FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Republika Czeska - Hradec Kralove.
 

Republika Czeska - Hradec Kralove.                   Wycieczka z dnia 21 maja 2017r.

Drugi dzień naszej podróży po Republice Czeskiej był pod względem odwiedzanych miejsc dosyć intensywny.
 
Najpierw zwiedziliśmy zamek Velke Losiny gdzie większość uczestników wymoczyła się również w basenach wód termalnych znajdujących się w tej miejscowości - patrz fotorelacja: >Republika Czeska - zamek Velke Losiny 
 
Następnie zwiedzaliśmy niewielką wioskę Kuks w kraju kralovohradeckim w którym znajduje się zachowany w dobrym stanie kompleks pałacowy - patrz fotorelacja:  >Republika Czeska - kompleks pałacowy Kuks. 
 
Na zakończenie dnia udaliśmy się z Kuks do odległego o 29 km  dużego miasta Hradec Kralove
 
Hradec Kralove jest miastem w północnej części Czech, leżące u zbiegu rzek Łaby (czes.Laba) i Orlicy (czes.Orlice) - jest stolicą kraju Hradeckiego.
 
To jedno z największych i najważniejszych miast w Republice Czeskiej liczące ok. 100 tys. mieszkańców.
 
Dla lepszej orientacji poniżej lokalizacja miasta Hradec Kralove - 29 km od Kuks.
 Do Hradec Kralove dojeżdżamy przed godziną 18 i od razu zaczynamy rejs statkiem parowym po Łabie zamówionym na tą godzinę.
Przystań na Łabie w Hradec Kralove.
Przystań na Łabie znajduje się na jej prawym brzegu przy Bulwarze Smetany, dosłownie na przeciwko znajdującego się na drugim brzegu budynku filharmonii i kompleksu parku wodnego z basenami, saunami, solarium, masażami i salonem piękności.
Przystań na Łabie w Hradec Kralove.
Na zdjęciu obok, na lewym brzegu Łaby widać mostek po byłym potoku Piletickim (czes.Mostek přes bývalý Piletický potok) wybudowany w 1914 roku wg projektu architekta Sandera.
 
Pierwotnie prowadził nad strumieniem Piletic i znajdował się przy ujściu tego strumienia do Łaby. W latach 70 strumień został skierowany bardziej na północ a most bez strumienia pozostał jako ciekawostka. Ma 20 metrów długości i 3 m szerokości.
 
  Odbijami od brzegu pozostawiając przystań za nami.
 
Dla rodzin z dziećmi mała informacja - po przejściu jezdni Bulwaru Smetany na wysokości przystani, znajduje się w parku kolejka dziecięca (czes.Dětská železnice) z 430 metrowym torem uruchomiona w 2010 roku. Piszę dziecięca, ale wagoniki są na tyle duże że mogą jeździć również dorośli - chociaż wygląda to dosyć śmiesznie.
 
   Kolejka dziecięca w pobliżu przystani na Łabie.        Kolejka dziecięca w pobliżu przystani na Łabie.
 
Koszt przejazdu zarówno dorośli jak i dzieci 30 KCZ. Kolejka działa w określone dni i godziny - patrz strona: http://www.nabreziparomilu.cz  W czasie naszej wizyty była już nieczynna, więc dla zobrazowania dałem dwa archiwalne zdjęcia z oficjalnej strony kolejki.
 
Kocioł parowy statku.My powracamy do odbytego rejsu po Łabie  o tyle ciekawego że odbytego zabytkowym statkiem wycieczkowym napędzanym maszyną parową - świszczącą, terkoczącą jakby miała się za moment rozpaść. Wspomnę jeszcze o kapiącej ze wszystkich możliwych złączy wodzie i kłębach dymu buchających z komina i paleniska. 
 
      Efekty pracy maszyny parowej statku.
 
Uczestnicy wycieczki.
Takich pływających po Łabie w Hradec Kralove parostatków jest trzy: Królowa Elżbieta (czes. Královna Eliška), Burmistrz Urlich   (czes.Primátor Ulrich) oraz Pirat (czes.Pirát).

Obsługa statku parowego.Obsługa statku to dwóch ludzi - kapitan przy sterze i palacz przy kotle. Kapitan sterował i wydawał rozkazy palaczowi o dorzucaniu węgla, dolewania wody czy upuszczaniu pary.
 
   Wylewnia zbierającej się pod kotłem wody.
Przy nawrocie który następuje przy tzw. kamiennym moście łączącym miejscowość Vekose i Placky "łajba" nabrała dodatkowej wody i trzeba było ją wylewać wiaderkiem za burtę. Pomimo tych mało ekologicznych zabiegów (dym, smołowata woda za burtę) rejs pozwala wczuć się w epokę kiedy takie statki parowe były w powszechnym użytku.
    Most kolejowy na Łabie w Hradec Kralove.        Kamienny most na Łabie przed którym parostatek robi nawrót.
Wracając podziwiamy miasto z innej perspektywy, po minięciu przystani i mostu Tyršův dokładnie widać potężny budynek Muzeum Czech Wschodnich (czes.Muzeum východních Čech). Znajduje się na Nabrzeżu Elżbiety (czes. Eliščino nábřeží) w monumentalnym budynku, zbudowanym w latach 1909-1912 wg projektu architekta J. Kotěry - od roku 1995 budynek jest pomnikiem dziedzictwa narodowego. Jest jednym z największych czeskich muzeów w którego wnętrzach można zobaczyć kolekcje archeologiczne, etnograficzne, historyczne i przyrodnicze.
Gmach Muzeum Czech Wschodnich widziany ze statku parowego. 
Nieco dalej ciekawy zarówno pod względem technicznym jak i artystycznym secesyjny budynek parowej elektrowni wodnej na Łabie uruchomionej w 1909 roku. Znajduje się przy nowym moście i jazie zwanym „Hučák“. Elektrownię można zwiedzać - my nie mieliśmy na to czasu i na pewno o tej godzinie była już zamknięta.
Widok z mostu praskiego w kierunku Elektrowni Łabskiej.
 
Budynki Elektrowni Łabskiej widziane od strony rzeki. 
Godzinny rejs po Łabie kończy się nawrotem przy Elektrowni Łabskiej i powrotem na przystań. W promieniach zachodzącego słońca idziemy mostem koło Muzeum Czech Wschodnich aby zobaczyć Starówkę.
    Przystań - koło napędowe parostatku.       Widok z przystani w kierunku Starego Miasta.

Gmach Muzeum Czech Wschodnich.
Ten monumentalny secesyjny gmach z czerwonej cegły z wielkimi posągami siedzących kobiet w fasadzie wejściowej robi duże wrażenie. Za budynkiem Muzeum skręcamy w lewo w ulicę Polackiego i po chwili jesteśmy na małym placu przy którym stoją dwa ładne secesyjne budynki.
Po prawej czteropiętrowy dom zaprojektowany w roku 1911 przez architekta Władimira Hradec Fultnera - obecnie znajduje się w nim galeria Korona. Po lewej zaś dwupiętrowy budynek w którym obecnie znajduje się PUB, pizzeria.
Secesyjny budynek - fragment z wejściem do PUB.
Z tego placu jeszcze ok. 100 metrów i jesteśmy na Wielkim Rynku (czes.Velké náměstí) w Hradec Králové, będącym historycznym centrum tego miasta.
Rynek Wielki w Hradec Kralove.
Tu odnajdziemy wiele zabytkowych budowli, między innymi widoczną i dominującą na środku placu kolumnę morową (czes.Mariánský morový sloup).
 
Barokowa kolumna morowa na Wielkim Rynku.Ta barokowa kolumna ustawiona na rynku w roku 1715 - 1717 ma 19 metrów wysokości - jest zakończona posągiem Matki Boskiej.
 
Została ustawiona jako podziękowanie za oszczędzenie miasta podczas panowania w 1713 roku epidemii dżumy.
 
  Dolna część kolumny morowej w Hradec Kralove.
Natomiast na dole znajdują się posągi świętych. Całość ogrodzona solidną balustradą - na dole interesujące reliefowe zdobienia, między innymi nowy herb miasta - lew trzymający literę G.

Naprzeciwko kolumny morowej, w południowej pierzei Wielkiego Rynku stoi potężny budynek dawnego kolegium jezuickiego (czes.jezuitská kolej), a tuż za nim kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (czes.Kostel Nanebevzetí Panny Marie).
 
Wielki Rynek - kolumna morowa, budynek dawnego kolegium jezuickiego oraz kościół NMP.
 
Budowę kolegium jezuickiego rozpoczęto w 1671 roku i kontynuowano razem z budową kościoła NMP do roku 1710. W roku 1997 w budynku utworzono nową uczelnię konsekrowaną przez papieża Jana Pawła II - jest to tzw. Nowe Adalbertinum.
 
Jednak najlepiej reprezentacyjnie wygląda pierzeja zachodnia Wielkiego Rynku z górującymi nad dachami pięcioma a nawet patrząc z dalszej perspektywy sześcioma strzelistymi wieżami. 
Pierzeja zachodnie Wielkiego Rynku. Od lewej Katedra św.Ducha, Biała Wieża i Ratusz. 
 
Katedra św. Ducha widziana od strony Wielkiego Rynku.A są to patrząc od lewej: dwie wieże katedry  św.Ducha, Biała Wieża z tarasem widokowym, dwie wieżyczki Ratusza oraz w głębi kopuła kaplicy św. Klemensa.
    Od lewej Biała wieża, Ratusz z dwoma wieżyczkami, w głębi kopuła kaplicy św. Klemensa.
Widoczny na górnym prawym zdjęciu tzw. Stary Ratusz (czes.Stará radnice) został wybudowany w 1418 roku. W latach 1540 i 1588 został przebudowany i powiększony. Dwie wieże zostały dobudowane w latach 1786-1789.
Najwyższą wieżą, a zarazem najwyższą budowlą w Hradec Kralove jest tzw. Biała Wieża (czes.Bílá věž) mająca 71,5 metra wysokości.
Biała Wieża widziana z perspektywy bocznej uliczki.Zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części Placu Wielkiego (czes.Velkého náměstí) przy ulicy Franušova 1.
   Biała wieża w zbliżeniu.
Ta renesansowa wieża z piaskowca została wybudowana w 1574 roku z inicjatywy mieszkańców. Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa z szerokim widokiem na okolice. Aby tam wejść trzeba pokonać 233 schody. Nazwę zawdzięcza jasnemu kolorowi piaskowca Hořice, z którego jest zbudowana. Wstęp na wieżę przez cały rok, w tym weekendy i święta w godz. od 900 do 1800. Bilet osoba dorosła 60 CZK, dzieci 6-15 lat - 40 CZK. My docierając do Hradec w późnych godzinach wieczornych nie mieliśmy dane wejść na wieżę, więc pokazuję zdjęcie z wikipedii z widokiem na Wielki Rynek zamieniony w całości na wielki płatny parking. Płatne w godz. 800 do 1800. Każda godzina 30 KCZ.

Widok z Białej Wieży w kierunku Wielkiego Rynku.
Jak widać Wielki Rynek ma kształt zwężającego się trójkąta prowadzącego do Małego Placu zwanego również Małym Rynkiem (czes.Malé náměstí). Idąc w kierunku Małego Rynku warto zwrócić na okazałą rezydencję Biskupów (czes.Biskupská rezidence) przy Velké náměstí 35/44.
Rezydencja Biskupów na Wielik Rynku w Hradec Kralove.
Przy Wielkim Rynku (Velké náměstí 139/140) w secesyjnym budynku   zaprojektowanym przez Osvalda Polivka do  roku 1912 mieści się Galeria Sztuki Nowoczesnej (czes.Galerie moderního umění).
Galeria Sztuki Nowoczesnej

W salach znajdują się zbiory czeskiej sztuki nowoczesnej XX wieku, które należą do największych w całej Republice Czeskiej.
 
Wśród nich są dzieła takiego mistrza jak malarz nowoczesny František Kupka, geniusz secesji Alfons Mucha czy przedstawiciel kubizmu Emil Filla oraz innych: Bohumila Kubišty i Jana Zrzavého, Josefa Váchala i Jana Preislera, Štyrský, Toyen, Muzika, Sima, Václava Špály i Josefa Čapka ,Mikuláše Medka i Jiřího Koláre.
 
   Wejście główne do Galerii Sztuki Nowoczesnej na Wielkim Rynku.
Przed wejściem do budynku stoją dwie rzeźby Ladislava Šalouna. Galeria czynna codziennie oprócz poniedziałku od 1000 do 1800. Wstęp płatny: bilet normalny 60 KCZ; bilet ulgowy dzieci 6-15 lat, seniorzy 65 lat, studenci - 30 KCZ.
Spacerując po mieście w oczy rzuca się różnorodność architektury: spotykamy architekturę kubistyczną, secesyjną, barokową ale również renesansową i klasycystyczną czego przykładem mogą być kamieniczki z podcieniami w rynku. 
   Kamieniczki na Wielkim Rynku.       Podcienia kamieniczek na Wielkim Rynku.
 
Kamienice z podcieniami. 
Podcienia przy ul. Rokitanskeho.Większość kamieniczek jest dwupiętrowa, szczególnie wyróżniają się dawne domy z podcieniami przy ulicy Rokitanskěho.
 
     Kamieniczki przy ul. Rokitanskeho.

Jednak najładniejsze są renesansowe domy kanoników (czes.Kanovnické domy) z ozdobnymi szczytami znajdujące się naprzeciwko katedry przy ulicy Karla Tomana i Placu Jana Pawła II (czes. náměstí Jana Pavla II).
 
Domy kanoników.
 
                    
 
Domy kanoniczne w Hradec Kralove.
 
Domy kanoniczne jeszcze w roku 1720 były w stylu barokowym. Po przebudowie którą przypisuje się Janowi Santani  obecnie reprezentują styl renesansowy  - posiadają ozdobne szczyty, piękne portale wejściowe. Domy kanoniczne znajdują się na liście zabytków kultury Republiki Czeskiej.
Z Wielkiego Rynku i przechodzimy na o wiele mniejszy od niego tzw. Mały Plac zwany również Małym Rynkiem (czes.Malé náměstí).
Mały Rynek w Hradec Kralove.
 
    Mały Rynek w Hradec Kralove.       Mały Rynek w Hradec Kralove.
W centralnej części Małego Rynku stoi barokowa fontanna św. Jana Nepomucena (czes.Kašna se sousoším sv. Jana Nepomuckého). Pochodzi z 1772 roku i stanowi zabytek techniczny ukazujący sposób dostarczania miastu wody.
 
Rzeźba św.Jana Nepomucena na fontannie w  Małym Rynku.
 
Fontanna Św.Jana Nepomucena na Małym Rynku w Hradec Kralove.
Przy Wielkim i Małym Placu oraz Placu Jana Pawła II obejrzeliśmy wiele starych kamienic mieszczańskich i obiektów zabytkowych. Warto również przejść się znajdującymi się w pobliżu uliczkami które również  mają swoją urodę i klimat. Oto kilka zdjęć takich miejsc.
         
 
                       City Music Hall
Na zdjęciu prawym górnym budynek wybudowany na początku XVIII wieku na miejscu średniowiecznego zamku. Mieści się w nim City Music Hall (czes.Městská hudební síň). W sali mieszczącej 200 osób odbywają się koncerty.
Przy ulicy długiej 99 (czes.Dlouhá 99) można zobaczyć ciekawy neorenesansowy  budynek z elementami klasycznymi  zbudowany w 1882 roku wg projektu architekta Victora Weinhegsta.  Mieści się w nim Teatr Klicpera (czes.Klicperovo divadlo).
  Ulica Długa w Hradec Kralove.       Teatr Klicpera przy ul. Długiej.
Niestety z powodu późnego przyjazdu do Hradec Kralowe nie zdołaliśmy odwiedzić wszystkich obiektów wartych zobaczenia w tym mieście a o wejściu do wnętrza tych co widzieliśmy mogliśmy tylko pomarzyć - były już pozamykane. Może uda się następnym razem.
Widok na Wielki Rynek od strony Małego Rynku. 
... widok na Wielki Rynek w ostatnich promieniach zachodzącego słońca.
 
Łaba w Hradec Kralove.
... widok na łabę o zmierzchu.
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA