FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Republika Czeska - miasteczko Rożmberk.

Zamek Rożmberk.
 

Republika Czeska - miasteczko Rozmberk

                                      Wycieczka z dnia 23 maja 2017r.
Zwiedzając Republikę Czeską lub Czechy (czes. Česká republika, Česko)) zawitaliśmy do jednej z trzech historycznych krain jakim są Czechy właściwe (czes.Čechy) leżące w zachodniej części Republiki Czeskiej.
 
 
          ... podział Republiki Czeskiej na trzy krainy historyczne 
Tu małe wyjaśnienie - w języku polskim określenia "Czechy" używa się również jako skróconej nazwy państwa czeskiego – Republiki Czeskiej. W języku czeskim rozróżnia się Česko – państwo i Čechy – kraina.
W tej fotorelacji pokażę zdjęcia z krótkiego pobytu w miejscowości Rozmberk nad Wełtawą do której zajechaliśmy późnym popołudniem po dniu pełnym wrażeń, po wizycie w browarze w Czeskich Budziejowicach i odwiedzeniu Czeskiego Krumlowa.

Rozmberk nad Wełtawą (czes.Rožmberk nad Vltavou) jest położony w kraju południowoczeskim, w powiecie Česky Krumlov. Jest bardzo małym miasteczkiem liczącym poniżej 400 mieszkańców. Tu na zakończenie dnia przewidziany był krótki spacer na wzgórze zamkowe i obiadokolacja.
 
  ... główny plac miejski w Rozmberku.
Jak widać na mapce miasteczko leży w pobliżu granicy austriackiej w odległości ok. 50 km od Czeskich Budziejowic (czech.Česke Budejovice) - będących stolicą kraju południowoczeskiego. W połowie tej odległości znajduje się godne zwiedzenia miasto Czeski Krumlow (czes. Česky Krumlov) - wkrótce pokażę fotorelacje.
Obok planik miejscowości Rozmberk nad Wełtawą (czes.Rožmberk nad Vltavou) z zaznaczoną trasą krótkiego spaceru na zamkowe wzgórze. Cała trasa to jedynie ok. 500 metrów w tym połowa lekko pod górkę.
Oznaczenie:
1. Plac miejski z zabytkowymi domami z XVII wieku
2. Fontanny miejskie
3. Zabytkowy kościół św. Mikołaja
4. Most nad Wełtawą 
5. Gotycki Zamek 
6. Wieża "Jakobinka"
7. Stary cmentarz żydowski
 
... jezioro Rozmberk.
 
Położone na średniej wysokości 528 m np.m. miasteczko jest najmniejszym i jednym z najbardziej malowniczych miejsc w południowych Czechach. Natomiast z uwagi na przepływającą Wełtawę należy do większego centrum żeglarskiego w Czechach.
 
... jezioro Rozmberk.
Jedną z głównych budowli na placu miejskim w Rozmberku jest kościół św.Mikołaja (czes.Kostel sv.Mikuláše). Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z 1271 roku, natomiast obecny późnogotycki kościół został zbudowany pod koniec XV wieku.

   ...kościół św.Mikołaja w Rozmberku.            ...kościół św.Mikołaja w Rozmberku.
 
... portal wejściowy kościoła św.Mikołaja w Rozmberku.
 
...kościół św.Mikołaja w Rozmberku.
 
 ... widok na Wełtawę i kościół św. Mikołaja z podejścia wzgórze zamkowe.
W centrum miasteczka na tzw. placu miejskim warto zauważyć szereg zabytkowych domów z charakterystycznymi szczytami. Obecnie w większości tych domów mieszczą się restauracje, kawiarnie, cukiernie, hotele.
                     ... jeden z domów na placu miejskim w Rozmberku.
 
... plac miejski w Rozmberku.
 
Z okolic placu miejskiego doskonale widać górujący nad miasteczkiem i będący największą jego atrakcją zamek - do którego wykonamy krótki 500 metrowy spacer. Z placu miejskiego kierujemy się w kierunku mostu nad Wełtawą.
 
... zamek w Rozmberku. 
 
... widok na zamek z okolicy mostu na Wełtawie. Przed mostem na Wełtawie z placyku przy restauracji otwiera się przepiękny widok na stojący na wzgórzu zamek. 
     ... wejście do restauracji przy Wełtawie.
 
Nie mniej interesujący widok jest z samego mostu - leniwie płynąca woda, malownicze domki i zamek - z lustrzanym odbiciem w Wełtawie.
 
... zamek w Rozmberku nad Wełtawą.
 
          
Zaraz za mostem skręcamy w lewo z zakola drogi głównej w boczną uliczkę prowadzącą lekko pod górkę. Doprowadzi ona do bramy pokazanej na górnym zdjęciu.
 ... uliczka prowadząca do zamku.      
 
... widok w kierunku kościoła Sw. Mikołaja z uliczki doprowadzającej do zamku.
 
Dawna siedziba rodziny Rosenberg składała się z dwóch części - Górnego i Dolnego Zamku. Starszy Zamek Górny na skutek pożaru w 1522 roku uległ poważnemu zniszczeniu. Pozostała z niego jedynie cylindryczna wieża zwana Jakobinką. Obecnie trwa rewitalizacja wieży która pozwoli w niedalekiej przyszłości na oddanie jej  dla potrzeb turystów.
... wieża Jakobinka - część zamku Rosenbeg w Rozmberku.
Nie jest ustalona dokładna data wybudowania wieży. Niektórzy eksperci uważają że pochodzi z 1300 roku, inni twierdzą że powstała na początku XVI wieku.
   ... wieża Jakobinka - część zamku Rosenbeg w Rozmberku.
Jedno jest pewne, że wyrastająca na wzgórzu wieża jest integralną częścią panoramy miejscowości Rozmberk, a pierwsze wzmianki pisemne są udokumentowane w spisie inwentarza w 1723 roku. Od tego roku jest wymieniana w wielu pisanych dokumentach.
 
Kiedy w połowie XIX wieku, przebudowywano zamek w stylu romantycznym, wieżę "Jakobínka" postrzegano jako symbol starożytności tego zamku.
 
... replika średniowiecznego dźwigu na szczycie wieży Jakobinka.Pod koniec roku 2013 zapadła decyzja wykonania projektu oraz odbudowy wieży "Jakobinka" a tego zadania podjęło się studio Masák&Partner - koszt przedsięwzięcia to 6 mln CZK. 
Jak widać na zdjęciach realizacja trwa, ma być całkowicie zakończona w 2019 roku. Po ponad 100 latach ponownie ma być udostępniona dla publiczności.
 
Ciekawostką odbudowy wieży jest stosowanie technologii i technik budowlanych którymi posługiwano się w średniowieczu przy jej wznoszeniu.
Za wzorzec posłużyły zachowane średniowieczne dokumenty, rysunki.
Między innymi została zaprojektowana replika średniowiecznego dźwigu na podstawie szkiców wykorzystywanych przez  Fillipo Bruneleschi w latach 1420-1434 podczas budowy  kopuły katedry Santa Maria del Fiore we Florencji, te zaś były wzorowane na  planach i rysunkach tzw. Kodeksu Atlantyckiego słynnego Leonarda da Vinci - włoskiego renesansowego malarza, architekta i wynalazcy.
Dźwig ma być zainstalowany na szczycie wieży na wysokości ok. 50 metrów.
 
Natomiast Zamek Dolny został zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku. W okresie panowania ostatnich Rožemberków, pierwotny gotycki zamek, został poddany renesansowym przebudowom, na które w duchu manieryzmu, nawiązał ostatni członek rodu Jan Zrinský ze Serynu.
 
 
W 1620 roku zamek przeszedł do rąk generała cesarskiego Karola Bonaventury Buquoya. Ulegając wpływom romantyzmu, hrabia Jerzy Jan Buquoy polecił w połowie XIX wieku zbudować we wnętrzach zamku muzeum rodowe, przypominające chwalebną przeszłość swojego rodu. W ramach pierwszej trasy zwiedzania można podziwiać kopie portretów słynnych krzyżackich wodzów, cenne zbiory obrazów, broni, mebli lub szkła i porcelany. Na drugim piętrze zamku urządzono według dawnych inwentarzy prywatne pokoje Jerzego Jana i jego rodziny, które są całorocznie udostępniane dla zwiedzających.
 
... widok z bramy wejściowej w kierunku kościoła św. Mikołaja.
  ... widok z bramy wejściowej w kierunku kościoła św. Mikołaja.
 
W XIX wieku dobudowano jedną z wież, na której obecnie jest doskonały punkt widokowy na całą okolicę. Wstęp na wieżę  kosztuje 40 CZK.
... Zamek Dolny w Rozmberku.
Zamek Dolny jest udostępniony dla zwiedzających z możliwością wybrania kilku wariantów tras oprowadzanych przez przewodnika.
... godziny zwiedzania zamku Rozmberk.
W czasie zwiedzania zamku można zobaczyć cenne zbiory malarstwa, broni, mebli, porcelany i szkła wystawianych w komnatach. W piwnicach (tak jak we wszystkich zamkach) atrakcją jest sala tortur w której odwiedzający mogą osobiście wypróbować niektóre urządzenia.
 
        ... portal wejściowy  zamku Rozmberk
Będąc pod zamkiem po godz. 17 zastaliśmy wrota zamknięte, więc zwiedzenie wnętrza zamku było niemożliwe - pozostało nam jedynie podziwiać panoramę miasteczka z tarasu przed zamkiem.
... taras widokowy przed wejściem do zamku Rozmberk.
 
... widok na miasteczko Rozmberk z tarasu widokowego przy zamku.
 
Schodzimy do centrum miasteczka na późną obiadokolację w jednej z miejscowych restauracji. W bardzo małej odległości od parkingu przy placu miejskim znajdują się pozostałości dawnego cmentarza żydowskiego - dla zainteresowanych poniżej mapka z trasą dojścia. 
 
Nie jest znana data osiedlenia się pierwszych żydów w Rozmberku, ale z pisanych źródeł wynika że stary cmentarz musiał już istnieć przed rokiem 1480.   
Najstarsze nagrobki na starym cmentarzu pochodzą z XVIII wieku. Ostatni pochówek został dokonany pod koniec XIX wieku.
 ... stary cmentarz żydowski w Rozmberku.
... zdjęcie autorstwa Andrena Danova z  https://mapy.cz
 
Stary cmentarz żydowski z Rozmberka został uznany za zabytek kultury, obecnie znajduje się na nim około trzydzieści nagrobków hebrajskich.
 
Jeszcze ostatnie zdjęcie w kierunku zamku w promieniach zachodzącego słońca i udajemy się do hotelu w okolicy miejscowości Lipno na zasłużony odpoczynek.
 
... zamek w promieniach zachodzącego słońca. 
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ro%C5%BEmberk_nad_Vltavou
http://www.masak-partner.com/pd-celkove-rekonstrukce-veze-jakobinka-areal-zamku-rozmberk-nad-vltavou-pece-o-pamatky/reference/35/#!prettyPhoto
https://www.klickpamatkam.cz/#/mainPage