
Republika Czeska - miasteczko Rozmberk
Wycieczka z dnia 23 maja 2017r.
Zwiedzając Republikę Czeską lub Czechy (czes. Česká republika, Česko)) zawitaliśmy do jednej z trzech historycznych krain jakim są Czechy właściwe (czes.Čechy) leżące w zachodniej części Republiki Czeskiej.
... podział Republiki Czeskiej na trzy krainy historyczne
Tu małe wyjaśnienie - w języku polskim określenia "Czechy" używa się również jako skróconej nazwy państwa czeskiego – Republiki Czeskiej. W języku czeskim rozróżnia się Česko – państwo i Čechy – kraina.
W tej fotorelacji pokażę zdjęcia z krótkiego pobytu w miejscowości Rozmberk nad Wełtawą do której zajechaliśmy późnym popołudniem po dniu pełnym wrażeń, po wizycie w browarze w Czeskich Budziejowicach i odwiedzeniu Czeskiego Krumlowa.
Rozmberk nad Wełtawą (czes.Rožmberk nad Vltavou) jest położony w kraju południowoczeskim, w powiecie Česky Krumlov. Jest bardzo małym miasteczkiem liczącym poniżej 400 mieszkańców. Tu na zakończenie dnia przewidziany był krótki spacer na wzgórze zamkowe i obiadokolacja.
Jak widać na mapce miasteczko leży w pobliżu granicy austriackiej w odległości ok. 50 km od Czeskich Budziejowic (czech.Česke Budejovice) - będących stolicą kraju południowoczeskiego. W połowie tej odległości znajduje się godne zwiedzenia miasto Czeski Krumlow (czes. Česky Krumlov) - wkrótce pokażę fotorelacje.
Obok planik miejscowości Rozmberk nad Wełtawą (czes.Rožmberk nad Vltavou) z zaznaczoną trasą krótkiego spaceru na zamkowe wzgórze. Cała trasa to jedynie ok. 500 metrów w tym połowa lekko pod górkę.
Oznaczenie:
1. Plac miejski z zabytkowymi domami z XVII wieku
2. Fontanny miejskie
3. Zabytkowy kościół św. Mikołaja
4. Most nad Wełtawą
5. Gotycki Zamek
6. Wieża "Jakobinka"
7. Stary cmentarz żydowski
Położone
na średniej wysokości 528 m np.m. miasteczko jest najmniejszym i jednym
z najbardziej malowniczych miejsc w południowych Czechach. Natomiast z
uwagi na przepływającą Wełtawę należy do większego centrum żeglarskiego w
Czechach.
Jedną z głównych budowli na placu miejskim w Rozmberku jest kościół św.Mikołaja (czes.Kostel sv.Mikuláše). Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z 1271 roku, natomiast obecny późnogotycki kościół został zbudowany pod koniec XV wieku.

W centrum miasteczka na tzw. placu miejskim warto zauważyć szereg zabytkowych domów z charakterystycznymi szczytami. Obecnie w większości tych domów mieszczą się restauracje, kawiarnie, cukiernie, hotele.
Z okolic placu miejskiego doskonale widać górujący nad miasteczkiem i będący największą jego atrakcją zamek - do którego wykonamy krótki 500 metrowy spacer. Z placu miejskiego kierujemy się w kierunku mostu nad Wełtawą.
Przed mostem na Wełtawie z placyku przy restauracji otwiera się przepiękny widok na stojący na wzgórzu zamek.
Nie mniej interesujący widok jest z samego mostu - leniwie płynąca woda, malownicze domki i zamek - z lustrzanym odbiciem w Wełtawie.
Zaraz za mostem skręcamy w lewo z zakola drogi głównej w boczną uliczkę prowadzącą lekko pod górkę. Doprowadzi ona do bramy pokazanej na górnym zdjęciu.
Dawna siedziba rodziny Rosenberg składała się z dwóch części - Górnego i Dolnego Zamku. Starszy Zamek Górny na skutek pożaru w 1522 roku uległ poważnemu zniszczeniu. Pozostała z niego jedynie cylindryczna wieża zwana Jakobinką. Obecnie trwa rewitalizacja wieży która pozwoli w niedalekiej
przyszłości na oddanie jej dla potrzeb turystów.
Nie jest ustalona dokładna data wybudowania wieży. Niektórzy eksperci uważają że pochodzi z 1300 roku, inni twierdzą że powstała na początku XVI wieku.
Jedno jest pewne, że wyrastająca na wzgórzu wieża jest integralną częścią panoramy miejscowości Rozmberk, a pierwsze wzmianki pisemne są udokumentowane w spisie inwentarza w 1723 roku. Od tego roku jest wymieniana w wielu pisanych dokumentach.
Kiedy
w połowie XIX wieku, przebudowywano zamek w stylu
romantycznym, wieżę "Jakobínka" postrzegano jako symbol starożytności tego zamku.
Pod koniec roku 2013 zapadła decyzja wykonania projektu oraz odbudowy wieży "Jakobinka" a tego zadania podjęło się studio Masák&Partner - koszt przedsięwzięcia to 6 mln CZK.
Jak widać na zdjęciach realizacja trwa, ma być całkowicie zakończona w 2019 roku. Po ponad 100 latach ponownie ma być udostępniona dla publiczności.
Ciekawostką odbudowy wieży jest stosowanie technologii i technik budowlanych którymi posługiwano się w średniowieczu przy jej wznoszeniu.
Za wzorzec posłużyły zachowane średniowieczne dokumenty, rysunki.
Między innymi została zaprojektowana replika średniowiecznego dźwigu na podstawie szkiców wykorzystywanych przez Fillipo Bruneleschi w latach 1420-1434 podczas budowy kopuły katedry Santa Maria del Fiore we Florencji, te zaś były wzorowane na planach i rysunkach tzw. Kodeksu Atlantyckiego słynnego Leonarda da Vinci - włoskiego renesansowego malarza, architekta i wynalazcy.
Dźwig ma być zainstalowany na szczycie wieży na wysokości ok. 50 metrów.
Natomiast Zamek Dolny
został zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku. W okresie panowania ostatnich Rožemberków, pierwotny gotycki zamek,
został poddany renesansowym przebudowom, na które w duchu manieryzmu,
nawiązał ostatni członek rodu Jan Zrinský ze Serynu.
W 1620 roku zamek
przeszedł do rąk generała cesarskiego Karola Bonaventury Buquoya.
Ulegając wpływom romantyzmu, hrabia Jerzy Jan Buquoy polecił w połowie
XIX wieku zbudować we wnętrzach zamku muzeum rodowe, przypominające
chwalebną przeszłość swojego rodu. W ramach pierwszej trasy zwiedzania
można podziwiać kopie portretów słynnych krzyżackich wodzów, cenne
zbiory obrazów, broni, mebli lub szkła i porcelany. Na drugim piętrze
zamku urządzono według dawnych inwentarzy prywatne pokoje Jerzego Jana i
jego rodziny, które są całorocznie udostępniane dla zwiedzających.
W XIX wieku dobudowano jedną z wież, na której obecnie jest doskonały punkt widokowy na całą okolicę. Wstęp na wieżę kosztuje 40 CZK.
Zamek Dolny jest udostępniony dla zwiedzających z możliwością wybrania kilku wariantów tras oprowadzanych przez przewodnika.
W czasie zwiedzania zamku można
zobaczyć cenne zbiory malarstwa, broni, mebli, porcelany i szkła wystawianych w
komnatach. W piwnicach (tak jak we wszystkich zamkach) atrakcją jest sala tortur w której odwiedzający mogą osobiście wypróbować niektóre urządzenia.
Będąc pod zamkiem po godz. 17 zastaliśmy wrota zamknięte, więc zwiedzenie wnętrza zamku było niemożliwe - pozostało nam jedynie podziwiać panoramę miasteczka z tarasu przed zamkiem.
Schodzimy do centrum miasteczka na późną obiadokolację w jednej z miejscowych restauracji. W
bardzo małej odległości od parkingu przy placu miejskim znajdują się
pozostałości dawnego cmentarza żydowskiego - dla zainteresowanych
poniżej mapka z trasą dojścia.
Nie jest znana data osiedlenia się pierwszych żydów w Rozmberku, ale z
pisanych źródeł wynika że stary cmentarz musiał już istnieć przed rokiem
1480.
Najstarsze nagrobki na starym cmentarzu pochodzą z XVIII wieku. Ostatni pochówek został dokonany pod koniec XIX wieku.
... zdjęcie autorstwa Andrena Danova z https://mapy.cz
Stary
cmentarz żydowski z Rozmberka został uznany za zabytek kultury, obecnie
znajduje się na nim około trzydzieści nagrobków hebrajskich.
Jeszcze ostatnie zdjęcie w kierunku zamku w promieniach zachodzącego słońca i udajemy się do hotelu w okolicy miejscowości Lipno na zasłużony odpoczynek.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ro%C5%BEmberk_nad_Vltavou
http://www.masak-partner.com/pd-celkove-rekonstrukce-veze-jakobinka-areal-zamku-rozmberk-nad-vltavou-pece-o-pamatky/reference/35/#!prettyPhoto
https://www.klickpamatkam.cz/#/mainPage
|