiór dzieł sztuki i osobliwości.
 
Kaplica zamkowa.Za Jan Ludvíka z Žerotína w latach 1731-1738 do pomieszczeń renesansowego skrzydła zamku wbudowano barokową kaplicę zamkową. Kaplica ozdobiona freskami wybitnego morawskiego malarza Jana Krzysztofa Handke.
 
 
Po zwiedzeniu pałacowych wnętrz warto chwilę pospacerować alejkami zamkowego parku gruntownie przebudowanego w połowie XIX wieku przez Liechtensteinów.
 
 
        
 
 
 
 
 
W przyjemnej atmosferze można również odpocząć w parku miejskim znajdującym się 100 metrów od parkingu pałacowego - tu również jest mały staw i ławeczki.
Kto ma trochę czasu może sobie zadać trud i przejść od parkingu pałacowego wzdłuż głównej drogi w kierunku centrum miejscowości, gdzie po ok. 500 metrach (na przeciwko stacji benzynowej) znajduje się bardzo ciekawy budynek wytwórni papieru ręcznie czerpanego działający nieprzerwanie od roku 1596 do dnia dzisiejszego.Znajduje się tu również Muzeum Papieru w budynku barokowym z XVIII wieku.
Budynek Muzeum Papieru we wsi Velke Losiny. 
Ja poszedłem szlakiem pieszym koloru niebieskiego na wzgórze za zamkiem i zrobiłem panoramę na okolicę - oto zdjęcie z tego spaceru.
 
 
 
Powrót do strony głównej:   STRONA GŁÓWNA