FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      RADOM I OKOLICE RADOMIA (w promieniu do 100km)      Kościółek w Bardzicach.
 
 
                      
 
Po deszczowym pierwszym dniu długiego weekendu, drugi okazał się bardzo pogodny, więc ruszamy z córką na wycieczkę rowerową z Radomia do Iłży. Trasa ambitna - ruszamy z okolic szpitala w Krychnowicach i na wyczucie, wykorzystując co jakiś czas z GPS kierujemy się polnymi i leśnymi drogami w kierunku Iłży.
 
 
 
W tej fotorelacji nie będę pokazywał zdjęć z trasy całej wycieczki, a ograniczę się do jednego uroczego miejsca które natrafiliśmy przypadkowo. Jest nim drewniany modrzewiowy kościółek w miejscowości Bardzice.                        
 
Dla zainteresowanych dojazdem samochodem poniżej mapka. Z Radomia do Bardzic najwygodniej i najszybciej dojedziemy ulicą Wierzbicką jadąc w kierunku Wierzbicy drogą nr 744. Ruszając z okolicy Leclerka przy ul.Toruńskiej róg Wierzbickiej  po przejechaniu 2,4 km dojedziemy do skrzyżowania z Południową Obwodnicą Radomia. Jedziemy na wprost i na skrzyżowaniu w Parznicach (km - 6,6) skręcamy w lewo na Gębarzów.
 
      
 
W Gębarzewie na skrzyżowaniu (km-10,2) skręcamy w prawo na Bardzice.  Na km 11,7 przy charakterystycznym ogrodzeniu skręcamy w lewo i jesteśmy na miejscu przy głównej bramie prowadzącej na ogrodzony teren kościelny.Można również  w Parznicach jechać prosto i w Maliszewie skręcić w lewo na Józefów.

 
 
Na górnym zdjęciu, przy widocznej w głębi drewnianej bramie głównej prowadzącej na teren placu kościelnego jest miejsce na zaparkowanie samochodu.Poniżej pokazuję mapkę z zaznaczonymi obiektami.
 
 
Tuż przy parkingu znajduje się piękna drewniana brama główna oznaczona na planiku nr 2, za nią  aleja doprowadza do zabytkowego modrzewiowego kościółka p.w. Świętego Andrzeja Boboli. Zajrzyjmy więc przez nią.
 
B 
 
 
Brama wejściowa główna 
 
 
 
Całość placu kościelnego jest ogrodzona niskim drewnianym płotem umocowanym w kamiennych słupkach. Na obwodzie ogrodzenia  stylowe kapliczki  drogi krzyżowej, zwrócone frontem do placu kościelnego.
 
  
Idąc od strony parkingu i głównej bramy wejściowej ulicą w lewo dojdziemy do bramy wejściowej północnej - na planiku oznaczona nr 3.
Brama północna - widok od strony ulicy 
 
 
Detal bramy pólnocnej. 
 
 
Brama pólnocna - widok od strony placu kościelnego. 
Natomiast idąc od strony parkingu i głównego wejścia w prawo, uliczką prowadzącą w kierunku plebanii zobaczymy przed drewnianą dzwonnicą wejście dodatkowe oznaczone na planiku nr 4.
 
         wejście od strony południowej.
Idąc dalej ulicą mijamy drewnianą dzwonnicę i na końcu ogrodzenia kościelnego dochodzimy najładniejszego wejścia  bramnego  południowego jest to tzw. "Brama Tysiąclecia" - oznaczona na planiku nr 5.
 
       
 
       
 
Brama południowa"Tysiąclecia" - od strony ulicy
 
         
 
  

 
Brama południowa "Tysiąclecia" - od strony placu kościelnego. 
Bramą Tysiąclecia wchodzimy na plac kościelny i ukazuje się w całej swej okazałości bryła drewnianego kościółka p.w. św. Andrzeja Boboli otoczona drzewami, w większości są to modrzewie.  
 
O patronie kościoła przypomina drewniana kapliczka znajdująca się przy alejce prowadzącej do głównego wejścia - strona zachodnia (tuż przy głównym wejściu do kościoła).
Kapliczka św.Andrzeja Boboli na placu kościelnym w Bardzicach. 
 
Wzdłuż alejek ustawionych jest wiele skromniejszych kapliczek które pokażę po zwiedzeniu kościoła.
 
Naprzeciwko drewnianej kapliczki patrona parafii, wyróżnia się ogromny głaz upamiętniający erekcję Parafii św. Andrzeja Boboli w Bardzicach datowaną na 1943 rok. 
 
 
Dzięki uprzejmości miejscowego Proboszcza mieliśmy z córką możliwość obejrzeć wnętrze kościoła i zapoznać się z historią tego obiektu, a jest ona bardzo ciekawa i sięga kilka stuleci wstecz.
 
 
 
 
Kościół został wybudowany w roku 1771 i pierwotnie stał w Białobrzegach Radomskich p.w. św. Trójcy oraz św.Apostołów Piotra i Pawła. Z uwagi na powiększającą się ilość mieszkańców Białobrzegów już w latach 30 XX wieku zdecydowano wybudować nowy duży murowany kościół który ukończono dopiero w 1957 roku.
Kościół p.w.św.Andrzeja Boboli w Bardzicach.W tym samym roku stary drewniany kościół został rozebrany i przeniesiony do Bardzic.
 
Po złożeniu stał się kościołem parafialnym p.w. św. Andrzeja Boboli. 
 
 
Bryła kościoła została zachowana bez większych zmian, a sam kościół został zgodnie z tradycją orientowany tzn. ustawiony na osi wschód - zachód. Wejście główne od zachodu, prezbiterium od wschodu.
 
Jedyną większą zmianą zewnętrzną jest wymiana drewnianych gontów  na dachu na miedziane.
 
Ten  drewniany kościół jednonawowy, oszalowany deskami z modrzewia posiada po stronie północnej dobudowany wystający skarbczyk, zaś po stronie południowej również wystającą zakrystię co nadaje całości bryłę w formie krzyża.
 
Wspaniale prezentuje się pośród soczystej zieleni i porozrzucanych kapliczek kresowych.
Nad nawą główną góruje piękna barokowa wieżyczka z latarnią.
 
 
Na zewnątrz rzuca się w oczy snycerka detali architektonicznych zarówno samego kościółka jak i jego otoczenia. Są to rzeźbione portale,kapliczki, rzeźby świętych itp.
 
                                                   
O ile z zewnątrz kościół przeszedł niewielkie modernizacje, to w środku było ich o wiele więcej. W pierwszym okresie tj. w latach sześćdziesiątych XX wieku  ściany wewnętrzne obito płytami pilśniowymi, które przy następnej modernizacji zostały zerwane, a na odsłoniętych balach dzisiaj możemy oglądać piękną polichromię wykonaną przez Janinę Pol, malarkę z Warszawy.
 
        
 
 
 
 
          
 
 
Również sufit kościoła został wyłożony nowymi modrzewiowymi deskami.  Natomiast ołtarz główny, oraz dwa ołtarze boczne zdobione kolumnami są oryginalne, przeniesione z Białobrzegów. Poddane zostały jedynie konserwacji.
 
 
 
 
 
 
W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Najświętszej Marii Panny Łaskawej. Patrząc w górę zobaczymy oryginalną tęczę z krzyżem i rzeźbą Chrystusa.
 
Natomiast patrząc do tyłu ujrzymy podwieszany chór z cennymi organami podarowanymi przez radomską parafię z Glinic.
 
 
 
 
 
 
                                  
Dziękujemy księdzu Proboszczowi za umożliwienie obejrzenia tego klimatycznego miejsca, przez nas odkrytego całkiem przypadkowo w czasie wycieczki rowerowej. Mam nadzieję, że moja fotorelacja zachęci innych do odwiedzenia Bardzic i kościoła będącego zabytkiem architektury drewnianej.
My wracamy na plac kościelny gdzie stoi wolnostojąca drewniana dzwonnica w formie słupowej.
 
 
W dzwonnicy jest umieszczony dzwon wykonany przez firmę Felczyńskich z Przemyśla, zakupiony przez parafię w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.
 
Na placu kościelnym ustawiono wiele kapliczek o różnej formie. Na szczególną uwagę zasługuje kapliczka św.Franciszka z wilkiem.
 
 
 
 
 
... co wcale nie znaczy że inne są mniej urokliwe.
 
 
                                 
 
    
 
 
 
Pokazałem sporo fotek, więc sądzę że zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca. Znajduje się blisko Radomia, z mapą można dojechać drogami polnymi nawet rowerem - wtedy podwójna korzyść: zdrowotna i duchowa.
 
DO ZOBACZENIA NA SZLAKACH TURYSTYCZNYCH.
 
Jeszcze mały dopisek. Na zdjęciach można zaobserwować wiele pięknych, misternie wykonanych detali przez ludzi tj. cieśli, snycerzy,murarzy, artystów ludowych - bardzo często wzorowane na podpatrywaniu natury.  Dlatego też pokazuję jeszcze kilka zdjęć zrobionych w ten słoneczny dzień stworzone przez naturę.
 
 
 
                                        
 
 
 
                                     
 
 
 

 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
Przy opracowaniu korzystałem z następujących źródeł:
http://www.kowala.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=32&subsub=61&menu=245&strona=1

http://www.niedziela.pl/artykul/103790/nd/Kosciol-w-Bardzicach---drewniana-perelka