FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Republika Czeska - Czeskie Budziejowice Starówka.
 
                           Republika Czeska -   Czeskie Budziejowice Starówka.
                                                                                                                                                                                     Wycieczka z dnia 23 maja 2017r.
 
Jadąc do Czeskiego Krumlowa (czes.Český Krumlov) odwiedziliśmy w Czeskich Budziejowicach browar Budějovický Budvar.
Spacer w kierunku Starówki.
Moje fotorelacje z Ceskiego Krumlova oraz Browaru w Czeskich Budziejowicach można zobaczyć tu:
 
Po wizycie w browarze starczyło nam jedynie zajrzeć na Stare Miasto w Czeskich Budziejowicach i przespacerować się biegiem po Rynku. Plan wycieczki nie pozwalał na więcej.
 
   Obecny budynek więzienia.
Czeskie Budziejowice są 100 tysięcznym miastem, stolicą Kraju południowoczeskiego (czes. Jihočeský kraj) i leżą u zbiegu dwóch rzek - Wełtawy (czes. Vltava) i Malsze (czes.Malše). Po minięciu budynku więzienia dochodzimy do rzeki Malsze od której zaczyna się Stare Miasto Czeskich Budziejowic. Dla lepszej orientacji załączam plan Starego Miasta z zaznaczonymi ważniejszymi obiektami wartymi zobaczenia.
 
1. Most żelazny na rzece Malsze
 
2. Baszta Żelazna Panna
 
3. Brama Solna
 
4. Ratusz Miejski
 
5. Rynek Przemysława Ottokara II
 
6. Fontanna Samsona
 
7. Czarna Wieża
 
8. Katedra św.Mikołaja
 
9. "Sklepy Mięsne"
 
10.Klasztor dominikanów
 
11.Biała Wieża
 
12.Muzeum motocykli
 
13.Baszta Rebenstejska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Widok w kierunku mostu na rzece Malsze - w głębi wieża ratusza.
Z mostu, patrząc na lewo ładny widok na nadrzeczny bulwar przy którym góruje fortyfikacyjna baszta (czes. Hradební věž) zwana Żelazną panną (czes.Železná panna). Nazwa wywodzi się  od dawnego narzędzia tortur. Sama wieża jest czterokondygnacyjną budowlą gotycką będąca niegdyś częścią murów obronnych. Zbudowana w w drugiej połowie XIV wieku.
Fortyfikacyjna baszta przy bulwarze rzeki Malsze. 
W roku 1612 w wieżę uderzył piorun i po odbudowie dach przybrał dzisiejszą formę. Obecnie mieści się w niej restauracja. Tuż obok wieży ogródki kawiarniane w których jak przystało na miasto z dwoma dużymi browarami jest miło w upalny dzień spędzić czas nad kuflem zimnego piwa Budvar znanego na całym świecie. Na dodatek ładny widok na połączenie dwóch wcześniej wspomnianych rzek - Wełtawy i Malsze.
 
Widok z mostu na rzece Malsze. 
 
Idąć w kierunku rynku, mijamy ulicę Szeroką (czes.Široká), przy której na końcu znajduje się budynek biskupstwa w Czeskich Budziejowicach (czes.Biskupství českobudějovické).
  Ulica Szeroka - po prawej budynek biskupstwa.        Widok od strony ulicy Szerokiej w kierunku rynku.
Historia miasta sięga roku 1265, kiedy to ówczesny czeski król Przemysław  Ottokar II postanowił umocnić swoją władzę w tym rejonie gdzie do tego czasu dominował ród Vitkovci. Dla upamiętnienia założyciela miasta plac na Starym Mieście w Czeskich Budziejowicach nazwano Placem Przemysława Ottokara II (czes.Náměstí Přemysla Otakara II).

Plac Przemysła Ottara II w Czeskich Budziejowicach - widok od strony Ratusza.
Rynek  (Plac Przemysława Ottokara II) jest dumą Czeskich Budziejowic z przynajmniej dwóch powodów: 1. Jego kształt w formie zbliżonego kwadratu o bokach 133 metrów czyni go jednym z największych rynków w Europie;    2. Wokół rynku zachowała się dawna zabudowa kamienicami z podcieniami.
 
 
Kamienice z podcieniami.
 
 
           Secesyjny dom z lat 1903-6 w pierzei wschodniej rynku - dzisiaj hotel Dzwon.          Palác Včela w pierzei wschodniej rynku z lat 1895-6.
 
Pierzeja wschodnia rynku. Pierwsze trzy domy od lewej to obecny hotel Dzwon, czwarty narożny to Pałac Včela  
 
Na zdjęciu dolnym wspaniale prezentuje się na tle pogodnego nieba i chmur cała pierzeja północna rynku. Po lewej w centralnej części placu Fontanna Samsona, zaś po prawej w głębi Czarna Wieża i fragment katedry św. Michała.
 
Pierzeja północna rynku w Czeskich Budziejowicach. 
Czarna Wieża jest udostępniona dla turystów a po pokonaniu 46 metrów wysokości i 225 schodów, z galerii widokowej można zobaczyć mniej więcej taki widok w kierunku rynku.
Jak na większości rynków tak i tu najważniejszym obiektem jest  budynek Ratusza Miejskiego. Znajduje się w zachodniej pierzei rynku u zbiegu ulic Ratuszowej i Biskupskiej.
Fragment pierzei zachodniej rynku z Ratuszem.
Na zdjęciu górnym południowa część pierzei zachodniej. Na wprost od lewej do prawej -  wyróżniający się kolorem Ratusz Miejski, budynek nowego Ratusza w dawnym budynku karczmy i tzw. Stoltzův dům będący jednym z najstarszych domów w mieście.
   Ratusz w Czeskich Budziejowicach.        Ratusz w Czeskich Budziejowicach.
 
Ratusz wybudowano przed rokiem 1433 a od roku 1494 przebudowywano go dołączając do niego drugą kamienicę. W XVI wieku dokupiono do niego trzecią kamienicę tworząc budowlę w stylu renesansowym. Ostateczny barokowy wygląd powstał w latach 50-tych XVIII wieku.
 
Ratusz w Czeskich Budziejowicach.
Fasadę ratusza zdobią rzeźby przedstawiające cnoty - Mądrość, Odwagę, Sprawiedliwość i Staranność. Całość uzupełniają dwie małe wieżyczki i jedna duża na której zainstalowane są dzwony.
 
Fontanna Samsona w Czeskich Budziejowicach.W centralnej części  placu Przemysława Ottokara II (czes.Náměstí Přemysla Otakara II) stoi fontanna Samsona (czes.Samsonova kašna) wybudowana w latach 1721-1727 w miejscu dawnego pręgierza. W tamtym czasie wodę doprowadzono rurami z Wełtawy ze specjalnie wybudowanej wieży ciśnień.
 
      Fontanna Samsona w Czeskich Budziejowicach.
Kiedyś wypływająca z czterech rzygaczy woda  pełniła funkcję zaopatrzenia w wodę mieszkańców miasta, dzisiaj pełni rolę wyłącznie dekoracyjną. Nad rzygaczami czterech atlasów dźwiga ogromną misę z której wyłania się Samson na lwie.
Fontanna Samsona na Rynku. W tle Czarna Wieża i Katedra.
 
Opuszczamy rynek i kierujemy się w  kierunku widocznej Czarnej Wieży (czes.Černá Věž) i kościoła św. Mikołaja (czes.chrám sv. Mikuláše)
Fontanna Samsona na Rynku. W tle Czarna Wieża i Katedra.Za fontanną można zauważyć zamurowany w bruku charakterystyczny kamień ze znakiem krzyża tzw"„bludný kamen”(na bocznym zdjęciu w dolnym prawym rogu obok pary turystów)
      Tzw.„bludný kamen” na rynku w Czeskich Budziejowicach..
Legenda głosi, że kto na niego nastąpi wieczorem do rana nie trafi do domu. Jest to całkiem możliwe gdyż w samym rynku i okolicznych uliczkach jest wiele lokali z piwem.
 
Czarna Wieża w Budziejowicach.Czarną wieżę wybudowano w 1549 - 1577, wtedy służyła jako dzwonnica kościelna oraz jako przeciwpożarowa  wieża strażnicza - dzisiaj służy jako doskonały punkt widokowy na okolicę.
 
   Biała wieża kościoła Ofiarowania Panny Marii - w głębi po prawej stronie.
W Budziejowicach jest Czarna Wieża, ale jest również Biała. Posiada ją kościół Ofiarowania Marii Panny przy klasztorze dominikanów. Dojście uliczką pomiędzy pierzeją południową i zachodnią rynku. Na zdjęciu górnym prawym, po lewej widać wieże Ratusza zaś po prawej Biała Wieża. Nam z braku czasu pozostało odwiedzenie kościoła św. Mikołaja mającego rangę Katedry (czes. Katedrála sv. Mikuláše)
Czarna Wieża i kościół św. Michała. 
Pierwotnie w tym miejscu w północno-wschodnim narożniku rynku stał drewniany kościół wybudowany w XIII wieku. W 1551 r. kościół zawalił się i na jego miejscu wybudowano trójnawową bazylikę w stylu gotyckim.
 
Jeden z portali wejściowych do Katedry św.Michała w Budziejowicach.W roku 1641 wybuchł w niej pożar powodując duże straty. Została odbudowana w latach 1641 - 1649 w stylu baroku i taki charakter zachowała do dnia dzisiejszego.
 
   Jeden z bocznych ołtarzy w Katedrze św. Michała w Budziejowicach.
 
Wewnątrz najciekawszy jest ołtarz główny z końca XVIII w. oraz o pół wieku od niego młodsze malowidło w kaplicy południowej „Śmierć Panny Marii”.
Ołtarz główny w Katedrze św. Michała w Budziejowicach.
 
Nawa boczna Katedry św. Michała w Budziejowicach. 
 
Jak widać na zdjęciach Katedra posiada dosyć ubogi wystrój barokowy. Po zwiedzeniu wnętrza ruszamy w kierunku Moraw.
 
 
 

Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA