FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Paryż - Dzielnica Defense.
 

Paryż  - Nowoczesna Dzielnica Défense.
                                                                                                                            Wycieczka z dnia 11 września 2015r.
    
... widok nowoczesnej dzielnicy Défense (z wieży Eiffla)   
 
Trzeci, a zarazem ostatni dzień pobytu w Paryżu rozpoczęliśmy grupową wizytą z przewodnikiem  na wzgórzu Montmartre. Osobną fotorelację pokazałem wcześniej - zapraszam:  >Paryż - Biała Bazylika Montmartre 
Po zwiedzeniu wzgórza Montmartre, mając do dyspozycji całe popołudnie tzw. czasu wolnego postanowiliśmy z zięciem że już indywidualnie odwiedzimy nowoczesną dzielnicę Défense (La  Défense).  Z miejsca rozstania z przewodnikiem ruszamy metrem - dojazd jest bardzo prosty. 
 
 
Na stacji Pigalle wsiadamy w metro nr 2 linii niebieskiej  i wysiadamy po przejechaniu  8-miu przystanków na stacji Charle de Gualle Étoile. Przesiadamy się do metra nr 1 linii czerwonej i wysiadamy na stacji  La Défense Grande Arche.
 
Ciekawostką może być fakt że linia nr 1 przebiegająca z zachodu na wschód Paryża łącząc La Défense z Château de Vincennes i jest najczęściej uczęszczaną linią - przewozi ponad 161 milionów osób rocznie. Na uwagę zasługuje również fakt, że jest to linia całkowicie automatyczna tzn. 41 składów pociągów kursuje bez maszynisty. 
 
      
 
Niektórzy wysiadają jeden przystanek wcześniej na stacji Esplanade de la Défense na początku tak zwanej Esplanady, na Niskim Placu (Place Basse) z którego ładnie widać patrząc w stronę centrum Paryża  Łuk Triumfalny na Polach Elizejskich, a w przeciwnym kierunku nowoczesny łuk Grande Arche.Poniżej załączam planik centrum dzielnicy La Défense z zaznaczonymi obiektami które pokazuję w swojej fotorelacji.
 
 
Oznaczenie:
 
 1. Wielki Łuk Braterstwa (Grande Arche, właściwie Grande Arche de la Fraternité)
 2. Centrum Przemysłu i Techniki (Centr of New Industries and Technology - CNIT)
 3. Kino - UGC Ciné-Gite La Défense (Dôme IMAX)
 4. Tour Égée (Ernst & Young)
 5. Tour Engie T1
 6. Tour Séquoia
 7. Centrum handlowe - Les Quatre Temps
 8. Tour EDF Pej Cobb Freed & Partners
 9. Biurowiec - Tour Franklin
 10. Immeuble S.C.O.R
 11. Tour Winterhur
 12. Tour Total Coupole
 13. Coeur Défense Tower
 14. Tour Carpe Diem 
 15. Biurowiec D2
 16. CB21 Tower dawniej Tour Gan
 17. Biurowiec Tour First
 18. Fontanna (Again fountain)
 
My wysiedliśmy  na  La Défense Grande Arche   gdzie po wyjściu z podziemia znaleźliśmy  się na wielkim placu bezpośrednio przy Grande Arche.  (na planie nr 1)
 
 
 
Po polsku to Wielki Łuk Braterstwa (Grande Arche, właściwie Grande Arche de la Fraternité) jest symbolem biznesowej dzielnicy Paryża - La Défense. 
La Défense jest nowoczesną dzielnicą w zachodniej części aglomeracji paryskiej. Znajdują się tu biura znanych koncernów, jest część mieszkalna, wystawiennicza i handlowa.
 
Sam Wielki Łuk Braterstwa leży w osi tzw.Drogi Triumfalnej ciągnącej się od Luwru prze Pola Elizejskie i Łuk Triumfalny.
 
 
Monumentalna budowla o wymiarach prawie doskonałego sześcianu (szerokość - 108 m, wysokość - 110 m, głębokość - 120 m) została wybudowana w latach 1982 - 1990 wg projektu Duńczyka Johana Otto von Spreckelsena.  Po jego śmierci w 1987 roku, prace dokończył jego wspólnik - architekt Paul Andreu. Pod budynkiem przebiega tunel w którym poprowadzone jest metro i RER oraz autostrada.
 
Łuk tworzą dwa dwa 35-piętrowe wieżowce po 110 m wysokości połączone poprzecznym blokiem.  W dolnej części prześwitu zawieszona jest niekształtna konstrukcja zwana "Chmurą". Trudno uwierzyć, ale źródła podają że w prześwicie mieści się cała katedra Notre Dame.
 
      
W lewym wieżowcu mieści się kilka ministerstw, w prawym różne przedsiębiorstwa, zaś w części poprzecznej znalazła siedzibę fundacja Arka Braterstwa (Arche de la Fraternité) zajmująca się obroną praw człowieka.  Patrząc  ze schodów łuku, po jego lewej stronie widać charakterystyczny budynek. 

 
Jest to Centrum Przemysłu i Techniki (Centr of New Industries and Technology - CNIT) (na planie nr 2). Był to jeden z pierwszych budynków realizowanych w dzielnicy La Défense.
 
W Centrum Przemysłu i Techniki CNIT mieści się centrum kongresowe, sklepy i biura firmy Fnac znanej we Francji na rynku elektroniki i mediów, kampus ESSEC Bussinnes Schol oraz ekskluzywny hotel Hilton.
 
 
 
Budowa tego budynku była rozpoczęta w roku 1956 z przeznaczeniem w całości na centrum wystawowe dla francuskiego przemysłu obrabiarek.
 
Otwarcie nastąpiło 12 września 1958 roku przez samego prezydenta Charles de Gaulle.
 
W roku 2009 zakończony został generalny remont tego budynku w którym otwarto hotel Hilton.
 
Budynek słynie z największej na świecie zakrytej przestrzeni przez betonową kopułę, mającą podparcie w trzech oddalonych od siebie o 218 metrów punktach. Centrum dachu w kształcie wygiętego liścia jest na wysokości 46 metrów nad ziemią.
 
 
Wykonany z betonu zbrojonego dach, o podwójnej skorupie z żeber  nie posiada we wnętrzu żadnych kolumn go podpierających ani dźwigarów.
 
Jeżeli  schodząc ze schodów  Wielkiego Łuku Braterstwa spojrzymy w prawą stronę, zobaczymy następny bardzo charakterystyczny budynek w formie ogromnej przeszklonej kopuły. 
 
 
Jest to kompleks kin UGC Ciné-Gite La Défense (Dôme IMAX)(na planie nr 3) składające się z 16 sal projekcyjnych wyposażonych w ekrany od 43 do 135 m2 i dysponujący miejscami od 163 do 394 miejsc na widowni. Łączna pojemność 3627 miejsc na widowni.
 
Kino zostało otwarte 27 kwietnia 2006 roku premierą filmu Mission Impossible 3 w obecności w aktorów Toma Cruise'a i Michelle Monaghan i reżysera JJ Abramsa. Ciekawostką może być fakt, że na otwarcie został ułożony czerwony dywan na długości 1,2 km wzdłuż osi historycznej tj. od początku  Esplanade de la Défense, na granicy z mostem Neuilly, aż do wejścia do kompleksu. Główny odtwórca roli  Tom Cruise przyleciał przed Grand Arche helikopterem.
 
Na wszystkich trzech dolnych zdjęciach, za trójkątnym Centrum Przemysłu i Techniki (Centr of New Industries and Technology - CNIT)  widać  trzy wieżowce.
 
 
 
 
 Są to patrząc od lewej:
 • Tour Égée (Ernst & Young) - wybudowany w 1999 roku. Ma wysokość 155 metrów.(na planie nr 4)
 • Tour Engie T1 (na planie nr 5) - wieżowiec biurowy którego budowę rozpoczęto w 2005 roku, a zakończono w roku 2008.
 Jego wysokość wynosi 185 metrów i jest to piąty najwyższy budynek we Francji.
 
Ma kształt złożonego arkusza, przypominający łopoczący żagiel.
 
 • Tour Séquoia (na planie nr 6) - wieżowiec zbudowany w 1990 roku, jest własnością państwa francuskiego od 30 czerwca 2015 roku.
Ma wysokość 119 metrów i 33 piętra, oferuje 72 000 m2 powierzchni do wynajęcia i dwa poziomy parkingów.

Pomysł zbudowania pod Paryżem wielkiej nowoczesnej dzielnicy narodził się w latach międzywojennych, lecz realizacja jego nastąpiła w latach 50-tych XX wieku  na terenie trzech gmin Nanterre, Coubevoie i Puteaux  w departamencie Hauts-de-Seine,  na zachód od Paryża. Obecnie dzielnica jest największym centrum biznesu we Francji, w której swoje siedziby mają koncerny francuskie i przedstawicielstwa koncernów zagranicznych. Wśród tych koncernów są m.innymi:  Cegetel-SFR, Société Générale, Total, Avenbis, Arcelor, ELF, ESSO, AXA i wiele, wiele innych.
 
Poza nowoczesną architekturą na terenie dzielnicy  La Défense  w ramach małej architektury ulokowano w wielu miejscach ok. 60 rzeźb i dzieł sztuki nowoczesnej takich artystów jak: Joan Miró  - Dwa fantastyczne stwory (zdjęcie poniżej), Alekxander Calder - Czerwony Pająk,  polski artysta Jakub Agam - Źródło, Emily Young - Cztery Głowy i wielu innych. 
 
Oddalając się od Łuku po prawej stronie wzdłuż osi głównej następne budynki które pokazuję na dwóch zdjęciach. Są to od prawej: Les Quatre Temps - wielkie centrum handlowe (na planie nr 7), Wieża Tour EDF Pej Cobb Freed & Partners - firmy z Nowego Jorku (na planie nr 8), Wieża Tour Franklin biurowiec (na planie nr 9), Immeuble S.C.O.R - grupa reasekuracji, założona w 1970 roku przez Denisa Kesslera (na planie nr 10), Tour Winterhur (na planie nr 11).
 
         
Następnymi tworzącymi jakby bramę są po prawej stronie wieżowiec Tour EDF (na planie nr 8) oddany do użytku w 2001 roku. Ma wysokość 165 metrów i 41 kondygnacji. Zaś naprzeciw niego, po lewej stronie biurowiec Coeur Défense Tower oddany do użytku w 2001 roku, ma wysokość 161 metrów i 40 kondygnacji.(na planie nr 13).  Ten ostatni składa się z kilku zaokrąglonych części.
 
 
Na drugim planie widać dwie bardzo oryginalne konstrukcje wieżowców: 1. Tour Carpe Diem o geometrycznych wklęsłych kształtach, wysokości 166 metrów i 34 piętrach - oddany do użytku w 2013 roku.(na planie nr 14)      2. Biurowiec D2 o jajowatym kształcie, wysokości 171 metrów i 37 piętrach. (na planie nr 15).
 
          
Jeszcze dalej za "jajowatym" następne dwa wieżowce: 
 1.  Patrząc od prawej biurowiec CB21 Tower dawniej Tour Gan (na planie nr 16) wybudowany w 1974 roku, wysokość 179  metrów, z antenami 187 metrów. Jest to  czwarty najwyższy wieżowiec w dzielnicy La Défense.
 2. Biurowiec Tour First (na planie nr 17) wybudowany w 1974 roku dla firmy ubezpieczeniowej UAP miał pierwotnie 159 metrów wysokości. Kupiony przez firmę ubezpieczeniową AXA został przemianowany na Tour AXA UAP - przebudowany w latach 2007-2011  ma wysokość 225 metrów, z iglicą 231. Obecnie jest to najwyższy wieżowiec we Francji, w wysokości ustępuje tylko Wieży Eiffla.
 
Pomiędzy Coeur Défense a Tour EDF, na głównej osi, w połowie Esplanady znajduje się duża wielobarwna fontanna zwana organami wodnymi (Again fountain) - wybudowana w 1975 roku.
 
           
 
 
         
Pod fontanną, wzdłuż osi przebiega główna sieć komunikacyjna metro, autostrada a większość dzielnicy La Défense jest wyłączona z ruchu kołowego, gdyż do wieżowców dojazdy są wykonane pod ziemią. Można spokojnie i bezpiecznie spacerować.  Jest to jeden z nielicznych w Europie przykładów niemal całkowitej izolacji ruchu pieszego od kołowego.
 
Oczywiście w całej dzielnicy La Défense jest dziesiątki innych wieżowców, różniących się wysokością, kształtem, kolorem. Wg mojej fotorelacji można się zorientować jak to wygląda i na pewno warto to miejsce zobaczyć. Na koniec dwa zdjęcia zrobione z wieży Eiffla w kierunku oddalonej od niej o 6 km  dzielnicy La Défense.
 
       
 
 
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA