FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Republika Czeska - Zespół pałacowy Valtice-Lednice. Cz.II - LEDNICE.
 
Republika Czeska. Kompleks pałacowy Valtice-Lednice.
Cz.II - Lednice.   Wycieczka z dnia 24 maja 2017r.   
Poniżej lokalizacja miejscowości Valtice i Lednice względem Brna - do Lednic jest 56 km, do Valtic 64 km. Najbliższa miejscowość od Valtic to Brzecław oddalony o 9 km.

   
Po obejrzeniu z zewnątrz pałacu w Valticach ruszyliśmy do Lednic w nadziei że tym razem uda nam się zobaczyć letnią rezydencję rodu Liechtensteinów zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.
Pałac w Lednicach.
Początek był dosyć zaskakujący gdyż przy pałacu pojawiły się karety i galopujący jeźdźcy na koniach - skojarzenie było proste, tu również kręcą film i ze zwiedzania nic nie będzie. Na szczęście były to tylko pokazy i płatne przejażdżki - mieliśmy dodatkową atrakcję z dawnej epoki.
 
 
Pierwsza wzmianka o posiadłości Lednice należącej do arystokratycznego rodu Liechtensteinów  pochodzi z 1222 roku. W latach 1544 - 1585 powstał tu renesansowy zamek, wzniesiony w miejscu gotyckiej twierdzy.
 
Pałac Lednice.Obiekt był  wielokrotnie przebudowywany i dzisiejszy wygląd zawdzięcza ostatniej stylizacji neogotyckiej przeprowadzonej w w połowie XIX wieku.
 
   Pałac Lednice.
 
Patrząc na tą ogromną budowlę trudno sobie wyobrazić że zachwycamy się letnią rezydencją do której przyjeżdżano wczesną wiosną, a na zimę wracano do pałacu w Valticach.
 
Pomimo tego Liechtensteinowie wyposażyli budynek w ogrzewanie, łazienki, sypialnie a nawet w salę balową. Pałac z zewnątrz zachwyca swym wyglądem, jest doskonale wkomponowany w otaczający go ogród i park. Niezliczone wieżyczki, ozdobne okna, balkony, przybudówki oraz łagodny kolor będący kontrastem do otaczającej go zieleni czyni go miłym dla oka.
Pałac Lednice. 
 
Pałac Lednice. 
Z tyłu pałacu w Lednicach jest duży ogród-park który w odróżnieniu od parku w Valticach jest zadbany. Są piękne rabaty kwiatowe, trawniki są pięknie wystrzyżone, krzewy i żywopłoty poformowane.
 
Pałac Lednice od strony ogrodów.
 
        
 
 
Pałac Lednice od strony ogrodów. 
Pośród żywopłotów, przy alejkach dużo małej architektury ogrodowej w postaci fontann i rzeźb.Znajdziemy też ławeczki na których możemy chwilę odpocząć i podziwiać to wszystko.
 
 
Uzupełnieniem pałacu i ogrodu jest znajdująca się przy pałacu szklarnia wybudowana w 1717 roku o powierzchni ponad 1000 m2 i wysokości 7 metrów. Zgromadzone tam rośliny można oglądać - nam nie starczyło czasu aby tam wejść.
   Szklarnia przy pałacu Lednice.      Szklarnia przy pałacu Lednice.
 
Szklarnia przy pałacu Lednice. 
Odchodząc dalej od pałacu tereny przechodzą w bardziej naturalne zadrzewienie z polanami, rozlewiskiem starego koryta rzeki Dyji i  malowniczymi stawami. Tam również kilometrami ciągną się alejki przechodzące w ścieżki.
 
Pomiędzy dwoma pałacami Valtice i Lednice wielcy rodu Liechtensteinów wybudowali różne budowle mające upiększyć posiadłości, a równocześnie pokazywać ich zamożność.
 
Do takich budowli można zaliczyć Mauretański Wodociąg (czes.Maurska Vodarna) nad rzeką Dyją, zameczki myśliwskie, kolumnady, akwedukt wybudowany w 1805 roku na wzór budowli rzymskich, sztuczne jaskinie  a nawet minaret (czes.Lednický minaret).
     Minaret widziany od strony pałacu Lednice.
 
Kto dysponuje czasem może po zwiedzeniu pałacu zrobić dłuższy spacer do oddalonego o 1,5 km (w linii prostej) minaretu (czes.Lednický minaret). Oczywiście idąc alejkami parkowymi, ścieżkami polnymi oraz licznymi mostkami droga jest odpowiednio dłuższa. Do minaretu wygodniejsze jest popłynięcie dużą łodzią odpływającą z przystani przy Mauretańskim Wodociągu. Dla zobrazowania takiej wyprawy poniżej mapka z obiektami, ścieżkami i mostkami.
 
1. Pałac Lednice
 
2. Ogrody pałacowe
 
3. Szklarnia pałacowa
 
4. Przystań przy Mauretańskim Wodociągu
 
5. Staw pałacowy
 
6. Przystań przy Minarecie
 
7. Minaret
 
8. Zamek Jana
 
9. Park pałacowy
 
My wybraliśmy wariant wygodniejszy tj. popłynięcia łódką do Minaretu.
 
Ruszamy z przystani przy budynku Mauretańskiego Wodociągu (nr 4) i kanałem a następnie starym korytem rzeki Dyja dopływamy do przystani przy Minarecie (nr 6)
 
Budynek Mauretańskiego Wodociągu (czes.Maurska Vodarna) jest oddalony od pałacu o ok. 250 metrów a został zaprojektowany przez architekta Wingelmüllera i służył jako łaźnia parowa oraz do nawadniania ogrodu. W sąsiednim budynku zainstalowane były turbiny do produkcji energii elektrycznej na potrzeby pałacu i budynków gospodarczych.
  Przystań przy Mauretańskim Wodociągu.       Budynek Mauretańskiego Wodociągu.
 
Mauretański Wodociąg.
Po przepłynięciu ok. 1,8 km dopływa się do przystani na starym korycie rzeki Dyja w okolicy Minaretu. Od przystani do Minaretu ścieżką przez łąkę ok. 150-200 metrów.
Minaret Lednicki (czes.Lednický minaret) jest najstarszą zachowaną wieżą widokową w Republice Czeskiej oraz jedynym minaretem w Republice Czeskiej.
 
Minaret Lednice.
Został zbudowany za czasów Aloisa I Liechtensteina w latach 1797 - 1802 wg planów architekta Josefa Hardtmutha na podmokłych terenach przez co fundamenty osadzono na palach dębowych.
 
    
 
Nie są jasne powody zbudowania minaretu. Jego fundator  Alois I Liechtenstein pierwotnie chciał w tym miejscu wybudować kościół lub meczet, jednak z uwagi na bagnisty teren wystawił jedynie minaret. W posiadłości była już turecka łaźnia, chiński i szwajcarski most, wybudowane ruiny zamku Jana,  więc jak się ma pieniądze czemu nie wybudować minaretu?
Minaret Lednice.
Wybudowano więc go w formie prostokąta, parter z podcieniami. Nad parterem osiem pomieszczeń gdzie znajdowały się egzotyczne kolekcje przywożone i gromadzone  z dalekich podróży  przez przedstawicieli rodu.
  Wieża minaretu w Lednicach.         Widok z minaretu w kierunku pałacu Lednice.
Wieża minaretu posiada trzy galerie widokowe, na najwyższą z nich prowadzi 302 stopni. Wejście na wieżę płatne 30 KCZ. W pobliżu minaretu na uwagę zasługuje kilkusetletni okaz dębu.
Pozostało mi jeszcze pokazać kilkanaście zdjęć z wnętrza pałacu, na podstawie których można sobie wyobrazić jak wyglądały komnaty za czasów kiedy przebywali tu jego dawni właściciele.
Wejście do pałacu w Lednicach.
 
Fragment wystroju elewacji pałacu w Lednicach. 
Pomimo, że po II wojnie światowej i komunistycznej nacjonalizacji pałacu, Liechtensteinowie wywieźli wszystko co mogli zabrać tj. najcenniejsze portrety, obrazy, meble, kosztowności - pozostało jednak wiele przedmiotów których nie byli w stanie wywieść: część mebli, schodów, kasetonowych sufitów, tapet ściennych które dzisiaj możemy oglądać i podziwiać. 
    Korytarz na parterze pałacu.        Schody w części reprezentacyjnej pałacu.
Na parterze oglądamy reprezentacyjne korytarze i sale kiedy kiedyś służyły do celów towarzyskich - tu przyjmowano gości, tu się bawiono.
Dekoracyjny sufit klatki schodowej.
 
 
Po przejściu na I-sze piętro oglądamy w jakim przepychu mieszkali członkowie rodu - od 2001 roku są eksponowane tak jak wyglądały przed nacjonalizacją pałacu tj. przed 1945 rokiem - jednak większość mebli nie jest oryginałami. Tu mieszkali poszczególni członkowie rodziny, tu spali i spożywali posiłki.
         
 
Duże wrażenie robi pomieszczenie  biblioteki gdzie znajdują się oryginalne samonośne schody wykonane w 1851 roku prowadzące do galerii na II piętrze.
 
Schody dębowe w pomieszczeniu biblioteki.Ciekawostką jest fakt, że schody są wykonane z jednego kawałka dębu a wszystkie książki w gablotach są oryginałami.
 
   Schody dębowe w pomieszczeniu biblioteki.

Firma Laistnera wykonała nie tylko meble w bibliotece ale również wszystkie inne meble w części reprezentacyjnej pałacu w tym również wspaniałe sufity kasetonowe.
Pomieszczenie biblioteki w pałacu Lednice. 
Tuż obok biblioteki znajduje się salon muzyczny zwany również salonem turkusowym z racji koloru tapety ułożonej na ścianach. Tu możemy podziwiać kunszt rzemieślników którzy wykonali piękny sufit z drzewa orzecha kanadyjskiego.
Kasetonowy sufit w salonie turkusowym.
W tym pomieszczeniu na uwagę zasługuje kominek z marmuru prążkowanego oraz wiszący nad nim obraz dzieło Rafaela Santi przedstawiający świętą rodzinę.

Salon turkusowy.
Przy wszystkich ułożonych drewnianych boazeriach oraz drewnianych wykończeniach drzwi i okien podziwiamy wykonane misterne wzornictwo.
                          
W palarni obserwujemy ciekawy sufit z herbami.
 
Pomieszczenie palarni. 
 
     Pomieszczenie palarni.        Sufit w pomieszczeniu palarni.
Jeszcze ciekawszy i na pewno bardziej pracochłonny jest sufit znajdujący się w salonie niebieskim inaczej zwanym długim - jest to największy salon w pałacu Lednice.
Kasetonowy syfit w salonie niebieskim. 
Jak widać na dokładne zwiedzenie pałacu w Lednicach i jego okolic należy zarezerwować cały dzień i grubszy portfel gdyż panuje tu pełna komercja  - za wszystko trzeba płacić. Trochę przesadziłem za darmo jest jedynie wejście do ogrodów pałacowych ale bez przewodnika, natomiast wszystko inne płatne i tak dla przykładu w 2017 roku:

wstęp do szklarni - 60 CZK
wstęp na wieżę minaretu - 40KCZ
wstęp do ptaszarni - 35 CZK 30 minut; 70 CZK 60 minut
wstęp do groty - 50 CZK
rejs statkiem do minaretu - 120 CZK
rejs statkiem do zamku Jana - 140 CZK
wstęp do zamku Jana - 60 CZK
przejazd karetą do minaretu - 100 CZK
przejazd kucem (dla dzieci) - 100 CZK 15 minut
zwiedzanie wnętrz pałacowych parter -  150 CZK
zwiedzanie wnętrz pałacowych I piętro (książęce apartamenty) - 150 CZK
zwiedzanie wnętrz pałacowych II piętro (pokoje dziecinne) - 50 CZK
przejście przez park z przewodnikiem - 100 CZK
 
 
 
 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Minaret
https://cs.wikipedia.org/wiki/Maursk%C3%A1_vod%C3%A1rna