FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik

Pieniny  zamek w Czorsztynie

wycieczka z dnia 26 czerwca 2010r.
 
 
Jadąc w Tatry Wysokie zatrzymujemy się na trzy dni w Szczawnicy.W pierwszy dzień pobytu przeszliśmy z wnuczką Małe Pieniny, natomiast w drugi dzień postanowiliśmy trochę odpocząć i zobaczyć zamek w Czorsztynie.
 
Dojazd od strony Szczawnicy jest b. prosty - jedziemy ok. 4 km w kier. Krościenka n/Dunajcem, następnie kierujemy się drogą nr 969 w kier. Nowego Targu. W miejscowości Krośnica (ok. 8 km od Krościenka) skręcamy z drogi głównej w lewo i po ok. 1,7 km docieramy do m. Czorsztyn.
 
Skręcamy tym razem w prawo w ul. Zamkową, którą po ok. 1,4 km osiągamy parking przed zamkiem w Czorsztynie. Poniżej przedstawiam poglądową mapkę naszego dojazdu ze Szczawnicy do Czorsztyna.
 
 
 
Aby dojść do zamku trzeba jeszcze pokonać kilkaset metrów wygodną alejką. Po kilku minutach ukazuje się wejście na teren zamkowy.
 
 
 
 
Zainteresowanych informuję, że zamek Czorsztyn, a raczej jego "trwałą ruinę" można zwiedzać w okresie:
- od 1 maja do 30 września codziennie w godz. od 9 d0 18
- od 1 października do 30 kwietnia za wyjątkiem poniedziałków w godz. od 10 do 15
 
Zamek nieczynny w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny, oraz w dniach 1 listopada, 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. 
Wejście na zamek za symboliczną opłatą - płatne w kasie przy parkingu.
 
Po przekroczeniu bramy zamkowej wchodzimy na dziedziniec dawnego zamku dolnego, ukazują się ruiny zamku górnego do którego wchodzi się po metalowych schodach i pomostach.
 
 
 
 
Zanim pokażę kilkanaście zdjęć z naszej wycieczki, dla zainteresowanych troszkę o samym zamku. Obecnie zamek to malownicza ruina chętnie odwiedzana przez turystów przebywających w Pieninach, lub na spływie tratwami po Dunajcu.
 
Wybudowany w średniowieczu (XIVw) z inicjatywy Kazimierza Wielkiego na miejscu grodu ziemno-wałowego. Pełnił rolę warowni granicznej, oraz był siedzibą starostów.
Ok. roku 1795 zamek uległ spaleniu na skutek uderzenia pioruna i w zasadzie od tamtego okresu popadał w coraz to większą ruinę.
 
Obecnie główną część zamku górnego stanowi okazała czworoboczna wieża wybudowana w pierwszej połowie XVIIw przez Jana Baranowskiego uwczesnego starosty.
 
 
Baszta Baranowskiego -  widok od strony zamku dolnego
 
 
 
Baszta Baranowskiego - widok od strony dziedzińca zamku średniego
 
Z dziedzińca zamku średniego można obecnie wejść na piętro Baszty Baranowskiego, gdzie znajduje się wystawa o tematyce zamku Czorsztyn.
 
 
 
 
 
 
Natomiast po wejściu  na następne piętro tej baszty można oglądać wspaniałe panoramy okolic.
 
 
 
 
Np. w kierunku zachodnim na zatoczkę z przystanią stateczków turystycznych kursujących pomiędzy zamkiem w Czorsztynie a zamkiem w Niedzicy.
 
 
 
 
Z dziedzińca zamku średniego XVI wieczną klatką schodową przechodzimy na zamek górny.
 
 
 
 
Tu również roztaczają się przepiękne panoramy na jezioro Czorsztyńskie. Dizsiaj trudno sobie wyobrazić, że pod taflą wody i pływającymi  po niej stateczkami turystycznymi znajdują się zabudowania starego Czorsztyna.
 
 
 

Przy dobrej pogodzie, patrząc w kierunku południowym widać Tatry - niestety w czasie naszego pobytu nie było nam dane ich oglądanie. Rekompensatą były bliższe widoczki jak ten poniżej z zamkiem w Niedzicy po drugiej stronie zbiornika czorsztyńskiego.
 
 
 
 
 
 
 
 
Jak również malowniczy widok w kierunku Pienin widoczny z podestu wejściowego do zamku.
 
 
 
 
W pomieszczeniach udostępnionych turystom znajduje się sklepik z pamiątkami oraz sala gdzie można zrobić sobie zdjęcie z zamkowym katem.
 
 
 
 
 
 
 
Najstarsze wzmianki o zamku pochodzą z XIII wieku  jako "castrum Wrony", a obecna nazwa Czorsztyn pojawiła się w połowie XIV w.
Za czasów Kazimierza Wielkiego wybudowane zostały mury obwodowe i dolny zamek - a sam zamek zaczął pełnić rolę obronnej twierdzy.
 
 
 
 
Oto jeszcze kilka zdjęć pokazujących obecny stan ruin zamku w Czorsztynie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kiedyś z racji swojego położenia przy ruchliwym trakcie handlowym zamek był często odwiedzany przez przedstawicieli znakomitych rodów.Jak podają historyczne źródła bywali tu Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, Władysław Jagiełło, królowa Jadwiga, Władysław Warneńczyk, Jan Kazimierz i inni.
Jak już wspomniałem wcześniej pod koniec XVIII wieku zamek spłonął i popadł w ruinę.Obecnie pod zarządem Pienińskiego Parku Narodowego te malownicze ruiny zostały zabezpieczone i dopiero od roku 1994 zostały udostępnione turystom.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Malownicze położenie Czorsztyna sprzyja do odwiedzenia tego miejsca, oraz stwarza duże możliwości do aktywnego wypoczynku poprzez uprawianie turystyki aktywnej.
Tu każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na porę roku - są sporty wodne, wędkarstwo, narty, spływ Dunajcem, ale podstawą są piesze lub rowerowe wycieczki po szlakach turystycznych Pienin, Gorców, Małych Pienin.
 
My z wnuczką preferujemy wędrówki piesze i rowerowe, dlatego zapraszamy na następne wycieczki po tym terenie opisane i pokazane w najbliższym czasie na osobnych podstronach.
 
 
 
 
 
Pozdrawiamy i do zobaczenia na szlakach turystycznych.