FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Grecja - Peloponez. Wycieczka piesza Tolo - wzgórze Barbouna - Akropol Assine.

Plaża w Tolo.GRECJA - Peloponez. 

Wycieczka piesza Tolo - wzgórze Barbouna - katakumby Barbouni - stanowisko archeologiczne starożytnego greckiego miasta Assine.

                                          Wycieczka z dnia 22 września 2017     

Długość trasy wycieczki: 4,4 km + Assine 0,5 km = 4,9 km
 
 
Po zwiedzeniu Aten, Koryntu, Myken, Epidauros i Nafplio pierwsze stolicy Grecji zawitaliśmy do Tolo – małej wioski turystycznej na półwyspie Peloponez.
 
Tu mieliśmy cztery dni wypoczynku na plażowanie i kąpiele. Większość osób z tego skorzystała – dla mnie wypoczynek był raczej teoretyczny gdyż poświęciłem go w większości na indywidualne wycieczki po okolicy.
 
Między innymi odwiedziłem Nafplio, wzgórze Proroka Eliasza, wyspę Hydra i Spetes, wzgórze Barbouna i starożytne miasto Assine. W miarę posiadanego czasu fotorelacje będę zamieszczał na swojej stronce.
 
W tej fotorelacji zapraszam na wycieczkę pieszą w okolicy Tolo w czasie której ze wzgórza Barbouna znajdującego się w północno-wschodniej części Tolo można podziwiać wspaniałe widoki na miasteczko i zatokę oraz zwiedzimy stanowisko archeologiczne starożytnego greckiego miasta Asine zlokalizowanego na skalistym cyplu we wschodniej części Tolo.

Widok na Tolo - na drugim planie widać cypel ze starożytnym miastem Assine.

Na zdjęciu górnym widoczne na pierwszym planie oba wzgórza tej wycieczki. Po lewej wzgórze Barbouna zaś po prawej cypel ze stanowiskiem archeologicznym Assine. Wokół cypla znajduje się ścieżka dydaktyczna pozwalająca zobaczyć pozostałości starożytnego miasta Assine odkopanego przez archeologów. 

Cała długość trasy wycieczki wynosi 4,4 km + 0,5 km cypel ze stanowiskiem archeologicznym = 4,9 km. Czas przejścia ok. 3 godz. Trasa wraz z kilometrażem poniżej.0,0 km trasy – początek wycieczki przy hotelu Flisvos w którym nocowałem. Jest to kompleks hotelowy składający się z dwóch budynków zlokalizowanych po obu stronach głównej ulicy.
 
   Hotel Flisvos w Tolo.     Widok z okna hotelu na wzgórze Barbouna - cel wycieczki.

Wzgórze Barbouna wygląda groźnie, w rzeczywistości na najwyższą skałę prowadzi droga przez sad oliwkowy – nie ma żadnej trudności dojścia nawet z małymi dziećmi. Zaręczam,że widoki są wspaniałe, a wędrówka pośród drzew oliwkowych również sprawia przyjemność.

0,09 km trasy – mijamy po lewej stronie ulicę Aritzi Solon którą można dojść do kościoła St. Kyriaki położonego na uroczym wzgórzu.
 
   Wzgórze z kościółkiem Kyriaki.      Tolo - kościół Kyriaki.

Dojście na wzgórze z kościołem cały czas asfaltem – czas ok 15 minut. Zdjęcia ze wzgórza pokazałem w relacji:  >Grecja - Peloponez. Wycieczka piesza Tolo - Góra Proroka Eliasza (cz. 2) 

0,224 km trasy – mijamy po lewej stronie ulicę Xanthou

O,32 km trasy – skrzyżowanie. Na wprost ulica Kastraki prowadzi do stanowiska archeologicznego Assini do którego my dojdziemy z drugiej strony po zejściu ze wzgórza Barbouna. Przed skrzyżowaniem po lewej stronie supermarket Tolo, zaś po prawej stronie piaszczysta plaża Psili Ammos. My skręcamy w drogę na lewo prowadzącą do Nafplio.
 
Skrzyżowanie za marketem Tolo - na drugim planie wzgórze Barbouna.
 
   Tolo - plaża Psili Ammos.     Tolo - plaża Psili Ammos.
 

Tolo - plaża Psili Ammos.
 
056 km trasy – idąc ulicą lekko pod górkę mijamy po prawej stronie wjazd na kamping Lido Camping Bungalows. 0,917 km trasy – skręcamy w prawo na drogę nieutwardzoną prowadzącą przez sady oliwkowe.
 
       Zejście z drogi głównej na prawo w sady oliwkowe.
1,09 km trasy – skręcamy w prawo pomiędzy sady. 1,15 km trasy – skręcamy w lewo i już do końca idziemy lekko pod górkę na szczyt wzniesienia Barbouna. Towarzyszą nam coraz szersze widoki.
 
       
 
 
W połowie zbocza, patrząc na północ ukazuje się charakterystyczna Góra Proroka Eliasza w miejscowości Assini. Od pierwszego jej zobaczenia postanowiłem na nią wejść – fotorelacja tu:  >Grecja - Peloponez. Wycieczka piesza Tolo - Góra Proroka Eliasza (cz. 1) 
                                                                                  >Grecja - Peloponez. Wycieczka piesza Tolo - Góra Proroka Eliasza (cz. 2) 

Widok z podejścia na wzgórze Barbouna w kierunku Góry Proroka Eliasza.


1,65 km trasy – kulminacja wzgórza. Patrząc od strony Polo wydaje się bardzo skalista i stroma. Idąc sadami jest to jedynie kamienista równia pochyła nie sprawiająca żadnych trudności przy podchodzeniu. Na samym szczycie znajduje się cysterna z wodą służąca do podlewania drzew oliwkowych.
 
   Droga w sadach wprowadzająca na wzgórze Barbouna.    Droga w sadach wprowadzająca na wzgórze Barbouna.
Pozostałości fortyfikacji na wzgórzu Barbona.Pokonując cierniste krzaki, za beczką można wypatrzyć pozostałości instalacji wojskowych i pozostałości wykopalisk archeologicznych.
 
Widok ze wzgórza Barbouna.
Wdrapując się na pozostałości murów lub najwyższej skały widać Zatokę Argolidzką z wyspami, równinę pomiędzy górami na której znajdują się sady oliwne, pomarańczy i cytryn. Największe wrażenie robi jednak widok w kierunku miejscowości Tolo.
 
Widok z pozostałości fortyfikacji. 
 
Tolo - panorama ze wzgórza Barbouna. 
Aby zrobić szersze ujęcia wystarczyło wdrapać się na na najwyżej wystającą skałę a jedyną trudnością były cierniste krzaki.
 
Oto widok ogólny na całą miejscowość Tolo i dwie wyspy. Najmniejsza wyspa to Koronisi z kościołem Świętych Apostołów oraz za nią Romvi zwana również wyspą Afrodyty.
 
 
 
 
 
 
Zbliżenie na wysepkę Koronisi
 
 
Zbliżenie na port w Tolo.
 
 
Zbliżenie na plażę Psili Ammos w Tolo.
 
Ok. 50 metrów od szczytu wzniesienia można wypatrzyć pozostałości fortyfikacji z II wojny światowej. Wracamy tą samą drogą którą wchodziliśmy na wzgórze. Podziwiamy nie tylko widoki ale również ciekawe rośliny.
 
       
 
 
       
Wracając ze szczytu tą samą drogą co wchodziliśmy wypada odpocząć pod dwoma dorodnymi sosnami rosnącymi wśród drzew oliwnych. Jest nawet betonowe siedlisko. Ja w tym miejscu zrobiłem małą przerwę na posiłek oraz kilka zdjęć na okolicę.
 
 
Między innymi patrząc na północny- zachód widać mój następny cel wycieczkowy - Gorę Proroka Eliasza w miejscowości Assini.
 
Widok spod dwóch soses w kierunku Góry Proroka Eliasza w Assini. 
Od miejscowej prowadzącej w Tolo tawernę „Patrycja” dowiedziałem się o katakumbach odkrytych przez archeologów na wzgórzu Barbouna. Nie prowadzi do nich żaden szlak, są ukryte w skałach. Wg Pani Joli wejście jest gdzieś od drogi za Campingiem Xeni – przez prywatne sady. Bezpośrednio za dwoma drzewami po prawej stronie drogi był kompleks skał w których spodziewałem się spotkać katakumby więc postanowiłem szukać ich góry w kierunku drogi.
 
 
2,06 km trasy (przy podchodzeniu na wzgórze był to 1,3 km trasy) – skręcam na prawo w skały.
 
Niestety, pomimo przeszukania zakamarków skalnych nie odkryłem wejść do grobów.
 
Dopiero po powrocie do Polski udało mi się je zlokalizować znajdując w internecie ich zaznaczenie na mapie.
 
 
 
Okazało się, że byłem bardzo blisko starczyło skręcić bezpośrednio przy dwóch sosnach w prawo i weszłoby się na ścieżkę prowadzącą do dawnych katakumb.
 
 
 
Dla zainteresowanych odnalezieniem katakumb załączam mapę satelitarną z zaznaczonymi obiektami na górze Barbouna, kilometrażem mojej trasy oraz trasą bez kilometrażu pozwalającą dojść do katakumb.
 
 1. linia kreskowana biała – zrealizowana trasa mojej wycieczki z kilometrażem
 1. linia żółta kropkowana – skrót przez sady przy zejściu z góry Barbouna (zejście przed kilometrem 2,06, przy dwóch sosnach)

 2. linia żółta kropkowana pomiędzy kilometrem 1,09 a 2,5 – wygodna droga pomiędzy sadami pozwalająca z kilometra 2,5 wejść na ścieżkę doprowadzającą do katakumb

2,45 km trasy – willa Lilly .
2,5 km trasy – droga asfaltowa, w prawo do Tolo.
2,77 km trasy – z lewej strony dochodzi droga asfaltowa z miejscowości Kallithea, Drepano. Po prawej stronie Camping Xeni Bungalows. My dalej prosto do Tolo.
 
2,98 km trasy – ostry zakręt drogi w prawo. Schodzimy na wprost na parking znajdujący się przy plaży.
 
 
 
 
 
 
Mała plaża przy starożytnym mieście Assine.ine.
 
Znajdujemy się ok. 1 km od Tolo w miejscu zwanym Starożytnym Assini znajdującym się na wysuniętym w zatokę cyplu Kastraki ( Ancient Asine (museum) / Peninsula Kastraki ).
 
Cypel Kastraki (stanowisko archeologiczne Ancient Assini) 
 

Pierwsze informacje pisane o zatoce Tolo i starożytnym Asine przekazał Homer w Iliadzie, w której wspomniał, że współnie z Argos, Epidavros, Tirynsem i Hermioną, Asine wziął udział w wojnie trojańskiej, z flotą 80 statków, którymi dowodził król Diomedes.

Aby dostać się w obręb starożytnego miasta Assini należy z parkingu przy plaży skręcić na lewo w drogę prowadzącą do parkingu Kastraki.

3,14 km trasy – po prawej wejście na teren starożytnego miasta Assini

3,16 km trasy – schody doprowadzają nas do budynku kasy. W 2017 roku wstęp był bezpłatny.
 
   Mur cyklopowy.   Wejście do starożytnego miasta Assini.

Na terenie skalistego cypla o długości 330 metrów i szerokości ok. 150 metrów w latach 1922-1930 były prowadzone prace archeologiczne przez szwedzką misję archeologiczną, a po roku 1970 przez archeologów greckich. W wyniku tych prac teren został udostępniony dla turystów w postaci ścieżki okrążającej cypel. Trasa ma ok. 500 metrów i pozwala obejrzeć zarówno efekt prac archeologicznych jak również piękne widoki na okolicę.

Plan Muzeum Starożytnego Miasta Asine.- oznaczenie.
 
 1. Główne wejście do starożytnego miasta Asine

 2. Kasa biletowa

 3. Kościół Zaśnięcia Matki Bożej

 4. Ruiny łaźni rzymskiej

 5. Dom oznaczony przez archeologów literą „G” - rekonstrukcja

 6. Dolne miasto

 7. Romańska cysterna

 8. Jaskinia – sala wystawowa

 9. Starożytne mury cyklopowe

 10. Akropol Asine

Po minięciu budynku kasy (oznaczonej na planie nr 2) jesteśmy w tzw. dolnym mieście (na planie oznaczone nr 6).

Tu wyróżnia się piękny kościółek Zaśnięcia Matki Bożej wybudowany na fundamentach starożytnego kościoła bizantyjskiego.
 
 
 
   Kościół Matki Boskiej w Assini.    Kościół Matki Boskiej w Assini.
 
Wnętrze kościoła Matki Boskiej w Ancient Assini. 
 
Kościół Matki Boskiej w Assini - na drugim planie wzgórze Barbouna. 
Na zdjęciu górnym, na drugim planie wzgórze Barbouna które wcześniej odwiedziliśmy.
 
Wzgórze Barbouna widziane z miasta dolnego Ancient Assini.
 
W mieście dolnym godne są odkopane ruiny łaźni (na planie nr 4) oraz odnalezienie fundamentów domu „G” (na planie oznaczony nr 5) będącego budynkiem późno-mykeńskim, składającym się z co najmniej dziewięciu pomieszczeń, z których jeden ma dwie podstawy kolumnowe.
 
Łaźnia rzymska i budynek "G"
 
 
Ruiny dolnego miasta Ancient Assini,
 
Na ścieżkę wprowadzającą na Akropol Asine (na planie oznaczony nr 10) prowadzą wygodne schody, którymi po obejściu wokół cypla również się schodzi.
 
Schody wejściowe i zejściowe na Akropol Assine.
 
Z podejścia schodami doskonale widać starożytne dolne miasto, Zatokę Argolidzką oraz na drugim planie od lewej wzniesienie przy porcie Tolo. W środku Górę Barbouna, zaś po lewej widać czubek Góry Proroka Eliasza.
 
 
 
 
 
Patrząc w kierunku północnym widać piramidalną Górę Proroka Eliasza oraz równinę z niekończącymi się sadami.
 
 
 
 
 
Idąc ścieżką można obejrzeć wiele odsłonięć archeologicznych takich jak portyk romański, ruiny wschodniej bramy starożytną studnię, systemy rozprowadzania wody, czy starożytne mury i starożytne domy.
 
Starożytne domy
 
  Ruiny bramy wschodniej.   Pozostaśc starożynej stdn
 
Starożytny bastion widziany ze ścieżki dydaktycznej. 
Pozostałości starożytnych murów obronnych podobnych do murów w Mykenach czy Tityns najlepiej widoczne są przy małej plaży obok której przechodziliśmy, oraz z drogi na dużą plażę tj. idąc dalej drogą za wejściem głównym.
       
 
Mury cyklopowe przy drodze na dużą plażę (Plaża Plaka) 
Cała ścieżka poprowadzona jest górną częścią wzgórza, jest kilka ławeczek z których rozpościerają się widoki dla których warto odwiedzić to miejsce – oto kilka z nich.
 
Plaża Plaka po zachodniej stronie cypla. 
 
Widok na Zatokę Argolidzką. 
 
Widok na Tolo. 
 
Widok ogólny na Tolo. 
Chodząc i podziwiając widoki nie byłbym sobą żeby nie wypatrzyć ciekawych roślin rosnących w skałkach – oto dwie z nich.
 
             

Okrążając cypel dochodzimy do schodów którymi wchodziliśmy i wracamy do drogi asfaltowej którą opuściliśmy na km 2,98 naszej trasy. Teraz jest to 3,34 km trasy. Skręcamy w prawo w kierunku Tolo.

3,49 km trasy – po lewej stroni Bar Rock Red mający zejście schodami na małą kamienistą plażę. Ładny widok w kierunku cypla ze starożytnym miastem Asine i małą zatoczkę.
 
 
3,53 km trasy – po prawej stronie stary budynek wciśnięty w zbocze góry Barbouna.
 
 
Mijając ten budynek droga zaczyna opadać do Tolo i z lewej strony otwiera się widok na główną plażę Tolo – Psili Ammos.
 
 
4,06 km trasy – jesteśmy na skrzyżowaniu z którego zaczynaliśmy spacer na wzgórze Barbouna (wtedy był to 0,32 km trasy). Wracamy w kierunku centrum Tolo, mijając hotele rozlokowane po obu stronach ulicy.
 
      
4,38 km trasy – koniec wycieczki przy Hotelu Flisvos. Cała długość mojej zrealizowanej wycieczki to 4,38 km plus 0,5 km trasy okrężnej ma cyplu ze starożytnym miastem, czyli razem ok. 4,9 km.
 
   Tawerna "Patricia" w Tolo.    Tawerna "Patricia" w Tolo.

Jeżeli ktoś się bardzo zmęczył może sfinalizować wycieczkę w tawernie „Patricia” której właścicielka Pani Jola jest Polką. To właśnie wg jej wskazówek zrealizowałem bez mapy dwie  piesze wycieczki które pokazałem w fotorelacjach.Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA