FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      SZWAJCARIA CZESKA I NIEMIECKA      Hrensko-Janov-Arnoltice-Labska Strań-Belweder-Hreńsko.
 

        Szwajcaria Czeska. Propozycja wycieczki rowerowej Hřensko-Janov-Arnoltice-Labská Strań-Belweder-Hřensko.
 
                                                                                                                                 Wycieczka z dnia 14 października 2016 r.
 
     
 
W tej fotorelacji proponuję wycieczkę rowerową w czasie której odwiedzimy punkty widokowe w miejscowości Hřensko, Janov i Labská Stráň (taras widokowy Belweder) z których to punktów roztaczają się wspaniałe widoki na okolice. Trasa wycieczki w jedną stronę to 11,7 km plus powrót skrótem 4,7 km = 16,4 km . Droga powrotna może mieć kilka wariantów w zależności od kondycji i upodobań.  Poniżej trasa i profil wysokościowy.
 
 
 
 

Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu samochodowego zlokalizowanego przy drodze głównej  B172 relacji Drezno - Děčín. Parking znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania, z którego odchodzi droga do centrum Hřenska, dalej biegnąca do Menzi Louka, Jetřichovic, Chřibská.
Parking płatny (cena 2016 r.): 1 godz. - 30 KCz, cały dzień - 150 KCz.
 
  Parking w Hreńsku przed skrzyżowaniem.      Parking w Hreńsku za skrzyżowaniem.
Będąc na parkingu, wycieczkę warto  rozpocząć od wejścia na punkt widokowy  Labská vyhlídka. Wejście znajduje się na końcu parkingu - tego w kierunku Děčína.

Trasa na punkt widokowy Labská vyhlídka

Na punkt widokowy wchodzi się szlakiem żółtym - patrz zdjęcie obok. Trasę pokonuje się wygodnymi schodkami, a jej długość wynosi jedynie ok. 160 metrów. Zdjęcie dolne przedstawia widok skały na której znajduje się punkt widokowy.
 
Skała z punktem widokowym Labská vyhlídka.
 
Po podejściu na górę okazuje się, że są tam właściwie dwa zabezpieczone barierkami punkty widokowe. Pierwszy do którego się dochodzi ukazuje widoki w dolinę rzeki Łaby, ujście do niej rzeki Kamienicy oraz dwa parkingi znajdujące się przy skrzyżowaniu dróg.
 
Widok z pierwszego punktu widokowego na skały przy rzece Kamienica. 
 
 
Widok z pierwszego punktu widokowego w dolinę Łaby.. 
 
 
Widok z pierwszego punktu widokowego w dolinę Łaby.. 
 
 
Widok z pierwszego punktu widokowego w dolinę rzeki Kamienica. 
Idąc dalej szlakiem żółtym za niepozorną skałę, po około 50 metrach dochodzi się do drugiego punktu widokowego z którego otwiera się wgląd w kanion rzeki Kamienice (czech.Kamenice).
 
... ścieżka do drugiego punktu widokowego.
Widok z drugiego punktu widokowego.
 
Z tego drugiego punktu jest najładniejszy widok na Hřensko, wzdłuż drogi do Menzi Louka, Jetřichovic, Chřibská.
 
Tutaj można zobaczyć domy z kolorowymi fasadami stojących w pobliżu rzeki Kamienicy, wciśnięte pomiędzy wąwóz skalny.
 
Widok z drugiego punktu widokowego.
 
 
        Widok z drugiego punktu widokowego.Widok z drugiego punktu widokowego.
Do parkingu schodzimy tą samą ścieżką co wchodziliśmy i zaczynamy wycieczkę rowerową. Pierwszy odcinek to jazda drogą wzdłuż rzeki Kamienica widocznej na górnym zdjęciu. Poniżej mapka tego odcinka długości 1,2 km.
 
     
Hřensko jest miejscowością położoną około 12 km od miasta Děčín na granicy czesko-niemieckiej, dokładnie przy ujściu rzeki Kamienica (czes.Kamenice). Miejscowość położona jest między obszarem chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce (czes. Labské pískovce) po południowej stronie, a Parkiem Narodowym Czeska Szwajcaria (czes.České Švýcarsko) po stronie północnej. Nie dziwi więc fakt, że miejscowość stała się prężnym ośrodkiem turystycznym z której prowadzą liczne szlaki turystyczne.
 Miejscowość Hrensko.      Miejscowość Hrensko.
Miejscowość Hřensko położone jest wzdłuż drogi biegnącej do Menzi Louka, Jetřichovic, Chřibská w ciasnym skalnym kanionie, którego zbocza górują nad miejscowością. Na jednej z takich skał przed chwilką byliśmy. Teraz jedziemy przez miejscowość podziwiając zabytkową zabudowę wciśniętą pomiędzy skały.Po drodze mijamy liczne prywatne płatne parkingi i stoiska z regionalnymi pamiątkami.
 
      Miejscowość Hrensko.Miejscowość Hrensko.
Pierwotnie istniała tu mała osada flisaków i drwali, a pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1475 r., kiedy to  odnotowano w niej istnienie karczmy związanej ze spławem drewna. Pierwsi turyści pojawili się w IX wieku za sprawą rodzina Thunów, która w 1826 r. wydała pierwszy przewodnik po okolicy.
 
Miejscowość Hrensko.Największy udział w rozwoju turystyki miała jednak rodzina  Clary-Aldrigenów która dokonała przebudowy dróg z Hřenska do Bramy Pravčickiej, wspierała budowę hoteli, pensjonatów i gościńców.
 
Miejscowość Hrensko w okolicy Hotelu Klepać.
 
W 1879 r. w Hřensku i Vysokiej Lípie, na wzór towarzystw alpejskich, powstały oddziały Towarzystwa Górskiego Szwajcarii Czeskiej, której przewodniczącym był Anton Clary. Członkowie towarzystwa budowali szlaki, mostki, schrony turystyczne i wieże widokowe, stawiali ławki, poręcze, drogowskazy, wyznaczali szlaki turystyczne, wydawali druki szkoleniowe, organizowali spotkania i wycieczki. W 1884 r. udostępniono do zwiedzania atrakcyjne wąwozy.
 
 Miejscowość Hrensko.      Okolice odejścia w Wąwóz Edmunda.
 
1,2 km trasy - skrzyżowanie w okolicy wejścia do Wąwozu Edmunda. W tym miejscu  znajduje się również węzeł szlaków z którego  można zwiedzić dwie największe atrakcje Czeskiej Szwajcarii tj.:

- szlak turystyczny czerwony szlak czerwony biegnący prosto doprowadzający do Bramy Prawczickiej (czes.Pravčická brána) - patrz relacja:  >Brama Prawczicka (czes. Pravčická brána) 

- szlak turystyczny żółty szlak żółty skręcający w prawo prowadzący przełomem rzeki Kamienicy przez Wąwóz Edmunda (czes.Edmundova soutěska) i Wąwóz Dziki (czes.Divoká soutěska) - patrz relacja: >Przełom rzeki Kamienicy (czech. Kamenice) 
 
Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i asfaltową drogą (bez szlaku)  jedziemy w kierunku miejscowości Janov, oddalonej od skrzyżowania o około 2,5 km. Droga prowadzi lekko pod górkę. Po kilku minutach jesteśmy w tej miejscowości.
 
 Miejscowość Janov.      Miejscowość Janov.
 
Miejscowość Janov - charakterystyczny dla tego terenu dom.
Główną asfaltową drogą jedziemy do charakterystycznego miejsca jakim jest po prawej stronie kapliczka. Tuż za nia znajduje się rozgałęzienie  dróg.
Kapliczka w miejscowości Javov.
4,2 km trasy - kapliczka św. Jana Chrzciciela (czes.Kaple sv. Jana Křtitele) w miejscowości Janov. Droga główna skręca w prawo. My skręcamy w ślepą uliczkę prowadzącą na parking przy wieży widokowej stojącej na wzgórzu  Janovský vrch.
 
Kapliczka św.Jana Chrzciciela w miejscowości Janov.
Późnobarokowa kapliczka św. Jana Chrzciciela upamiętnia patrona tej wioski, którego rzeźba w dniu jego święta była niesiona w procesji do kościoła parafialnego w Arnolticach.
Nie jest znana dokładna data budowy  kaplicy, ani kto ją ufundował. Pewne jest, że stała pod koniec 18 wieku, kiedy to została wymieniona w książce parafialnej kościoła Arnoltice. Jest to prostokątna kaplica z niewielką wieżyczką dla dzwonu z trójkątnym szczytem.
Ślepa uliczka prowadząca do parkingu i wieży widokowej Janov.
 
Bezpłatny parking i wieża widokowa w miejscowości Janov.
Wieża w miejscowości Janov jest wieżą telekomunikacyjną, którą od roku 2013 udostępniono dla turystów. Dzięki temu możemy z wysokości 30 metrów nad ziemią oglądać panoramę Szwajcarii Saksońskiej. Wstęp na taras widokowy wieży jest bezpłatny. My po wejściu na górę nie zabawiliśmy długo z dwóch powodów - wiał wiatr a konstrukcja odczuwalnie się kołysała. Zrobiłem kilka zdjęć i szybko uciekłem na dół.
 
Widok z wieży widokowej w kierunku parkingu.
 
 
     
 
      Pastevni wrch (402 m n.p.m.).Pastevni wrch (402 m n.p.m.).
4,6 km trasy - powróciliśmy do skrzyżowania przy kapliczce św. Jana Chrzciciela. Skręcamy w lewo i kontynuujemy wycieczkę asfaltową drogą biegnącą do miejscowości Arnoltice. Do centrum tej miejscowości znajdującego się przy kościele jest do przejechania ok. 3,4 km.
 
 Wyjazd z miejscowości Janov.      Droga do miejscowości Arnolcice.
8,0 km trasy -centrum miejscowości Arnoltice, dla zmotoryzowanych bezpłatny parking przy kościele. Miejscowość liczy około 400 mieszkańców. Warte zobaczenia są dwa obiekty:
     1. Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (czes.Kostel Nanebevzetí Panny Marie)
     2. Pozostałości dawnego młyna wiatrowego (czes.Větrný mlýn Arnoltice)
 
      Kościół w m. Arnoltice.Kościół w m. Arnoltice.
Kościół Wniebowzięcia NMP znajduje się w centrum wsi, a został zbudowany w latach 1757-1758 w stylu późnobarokowym. W 1906 roku całkowicie spłonął, został odbudowany w roku 1957. Niestety był zamknięty na cztery spusty, więc postanowiliśmy odszukać dawny młyn wiatrowy. Dla zainteresowanych załączam planik z trasą dojazdu z parkingu przy kościele.
Od parkingu przy kościele odległość do wiatraka wynosi ok. 350 metrów. Prowadzi do niego ładna uliczka z charakterystyczną zabudową.
 
Po ok. 230 metrach od parkingu jest rozstaje dróg, aby dojść do wiatraka należy skręcić w drogę na prawo. 
Z krzyżówki widać w oddali bryłę wiatraka - zdjęcie dolne.
... w głębi po prawej bryła dawnego wiatraka. 
Jak widać był to wiatrak w stylu holenderskim z roku 1830. W 1877 roku przestał spełniać swoje pierwotne przeznaczenie i został przekształcony w budynek mieszkalny.
  Pozostałości dawnego młyna wiatrowego (czes.Větrný mlýn Arnoltice)     Pozostałości dawnego młyna wiatrowego (czes.Větrný mlýn Arnoltice)
 
      Pozostałości dawnego młyna wiatrowego (czes.Větrný mlýn Arnoltice)Pozostałości dawnego młyna wiatrowego (czes.Větrný mlýn Arnoltice)
Po powojennym wysiedleniu Niemców okupujących budynek, wiatrak uległ dewastacji.  Na przełomie lat 60 i 70 ruinę kupił obecny właściciel, który go wykorzystuje do celów rekreacyjnych.  Szkoda, że nie zachowały się śmigła wiatraka. Nam pozostał ostatni odcinek drogi z Arnoltic do punktu widokowego Belweder. Załączam ostatni fragment tego odcinka - przejazd przez miejscowość Labska Strań.
 
     
 
  Dojazd do parkingu Belweder.     Parking Belweder.
11,7 km trasy - parking przed punktem widokowym Belweder (czes.Parkoviště Labská Stráň-Belveder). Dla ułatwienia dojazdu podaję namiary GPS na ten parking: 50.8485444N, 14.2220253E

Od parkingu, dla własnej wygody pozostaje ruszyć piechotą na poszczególne punkty widokowe. Są dwa główne tarasy, a dla bardziej dociekliwych jeszcze kilka skałek ukrytych w lesie.
 
  Pierwszy taras widokowy Belweder.      Drugi taras widokowy Belweder.
 
       Widok drugiego tarasu od strony hotelu.Widok z drugiego punktu widokowego od strony hotelu..
Taras Belweder (czes.Belveder) jest najstarszym punktem widokowym nad Łabą, został wybudowany na początku XVIII wieku z inicjatywy Franciszka Karola Clary-Aldringen. Jak widać na górnym zdjęciu nie był to zwykły taras, ale amfiteatr w przepięknej scenerii skalnej, na dodatek z niespotykanym widokiem na Łabę. 
 
      Scena amfiteatru Belweder.Scena amfiteatru Belweder.
Cały ten kompleks był częścią letniej rezydencji księcia Clary-Aldringen zamieszkałego na zamku w pobliskim Bynovcu, skąd została wybudowana tzw. Aleja Księcia (czes.Knížecí cesta). Tą aleją byli dowożeni goście księcia, a w amfiteatrze wystawiano dla nich przedstawienia i organizowano przyjęcia. Konieczność wymusiła wybudowanie w 1841 roku małej restauracji, która w roku 1888-1889 została zastąpiona przez budynek, służący obecnie turystom jako hotel z restauracją.
 
 Budynek hotelu i restauracji Belweder.      Ogródek piwny przy hotelu Belweder.
 
      Widok z widowni amfiteatru w kierunku kompleksu hotelowego.Widok z widowni amfiteatru w kierunku kompleksu hotelowego.
Wstęp na tarasy widokowe jest bezpłatny, a z wysokiego klifu  o wysokości  ok. 130 metrów otwiera się wspaniały widok na dolinę Łaby, pobliskie skałki  i okoliczne miejscowości. Widoki są naprawdę oszałamiające, więc proponuję kilka fotek.
 
               
 
        Widok z tarasu widokowego Belweder.
 
 Widok z tarasu widokowego Belweder.
 
     Widok z tarasu widokowego Belweder.
 
      Widok z tarasu widokowego Belweder.Widok z tarasu widokowego Belweder.
Jednak najładniejszy widok jest w Kanion Łaby w kierunku małego miasteczka Dolní Žleb, oraz na leżące naprzeciwko tarasu ukryte w lesie zbocza kanionu Łaby.
       Widok na miasteczko Dolní Žleb.Widok na miasteczko Dolní Žleb.
 
       Widok na miasteczko Dolní Žleb.Widok na miasteczko Dolní Žleb.
 
       Panorama na najpiękniejszy kanion skalny w Europie.Panorama na najpiękniejszy kanion skalny w Europie.
 

      Panorama na najpiękniejszy kanion skalny w Europie.Panorama na najpiękniejszy kanion skalny w Europie.
Oprócz dwóch tarasów widokowych istnieje jeszcze trzeci punkt widokowy. Aby do niego trafić, trzeba schodami obok sceny wejść w las (schody po lewej stronie sceny patrząc od Łaby).
 
Ścieżka doprowadzi nas do zarastającego drzewami punktu widokowego. Dla lepszej orientacji załączam mapkę. Od sceny do trzeciego punktu widokowego znajdującego się na skale Zlomisková věž jest ok. 160 metrów.
Widok z punktu widokowego Zlomisková věž.
 
Wydaje mi się, że na tej skale istniał w przeszłości posterunek obserwacyjny - jest dołek na palenie ogniska sygnalizacyjnego. Jeszce obecnie, pomimo dużego zadrzewienie doskonale widać całą dolinę Łaby i skalny kanion na drugim brzegu.
      Widok z punktu widokowego Zlomisková věž.Widok z punktu widokowego Zlomisková věž.
Kończymy naszą wycieczkę rowerową, pora wracać na parking w Hřensku. Można powrócić tą samą drogą, lub kto lubi przygodę i drobne trudności może wybrać wariant który pod względem długości jest o wiele krótszy i pozwala powrócić inną drogą. Oto proponowana trasa powrotu. Z parkingu Belweder kierujemy się na prawo na ścieżkę szlakową koloru zielonego która nas doprowadzi do drogi Děčín - Hřensko.
0,95 km skrótu - jesteśmy na drodze  Děčín - Hřensko.
Teraz pozostaje nam pedałować prawie 4 km dobrym asfaltem wzdłuż rzeki Łaby.
4,3 km skrótu - parking w miejscowości  Hřensko. Koniec wycieczki rowerowej.
 
        Parking w Hreńsku.

W takim układzie całość wycieczki rowerowej to: trasa zasadnicza Hřensko, Janov i Labská Stráň (taras widokowy Belweder)  -  11,7 km
                                                                                                                                              skrót Belweder - Hřensko  -    4,7 km
                                                                                                                                       -----------------------------------------------
                                                                                                                                                         Ogółem            -  16,4 km
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA