FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Grecja - Peloponez. Wycieczka piesza Tolo - Góra Proroka Eliasza (cz. 2)
 

GRECJA - Peloponez. 

Wycieczka piesza Tolo - klasztor Przemienienia Pańskiego - wzgórze Proroka Eliasza - kościół Agia Kyriaki w Tolo. (część 2)

                              Wycieczka z dnia 24 września 2017     

W części 1 tej wycieczki doszliśmy do 5,58 km trasy skąd doskonale widać cel mojej wycieczki - Górę Proroka Eliasza.
 
    
 
6,23 km trasy – kapliczka. W prawo odchodzi nieutwardzona droga. My dalej prosto. Po kilkudziesięciu metrach następna kapliczka po prawej stronie.
 
       
 
 
6,44 km trasy – po prawej stronie pomnik – kapliczka Filipa Ndoia i nieutwardzona dróżka wprowadzająca na szlak pieszy na szczyt wzgórza Proroka Eliasza.
 
       

W tym miejscu trójka turystów niemieckich rezygnuje z podejścia na szczyt z braku czasu i rusza dalej do Assini na zaplanowany wcześniej odjazd autobusu.

Ja planując wycieczkę jako całodniową i mając nieograniczony niczym czas, ruszam samotnie w kierunku klasztoru widocznego na górze.


 
Początkowe podejście na Górę Proroka Eliasza.
Góra z daleka wygląda na niedostępną, ale w rzeczywistości nie żadnych trudności aby na nią wejść. W roku 2016 zostały wybudowane na szlaku kamienne schody, a wszystkie niebezpieczne przejścia są zabezpieczone barierkami.
 
  Podejście na Górę Proroka Eliasza.
 
Widok z podejścia na ór Proroka Eliasza. 
Podchodząc jest możliwość zobaczenia drogi którą przyszliśmy. Na dolnym zdjęciu właśnie ta droga między wzgórzami i napotkane jedyne gospodarstwo przy drodze o którym wspominałem wcześniej.
 
 
   Widok z podejścia na ór Proroka Eliasza.        Widok z podejścia na ór Proroka Eliasza.
 
Pod koniec wspinaczki ukazujący się fragment kaplicy-klasztoru zwiastuje dotarcie do celu. Jeszcze kilkanaście metrów i będzie można podziwiać panoramę okolic 360 stopni .
 
Końcowy fragment podejścia na Górę Proroka Eliasza. 
 
Wierzchołek Góry Proroka Eliasza. 
O samej górze i stojącym na nim małym klasztorze-kaplicy w internecie nie znalazłem żadnej informacji oprócz tego że górę nazywają Wzgórzem Proroka Eliasza. Zaś dumnie nazywany klasztor to dzisiaj mała kaplica Profitis Ilias (Agia Paraskevi) – kaplica proroka Eliasza.
 
Kaplica na szczycie Góry Proroka Eliasza. 

W Grecji takie kapliczki ku czci Proroka Eliasza są często stawiane na wzniesieniach i szczytach, a w dzień 20 lipca poświęcony jest Prorokowi Eliaszowi - Profítis Ilías. W tym dniu pielgrzymi podążają do kapliczek przynosząc ikony z jego wizerunkami. Pozostawiają je w kapliczkach i palą świece ku czci proroka.

Największe takie uroczystości odbywają się na Peloponezie w górach Tajget, na najwyższym szczycie o wysokości 2407 m n.p.m. poświęconym Eliaszowi.

Ta górka jest o wiele mniejsza co wcale nie przeszkadza aby moc zachwycać się widokami na okolicę.
 
Widok ze szczytu Góry Proroka Eliasza.
 
Widok ze szczytu Góry Proroka Eliasza.
 
Widok ze szczytu Góry Proroka Eliasza.
A widoki są naprawdę imponujące – góry, wzniesienia, zatoki a pośród nich Nizina Argolidzka. Blisko 81% powierzchni Grecji stanowią pasma górskie co dopiero widać gdy wejdzie się chociażby na takie wzgórze.
 
 
Na górnym zdjęciu widać pomiędzy sadami dróżki . Jeżeli ktoś nie ma ochoty na długą wycieczkę może ją skrócić i po zwiedzeniu klasztoru Przemienienia Pańskiego Zbawiciela dróżką przy ruinach weneckiej wieży (3,573 km trasy) powrócić do Tolo. Na mojej mapce jest to dróżka pomiędzy km 3,573 a 9,97.
 
 

Schodzimy do drogi głównej tym samym szlakiem co wchodziliśmy i przy kapliczce skręcamy na prawo. Droga doprowadzi nas do miejscowości Assini.

         
 

Po dojściu do pierwszych zabudowań jest wiele uliczek a jedną z nich należy dojść do drogi głównej przecinającej miejscowość na dwie części.
 
Góra Proroka Eliasza widziana od strony cmentarza w Assini.

7,54 km trasy – supermarket przy drodze głównej Nafplio – Tolo. Dobre miejsce do uzupełnienia zapasów jedzenia i wody.

7,8 km trasy – stacja paliw przy drodze głównej. W miejscowości Assini, przy drodze głównej znajdują się przystanki autobusowe. Kto ma dość może powrócić do Tolo autobusem – kursują mniej więcej co godzinę, bilet 1,8 euro bez względu na którym przystanku się wsiada. Bilety sprzedaje kierowca. Odległość do Tolo – ok. 2 km.

8,41 km trasy – rondo. Do Tolo na prawo.

9,29 km trasy – od drogi głównej odchodzi w prawo droga. Do Tolo prosto. Chcąc zobaczyć ładny kościółek skręcam na prawo i po ok. 760 metrach na lewo. (9,97 km).

10,61 km trasy – skrzyżowanie. W dół droga prowadzi do Tolo. Se skrzyżowania widać kościółek – należy skręcić na prawo i ostro pod górkę dojść do niego.
 
         

10,87 km trasy – parking przy kościółku Agia Kyriaki Tolo.


Ten malowniczy kościół jest położony na malowniczym wzgórzu w odległości ok. 10 minut drogi od centrum Tolo. Każdy turysta odwiedzający Tolo powinien mieć w planie odwiedzenia go.
 
   Kościół Agia Kyriaki w Tolo.      Kościół Agia Kyriaki w Tolo.

Kościół jest ulubionym romantycznym miejscem dla zawierających małżeństwo, czy podających dziecko do chrztu. Wspaniały widok na Zatokę Argolidzką na pewno godnie upamiętni na zdjęciach te ceremonie. A jakie to widoki dla których i ja chciałem tu dotrzeć niech świadczą poniższe fotki.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

11,34 km trasy – wracamy do skrzyżowania skąd podchodziliśmy na wzgórze z kościołem. Schodzimy ulicą w dół w kierunku centrum Tolo. Po drodze mijami po lewej stronie hotel Panorama.

11,74 km trasy – dochodzimy do obwodnicy Tolo (Ring Road), przechodzimy ją i ulicą

Aritzi Salon schodzimy w dół aż do głównej ulicy Tolo – Bauboulinas.
 
   Wjazd do hotelu Panorama.     Widok od strony obwodnicy na wzgórze z kościółkiem Agia Kyriaki.

12,0 km trasy – koniec wycieczki przy hotelu Flisvos.

Wycieczka typowo krajobrazowa z pięknymi widokami, dająca możliwość kilku wariantów skrócenia trasy wg upodobań turysty.

Całość mojego wariantu jest w 100% możliwa do przejechania rowerem (oprócz wejścia na górę Proroka Eliasza). Wypożyczalnia rowerów znajduje się przy głównej ulicy niedaleko hotelu Polo i Flisvos.

Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA