FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      SZWAJCARIA CZESKA I NIEMIECKA      Jaskinie nad rzeką Svitavka w okolicy miejscowości Svitava.


        Wycieczka piesza w okolicy miejscowości Svitava - Jaskinie nad rzeką Svitavka.
 
                                                                                                                                 Wycieczka z dnia 15 października 2016 r.
 
     
 
W miejscowości Sloup w Czechach znajduje się piękny skalny zamek Sloup (fotorelacja tu:  >Zamek skalny Sloup w Szwajcarii Czeskiej.). W dniu kiedy go odwiedziliśmy zostało na tyle dużo czasu aby pojeździć po okolicy samochodem i rowerem. Efektem tej jazdy było zwiedzenie obiektów turystycznych w okolicy miejscowości Svojkov-zameczek (fotorelacja tu:  >Svojkov zameczek - Jaskinia Stare Czasy - bazaltowa skała Slavicek - Modlivy dul - Swojkov zameczek.), oraz jaskiń znajdujących się pomiędzy miejscowością Svitava a Velenice.
 
Odnośniki do tych dwóch wycieczek powtórzę na końcu tej fotorelacji, natomiast w obecnej pokażę zdjęcia z wycieczki rowerowej podczas której próbowaliśmy odszukać kilka jaskiń ulokowanych przy rzece Svitavka. Dla lokalizacji tego terenu załączam mapkę dojazdu od zamku skalnego Sloup przez miejscowość Svojkov, Svitava,Velenice z podanym kilometrażem, co ewentualnie  ułatwi planowanie własnej trasy.
 
      
 
Na poszukiwanie jaskiń i grot skalnych ruszyliśmy rowerami w okolice miejscowości Svitava leżącej w linii prostej ok. 3 km  na wschód od miejscowości Sloup. Drogą to ok. 6 km. Leży w dolinie przy ujściu ujściu potoku Záhořínského do rzeki Svitávka. Dokładniejsza mapka z zaznaczonymi obiektami poniżej.
 
      
 
Krótko mówiąc, nasza wycieczka koncentruje się na jaskiniach znajdujących się w bliskiej odległości od drogi Svitava - Velenice w dolinie rzeki Svitavka. Ciekawsze obiekty zaczynają się w miejscowości Svitava.
 
Kaplica Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w m. Svitava. Do nich zaliczyć można kaplicę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - na planie oznaczona nr 1. Kiedyś Svitava należała do parafii Sloup, ale już w 1725 roku w dolnej części wsi zbudowano małą kapliczkę. Już w roku 1923 kapliczka popadła w ruinę, a ponieważ kolidowała z budowaną drogą została rozebrana.
Nową murowaną kaplicę wybudowano w nowym miejscu, a konsekrowanie jej dokonano 21 października 1923 roku. Pierwszą mszę odprawiono 6 czerwca 1925 roku.
 
Charakterystyczne domy na tym terenie. 
 
Wyjeżdżając ze Svitavy w kierunku  Velenice spotykamy ciekawy wąwóz skalny  w którym przebiega asfaltowa droga. Jest o tyle ciekawy, że w skałach wykute są liczne piwnice - obecnie nieużytkowane (na planie oznaczony nr 2).
 
Svitava - skalne piwnice.
 
 
      Svitava - skalne piwnice.Svitava - skalne piwnice.
 
Po przejechaniu ok. 1 km, na zakręcie drogi ukazuje się ciekawa jaskinia Puste Kościoły lub inaczej Opuszczone Kościoły (Jeskyně Pusté kostely) - na planie oznaczone nr 3.

 
      Jeskyně Pusté kostelyJeskyně Pusté kostely
 
 
Jeskyně Pusté kostely Jeskyně Pusté kostely
 
Są to sztuczne, rozległe podziemne przestrzenie podtrzymywane przez masywne filary skalne zapobiegające zawaleniu się stropu.
 
W tym miejscu istniał kiedyś kamieniołom piaskowca z którego uzyskiwano piach na potrzeby działających w tym rejonie fabryk kolorowego szkła i luster.
 
Płaskorzeźba obok Jaskini Puste Kościoły.Do dzisiaj zachował się budynek dawnej fabryki  zrcadlárny Velenickiej, położony ok. 250 metrów w kierunku miejscowości Velenice - na planie oznaczony nr 8.
 
Zachowany budynek fabryki luster.
 
Tuż za Jeskyně Pusté kostely, na skale znajduje się wykuty przez nieznanego artystę ludowego  wizerunek Ukrzyżowanego Chrystusa, z klęczącymi postaciami którym Dziewicy Marii i Marii Magdaleny na planie oznaczony nr 4.
 
Wchodzimy do zachowanego w pierwotnym wyglądzie kamieniołomu Puste Kościoły. Jego dolna część jest o 1,5 - 2 metry niżej od istniejącej powierzchni z uwagi na podwyższenie terenu przy przebudowie drogi.
 
Strop jaskini jest podparty 16 skalnymi filarami pozostawionymi przy eksploatacji piachu, co zabezpieczało strop przed zawaleniem. Znajdują się resztki murów z czasów kiedy jaskinia była użytkowana jako magazyn.
 
      Jeskyně Pusté kostelyJeskyně Pusté kostely 
      
 
Jeskyně Pusté kostely
 
      Jeskyně Pusté kostelyJeskyně Pusté kostely
 
Niedaleko Jaskini Puste Kościoły (Jeskyně Pusté kostely) warto  odszukać Jaskinię Niedźwiedzią (Jeskyně Medvědí camp) - na planie oznaczona nr 6. Nie prowadzi do niej żaden szlak turystyczny. Załączam więc trasę z dojściem od Jaskini Puste Kościoły.
 
        Ścieżka odchodząca od drogi asfaltowej do Jaskini Niedźwiedziej.
 
Od Jaskini Puste kościoły należy iść drogą asfaltową w kierunku miejscowości Svitava, po minięciu zakrętu drogi, po ok. 100 metrach wypatrywać mało widoczną ścieżkę po lewej stronie. Jak widać na zdjęciu prowadzi lekko pod górkę i częściowo zaczyna zarastać brzozami.
 
Po ok. 200 metrach marszu ścieżką, po prawej stronie znajdują się pozostałości po dawnym zamku Vyrov. (na planie oznaczony nr 5)
 
       Pozostałości zamku Vyrov.Pozostałości zamku Vyrov.
 
Teren jest podmokły i z trudem przechodzimy ostatnie 50 metrów. Przed skałami stoi tablica informacyjna z informacjami o dawnym zamku. Obecnie z uwagi na zawalenie się części skał właściwie nic nie pozostało z dawnego zamku.
 
       ... zapoznajemy się z historią zamku.
 
O zamku jest bardzo mało informacji, przypuszcza się że był zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Nazwa prawdopodobnie wywodzi się od nazwy miejscowości Vyrov (lub Vejrova) od której nazwano okoliczne lasy na wzgórzu. Te rejony należały do rodu panów ze Smojno.
 
Pozostałości zamku Vyrov.
 
Niecałe 100 metrów od pozostałości zamku Vyrov znajdują się duże sztuczne jaskinie po wybranym piasku dla potrzeb fabryki luster. Idziemy w tym kierunku przez malowniczy teren.
 
... na ścieżce do Jaskini Niedźwiedziej.
 
 
... na ścieżce do Jaskini Niedźwiedziej. 
 
W 1767 roku hrabia Jan Josef Maxmilián Kinský zbudowany w dolinie rzeki Svitavka, pomiędzy miejscowościami Svitawa i Velenice fabrykę luster w związku z czym były potrzebne duże ilości piasku do ich produkcji. Właśnie z tego powodu powstawały wyrobiska w skałach piaskowca które dzisiaj odwiedzamy.
 
      Dolina rzeki Svitavka w pobliżu Jaskini Niedźwiedziej.Dolina rzeki Svitavka w pobliżu Jaskini Niedźwiedziej.
 
Właśnie dochodzimy do jednego  z ładniej położonych wyrobisk piasku zwanego dzisiaj jako Jaskinia Niedźwiedzia (czes.Jeskyně Medvědí camp). Niech nie dziwi dopisek camp - w tym pięknym miejscu jest obecnie legalne obozowisko dla turystów. Oto kilka zdjęć tego miejsca.
 
 Dojście do Jaskini Niedźwiedziej.       Zejście do rzeki Svitavka przy Jaskinii Niedźwiedziej.      Jaskinia Niedźwiedzia.
 
 
      Rzeka Svitavka w okolicy Jaskini Niedźwiedziej.Rzeka Svitavka w okolicy Jaskini Niedźwiedziej.
 
 
     Jaskinia Niedźwiedzia.Jaskinia Niedźwiedzia.
 
 
      Jaskinia Niedźwiedzia.Jaskinia Niedźwiedzia.
Jak widać na zdjęciach, wspaniałe miejsce na rodzinny biwak pod warunkiem że jest poza sezonem turystycznym i nie są to dni wolne od pracy. My wracamy tą samą ścieżką do pozostawionych rowerów przy Jaskini Puste Kościoły. Już rowerami jedziemy do ciekawego wyrobiska, również znajdującego się przy rzece Svitavka.    Poniżej dokładna mapka ostatnich jaskiń.
 
     
 
Ruszamy z pod Jaskini Puste kościoły i po minięciu mostu na rzece Svitavka skręcamy z drogi asfaltowej w pierwszą napotkaną ścieżkę odchodzącą w lewo w (0,0 1 km trasy).
 
  Most na rzece Svitavka.      Rzeka Svitavka widziana z mostu.
 
Jadąc ścieżką leśną, mając po lewej stronie rzekę Svitavkę, zaś po prawej wzgórze skalne docieramy do trzech otworów wprowadzających do następnych wyrobisk piaskowca będących celem naszego zainteresowania.
 
Jedno z wejść do jaskini.
Następne wejście do jaskini.
 
W tym miejscu znajduje się bardzo ciekawe miejsce. W 1767 roku hrabia Jan Josef Maxmilián Kinský zbudował przy drodze Svitawa - Velenice fabrykę luster. Do polerowania luster służyły maszyny napędzane przez wodę.
 
To zmusiło do doprowadzenia wody ze Svitavki poprzez wykuty tunel skalny  o długości prawie 260 metrów.
 
Jak na tamte czasy było to przedsięwzięcie bardzo innowacyjne, ale i kosztowne. Budowa tunelu pochłonęła trzy razy więcej nakładów niż koszt samego budynku fabrycznego i maszyn do polerowania i szlifowania.  Źródła podają, że ​​hrabia Kinsky musiał sprzedać korty Radosin, Martinoves i niektóre inne towary, w celu zrealizowania całego zakresu robót.
 
Wnętrze jaskini z widocznymi tunelami skalnymi.
 
 Jeden z wlotów do tunelu nad rzeką Svitavka.            Wlot tunelu przy rzece Svitavka.
 
Wychodzimy z ciemnych podziemi tuneli nad brzeg Svitavki. Całość tuneli doprowadzających wodę do napędu maszyn w dawnej  fabryce luster jest do przejścia, oczywiście gdy się ma latarkę.
 
      Rzeka Svitavka w okolicy osttatniego otworu wlotowego do skalnego tunelu.Rzeka Svitavka w okolicy osttatniego otworu wlotowego do skalnego tunelu.
 
My jedziemy do ostatniego obiektu jakim są ogromne sztuczne jaskinie po wydobyciu piaskowca na potrzeby  fabryki Valenickich luster tj. do Jaskiń Piekielne Doły (czes. jeskyně Pekelné doly). Z drogi głównej skręcamy na lewo i po przejechaniu od Jaskini Puste Kościoły ok. 1,1 km jesteśmy na miejscu.
 
Jaskinia Piekielne Doły.
Piekielne Doły.
 
Do produkcji luster używano czterech rodzajów piasku. W tym miejscu znajduje się największe wyrobisko po jego wydobyciu, a jego lokalizacja była zaledwie 150 metrów od fabryki.
 
W skałach powstał ogromny podziemny labirynt, zabezpieczony przed zawaleniem pozostawionymi 30 masywnymi filarami skalnymi. Całość pomieszczeń skalnych rozciąga się na długości 140 metrów, szerokości 60 metrów i wysokości do 3,5 metra.
 
 Jaskinie Piekielne Doły.       Jaskinia Piekielne Doły.
 
 
      Jaskinia Piekielne Doły.Jaskinia Piekielne Doły.
 
W czasie II wojny światowej w tych pomieszczeniach ukrytych w skałach działała na małą skalę fabryka produkująca uzbrojenie do samolotów, zaś po wojnie aż do końca lat 80-tych XX wieku jaskinia służyła jako magazyn warzyw. W roku 2003 jaskinią do dnia dzisiejszego zarządza klub motorowy.
 
      Jaskinia Piekielne Doły.Jaskinia Piekielne Doły.

 

      Jaskinia Piekielne Doły.Jaskinia Piekielne Doły.

I tak oto zakończyliśmy całodniową wycieczkę w czasie której zwiedziliśmy zamek Sloup, tereny wokół niego oraz jaskinie w okolicy miejscowości Svitava. Trochę zmęczeni wracamy na kwaterę na późną obiadokolację. 
 
 
Zwiedzanie zamku Sloup:  >Zamek skalny Sloup w Szwajcarii Czeskiej. 
 
 

Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 

 
 
 
 
http://www.luzicke-hory.cz/mista/index.php?pg=zmveluc