FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
ci

Jaskinia Bielska na Słowacji

Wycieczka z dnia 28 czerwca 2010r.
 
 
 
Jaskinia Bielska znajduje się na Słowacji. Dojazd od strony Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej poprzez dawne przejście graniczne na Łysej Polanie. Dalej drogą nr 67 przez Źdiar do miejscowości Tatrzańska Kotlina - ok. 20 km od Łysej Polany. Dla lepszej orientacji poniżej mapka dojazdowa do Tatrzańskiej Kotliny.
 
 
 
 
Uwaga praktyczna dla dojeżdżających własnym samochodem:
Przed wjazdem do Tatrzańskiej Kotliny, przed drogą odchodzącą w lewo do Lendaka jest mały na ok. 15 samochodów parking niepłatny (P1). Natomiast w odległości 300 m od niego znajduje się po prawej stronie duży płatny parking (P2). Kto chce zaoszczędzić 5 Euro, musi zaparkować na tym pierwszym (o ile będzie wolne miejsce)
 
Jaskinia Bielska znajduje się na zboczu Kobylego Wierchu, na terenie Słowackiego Parku Narodowego. Od płatnego parkingu trzeba podejść ostro pod górkę  890 m wygodną szeroką szutrową ścieżką.
 
 
 

Podchodząc  ścieżką  pokonujemy różnicę wysokości ok. 120 m, co kilkadziesiąt metrów rozstawione są tablice naukowe z informacjami na temat:
  • ochrony tatrzańskiej przyrody
  • geologiczne
  • zespoły leśne
  • rośliny
  • zwierzęta
  • jaskinia Bielańska
Trochę zmęczeni docieramy po 20 minutach do budynku kasy i wejścia do Jaskini Bielskiej. Jak widać teren ładnie urządzony - można odpocząć. Jesteśmy jedni z pierwszych. Rano nie ma tłoku.
 
                                                         
 

Uwagi praktyczne:
- w poniedziałki jaskinia jest nieczynna
- wstęp do jaskini dla dorosłych 7 €,  studenci i emeryci  6€, dzieci i renciści 3,5€,    fotografowanie 10€
 
W małej grupce wchodzimy do jaskini,wrażenie od początku jest ogromne.Jaskinia zdumiewa swoją wielkością, wspaniałymi naciekami, stalagmitami, stalagmitami, wodospadami naciekowymi, jeziorkami.
 
 
 
 
 
Odkrywcami jaskini w 1881 r. byli przewodnicy górscy:Johan Britz i Julius Husz.Jaskinię udostępniono turystom w 1882 r., natomiast w 1896 r. założono oświetlenie.
 
                                         
 
 
 
 
 
Długość wszystkich korytarzy wynosi 3018 m. Dla turystów udostępnionych jest 1370 m korytarzy, czas przejścia to ok. 70 minut. Różnica wysokości na tej trasie wynosi 112 m, do pokonania jest 866 schodów. Przeciętna temperatura roczna waha się od 5 do 6,3°C.
 
Poszczególne komory jaskini mają swoje nazwy - Komora Zbjnicka, Dom Wielkich Wodospadów, Gaj Kaktusowy, Złote Jeziorko, Sala Palmowa, Sala Koncertowa i wiele innych nadanych od fantazji ich odkrywców, lub charakteru komory.
 
Nie jestem w stanie  opisać wszystkich doznanych wrażeń, dlatego też pokażę więcej zdjęć  które powinny zachęcić do odwiedzenia tego miejsca.

                                 
 
 
 
 
Poszczególne komory jaskini mają swoje nazwy - Komora Zbójnicka, Dom Wielkich Wodospadów, Gaj Kaktusowy, Złote Jeziorko, Sala Palmowa, Sala Koncertowa i wiele innych nadanych od fantazji ich odkrywców, lub charakteru komory.
 
 
                                    
 
 
 
 
 
Nie jestem w stanie  opisać wszystkich doznanych wrażeń, dlatego też pokażę więcej zdjęć  które powinny zachęcić do odwiedzenia tego miejsca.

 
                                        

 


 
 
                 
                                     
 
            
                                         
 

 
 
 
                 
                                           
 
 
                 
 
                   
 
                                         


 
 
 
               
                             
 
 
                               
 
 
                  
                               
 


 
 
 
                                          
 
 
                       
 


                                          
                               
                     
 
 
 
                                           
 
 
           

 
Myślę, że zachęciłem do zwiedzenia tej pięknej jaskini. Ja oczarowany jej widokiem postanowiłem w najbliższej przyszłości odwiedzić  inne jaskinie, których zdjęcia pokażę.
 
 
Klikając w poniższy odnośnik wracamy do strony głównej: