FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      PONIDZIE      Młodzawy Małe - ogród na Rozstajach cz.2.
 

Ponidzie - ogród na Rozstajach w Młodzawach Małych część II.

                                      Wycieczka z dnia 24 czerwca 2017r.
W części pierwszej zakończyliśmy zwiedzanie najniższej części ogrodu. W tej części kontynuujemy spacer na drugi poziom ogrodu.
 
Z niższego tarasu na wyższy prowadzi dosyć długa ścieżka wyłożona płaskimi kamieniami z piaskowca pochodzącego z pobliskiego miejscowego kamieniołomu.
          ... ścieżka pomiędzy ogrodowymi tarasami.            ... ścieżka pomiędzy ogrodowymi tarasami.
Wzdłuż ścieżki, przy skarpach lessowego wąwozu rosną okazałe okazy drzew, między innymi sosna limba,sosna czarna, świerk oraz ciekawe krzewy ogników. Piszę ciekawe, gdyż najładniejszy jest w jesieni, kiedy jego owoce przybierają kolor od pomarańczowego do intensywnie czerwonego. Owoce są jadalne, jest ich bardzo dużo i mają bardzo dużo witamin. Poniżej jako ciekawostkę załączam zdjęcia owocującego ognika z ogrodu mojej córki.
 
 
 
 
Z górnego tarasu warto spojrzeć z platformy widokowej na ogród dolny który niedawno opuściliśmy. Widać dokładnie jego przemyślaną kompozycję dostosowaną do ukształtowania terenu.
... widok z platformy widokowej na dolny ogród.
Tak jak na dolnym poziomie tak i tu spotkamy wiele ciekawych gatunków drzew takich jak: świerk wężowaty, świerk płaczący, tulipanowiec, metasekwoję, sosna wejmutka, sosna himalajska czy platan.
          ... świerk płaczący.             ... sosna wejmutka.
Świerk płaczący ma pokrój wąskiej kolumny z przewieszającymi się pędami mogących osiągnąć formę płożącą - tworzy wtedy świerkowy dywan.
... fragment ogrodu na wyższym tarasie.
Podczas spaceru na wyższym poziomie ogrodu spotkamy również oczka wodne porośnięte roślinnością wodną i bagienną - a wszystkiego strzegą wojownicy ukryci w gęstwinach trzmieliny. 
 
 
 
              
 
 
Na poziomie którym teraz spacerujemy zadziwia ilość drzew, krzewów, wieloletnich bylin i jednorocznych kwiatów oraz mnogość rzeźb i elementów drewnianych takich jak mostki, pergole, płoty.Obojętnie w którą stronę zwrócimy wzrok zawsze widzimy nowe aranżacje przestrzeni.
... ukazuje się kawiarenka ogrodowa.Jedną z nich jest dobrze wkomponowane w skarpę pomiędzy drugim a trzecim poziomem ogrodu pomieszczenie pełniące funkcję kawiarenki.
 
Mijamy kolejny klomb kwiatowy będący uzupełnieniem dla wyższych drzew i krzewów.
 
  
 
Jak widać na górnym zdjęciu nawet nasza polska poczciwa brzoza wspaniale się prezentuje z bardziej szlachetnymi gatunkami drzew.
Pełni wrażeń możemy chwilę odpocząć w kawiarence z naturalnym trawiastym dachem. Pomieszczenie służy również za pracownię właściciela ogrodu, gdzie powstają piękne rzeźby między innymi na potrzeby tego ogrodu. Jak się ma szczęście można zobaczyć artystę przy pracy.
 
 
 
 
W kawiarence dostępne są różne rodzaje kawy i herbaty, oraz ciasto własnego wypieku. Ja osobiście skosztowałem - bardzo dobre. Odpoczywając, warto zauważyć w najbliższym otoczeniu kawiarenki trzy bardzo ciekawe drzewa.
... wiąz płaczący.
Pierwszym z nich jest tuż przed tarasem kawiarenki płaczący wiąz (zdjęcie obok).  Jest to drzewo rzadko widywane w ogrodach i parkach chociaż jest bardzo ładne z uwagi na parasolowatą koronę o spadających do dołu zwisających pędach. Niepopularność wynika z częstego atakowania go przez chorobę zwaną grafiozą.
 
Dwa następne rosnące po obu stronach kawiarenki to: po prawej stronie kawiarenki - tulipanowiec amerykański (widoczny na górnym zdjęciu, oraz po lewej stronie kawiarenki platan klonolistny (nie jest widoczny na zdjęciu).
 
       ... kwiat tulipanowca.   
 
Tulipanowiec amerykański należy do rodziny magnoliowatych, a nazwa wywodzi się od dużych kwiatów podobnych do tulipana. W czasie mojej wizyty tulipanowiec chyba już przekwitł bo zdołałem wypatrzyć  jedynie jeden kwiat. 
 
W okolicy kawiarenki można również odpocząć na artystycznej ławie a pamiątkowe zdjęcie najlepiej wyjdzie przy kompozycji rzeźbiarskiej "Gęsiarka".
 
... miejsce odpoczynku na artystycznej ławie.
 
 
 
... kompozycja rzeźbiarska "Gęsiarka". 
 
... kompozycja rzeźbiarska "Gęsiarka". 
 
 Od niedawna, na lewo od kawiarenki jest podejście na trzeci poziom ogrodu którego granicą południową jest szpaler modrzewi.
  ... podejście na trzeci poziom ogrodu.     ... ścieżka na trzecim poziomie ogrodu.
Trzeci poziom jest w trakcie organizacji, świeżych nasadzeń. W połowie ścieżki otwiera się widok na niżej położony ogród w okolicy kawiarenki.
... widok z trzeciego poziomu ogrodu.
Pora kończyć zwiedzanie ogrodu i ścieżką wzdłuż skarpy zejść na poziom pierwszy w okolicy nowego domu właścicieli. Tam znajdują się woliery z ptakami. Można również kupić interesujące sadzonki roślin.
                      
 
 
Większość zdjęć pokazało ogólną kompozycję ogrodu, dlatego teraz pokażę bez komentarza kilkanaście zdjęć zbliżeń na poszczególne rośliny, kwiaty.
 
       
 
       
 
 
 
       
 
 
 
 
              
 
             
 
 
 
      
 
      
 
 
 
I tak oto po ok.2 godzinach zakończyłem zwiedzanie tego wspaniałego ogrodu. Pokazałem dużo zdjęć wg których każdy może sobie uzmysłowić jego piękno, wieloletni wysiłek włożony przez właścicieli w jego stworzenie i utrzymanie w dobrej kondycji. Myślę, że dzięki tej fotorelacji i informacji w niej zawartej zachęciłem wiele osób do odwiedzenia ogrodu.
 
Powrót do części pierwszej:  >Młodzawy Małe - ogród na Rozstajach cz.1. 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA