FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Paryż - Park Luxemburski
 

Paryż  - Park Luksemburski. 
                                                                                                                            Wycieczka z dnia 11 września 2015r.
 
    
 
Trzeci a zarazem ostatni dzień pobytu w Paryżu był dla nas bardzo męczący. Chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej, więc z rana odwiedziliśmy wzgórze Montmartre ze zwiedzeniem bazyliki Serca Jezusowego (Basilique du Sacré-Cceur de Montmartre). Następnie zwiedziliśmy nowoczesną dzielnicę Paryża La Defénse. Po południu zaś nastawiliśmy się na zwiedzenie Katedry Notre Dame i okolic - co pokazałem w fotorelacjach na które zainteresowanych zapraszam:  >Paryż - Katedra Notre Dame i okolice cz. I 
                                                                                                            >Paryż - Katedra Notre Dame i okolice cz.II   
 
Kto wygospodaruje trochę czasu, może rozszerzyć zakres zwiedzania okolic katedry Notre Dame o odwiedzenie znajdującego się w odległości ok. 1 km od katedry Parku Luksemburskiego - my tak zrobiliśmy i nie żałowaliśmy. Poniżej pokazuję mapkę i trasę spaceru z naniesionymi obiektami wartymi zauważenia. Trasa pokazana z miejsca zakończenia wyżej wymienionej fotorelacji część II.
 
 
 
Jak widać na mapce z Placu św.Michała (Place Saint Michel) do Parku Luksemburskiego (Jardin du Luxembourg) to jedynie 840 metrów. Ruszamy więc z pod fontanny św.Michała  i podążamy bulwarem św. Michała (Boulevard Saint-Michel).
 
Fontanna świętego Michała (Fontaine Saint-Michel)  znajduje się na Placu św.Michała (Place Saint Michel) będącego częścią Bulwaru św. Michała.
 
Fontanna ma 26 metrów wysokości i jest oparta o ścianę narożnego budynku stojącego na skrzyżowaniu bulwaru św. Michała i ulicy Dantona. Fontanna przedstawia św. Jerzego zabijającego smoka.
 
Architektem fontanny był Gabriel Daviouda, a  jej odsłonięcie odbyło się w 1860 roku. Pierwotnie był zamiar odsłonięcia w tym miejscu pomnika Napoleona, jednak ostatecznie zwyciężyła koncepcja zbudowania fontanny którą dzisiaj oglądamy.
 
Fontanna symbolizuje walkę "dobra ze złem" czyli Archanioła Michała z Diabłem. Tu widać Archanioła Michała z ognistym mieczem pokonującego Diabła.
 
Z lewej strony fontanny bulwar św. Michała (Boulevard Saint-Michel)   który prowadzi do naszego celu - Parku Luksemburskiego (Jardin du Luxembourg).
 
Bulwar należy do jednego  z większych deptaków w Paryżu, przebiega w całości w tzw. Dzielnicy Łacińskiej - mostu Świetego Michała (Pont Saint-Michel) do Alei Obserwatorium  (Avenue de l'Observatoire).
 
Bulwar został stworzony z inicjatywy Barona Haussmanna w XIX wieku, równolegle do ulicy Świętego Jacka (La rue Saint-Jacques), która tworzy historyczny podział Paryża na północ-południe.  
 
Wraz z Bulwarem Sewastopolskim (Le boulevard de Sébastopol), tworzy oś Paryża i z początku nazwano go "Boulevard de Sébastopol rive gauche". W roku 1864 otrzymał obecną nazwę Le boulevard de Sébastopol.  Przy bulwarze Św.Michała którym idziemy pełno studentów z racji bliskości paryskich uczelni, oraz masę turystów z racji dużej ilości zabytkowych budowli. Jedną z nich spotkaną po przejściu ok. 350 metrów jest znajdujące się po lewej stronie Muzeum Cluny (Musée de Cluny).
 
 
 
Musée de Cluny, oficjalna nazwa: Narodowe Muzeum Wieków Średnich (Musée National du Moyen Âge) – znajdują się w nim zbiory sztuki i rzemiosła artystycznego, począwszy od późnoantycznej sztuki Galów aż do późnego średniowiecza. 
 
 
Budynek muzeum jest częściowo wzniesiony na rzymskich termach z I - III wieku znanych jako Thermes de Cluny.
 
Budynek w którym znajdują się zbiory średniowiecznych rzeźb, witraży, elementów architektonicznych, malarstwa, wyrobów rzemiosła artystycznego znajduje się bezpośrednio za ruinami term.
 
Była to rezydencja, której gospodarzami byli od roku 1334 opaci klasztoru Cluny. Po wyprowadzeniu się opatów do nowego budynku na Sorbonie, gmach przejął biskup Clermont. Gmach został przebudowany w latach 1485 - 1510 na rezydencję w stylu połączonego gotyku i renesansu.  W roku 1793 gmach przejęło państwo, a po adaptacji budynku na muzeum w 1833 roku prywatny kolekcjoner Alexandre Du Sommerard urządził zbiory sztuki średniowiecza.  Po jego śmierci kolekcję nabyło państwo i w 1843 roku udostępniło dla zwiedzających. 
 
My rezygnujemy ze zwiedzania wnętrz muzeum z uwagi na brak czasu - załączam więc kilka zdjęć z https://pl.wikipedia.org/wiki/Mus%C3%A9e_de_Cluny. 
 
          
 
          
                                ... Maria Magdalena, XV w.                                                                                                                   ... tryptyk z kości słoniowej, schyłek XIII w.
 
        
                       ... Antependium z Bazylei, pocz. XI w.                                                                                                      ... opłakiwanie Chrystusa, Aviqnom 1456 r.
 
... św.Marcin, witraż z Varennes XIII w.
O.56 km trasy - po lewej stronie Plac Sorbony (Place de la Sorbone) z pomnikiem Auguste Comte, francuskiego filozofa twórcy terminu socjologia.  W głębi kościół św.Urszuli (Chapelle Sainte Ursule).
 
 
Kościół jest najstarszym zachowanym obiektem Sorbony, obecnie jest Kościołem  Uniwersyteckim Sorbony (dawniej pod wezwaniem św. Urszuli). Wzniesiony w latach 1635 – 1642 kościół był fundacją kardynała Richelieu i pierwszą w Paryżu budowlą sakralną nakrytą kopułą. Po śmierci kardynał został pochowany w okazałym mauzoleum, we wnętrzu świątyni.  Kościół Sorbony nie jest otwarty dla zwiedzających.
 
0,74 km - Dochodzimy do skrzyżowania z charakterystyczną na środku fontanną (Fontaine Rostand). Po prawej stronie fontanny Park Luxemburski. Kto ma czas może dodatkowo skręcić w lewo i ulicą Rue Soufflot po około 280 metrach dojdzie do Panteonu (Panthéon) wybudowanego w XVIII wieku jako kościół św. Genowefy. Od roku 1885 znajduje się w nim mauzoleum wybitnych Francuzów.
 
 
 
Fundamenty pod tę monumentalną świątynię położono w roku 1758, ale ostateczne ukończenie zostało wykonane przez w roku 1789. Panteon jest miejscem spoczynku wielu sławnych Francuzów i Francuzek. W krypcie Panteonu znajdują się m.in. grobowce: Woltera, Victora Hugo, Emila Zoli, Piotra Curie Marii Skłodowskiej-Curie.
 Z lewej strony Panteonu gmach biblioteki publicznej im. św.Genowefy (Bibliothèque Sainte-Geneviève) zawierającej około 2 milionów dokumentach.
 
 
Tuż za Panteonem, po lewej stronie na placu św.Genowefy (Place Sainte-Genevieve) jeszcze jedna ciekawa budowla - kościół św.Szczepana na Górze (Église Saint-Étienne-du Mont) powstały po rozbudowie pierwszej kaplicy istniejącej w tym miejscu już w 1220 roku. Obecny kształt kościół uzyskał w 1626 roku.
 
 
           
 
          
Wracamy do skrzyżowania z centralną fontanną i wchodzimy na teren Ogrodu Luxemburskiego (Jardin du Luxembourg). Jeżeli ktoś nie zboczy do Panteonu to wtedy będzie jedynie 0,84 km spaceru. Jak odwiedzimy Panteon trzeba dodać jeszcze ok. 700 - 800 metrów.
 
          
Ogród Luksemburski (Jardin du Luxembourg) jest parkiem miejskim Paryża, w Dzielnicy Łacińskiej. Najłatwiej dojechać do parku metrem - najbliższa stacja metra Odeon znajduje się w odległości ok. 400 metrów lub autobusami nr 21, 27, 38, 58,82,83,84,89.  Poniżej plan z naniesioną trasą spaceru do Ogrodu Luksemburskiego z zaznaczonymi obiektami i kilometrażem.

Legenda:
1.  Musée de Cluny, oficjalna nazwa: Narodowe Muzeum Wieków Średnich (Musée National du Moyen Âge)
 
2. Kościół św.Urszuli (Chapelle Sainte Ursule)
 
3. Panteon (Panthéon) - mauzoleum wybitnych Francuzów.
 
4. Kościół św. Szczepana na Górze (Église Saint-Étienne-du Mont).
 
5. Ogród Luksemburski (Jardin du Luxembourg)
 
6. Musée du Luxembourg
 
7. Oranżeria
 
8. Pałac Luksemburski (Palace du Luxembourg)
 
10. Fontanna Médicis
 
11.  Muzeum Mineralogii

 
Ogród Luksemburski ma powierzchnię 22 hektarów, powstał w 1630 roku z inicjatywy Marii Medycejskiej - drugiej żony Henryka IV. 
 
 
W tym miejscu na początku XVII wieku istniał pałac księcia François de Luxembourg który w 1612 roku odkupiła wdowa po Henryku IV - Maria Medycejska.  Do istniejącego budynku dobudowany został nowy istniejący do dzisiaj.
 
       
Nowy gmach w Paryżu, zaprojektowany przez Salomona de Brosse przypominał rodzinną rezydencję Marii Medycejskiej wybudowaną we Florencji. Posiadał po środku niewysoką kopułę, a po bokach nad pawilonami dachy w formie piramid. Obecnie w budynku mieści się francuski Senat.
 
       
 
Ogród Luksemburski został udostępniony dla publiczności w XIX wieku za rządów Ludwika XVIII. W roku 1800 wybudowany został przed południową fasadą budynku ośmiokątny basen.
 
           
 
 
       
Jak widać na zdjęciach Ogród Luksemburski jest miejscem wypoczynku zarówno dla Paryżan jak i turystów. Turyści przeważnie spacerują, zaś miejscowi czytają, słuchają albo drzemią.
 
Na osi budynku i basenu w kierunku południowym piękna aleja kasztanowców. Trawniki wzdłuż alei  upodobali sobie studenci z okolicznych uczelni.
Bardzo zdyscyplinowani studenci - tuż obok skwer z tabliczką zakazu wstępu.  Co prawda jest na nim jeden piłkarz, ale on nie umie jeszcze czytać.
                                                                       
W obrębie ogrodu znajdują się korty tenisowe, boisko do koszykówki, kawiarenki, teatr marionetek, estrada koncertowa i mnóstwo ławeczek - jest wszystko co pozwala odpocząć lub zrelaksować się.
 
           
 
          
Spacerując alejkami Ogrodu Luksemburskiego spotykamy na każdym kroku rzeźby zdobiące równo przystrzyżone trawniki. Przedstawiają królowe Francji, popiersia znanych ludzi  m.innymi Chopina,Beethovena.
 
                  
 
 
          
Jest też oranżeria z rosnącymi w donicach drzewami pomarańczy, mandarynek, palmami które w okresie letnim wystawiane są przed pałac. Spotkamy też fontanny i piękne zaułki w mniej odwiedzanych częściach ogrodu. 
 
 
 
 
 
 
       
 
   
 
   
 
 
 
 
Tym jesiennym akcentem żegnamy Ogród Luksemburski - na pewno warto go odwiedzić. Był to ostatni dzień pobytu w Paryżu - pozostał nam długi powrót autokarem do Polski.
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
 
 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mus%C3%A9e_de_Cluny