FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      JASKINIE      Republika Czeska - Jaskinie Punkvy i przepaść Macochy
 
  Republika Czeska - Jaskinie Punkvy
  i Przepaść Macocha

                                                          Wycieczka z dnia 25 maja 2017r.
 
Zwiedzając Republikę Czeską czyli Czechy (czes. Česká republika, Česko) zawitaliśmy do jednej z trzech historycznych krain jakim są Morawy (czes. Morava) leżące we wschodniej części Republiki Czeskiej.
 
                                                                                                 ... podział Republiki Czeskiej na trzy krainy historyczne.
 
Morawy z uwagi na przepiękny pagórkowaty teren są najciekawszą krainą w Republice Czeskiej. Na trenie Moraw zamieszkuje ok. 3 miliony ludności tj. ok. 30% całej ludności Republiki Czeskiej. Największym miastem Moraw jest Brno (ok. 380 tys.) będące stolicą tego regionu.
 
Krajobraz Moraw.
Będąc w Republice Czeskiej  spotkamy kilkanaście regionów które warto zwiedzić. Do nich można zaliczyć między innymi Mikulovsko z kompleksem pałacowym Lednice-Valtice, Slovacko przy granicy ze Słowacją słynące z białych domów z niebieskimi okiennicami oraz wiatraków w stylu holenderskim, Kras Morawski ze swoimi jaskiniami, miasta wpisane na listę UNESCO takie jak Żdar nad Sazavou, Telc, Kromierzyż czy Trebick.
 
W tej fotorelacji odwiedzimy Kras Morawski (czes. Moravský kras) będący największym i najważniejszym przyrodniczo obszarem krasowym w Republice Czeskiej. Położony jest na północ od Brna i jest częścią Wyżyny Drahanskiej (czes. Drahanská vrchovina). Poniżej mapka lokalizacji jaskini Punkvy i dojazdu samochodem  z Brna.
Z Brna jedziemy na północ drogą nr 43 (E461) i przed miejscowością Blansko skręcamy na wschód w drogę nr 379 i po 2,5 km skręcamy w drogę lokalną prowadzącą do Skalnego Młyna (czes.Skalní mlýn). Tu znajduje się parking - dalej zakaz wjazdu. Zaproponowaną trasą z Brna jest ok. 32 km.
 ... okolice parkingu w Skalnym Młynie.     ... miejscowość Skalny Młyn ( do tą można dojechać samochodem).
 
Z parkingu w Skalnym Młynie do kas biletowych i wejścia do Jaskini Punkwa (czes. Punkevní jeskyně) jest ok. 2,0 km które pokonuje się  ekologicznym pociągiem (czes.vláček) lub na piechotą wzdłuż rzeki Punkvy.
 
... transport z parkingu do kas biletowych i wlotu do jaskini.
 
Kto się decyduje jechać pociągiem drogowym po kilku minutach jest przy budynku kasy i zaoszczędza sobie 2 km podejście. Jednak coś za coś - taka przyjemność kosztuje kilkadziesiąt koron - ceny z 2017 r. podaję poniżej:
... kasy przy wejściu do Jaskini Punkva.Informacje praktyczne:
  • parking w Skalnym Młynie - samochód 50 CZK, autokar - 100 CZK
  • pociąg z parkingu w Skalnym Młynie - kasy biletowe przy wlocie do jaskini - normalny 80 CZK, ulgowy 60 CZK (w obie strony). Jeżeli tylko do góry - normalny 70 CZK, ulgowy 50 CZK.
  • zwiedzanie jaskini wraz z rejsem łódką zalanymi korytarzami: normalny 170 CZK, ulgowy - 150 CZK.
  • przy dużym poziomie wody rejs skrócony: normalny 150 CZK, ulgowy - 130 CZK.
  • bez rejsu (opcja dostępna jedynie przy bardzo wysokim poziomie wody): normalny 100 CZK, ulgowy - 80 CZK.
  • bilet ulgowy przysługuje: seniorzy powyżej 65 lat, dzieci w wieku 3 - 15 lat.
  • Fotografowanie bez lampy błyskowej dozwolone po wykupieniu i naklejeniu na aparat znaczka co kosztuje 40 CZK.
  • Po zwiedzeniu jaskini i rejsie łódką można wjechać kolejką linową (czes. lanovka) na górny taras widokowy z którego doskonale widać wnętrze przepaści Macocha - ta przyjemność kosztuje: bilet normalny w obie strony - 90 CZK, ulgowy - 70 CZK. zaś w jedną stronę - normalny 70 CZK, ulgowy - 50 CZK.
  • Kto decyduje się zarówno na jazdę pociągiem (czes.vláček) i wjazd kolejką linową (czes. lanovka) istnieje tańsza wersja w cenie: w obie strony normalny - 140 CZK, ulgowy - 100 CZK, zaś w jedną stronę: normalny 70 CZK, ulgowy - 50 CZK.
... Jaskinia Punkwy.Na terenie Morawskiego Krasu istnieje ponad 1100 jaskiń, włącznie z dwoma największymi podziemnymi systemami krasowymi w Republice Czeskiej.
 
