FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Republika Czeska - Zespół pałacowy Valtice-Lednnice.Cz.I-VALTICE.
 

Republika Czeska. Kompleks pałacowy Valtice-Lednice.
Cz.I - VALTICE.   Wycieczka z dnia 24 maja 2017r.   
Będąc na Morawach obowiązkowo wypada zwiedzić kompleks pałacowy składający się z dwóch pałaców tj. w miejscowości Valtice i Lednice.

   
Powyżej lokalizacja tych miejscowości względem Brna - do Lednic jest 56 km, do Valtic 64 km. Najbliższa miejscowość od Valtic to Brzecław oddalony o 9 km.
Obie miejscowości znajdują się w kraju (takie nasze województwo) południowomorawskim w pobliżu granicy z Austrią i Słowacją. W 1966 roku obie miejscowości z uwagi na znajdujące się w nich pałace i ogrody zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.My wjeżdżając od strony Austrii najpierw odwiedziliśmy Valtice (dawniej zwane Valčice).
Kościół Wniebowzięcia NMP w Vatlicach. 
Po drodze z parkingu do pałacu mijamy ciekawy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (czes.Kostel Nanebevzetí Panny Marie) wybudowany w XVIII wieku. Piszę ciekawy, gdyż jest to jedyny kościół w Czechach z prostokątnym przezbiterium.

Widok kościoła w Vatlicach od strony Pałacu.
Od kościoła idziemy lekko pod górkę w kierunku dobrze widocznej bryły pałacu będącego kiedyś własnością rodu Liechtensteinów.
 
Pałac w Valticach.Po II wojnie światowej posiadłość wraz z pałacem przeszła na własność państwa.Od lat 90 XX wieku potomkowie Liechtensteinów czynią starania  o jej odzyskanie.
 
  Pałac w Valticach.
 
Liechtensteinowie to niemiecki ród książęcy panujący do dzisiaj w Księstwie Liechtenstein a ich nazwisko wywodzi się od nazwy zamku  położonego w miejscowości Maria Enzersdorf w Dolnej Austrii - zamek do dnia dzisiejszego jest własnością potomków rodu.
 
Pałac w Valticach został wybudowany w okresie renesansu na ziemiach należących do Austrii Dolnej. i dopiero w 1919 roku teren ten został przydzielony do dawnej Czechosłowacji (obecnie Republiki Czeskiej).
Pałac w Valticach.
 
Pałac w Valticach.
W 1919 roku z uwagi na przebiegającą przez miejscowość ważną linię kolejową Valtice zostały przyłączone do dawnej Czechosłowacji (obecnie Republiki Czeskiej). Nastąpiło to wbrew racjom narodowościowym i logice - w 1910 roku zamieszkiwało tu 3291 Niemców i jedynie 34 Czechów. Ciekawostką może być fakt, że po ponad stu latach liczba mieszkańców miasteczka powiększyła się minimalnie i wynosi ok. 3600 osób.
  Pałac w Valticach.     Pałac w Valticach.
 
Pałac w Valticach. 
Poniżej pokazuję w zbliżeniu piękny herb rodu Liechtensteinów znajdujący się nad bramą oficyny zamkowej a obok oficjalny herb jakim posługują się potomkowie tego rodu mieszkający obecnie w Księstwie Liechtenstein.
    Herb Liechtensteinów nad bramą oficyny pałacowej       
W XVIII wieku pałac został gruntownie przebudowany w stylu barokowym wg projektu włoskiego architekta Antona Martinelliego. Obecnie w pałacu działa muzeum przedstawiające historię zarówno pałacu jak i dzieje rodu, który go ufundował.
 
Pałac robi wrażenie z powodu swojej wielkości, rozmachu i przepychu. Jest czteroskrzydłowy i jak przystało na budowlę barokową pełno tu zdobień, barokowych portali wejściowych, rzeźb, wieżyczek, kolumn i płaskorzeźb.
 
Mieliśmy w planie zwiedzenie wnętrz pałacowych, niestety w dniu odwiedzin we wnętrzach kręcono film i dla turystów był zakaz wstępu.
 
Musieliśmy się  zadowolić obejrzeniem pałacu zewnątrz, sklepiku pałacowego i trzech sal z wystawą o wyprawach krzyżowych.
 
     Sklepik pałacowy z pamiątkami.
 
  Portal wejściowy do pałacu Valtice.      Fragment dziedzińca pałacowego.
Miejscowość Valtice i jej okolice to nieduże wzgórza sprzyjające uprawie winorośli i wytwarzaniu wina nic dziwnego że są uważane za jedną ze stolic wina w Republice Czeskiej.
.
Zamkowe piwnice z winem.Rokrocznie odbywa się tu festiwal wina z jego degustacją powodującą opróżnienie w miejscowych piwniczkach wielu beczek tego trunku.
 
Zawiedzeni niemożliwością zwiedzenia pałacowych komnat zeszliśmy do podziemi  utopić naszą rozpacz w winie.
 
       Zamkowe piwnice
 
Magazyn wina w piwnicach pałacu Valtice. 
A tak bardziej serio to nastąpiła degustacja sześciu rodzajów wina przy okazji dowiedzieliśmy się o uprawie winorośli, technologii produkcji wina, magazynowaniu, rodzajach win. Po degustacji z większą wiedzą o winach pozostało jedynie przy opuszczaniu piwnic zakupić wybrany trunek podając numer beczki.
Sklepik przy piwnicach win. 
Przy pałacu Valtice istnieje duży ogród, obecnie trochę zaniedbany - kilka alejek, kilka rzeźb, trawa po kolana. Warto jednak tam wejść chociażby dla zobaczenia bryły pałacu z innej perspektywy.
        
 
Pałac w Valticach od strony ogrodów. 
 
 
Opuszczamy pałac w Valticach będących stała siedzibą rodu Liechtensteinów i ruszamy do ich letniej rezydencji w Lednicach oddalonej o ok. 9 km.
 
Zapraszam do obejrzenia części II - Pałac w Lednicach:  >Republika Czeska - Zespół pałacowy Valtice-Lednice. Cz.II - LEDNICE. 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA