FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      TATRY SŁOWACKIE      Popradzki Staw,Przełęcz Osterwa

Wycieczka rowerowo-piesza na trasie parking przy stacji kolejki Popradzki Staw - symboliczny cmentarz Ofiar Gór pod Osterwą - schronisko przy Popradzkim Stawie - Przełęcz Osterwa.

                                                                        wycieczka z dnia 16 września 2014r. 
 
          
Cel naszej wycieczki - Dolina Mięguszowiecka widziana z początku starej drogi (obecnie płatny parking)
 
W dniu odpoczynku, po dwóch cięższych wycieczkach tj. na Koprowy Wierch od strony Doliny Koprowej oraz w Tatry Bielskie od strony Ździaru wybrałem się na krótką wycieczkę rowerowo-pieszą Doliną Mięguszewiecką do Popradzkiego Stawu z wejściem na Przełęcz Osterwa.
 
Wspólnie ze znajomymi poznanymi na kwaterze ruszamy z miejscowości Małe Ciche na Słowację. W miejscowości Szczyrbskie Jezioro jesteśmy przed godziną 9 rano. Dojazd z Polski to ok. 68 km - orientacyjna mapka dojazdu poniżej.
 
 
Uwaga praktyczna:
Stara droga, obecnie prowadząca do wlotu Doliny Mięguszowieckiej jest obecnie zamieniona na płatny parking - opłata za samochód osobowy w 2014 roku to 6 Euro/dzień. Istnieje możliwość zaoszczędzenia ok. 25 złotych stając na bezpłatnym parkingu przy trasie głównej (droga nr 537). Niestety trzeba wtedy dodatkowo pokonywać ok. 2 km w jedną stronę. Mapka usytuowania obu parkingów poniżej.
 
 
 
W czasie tej wycieczki podwożę znajomych na płatny parking zlokalizowany przy stacji kolejki elektrycznej "Popradzki Staw", a sam wracam na bezpłatny. Zdejmuję rower z bagażnika i na szlaku doganiam znajomych. Już sam początek drogi dojazdowej ukazuje piękne widoki Tatr Wysokich - a sam dzień rokuje słoneczną pogodę.
 
           
 
 
           Zbliżenie na Dolinę ZłomiskZbliżenie na Dolinę Złomisk
 
Cała wycieczka ma długość ok. 14,6 km w obie strony, a dojście do schroniska nad Popradzkim Stawem nie sprawia żadnych trudności technicznych gdyż prowadzi do niego asfaltowa droga zamknięta dla ruchu samochodowego (za wyjątkiem pojazdów mających zezwolenie dojazdu do schroniska). Droga w przeważającej części biegnie lasem - w czasie słonecznego dnia to duży atut.
 
Dla lepszej orientacji poniżej trasa szlakowa, odległości, czasy i wysokości poszczególnych etapów wycieczki. Opracowane na podstawie:   http://www.szlaki.net.pl/
 
 
 
 
 
 
 
 
Osobiście odcinek długości 4,3 km z parkingu do  Popradzkiego Stawu pokonuję rowerem, natomiast znajomi podchodzą pieszo. W czasie podjazdu rowerem asfaltową drogą zamkniętą dla ruchu samochodowego czasowo zyskuje się niewiele, za to powrotny zjazd to tylko 5 - 7 minut.
 
Odcinka do Popradzkiego Stawu nie będę opisywał,  kto jest ciekawy odsyłam do wycieczki "Rysy cz. I" z dnia 9 lipca 2012r. gdzie z całą rodzinką podchodziliśmy tym odcinkiem pieszo. Odsyłacz obok:  >Rysy cz.I 
 
Na pierwszym odcinku aż do odgałęzienia szlaku na symboliczny cmentarz pod Osterwą droga biegnie w lesie, jedynie na początkowym odcinku prowadzi przez rozległą polanę z szerszymi widokami na Tatry Wysokie.
 
 
Na wysokości 1505m n.p.m. od drogi asfaltowej odchodzi w prawo żółty szlak w kierunku symbolicznego cmentarza ofiar gór. Ponieważ moi znajomi chcieli to miejsce zobaczyć zostawiam rower przy drogowskazie turystycznym i po 5-8 minutach jesteśmy na cmentarzysku.
 
 
 
 
 
Tego miejsca również nie będę opisywał a jedynie pokażę kilka zdjęć zrobionych podczas tej wycieczki. Zainteresowanych opisem odsyłam do mojej wcześniejszej  relacji:  >Tatry-symboliczny cmentarz pod Osterwą 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po zwiedzeniu symbolicznego cmentarza wracamy do szlaku głównego. W tym miejscu rozpoczyna się Popradzka Polana z której poprzez  drzewa i kosówki dostrzec można szczyty otaczające Dolinę Mięguszowiecką i Dolinę Złomisk.
 
 
Zerknięcie w piękną Dolinę Złomisk - centralnie dwuwierzchołkowa Wysoka i Smoczy Szczyt
 
Mijamy Popradzką Polanę i  po kilku minutach dochodzimy do schroniska przy Popradzkim Stawie - właściwie to do dwóch schronisk gdyż w obu widocznych na zdjęciach budynkach są miejsca noclegowe.
 
Widok schronisk na tle Grani Baszt 
 
Jesteśmy przy Popradzkim Stawie (słow. Popradskie pleso, dawniej Rybi Staw, Mały Rybi Staw) -  leży u podnóża Doliny Złomisk tj. bocznej odnogi Doliny Mięguszowieckiej. Lustro wody znajduje się na wysokości 1494 m n.p.m.  Powierzchnia 6-7 ha a głębokość ok. 16,6 - 17,6 m. Różne źródła podają inne pomiary.  W bezpośrednim sąsiedztwie Popradzkiego Stawu znajdują się dwa schroniska. 
 
            
 
W pierwszym  dużym schronisku a właściwie hotelu górskim zbudowanym w latach 1957 - 61 może znaleźć zakwaterowanie ok. 155 osób, natomiast w drugim mniejszym tzw. schronisku Majlatha (słow.Majlathowa chata) oddanym do użytkowania 30 grudnia 2010r. znajduje się 16 miejsc noclegowych.
 
Przy schronisku małżeństwo z Częstochowy rozdziela się - Pani postanawia  zrobić spacer wokół Stawu Popradzkiego, natomiast jej mąż idzie ze mną na Przełęcz Osterwa. Wycieczka wokół stawu również jest b.przyjemna, gdyż pozwala nie wchodząc pod górę obejrzeć w szerszej perspektywie otaczające staw szczyty. 
 
Z nad Popradzkiego Stawu podejście na Przełęcz Osterwa wygląda dość groźnie, ale w rzeczywistości to tylko żmudne podchodzenie zakosami i pokonanie około 460 metrów różnicy terenu - czas podejścia w zależności od kondycji  1,o  - 1,5 godziny.    
 
Poniżej pokazuję dwa zdjęcia z odbytej w dniu 22 sierpnia 2014 r. wycieczki  na Koprowy Wierch które obrazują usytuowanie Przełęczy Osterwa w paśmie Tatr Wysokich.
 
                              
 
 
Zbliżenie na Przełęcz Osterwa od strony Koprowego Wierchu - widać zakosy ścieżki szlakowej na Przełęcz Osterwa które dzisiaj pokonujemy.

Ruszamy czerwonym szlakiem wzdłuż brzegu Stawu Popradzkiego i po kilku minutach, po przejściu kładki na Zmarzłym Potoku dochodzimy do rozstaju szlaków.
 
 
Szlak żółty biegnie dalej wzdłuż brzegu Stawu Popradzkiego, natomiast szlak czerwony w kierunku Przełęczy Osterwa odbija w lewo w kosówki - ostro pod górę.
Oglądając się ze ścieżki szlakowej do tyłu pięknie prezentują się oba schroniska na tle  się masywu Grani Baszt.
Na zdjęciu dolnym właściwie widać cały 4 kilometrowy masyw Grani Baszt zaczynając od lewej: opadające zbocze Dryganta (1481), Skrajna Baszta (2203), Mała Baszta (2288), Pośrednia Baszta (2374), Szatan (2421), Diablowina (2390), Zadnia Baszta (2379). Przez grań nie przebiega żaden szlak turystyczny.
 
           
 
Poniżej cel naszej dzisiejszej wycieczki Przełęcz Osterwa leżąca na wysokości 1959m n.p.m pomiędzy postrzępioną Osterwą (1984m n.p.m.) a Tępą (2284m n.p.m.)
 
            
 
Zaczynamy mozolne podchodzenie na przełęcz niezliczonymi zakosami, a nagrodą za zmęczenie są ciągle zmieniające się widoki. Każdy pokonany zakos ścieżki szlakowej zmienia perspektywę widoku otaczających szczytów.  A widoki są naprawdę warte oglądania.
 
 
 
           
 
Szlak podejściowy jest nasycony przepięknymi widokami i do przejścia  przez każdego, czego dowodem jesteśmy my - siedemdziesiąt latkowie. Trudności technicznych i ekspozycyjnych brak. Już na początkowym etapie podchodzenia otwierają się widoki na Dolinę Złomisk i otaczających ją szczytów.
 
Obok widok ze ścieżki szlakowej na Przełęcz Osterwa.
 
 
Widać górną część Doliny Złomisk, wyżej przechodzącą w odnogę tzw. Rumanową Dolinką.
 
 
Ładny widok  na szczyty:
  • Ganek (2459)
  • Rumanowy Szczyt (2429)
  • Żłobisty Szczyt (2426)
 
W tym rejonie znajduje się nagromadzenie nazw związanych z tatrzańskim przewodnikiem - Janem Rumanowem Driecnym.
 
 
Spotkamy tu: Rumanowy Szczyt, Dolinkę Rumanową, Rumanowe Stawy, Rumanową Przełęcz, Rumanowe Czuby itp. 
 
W Dolinę Złomisk i Rumanową nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne.
 
Czym wyżej podchodzimy tym Popradzki Staw i schroniska stają się coraz mniejsze.
 
 
 
 
 
Grań Baszt, po prawej Koprowy Wierch.
 
 
Po około 1,5 godzinie dochodzimy na Przełęcz Osterwa położonej na wysokości 1959m n.p.m. znajdującej się pomiędzy Osterwą (1980) a Tępą (2284). Jak widać na zdjęciach jest to bardzo szeroka przełęcz przez którą prowadzi szlak czerwony Magistrali Tatrzańskiej.
 
            
 
Po dojściu pozostaje zdjąć plecak, trochę odpocząć i sycić wzrok widokami we wszystkich kierunkach. Z przełęczy widać całą Dolinę Mięguszowiecką z jej największymi odnogami Doliną Hińczową i Doliną Złomisk.
 
         
 
Pogoda zmienna, ale co najważniejsze na przełęczy bezwietrznie - niezłe warunki na zrobienie kilku zdjęć górskich panoram i osobnych szczytów. Zaglądamy więc w Dolinę Mięguszowiecką - w dole widać Popradzki Staw częściowo zasłonięty zboczem Osterwy a wszystko na tle potężnej 4-kilometrowej Grani Baszt. Dalej Koprowy Wierch i Mięguszowieckie Szczyty.
 
 
       
 
 
 
Dalej w prawo od Grani Baszt widać Koprowy Wierch.Wcześniej w swojej relacji pokazałem Przełęcz Osterwa widzianą z Koprowego Wierchu, więc teraz zdjęcie usytuowania Koprowego Wierchu widziane z Przełęczy Osterwa. Odległość w linii prostej to ok. 4,8 km.
 
 
 
 
Słońce oświetliło Koprowy Wierch więc pomimo dużej odległości na zbliżeniu widać zakosy ścieżki szlaku niebieskiego prowadzące z nad Hińczowego Stawu na Koprową Przełęcz Wyżnią. Tędy podchodziliśmy z wnuczką w czasie naszej niedawnej wycieczki - jak będę miał trochę czasu to ją opiszę.
 
 
 
Na fotce niżej doskonale widać od lewej: Koprowy Wierch, Cubrynę, Mięguszowieckie Szczyty oraz odchodzącą od nich grań Wołowca Mięguszowieckiego. Słońce oświetliło charakterystyczne przejście progiem  skalnym Doliny Mięguszowieckiej w odnogę górną zwaną Doliną Hińczową. To w tej ostatniej leży otoczony wielkimi szczytami Hińczowy Staw Wielki. (Patrz relacja z wycieczki: >Dolina Mięguszowiecka - Hińczowe Stawy )
Po lewej stronie dojrzeć można ścieżkę szlaku niebieskiego prowadzącą poprzez progi skalne nad Wielki Staw Hińczowy i dalej na Przełęcz Koprową Wyżnią.
 
 
 
Obiektywem zaglądamy w trzy dolinki u podnóża Wysokiej: Dolinę Złomisk, Dolinkę Smoczą i Złomistą Zatokę schowaną za Siarczańską Granią.
 
           
 
Z Przełęczy Osterwa jak na dłoni widać oświetlone dwa wierzchołki Wysokiej (to te po lewej) oraz Smocze Szczyty.  Od Przełęczy Osterwa oddalone w linii prostej ok. 2,5 kilometra.
 
            
 
 
 
 
Poniżej opisane szczyty i przełączki oraz pokazana trasa podejścia na oba wierzchołki Wysokiej, prowadząca od schroniska pod Rysami  na Przełęcz Waga (szlak czerwony na Rysy), następnie zboczem Ciężkiego Szczytu  oraz trawersem zbocza Wysokiej. Po minięciu żlebu dzielącego oba wierzchołki Wysokiej trasa rozdziela się na oba szczyty. Od Przełęczy Waga wejście jedynie z uprawnionym przewodnikiem.
 
 
U podnóża Wysokiej malownicza Grań Siarkańska z wyróżniającym się Wielkim Siarkanem (2260m n.p.m.). Oddziela ona Dolinkę Smoczą od Złomiskiej Zatoki, a ta leży pomiędzy Wysoką a Siarkańską Granią.
 
           
 
 
               
 
Doskonale prezentują się południowe stoki szczytów wyrastające z Doliny Rumanowej.  Dolina Rumanowa jest górną odnogą Doliny Złomisk. Wśród szczytów:  Ganek (2462m n.p.m.), Rumanowy Szczyt (2428), Żłobiste Czuby.
 
         
 
 
 
Rumanowy Szczyt , ale także Rumanowa Przełęcz oraz Rumanowa Dolinka zawdzięczają swoją nazwę znakomitemu przewodnikowi tatrzańskiemu Janowi Rumanowi Driečnegowi ze Stwoły, który dokonał wielu pierwszych wejść na szczyty i przełęcze z Doliny Mięguszowieckiej w II połowie XIX wieku.
 
W pewnym momencie słońce było łaskawe i pięknie oświetliło ponad granią Wołowca Mięguszowieckiego potężną grań Mięguszowieckich Szczytów.
 
Najpotężniejszy to oczywiście Mięguszowiecki Szczyt Wielki (2438m n.p.m.) który jest drugim co do wielkości granicznym szczytem Polski zaraz po Rysach (2499m n.p.m.). Nazwa Mięguszowieckich Szczytów wywodzi się od miejscowości noszącej nazwę Mięguszowce. Szczyty Mięguszowieckie oddzielają Dolinę Rybiego Potoku po stronie Polski od Doliny Mięguszowieckiej po stronie Słowacji.

          
 
Na dolnym zdjęciu Mięguszowieckie Szczyty plus z lewej Koprowy Wierch. Na pierwszym planie cała grań Wołowca Mięguszowieckiego, nad nią w chmurkach Cubryna i Cubrynka.
 
 
 
Patrząc z Przełęczy Osterwa (1959m n.p.m.) na północny-wschód widzimy od lewej łagodne zbocze Tępej (2284m n.p.m.), zaś po prawej Klin (2183m n.p.m.). Na zdjęciu widoczny szlak czerwony którym można dojść do Śląskiego Domu w Dolinie Wielickiej - 2,3 godz. i dalej do górnej stacji kolejki górskiej Hrebienok - 4,5 godz.   Kolejką do Starego Smokowca.
 
           
 
Widoczna ścieżynka w lewo prowadzi na szczyt Tępej - nie ma tam szlaku ale bardzo często wchodzą tam "turyści". Szlak magistrali to dobrze wydeptana ścieżka. Chciało by się nią wędrować dalej, ale czas schodzić do schroniska nad Popradzkim Stawem - na dzień dzisiejszy starczy, tym bardziej że nadciągają ciemne chmury.
 
Gdy dochodziliśmy do schroniska zaczął padać deszcz. Gdy patrzy się na ostatnie zdjęcia robione w słońcu trudno sobie wyobrazić tak nagłą zmianę pogody - ale takie właśnie są góry.
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gra%C5%84_Baszt
http://drytooling.com.pl/baza/gory/6549-rumanowy-szczyt