Do najbardziej znanych jaskiń należy właśnie odwiedzana przez nas Jaskinia Punkwa (czes. Punkevní jeskyně) należąca do najdłuższego systemu jaskiniowego w Republice Czeskiej tj. systemu Jaskini Amatorskiej liczącej ok. 40 km korytarzy i komór (czes.Amatérská jeskyně)
Poza nią w Morawskim Krasie można zwiedzać jeszcze cztery jaskinie:
1. Jaskinia Výpustek
2. Jaskinie Sloupsko-šošůvskié.
3. Jaskinia Katařinská .
4. Jaskinia Balcarka.
 
Po wykupieniu biletów wchodzimy do jaskiń Punkwy w asyście czeskiego przewodnika. Wejście znajduje się w budynku kas który stoi w krasowym kanionie o głębokości 120 metrów zwanym Pustym Żlebem (czes.Pustý žleb). Poniżej schematyczne planiki obrazujące trasę, przekrój i umiejscowienie Jaskiń Punkvy.
 
Jak widać zwiedzana jaskinia (a właściwie kilka Jaskiń Punkvy)  składa się z części suchej i części podwodnej. Wolne od wody piętra jaskiń były stopniowo odkrywane w latach 1909 - 1933. Suchą część jaskini udostępniono turystom już w 1910 roku, natomiast w obecnym zakresie system jest dostępny od 1933 roku. Natomiast wycieczki na łodziach w części mokrej jaskini są dostępne od roku 1920. 
 
Z Pustego Źlebu, sztucznie wydrążonym tunelem przechodzimy do Sali Przedniej (czes.přední Hall) w której w 1996 roku wybudowano metalowy most z którego turyści mogą podziwiać tą długą salę z pięknymi naciekami - oto kilka zdjęć z tej sali. Zdjęcia są robione bez lampy błyskowej i statywu, więc ich jakość jest taka jak jest. 
 
 
 
 
Bogactwo form budzi zachwyt - przechodzimy obok Strażnika mającego 4 metry wysokości i oglądamy wspaniale ozdobioną naciekami ścianę. W tej sali znajduje się również największa naciekowa formacja naciekowa Jaskini Punkvy - stalagmit Słup Salma.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W tylnej części Przedniej Sali w Jeziorku lustrzanym odbijają się interesujące nacieki, między innymi Odwrócony Parasol, Dwie Sowy, Zamek oraz Minaret Turecki.
 
 
 
Dalsza trasa wiedzie przez tzw. syfon, najniżej położone miejsce w Jaskiniach Punkvy. Dawniej to miejsce było często zalewane przez wodę. Obecnie poziom wody w syfonie jest automatycznie regulowany przez pompy.
 
   
Z syfonu przechodzi się do Sali Reichenbacha o wysokości kilkudziesięciu metrów w której na ścianach widoczne są tabliczki z z zaznaczonym poziomem wody podczas powodzi w roku 1917 i 1938. 
 
Dalej trasa prowadzi przez korytarze Jaskiń Kalcytowych ozdobionych czystymi i przezroczystymi formami naciekowymi m. innymi z ciekawą parą stalagmitów z płaską powierzchnią na wierzchołkach zwanych Karzeł i Waza. Powierzchnia ta powstała w miejscu rozprysku wody spadającej z dużej wysokości.
Po dojściu do Sali Tylnej oglądamy interesującą grupę form naciekowych zwaną Cmentarzem Tureckim i długi stalaktyt zwany Igłą.  Po schodkach dostajemy się do komnaty U Anioła w której znajduje się duży stalagnat o ciekawym kształcie.
 
 
 
           
Za Stalagmitowym korytarzem dno jaskini opada do Tylnej katedry, skąd odwiedzający dostaną się na dno Przepaści Macocha, gdzie kończy się tzw. Sucha droga.
Wychodzimy na taras Przepaści Macocha będącej najgłębszym lejem krasowym w Czechach. Jego głębokość wynosi 138,5 metra. Na dole przepaści znajduje się małe jeziorko - pod jego taflą głębokość sięga kolejnych 50 metrów.
 
 
Na skutek zawalania się położonych na kilku poziomach jaskiń powstała ogromna przepaść o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1663 roku. Pierwszego udokumentowanego zejścia na dno przepaści dokonał brnieński minoryta Lazarus Schopper w 1723 roku.
Według legendy nazwa przepaści pochodzi od macochy, która próbowała zrzucić w tym miejscu ze skały swojego pasierba, tak aby cały majątek przypadł w udziale jej własnemu synowi. Chłopiec jednak zdołał uczepić się gałęzi wystającej ze zbocza i uniknął śmierci. Kiedy we wsi rozeszła się wiadomość o niecnym czynie macochy, ta skoczyła w przepaść.
 
Na zdjęciu po lewej i na dole dwa zdjęcia z zasobów Wikimedia Commons przedstawiające Przepaść Macocha.
 
Zdjęcie na dole wykonane przez F.Richtera w roku 1830. Na obu zdjęciach widoczny górny taras widokowy.
 
Górna platforma widokowa na południowej ścianie Macochy została wybudowana w 1882 roku. Patrząc na te strome urwiska Przepaści Macocha nie dziwi fakt, że dawniej w okolicznych wioskach istniał zawód "wydobywacza zwłok samobójców".
 
Dla nas zaczyna się część jaskini zwana "mokrą" tzn. spływ po podziemnej rzece Punkva. Rzeczka o długości blisko trzydziestu kilometrów jest uważana za najdłuższy podziemny ciek wodny w Czechach. W części biegu Punkvy możliwy jest zorganizowany spływ łodzią motorową. W czasie wycieczki można podziwiać pokryte naciekami krystalicznymi skały,
 
 
 
Pierwszy etap spływu prowadzi przez ślepą odnogę Punkvi, obok wysokich kominów, do tzw. Czterdziestki. Tutaj wypływa Punkva i zaczyna się spływ ciasnymi i krętymi korytarzami. Przepływamy pod oświetlonymi Mostami Skalnymi, mijamy Bajkowe Jeziora. Niestety jest całkowity zakaz fotografowania z uwagi na bezpieczeństwo turystów. Drobna nieuwaga grozi uderzeniem głową o wystające skały.
 

Uważając na głowy dobijamy do przystani. Nie jest to jednak koniec spływu łodzią, a jedynie przystanek by krótkim korytarzem nazywanym Sienią Bobrów, w której profesor Absolon odkrył kości bobrów z okresu plejstocenu, przejść do tzw. Sali Masaryka - jednego z ładniejszych miejsc na trasie zwiedzania.
 
  
 
W roku 1920 profesor  Karel Absolon wraz ze swoją grupą odkrył domniewane wcześniej odgałęzienia pomiędzy Przepaścią Macocha a Pustym Źlebem.
Oprócz korytarzy przez który przepływa rzeka Punkva, odkryto suche komory z przepięknymi dekoracjami naciekowymi, które wkrótce udostępniono turystom.
Ponieważ wkrótce po tym odwiedził je pierwszy i najdłużej urzędujący prezydent Czechosłowacji, nazywany ojcem niepodległej Czechosłowacji Tomáš Garrigue Masaryk, tej najpiękniejszej komorze nadano nazwę Sali Masaryka. Masaryk miał w narodzie przydomek „Tatíček” – ojczulek.
 
 
Wracamy do swojej łodzi i kontynuujemy rejs korytarzami jaskini, kończąc go na przystani znajdującej się na wywierzysku Punkvy. Po wyjściu na końcowej przystani pozostaje nam wjechanie kolejką linową w okolice górnego tarasu widokowego w celu zobaczenia Przepaści Macocha z innej perspektywy.
 
 
 
 
Zwiedzenie jaskini wraz z rejsem zajmuje ok. 1 godz. plus 0,5 godz. na wjazd kolejką linową na taras widokowy. Całkowita długość  trasy turystycznej wynosi 1250 metrów. Jaskinia na pewno godna zobaczenia na własne oczy, gdyż zdjęcia robione bez lampy błyskowej i statywu nie oddają właściwej urody, nastroju.
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA
 
Przy opracowaniu korzystałem:
Przewodnik po Jaskini Punkva wydany przez Administrację Jaskiń Republiki Czeskiej
http://morawy.wycieczkowo.info/morawy/informacje-turystyczne/
http://www.cavemk.cz/jaskinie-punkvy/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Punkva