Zafascynowany pięknem gór wysokich jak również wszelkimi mniejszymi formami skalnymi wielokrotnie w swoich fotorelacjach pokazywałem i zachęcałem do odwiedzenia miejsc znanych i mniej znanych z nimi związanych. Były Tatry Polskie i Słowackie, Beskid Niski, Góry Świętokrzyskie, Góry Sowie, Pieniny, Jura Krakowsko-Częstochowska, Góry Stołowe, Pogórze Ciężkowickie, Czeska i Niemiecka Szwajcaria, Słowacki Raj itp.
W tej fotorelacji przyszła pora na jedną z większych atrakcji Czech którą jest Narodowy Rezerwat Przyrody Adrszpasko-Cieplicki (czes. Národní Přírodní Rezervace Adršpašsko-Teplické Skály) z rozległymi masywami skalnymi w formie skalistych wzniesień, wąwozów, labiryntów skalnych. Rezerwat znajduje się w północnej części Czech - niedaleko granicy Polski. Jednak pomimo bliskości granicy, aby do niego dojechać trzeba pokonać kilkadziesiąt kilometrów. Poniżej pokazuję dojazd przez dawne przejście graniczne w Kudowie Zdroju - w tym przypadku jest to ok. 38 km.
Rezerwat Adszpasko-Cieplicki jest położony w Górach Stołowych, które w tej części noszą nazwę Skał Adrszpasko-Cieplickich (czes.Adršpašsko-Teplickié Skály) składających się z dwóch wydzielonych obszarów skalnych. Pierwszy obszar bardziej rozległy to Skały Cieplickie które znajdują się w południowo-zachodniej części masywu w pobliżu miasta Teplice nad Metuji - tu znajduje się jedno z wejść do Cieplickiego Skalnego Miasta (czes. Teplické skalní město).
Drugi obszar to Skały Adrszpraskie które powierzchnią są mniejsze i zajmują północną część masywu - popularnie nazywaną Adszpraskim Skalnym Miastem. Oba skalne miasta rozdziela długi na ok. 5 km Wilczy Wąwóz (czes.Vici rokle) przez który prowadzi pieszy żółty szlak turystyczny. My jadąc zwiedzać południową część Czech odwiedziliśmy jedynie Skały Adrszpaskie. Poniżej mapka z trasami szlaków w tej części rezerwatu.
Jak widać z mapki istnieją dwa szlaki okrężne: 1. Krótki szlak niebieski wokół zalanego kamieniołomu o długości ok. 1,5 km (czas spaceru ok. 40 min.) 2. Dłuższy szlak zielony o długości ok. 3,5 km (czas spaceru ok. 2 - 3 godz.)
Z parkingu do kasy i nowo wybudowanego wejścia przy tzw. "Piaskowni" jest ok. 300 metrów nieszlakową dróżką zgodnie z kierunkowskazem.
Uwagi praktyczne:
- Skalne Miasto otwarte przez cały rok
- Bilety wstępu w kasie przy tzw. "Piaskowni" - można płacić kartą
- Ceny biletów w 2017r. - w nawiasie cena obowiązująca w m-cu lipcu i sierpniu:
normalny - 70 CZK (100 CZK)
ulgowy - 35 CZK (50 CZK)
pies na smyczy - 10 CZK (10 CZK)
rodzinny (2+2) - 170 CZK (250 CZK)
rejs wzdłuż skalistego jeziorka - 50 CZK
parking: samochód osobowy - 100 CZK
autokar - 300 CZK
motor - 40 CZK
jedyne toalety znajdują się w okolicy parkingu - 10 CZK
telefon: 420 - 491 - 586 - 012
Szczegóły o cenach, godzinach otwarcia, zamawianie przewodnika można sprawdzać na stronie: http://www.skalyadrspach.cz/adrspasske-skaly-1/provozni-doba-cenik/
Nasza grupa z powodu napiętego braku czasu poszła jedynie na 3,5 km okrężny szlak zielony - ja wykorzystując piękną słoneczną pogodę i znajomość terenu indywidualnie zaliczyłem również małą 1,5 km trasę okrężną szlaku niebieskiego wokół zalanego kamieniołomu. Oto kilka zdjęć z tego kółeczka. Zaraz po minięciu wejście skręca się w lewo.
Większość małej pętli przebiegającej wokół byłego kamieniołomu nazywanej również "Piaskownią" przebiega w zalesionym terenie płaskim, z wyjątkiem kilku krótkich podejść z żelaznymi i drewnianymi schodkami na punkty widokowe.
Drobny wysiłek rekompensowany jest wyjściem na punkty widokowe z pięknymi widokami na zalany kamieniołom. W szmaragdowej wodzie odbijają się skały i las.
Jak widać na zdjęciach szlak okrężny wokół zalanego kamieniołomu jest bardzo widowiskowy, przebiega cały czas lasem. Kto ma więcej czasu może chwilę przysiąść na ustawionych wzdłuż szlaku ławeczkach.