FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      SZWAJCARIA CZESKA I NIEMIECKA      Kanion Łaby - trzy punkty widokowe k/Decina.

        Kanion rzeki Łaby koło miejscowości Děčín . Wycieczka piesza na wzgórze Stoličná hora z trzema  punktami widokowymi. 
 
                                                                                                                                 Wycieczka z dnia 14 października 2016 r.
 
     
 
W tej fotorelacji zapraszam na krótki spacer na wzgórze Kvádrberk zwane również Stoličná Hora, położone na północnych obrzeżach miejscowości  Děčín, na prawym brzegu Łaby.  Poniżej załączam trasę spaceru o długości ok. 4 km.

 
      
Spacer rozpoczynamy na ulicy Łużyckiej (czes.Luzicka), naprzeciwko wjazdu na centralny parking szpitala miejskiego (czes. centrální parkoviště nemocnice). Rozpoczynający się w tym miejscu czerwony szlak pieszy wprowadza nas do leśnego parku Děčín (czech.Městský lesní park v Děčíně).
 
Centralny parking Szpitala Miejskiego przy ul. Luzicka.
Uwagi praktyczne:
  1. Na całej ulicy Łużyckiej istnieją zatoczki na których można legalnie i bezpłatnie zaparkować samochód.
  2. W przypadku braku miejsca na ulicy, jest możliwość zaparkowania na centralnym parkingu szpitala, który znajduje się naprzeciwko wejścia na szlak czerwony. Pierwsze pół godziny jest bezpłatne, za każde następne pół godziny opłata wynosi 10 kCz.
Na pierwszym fragmencie trasy towarzyszy nam utworzona w 2009 roku ścieżka dydaktyczna oznaczona kolorem żółtym popularyzująca wzgórze Kvádrberk, jego florę i faunę.
 
Wzgórze Kvádrberk lub inaczej Stoličná hora to wzniesienie z piaskowca, położone na północnych obrzeżach miejscowości Děčín, na prawym brzegu Łaby. Za moment będziemy na nie podchodzić.
 
Jest popularnym miejscem rekreacyjno-turystycznym, głównie ze względu na wspaniały widok na miasto Děčín ze znajdującego się na grzbiecie punktu widokowego.
 
Wzgórze, to właściwie park miejski Kvádrberk którego historia sięga XIX wieku, kiedy to na 25-lecie ślubu Franciszka Józefa i Elżbiety I został zbudowany na szczycie taras widokowy z widokiem na miasto. Na przełomie XIX i XX wieku został zasadzony las miejski tworzący park z rzadkimi drzewami. 
 
W czasie 4 km spaceru odwiedzimy trzy punkty widokowe na wzgórzu Stoličná hora a mianowice:
  1. Císařský výhled
  2. Sněžnická vyhlídka
  3. Vyhlídka Labská stráž
Obok mapka pokazująca dokładniejszy przebieg trasy parkiem miejskim na pierwszy z tych punktów  przebiegający na pierwszym odcinku wspólnie ze ścieżką dydaktyczną (czes.Naučná stezka Pod Kvádrberkem) oznaczoną kolorem żółtym popularyzująca wzgórze Kvádrberk.
 
Ścieżka przyrodnicza Pod Kvádrberkem posiada 20 małych tablic informacyjnych, opisujących rosnące tu szlachetne drzewa oraz 4 duże tablice informacyjne (dwie z nich stoją przy wejściu na szlak, a dwie nad stawem) które zapoznają z historią powstania parku.
Tablice informacyjne na ścieżce przyrodniczej. 
 
  Park leśny Decin.     Jedna z tablic mniejszych opisująca mijane drzewo.
0,18 km trasy - mijamy dawny punkt widokowy z widokiem na Děčín (czes. Loretánská vyhlídka) – z upływem lat drzewa urosły i punkt widokowy stracił swoje przeznaczenie. Obecnie można jedynie podziwiać najbliższe otoczenie parku.
 
Dawny punkt widokowy  Loretánská vyhlídka.

Bogatsi o wiedzę o mijanych drzewach rosnących w parku, wchodzimy na ścieżkę szlaku czerwonego która kilkoma ostrymi zakosami zaczyna wspinać się do góry.
 
 Podejście na Stolicną horę.  
 
   Podejście na Stolicną horę.
0,43 km trasy - Po prawej stronie ścieżki szlakowej ciekawa budowla tzw. Vodárna Koellborn będąca historycznym budynkiem wodociągów Koellborn, który pełni swą funkcję do dnia dzisiejszego.
 
 Bydynek wodociągów "Vodárna Koellborn"      Bydynek wodociągów "Vodárna Koellborn"
 
Bydynek wodociągów "Vodárna Koellborn"
0,66 km trasy - dochodzimy do pierwszego punktu widokowego tzw. Císařský výhled znajdujący się na wysokości 289 m n.p.m.
     Dojście do punktu widokowego Císařský výhled.Dojście do punktu widokowego Císařský výhled.       
Nazwa wzgórza "Stoličná hora" jest sztuczny i nie jest praktycznie wykorzystywane. Pierwotna nazwa "Quadeberg" i czeski "Kvádrberk" pochodzi od germańskiego plemienia kwadowie, dlatego też w źródłach  można reż spotkać nazwę wzniesienia  "Kvádský Hill". Jakby się wzgórze nie nazywało, pewnikiem jest że jest z niego piękny widok na Decin.
 
      Punkt widokowy Cesarski vyhled.Punkt widokowy Cesarski vyhled.
W roku 1879, w tym miejscu został ustawiony obelisk z okazji 25-lecia ślubu cesarza Franciszka Józefa I i cesarzowej Elżbiety.  
 
Pamiątkowy obelisk.
Widok z punktu widokowego Císařský výhled.
 
Z wysuniętego cypla wspaniały widok na jedno z ładniejszych miast czeskich. Decin położony jest wzdłuż obu brzegów Łaby, a jego przedmieścia na malowniczych wzgórzach go otaczających.
 
Jest najniżej położonym miastem w Czechach leżącym na wysokości 135 m n.p.m., a z racji swojego położenia, bliskości Szwajcarii Czeskiej oraz Kanionu rzeki Łaby jest nazywany "Bramą północnych Czech". Oto dwa zdjęcia z punktu widokowego Císařský výhled.
 
     Widok na Decin z punktu widokowego Císařský výhled.Widok na Decin z punktu widokowego Císařský výhled.
 
    Widok na Decin z punktu widokowego Císařský výhled.Widok na Decin z punktu widokowego Císařský výhled.
Od obeliska wędrujemy w dalszym ciągu czerwonym szlakiem pieszym prowadzącym przez punkt widokowy Belweder (patrz relacja:  >Hrensko-Janov-Arnoltice-Labska Strań-Belweder-Hreńsko.) do Hreńska. Na odcinku od Decina do  Hrenska możemy oglądać przełom Łaby przez skały piaskowca po obu jej brzegach.
 
Ścieżka szlaku czerwonego.
Przy obelisku zaczyna się Naukowa Ścieżka Kanionu Łaby (czes.Kaňon Labe) oznaczona kolorem żółtym, biegnąca razem ze szlakiem pieszym czerwonym. Przy ścieżce ustawione tablice informacyjne i inne obiekty małej architektury jak altany, ławeczki, rzeźby. 

            
 
     
 
 
      
Każdy przyzna, że spacer grzbietem Stoličná hora, po dywanie kolorowych zeszłorocznych liści bukowych to duża przyjemność. Nie wiadomo kiedy doszliśmy do oznaczonego odejścia na drugi punkt widokowy zwany Sněžnická vyhlídka.
 
... ok. 100 metrowe odejście szlaku czerwonego na punkt widokowy Císařský výhled.
1,35 km trasy - odejście czerwonego szlaku na punkt widokowy Sněžnická vyhlídka.
1,42 km trasy - punkt widokowy Sněžnická vyhlídka.

Zarastający punkt widokowy Sněžnická vyhlídka.
 
Na pewno przed kilku latami był tu doskonały widok na dolinę Łaby przeciskającej się prze 200 metrowe zbocza. Obecnie drzewa zasłoniły widok,nic nie widać - można przyjąć że punkt widokowy nie istnieje.
 
My mamy nadzieję, że po dojściu na następny punkt będzie lepiej. Wracamy na główny szlak czerwony i dalej podążamy malowniczym lasem i po napotkaniu tajemniczego dla nas słupka z datą 1864 roku, widzimy poprzez drzewa następny nasz cel - trzeci punkt widokowy Vyhlídka Labská stráž
 
... tajemniczy słupek z 1864r., a za 50 metrów punkt widokowy Vyhlídka Labská stráž.
 
1,75 km trasy - punkt widokowy. położony ok 50 metrów od czerwonego szlaku głównego.
 
       Odejście na trzeci punkt widokowy Vyhlídka Labská stráž.Odejście na trzeci punkt widokowy Vyhlídka Labská stráž.
 
 
       Odejście na trzeci punkt widokowy Vyhlídka Labská stráž.Odejście na trzeci punkt widokowy Vyhlídka Labská stráž.
 
 
Trzeci punkt widokowy Vyhlídka Labská stráž.
Trzeci punkt widokowy Vyhlídka Labská stráž.
 
Ten unikalny punkt widokowy zawdzięczamy działającemu w latach 1874-1934 w Decinie aktywnemu "Stowarzyszeniu upiększanie miasta Decin." To głównie dzięki niemu powstał taras widokowy z obeliskiem a wraz z nim ścieżka doprowadzająca do dalszych punktów widokowych którą właśnie szliśmy.
 
Ten punkt widokowy z małym pawilonem powstał w latach 1888/1890 i w tamtym czasie  pozwalał oglądać spektakularne widoki ze zbocza wzgórza Stoličná hora w Kanion  rzeki Łaby.
 

Zelbetowa kopuła pawilonu.
Ciekawostka:
 
Oglądany pawilon, prawdopodobnie jest jedną z pierwszych budowli w Czechach przy budowie której zastosowano żelbet.
 
Całość zaprojektował konstruktor Hunig. Pawilon wybudowano z piaskowca, zaś kopuła została wykonana z betonu zbrojonego metalowymi prętami. 
 
O wytrzymałości tej konstrukcji świadczy fakt, że w kilka lat po zakończeniu budowy w pawilon uderzył piorun w wyniku czego zostały uszkodzone elementy z piaskowca, a kopuła została nienaruszona.
 
Jak widać na zdjęciu obok, co nie zniszczył piorun poddało się nieubłaganemu upływowi czasu i pomału popada w ruinę.
 
Z tego co wyczytałem w internecie zbierane są pieniądze na uratowanie tego unikatowego pawilonu.
 
Również widoki  z Vyhlídki Labská stráž  są coraz skromniejsze z uwagi na zarastające krzaki i drzewa. Mimo tego , że nie są takie jak dawniej uważam że miejsce warte było odwiedzenia - chociażby dla takich widoków.
 
       ... zarastające urwisko.... zarastające urwisko.
 
 
      Widok na Kanion Łaby z trzeciego punktu widokowego.Widok na Kanion Łaby z trzeciego punktu widokowego.
Właściwie to po przejściu 1,75 km, w tym miejscu zakończyliśmy zaplanowaną wycieczkę. Ponieważ nie chcieliśmy wracać tą samą drogą postanowiliśmy kontynuować spacer szlakiem czerwonym i wrócić na parking w Decinie drogą okrężną. Mieliśmy nadzieję, że spotkamy jeszcze jakieś ciekawe widoki. Niestety, tylko w jednym miejscu poprzez drzewa można było ujrzeć takie skałki.
    
2,51 km trasy - dochodzimy na skraj lasu. Ścieżka szlakowa biegnie dalej prosto, zaś w prawo biegnie droga  bez szlaku dochodząca po ok. 100 metrach do głównej drogi Decin - Hreńsko. 
 
      
2,6 km trasy - droga główna Decin - Hreńsko. Skręcamy w prawo i pozostaje nam 1,4 km dojścia na parking przy Szpitalu Miejskim Decin.
 
     
 
3,3 km trasy - skręcamy w prawo w ul. Łużycką
4,0 km trasy - koniec spaceru na parkingu przy szpitalu.
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
 
Stoličná hora,Děčín,Kvádrberk, Stoličná hora,Městský lesní park v Děčíně,Loretánská vyhlídka,Vodárna Koellborn,,Sněžnická vyhlídka,Vyhlídka Labská stráž,naučná stezka Pod Kvádrberkem,Městský lesní park v Děčíně,Císařský výhled,Sněžnická vyhlídka,Vyhlídka Labská stráž,