FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Hiszpania - Blanes ogród botaniczny
 

Hiszpania - wycieczka do ogrodu botanicznego "Mar i Mutra" w Blanes.
                                                                                                                            Wycieczka z dnia 1 października 2015r.
 
     Widok na plażę i port w Blanes.
 
W dniach 29 sierpnia - 12 września realizowaliśmy z zięciem wyjazd wypoczynkowo-objazdowy którego głównym celem był pobyt w Hiszpanii i Francji. Po całodniowym zwiedzaniu Wenecji (relacja:  >Spacer po Wenecji ) ruszamy w kierunku Hiszpanii.
 
Kilka słów o tej miejscowości. Santa Susanna to mała miejscowość położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego - oddalona o ok. 60 kilometrów od Barcelony. Wzdłuż wybrzeża rozciąga się strefa hotelowa oddzielona od plaż linią kolejową po której kursują pociągi Rodalies "Linii R1" Barcelona - Macanet Massanes.  Koszt dojazdu z Santa Susanna do Barcelony 9,8 euro w obie strony. Poniżej trzy hotele zlokalizowane w pobliżu naszego.
 
       

Jadąc do Hiszpanii z biurem podróży mieliśmy zagwarantowane noclegi w Santa Susanna w hotelu ALHAMBRA. Jak na trzy gwiazdki, hotel przyzwoity, niedawno odnowiony - tak prezentuje się na zdjęciach. Pierwsze zdjęcie z reklamy hotelowej, drugie moje.
 
          
 
Naszym głównym celem było poznanie oddalonej od Santa Susanna o ok. 60 km Barcelony, a  dojazd do niej miała nam zapewnić linia kolejowa R1 której pociągi kursują z Barcelony do Macanet Massanes - średni co 30 minut. Trasa linii kolejowej prowadzi w większości wzdłuż wybrzeża co zapewnia w czasie podróży niezapomniane widoki. Poniżej załączam schematy na których widać wszystkie miejscowości ze stacjami kolejowymi.
 
          
 
 
Po dosyć męczącym ponad 1200 kilometrowym nocnym dojeździe do Hiszpanii dotarliśmy w godzinach porannych do hotelu w miejscowości Santa Susanna. Większość uczestników udała się na zasłużony odpoczynek lub na plażę. My z zięciem jako jedni z nielicznych postanowiliśmy pojechać pociągiem do miejscowości Blanes aby obejrzeć ogród botaniczny Marimurtra. Jak widać z górnego schematu podróż jest krótka - na drugiej stacji trzeba wysiadać. Bilet kolejowy w jedną stronę to 1,25 euro. Po 15 minutach jazdy jesteśmy w Blanes. Po wyjściu z dworca brak drogowskazu jak dojść do ogrodu botanicznego.  Pytamy miejscowych i okazuje się, że to ok. 3,5 km. Dla ułatwienia innym pokazuję najkrótszą trasę dojścia.
           
       
 
       
 
Ze stacji kolejowej do centrum Blanes a konkretnie do Placu Katalońskiego (Plaza Catalonya) można dojechać autobusem - bilet 2 euro.  Jednak najprościej wybrać dojazd taksówką - postój znajduje się przed budynkiem dworca kolejowego. Gdy jedzie cztery osoby cena podobna co autobusem a dojechać można do samego ogrodu. My w celu poznania Blanes poszliśmy pieszo.  Zginąć nie można gdyż z wielu punktów trasy widać wzgórze i wieżę zamku - to za nim znajduje się ogród.
 
           
 
Cały problem to taki, że nie idzie się prosto, lecz obchodzi całe wzgórze w prawo i dopiero od strony portu podchodzimy do góry za zamek. W Blanes jeżdżąc samochodem trzeba bardzo uważać bo prawie wszystkie ulice są jednokierunkowe co  widać na załączonych powyżej planikach. 
 
My po przejściu ok. 2,3 kilometra docieramy do nabrzeżnego bulwaru biegnącego wzdłuż zatoki. Z tego miejsca doskonale widać na wzgórzu ruiny XIII-wiecznego zamku św. Jana który został wzniesiony na fundamentach wcześniejszej fortyfikacji.
 
        
 
Wieża pochodzi z XV wieku, kiedy to była elementem murów obronnych miasta. Służyła do ostrzegania i obrony przed częstymi atakami piratów.
 
       
 
Z tego miejsca, patrząc w kierunku zatoki, po jej prawej stronie widać skalistą wysepkę Sa Palomera połączoną plażą ze stałym lądem. Wysepka jest symbolicznym początkiem Costa Brava ciągnącego się aż do granicy z Francją.
 
 
 
Do ogrodu botanicznego Marimutra jest już prosta droga. Należy iść promenadą prosto w kierunku wzgórza z wieżą, po przejściu pasażu Dintre z charakterystycznymi  palmami zacząć podchodzić drogą w prawo na wzgórze. Kto nie chce podchodzić pod wzgórze, może z centrum Blanes z Placu Katalońskiego podjechać autobusem turystycznym pod samą bramę ogrodu (2 euro). Ja jednak polecam podchodzić pieszo z uwagi na dłuższą możliwość oglądania pięknych widoków Blanes a szczególnie portu.
 
 
 
Wzdłuż promenady duża ilość sklepików, kawiarenek i restauracji. My pomału podchodzimy na wzgórze. Trasa od nabrzeża do ogrodu botanicznego oznaczona kierunkowskazami.
 
         
 
Podchodzimy uliczką Paseo Carlos Faust  której nazwę nadano dla upamiętnienia założyciela ogrodu botanicznego Marimurtra, Niemca Karla Fausta. W środkowej części tej uliczki, po lewej stronie tablica z cytatem laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, indyjskiego pisarza,filozofa,malarza Rabindranath Tagore - autora pieśni o drzewie. Na tablicy cytat z Jardines del Beso. (Ogrodów pocałunków).
 
 
„Ty, który przechodzisz i podnosić na mnie rękę, zanim zrobisz mi krzywdę, posłuchaj mnie dobrze: Ja jestem ciepłem twojego domu w zimowe noce.
Jestem przyjaznym cieniem, który znajdujesz, gdy idziesz w sierpniowym słońcu. Moje owoce gaszą twoje pragnienie.
 
Jestem przyjaciółką twojego domu, deską twojego stołu, łóżkiem, na którym odpoczywasz i drewnem twojego statku.
Jestem trzonem twojej motyki, drzwiami twojego domu i twoją trumną.
Jestem chlebem dobroci i kwiatem piękna. Ty, który przechodzisz, wysłuchaj mnie dobrze…i nie rób mi krzywdy."
 
W górnej części ulicy, na 3-cim kilometrze naszej trasy w lewo odchodzi droga prowadząca do ruin zamku św. Jana (Castell de St.Joan). My zgodnie ze wskazaniami drogowskazu idziemy dalej prosto. 
 
 
 
 
 
Po następnych ok. 200 metrach ostry zakręt w lewo (1800). Z tego miejsca otwiera się wspaniały widok na zatoczkę, plażę, port w Blanes i wspomnianą wcześniej wysepkę Sa Palomera.
 
 
 
       
 
 
 
Za kolejnym zakrętem ukazuje się brama wejściowa do Ogrodu Botanicznego MARiMURTRA  czyli morze i mirt. Jest to jedna z największych atrakcji Blanes istniejąca już od roku 1921 kiedy to niemiecki przemysłowiec i mecenas nauk biologicznych Karl Faust zapoczątkował tworzenie ogrodu na dawnej plantacji winorośli.
 
 
Uwagi praktyczne:
Ogród Marimurtra jest otwarty :
  • kwiecień, maj, październik od poniedziałku do niedzieli w godz. 900 - 1800
  • czerwiec, lipiec,sierpień,wrzesień od poniedziałku do niedzieli   900 - 2000  
  • od listopada do marca od poniedziałku do niedzieli w godz. 1000 - 1700
  • bilet wstępu - 6,5 euro.
Przy bramie ogrodu , w sklepie z pamiątkami można zakupić mapy i inne artykuły związane z tym miejscem. Tuż za bramą znajduje się stoisko z wyhodowanymi roślinkami które można kupić. Ceny umiarkowane np. kaktusy od 1 do 3 euro.
 
 
 
 
 
Ogród uchodzi za jeden z najbardziej znanych i najładniejszych ogrodów botanicznych w Europie, zajmuje ponad 16,5 hektarów powierzchni i rośnie w nim ok. 4000 gatunków roślin.  Z tymi liczbami gatunków to bywa trochę różnie - w każdej publikacji podawane są różne wielkości: 5000, 6000, 7000 a spotkałem nawet liczbę 9000.  Ile by ich nie było, to jest ich naprawdę dużo.
 
                                                       
 
         
 
Przed śmiercią Karl Faust założył fundację i zapisał znaczną część swojego majątku na potrzeby tej fundacji mającej za cel prowadzenie badań związanych ze śródziemnomorską roślinnością zagrożoną wyginięciem. 
 
          
 
Ogród podzielony jest na 3 części różniące się roślinnością reprezentującą różne strefy fitogeograficzne tj: strefa subtropikalna, strefa umiarkowana i strefa śródziemnomorska. 
 
 
         
 
       
 
 
Kto się zmęczy wędrując po zakamarkach ogrodu ma możliwość odpocząć w cieniu pergoli lub altanki. Są tarasy widokowe z których doskonale widać kolorowe fragmenty ogrodu.
 
         
 

 
W pewnym miejscu z ponad morza zieleni wyłania się błękitne Morze Śródziemne oraz wyniosłe, poszarpane klify Costa Brava. W przeciwieństwie do zatłoczonych plaż panuje tu błogi spokój - słychać jedynie szum morza, śpiew ptaków i krzykliwe piski mew. Gdzieś na horyzoncie kilka białych żagli.
 
       
 
 
Ogród Marimurtra położony nad stromym klifem opada zakosami ścieżek w kierunku morza. Oglądając ciekawe rośliny, ich kwiaty, nasiona, kolory pomału schodzimy coraz niżej.
 
         
 
        
 
Szerokie schody prowadzą nas w dół na placyk przy którym stoi tzw. świątynia Linneusza - upamiętniająca słynnego szwedzkiego przyrodnika.
 
      
 
 
Po zejściu schodami oczom ukazuje się przepiękny widok na zatoczkę, wysokie klify wybrzeża oraz małą "prywatną" plażę. Nie jestem zazdrosny, ale tym razem zazdroszczę tym mieszkającym na klifie.
 
 
 
 
           
 
      
 
 
 
Doskonałe miejsce do odpoczynku i delektowania się widokiem tej przepięknej zatoczki. Po dłuższej chwili idziemy dalej oglądając inne rośliny, ich kształty, kolory i formy jakie przybierają.
 
          
 
            
 
 
          
 
         
 
W tym ogrodzie botanicznym oglądamy nie tylko okazy przyrody. Pośród zieleni i niezliczonych alejek którymi wędrujemy według wskazań strzałek można odkryć coś co zainteresuje miłośników poezji. Tego przykładem niech będzie zapisane na barwnych ceramicznych płytkach zwanych "azulejos" złote myśli lub fragmenty poezji Goethego.  Poniżej hiszpańskie azulejos z poezją Goethego.
 
 
 
W ten pogodny, słoneczny dzień wędrujemy ścieżkami ogrodu a wyobraźnia pobudzona widokiem egzotycznych roślin co chwila przenosi nas znad Morza śródziemnego do odległych krajów Południowej Afryki, Meksyku, czy na Wyspy Kanaryjskie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ścieżki prowadzą raz w dół, innym razem w pod górę a jedną z nich dochodzimy do następnego punktu widokowego w postaci murowanej wieży na którą można wejść i podziwiać malownicze morze, skały Costa Brava oraz zawieszone na skalnym wzgórzu domki.
 
         
 
 
 
 
 
Dla miłośników "małej czarnej" lub "złotych rybek" znajdzie się wśród bujnej zieleni i skał kawiarenka oraz zakątek z uroczym stawem, mostkiem i wieloraką roślinnością wodną.
 
 
 
        
           
     
 
Szeroką alejką wracamy do wyjścia z małym niedosytem, że już musimy opuścić ten zaczarowany ogród położony na strzępiastym klifie Costa Brava.
 
 
 
 
W Blanes, oprócz ogrodu Mar i Murtra który odwiedziliśmy, znajduje się też drugi ogród botaniczny Pinya de Rosa z bardzo dużą kolekcją kaktusów. Żałujemy, że nie starczyło nam dnia, żeby go zwiedzić. Wracamy do hotelu w Santa Susanna na obiadokolację i zachęcamy innych uczestników którzy spędzili dzień na plaży do odwiedzenia ogrodu.
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA