Czeskie Budziejowice są 100 tysięcznym miastem, stolicą Kraju południowoczeskiego (czes. Jihočeský kraj) i leżą u zbiegu dwóch rzek - Wełtawy (czes. Vltava) i Malsze (czes.Malše). Po minięciu budynku więzienia dochodzimy do rzeki Malsze od której zaczyna się Stare Miasto Czeskich Budziejowic. Dla lepszej orientacji załączam plan Starego Miasta z zaznaczonymi ważniejszymi obiektami wartymi zobaczenia.
1. Most żelazny na rzece Malsze
2. Baszta Żelazna Panna
3. Brama Solna
4. Ratusz Miejski
5. Rynek Przemysława Ottokara II
6. Fontanna Samsona
7. Czarna Wieża
8. Katedra św.Mikołaja
9. "Sklepy Mięsne"
10.Klasztor dominikanów
11.Biała Wieża
12.Muzeum motocykli
13.Baszta Rebenstejska

Z mostu, patrząc na lewo ładny widok na nadrzeczny bulwar przy którym góruje fortyfikacyjna baszta (czes. Hradební věž) zwana Żelazną panną (czes.Železná panna). Nazwa wywodzi się od dawnego narzędzia tortur. Sama wieża jest czterokondygnacyjną budowlą gotycką będąca niegdyś częścią murów obronnych. Zbudowana w w drugiej połowie XIV wieku.
W roku 1612 w wieżę uderzył piorun i po odbudowie dach przybrał dzisiejszą formę. Obecnie mieści się w niej restauracja. Tuż obok wieży ogródki kawiarniane w których jak przystało na miasto z dwoma dużymi browarami jest miło w upalny dzień spędzić czas nad kuflem zimnego piwa Budvar znanego na całym świecie. Na dodatek ładny widok na połączenie dwóch wcześniej wspomnianych rzek - Wełtawy i Malsze.
Idąć w kierunku rynku, mijamy ulicę Szeroką (czes.Široká), przy której na końcu znajduje się budynek biskupstwa w Czeskich Budziejowicach (czes.Biskupství českobudějovické).
Historia miasta sięga roku 1265, kiedy to ówczesny czeski król
Przemysław Ottokar II postanowił umocnić swoją władzę w tym rejonie
gdzie do tego czasu dominował ród Vitkovci. Dla upamiętnienia założyciela miasta plac na Starym Mieście w Czeskich Budziejowicach nazwano Placem Przemysława Ottokara II (czes.Náměstí Přemysla Otakara II).
Rynek (Plac Przemysława Ottokara II) jest dumą Czeskich Budziejowic z przynajmniej dwóch powodów: 1. Jego kształt w formie zbliżonego kwadratu o bokach 133 metrów czyni go jednym z największych rynków w Europie; 2. Wokół rynku zachowała się dawna zabudowa kamienicami z podcieniami.
Na zdjęciu dolnym wspaniale prezentuje się na tle pogodnego nieba i chmur cała pierzeja północna rynku. Po lewej w centralnej części placu Fontanna Samsona, zaś po prawej w głębi Czarna Wieża i fragment katedry św. Michała.
Czarna Wieża jest udostępniona dla turystów a po pokonaniu 46 metrów wysokości i 225 schodów, z galerii widokowej można zobaczyć mniej więcej taki widok w kierunku rynku.
Jak na większości rynków tak i tu najważniejszym obiektem jest budynek Ratusza Miejskiego. Znajduje się w zachodniej pierzei rynku u zbiegu ulic Ratuszowej i Biskupskiej.
Na zdjęciu górnym południowa część pierzei zachodniej. Na wprost od lewej do prawej - wyróżniający się kolorem Ratusz Miejski, budynek nowego Ratusza w dawnym budynku karczmy i tzw. Stoltzův dům będący jednym z najstarszych domów w mieście.
Ratusz wybudowano przed rokiem 1433 a od roku 1494 przebudowywano go dołączając do niego drugą kamienicę. W XVI wieku dokupiono do niego trzecią kamienicę tworząc budowlę w stylu renesansowym. Ostateczny barokowy wygląd powstał w latach 50-tych XVIII wieku.
Fasadę ratusza zdobią rzeźby przedstawiające cnoty - Mądrość, Odwagę, Sprawiedliwość i Staranność. Całość uzupełniają dwie małe wieżyczki i jedna duża na której zainstalowane są dzwony.
W centralnej części placu Przemysława Ottokara II (czes.Náměstí Přemysla Otakara II) stoi fontanna Samsona (czes.Samsonova kašna) wybudowana w latach 1721-1727 w miejscu dawnego pręgierza. W tamtym czasie wodę doprowadzono rurami z Wełtawy ze specjalnie wybudowanej wieży ciśnień.
Kiedyś wypływająca z czterech rzygaczy woda pełniła funkcję zaopatrzenia w wodę mieszkańców miasta, dzisiaj pełni rolę wyłącznie dekoracyjną. Nad rzygaczami czterech atlasów dźwiga ogromną misę z której wyłania się Samson na lwie.
Opuszczamy rynek i kierujemy się w kierunku widocznej Czarnej Wieży (czes.Černá Věž) i kościoła św. Mikołaja (czes.chrám sv. Mikuláše).
Za fontanną można zauważyć zamurowany w bruku charakterystyczny kamień ze znakiem krzyża tzw"„bludný kamen”(na bocznym zdjęciu w dolnym prawym rogu obok pary turystów)