FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Grecja - Peloponez. Rejs Tolo - Hydra - Spetses cz.1.
 

Hydra - taxiGRECJA - Peloponez. 

Rejs statkiem Tolo - Hydra - Spetses cz. 1.

                               Wycieczka z dnia 21 września 2017

 
Podczas intensywnego zwiedzania starożytnej Grecji zawitaliśmy do małej wioski Tolo na Półwyspie Peloponez gdzie większość wycieczkowiczów miała czterodniowy czas na wypoczynek poświęcony plażowaniu i kąpielom. Ja osobiście wolałem poświęcić ten czas na indywidualne wycieczki po okolicy co pokazałem w fotorelacjach:
 
 
 
 
 
Wszystkie odwiedzane obiekty przed dniami odpoczynku były typowymi obiektami jakie odwiedzają turyści przyjeżdżający do Grecji tj. muzea i zabytki archeologiczne starożytności.

Będąc jednak w Grecji trzeba zdać sobie sprawę, że jest to państwo mające dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Takie położenie Grecji przekłada się na długość linii brzegowej wynoszącej 14800 kilometrów. Położenie wokół mórz powoduje, że Grecja oprócz części kontynentalnej posiada ok. 3000 wysp z tego 165 zamieszkałych.

Wyspy te w większości wchodzą w skład archipelagów, z których najbardziej znane to:

  • Archipelag Cyklady – wyspy Mykonos, Naksos, Milo, Andros.Santorini;

  • Archipelag Dodekanez – Rodos, Karpathos, Kos, Lipsi, Tilos, Simi;

  • Archipelag Wyspy Egejskie Północne - Ikaria, Lesbos, Psara, Thasos;

  • Archipelag Sporady – Eubea, Skiros;

  • Archipelag Wyspy Jońskie – Itaka, Kefalonia, Korfu, Lefkada, Zakinthos;

  • Archipelag Wyspy Sarońskie – Dogos, Hydra, Spetses, Egina, Salamis;

  • Archipelag Kreta i wyspy przybrzeżne – Kreta, Dia, Spinaloga, Christi;

Większość zamieszkałych wysp nastawiona jest na obsługę ruchu turystycznego, do większości z nich można się dostać kursującymi statkami turystycznymi.

Statek "Mantanela" na przystani w Tolo.A czy warto – pokażę na przykładzie mojego rejsu z Tolo na dwie wyspy Archipelagu w Zatoce Sarońskiej tj. Hydrę i Spetses.

Po śniadaniu w porcie Tolo czeka na nas statek turystyczny firmy „Pegasus Cruises” założonej w 1976 roku przez trzech braci z Tolo. Pierwsza łódź była drewniana i przewoziła jedynie 50 pasażerów.
 
Firma dalej prosperuje mając obecnie dwie dwie łodzie”Mantalena” zabierającej 500 pasażerów oraz „Alkyonis” zabierającej 300 pasażerów. Rejsy na wyspy Hydra, Poros, Nafplio, Spetses odbywają się od marca do października.
Za 35 euro mamy zapewnioną całodzienną wycieczkę – w tym 2,5 godzinny rejs na wyspę Hydra, tam 3,5 godziny na zwiedzanie miasteczka, kąpiel lub plażowanie.
 
W drodze powrotnej postój 2 godzinny na wyspie Spetses – czas wolny do indywidualnego wykorzystania. Odległość drogą morską z Tolo na Hydrę to ok. 75 km.
W czasie rejsu mamy zapewnione widoki na mijane wyspy, piękne zatoczki oraz zlokalizowane na zboczach wioski i miasteczka – wszystko to z perspektywy od strony morza.
 
  Widok z pokładu na port Tolo.     Widok z pokładu na port Tolo.
 
Widok z pokładu na port Tolo. 
Po wypłynięciu z portu Tolo po prawej stronie mijamy w Zatoce Argolidzkiej nie zamieszkałą wyspę Romvi o powierzchni 1,6 km2 będącym rezerwatem łownym i pozostałościami myceńskich murów, zaś po lewej malutką wysepkę Koronisi z kaplicą Świętych Apostołów. Na obie wyspy można się dostać łodziami z portu Tolo lub wypożyczonym rowerem wodnym.
 
Wyspa Romvi.
 
Wysepka Koronisi, na drugim planie wzgórze Barbouna - doskonały punkt widokowy na Tolo. 
 
Widok na Tolo. 
Po wypłynięciu poza te dwie wyspy otwiera się szeroki widok na miejscowość Tolo, z jego hotelami schodzącymi niemal do samej wody.
 
Widok na Tolo od strony Zatoki Argolidzkiej. 
 
Widok na Tolo od strony Zatoki Argolidzkiej. 
Od strony Zatoki Argolidzkiej zobaczyłem w całej okazałości Górę Proroka Eliasza zlokalizowanej ok. 2 km od Tolo w miejscowości Assini. Tak mnie zainspirowała, że w czwarty wolny dzień przeznaczony na odpoczynek wykonałem spacer ok. 12 km w czasie którego wlazłem na jej szczyt – wycieczkę pokazuję w osobnej fotorelacji (odnośnik podałem na początku).
 
Góra Proroka Eliasza koło miejscowośąci Assini widziana z pokładu statku. 
Po ok. 10 km rejsu po lewej burcie mijamy skalistą wyspę Psili. Jej poszarpane skaliste brzegi błyszczące w słońcu wspaniale kontrastują z kolorem morza.
 
Wyspa Psili. 
 
  Wyspa Psili.      Wyspa Psili.
 
Wyspa Psili. 
Po ok. 1,5 godzinie od wypłynięcia z portu Tolo i przepłynięciu ok. 40 km po prawej burcie pojawia się wyspa Spetses przy do której przycumujemy w drodze powrotnej z Hydry.
 
Wyspa Spetses. 
 
 Wyspa Spetses.     Wyspa Spetses.
 
Wyspa Spetses pozostaje w tyle, a nasz statek płynie teraz przez tzw. Morze Myrtoańskie (Myrtoan Sea) będące częścią Morza Egejskiego. Na ok. 50 km od wypłynięcia z Tolo po lewej burcie malownicza miejscowość Agioi Anargyroi z luksusowymi willami, natomiast na wprost skalisty cypel Peloponezu (Koc).
     
  
Cypel wygląda groźnie, a pomiędzy nim wyspą Dokos znajduje się wąska cieśnina przez którą wpływa się na Zatokę Hydra (Gulf of Hydra).
 
 
 
 
Wyspa Dokos to mała wyspa położona pomiędzy Hydrą a Półwyspem Peloponez na której mieszka ok 40 osób trudniących się łowieniem ryb i hodowlą kóz.
 
Wyspa Dokos. 
Ta niepozorna wyspa wg archeologów była już zamieszkała od 5000 lat przed Chrystusem. W czasie rewolucji greckiej w porcie Dokos stacjonowała flota Hydry. Wyspa jest znana z odkrycia w 1975 roku przy jej brzegach dużej ilości starożytnej ceramiki z zatopionego okrętu – znaleziska są datowane na 2700 – 2200 lat p.n.e.
 
Wyspa Dokos. 
Płyniemy po Zatoce Hydra będącej zachodnią częścią Zatoki Sarońskiej - dwie małe wysepki po prawej stronie burty tj. Kivotos i Palamida zwiastują że za nimi ciągnie się już wyspa Hydra.
 
Wyspa Hydra. 
 
Wyspa Hydra. 
 
      
Po lewej burcie widać Półwysep Argolidzki, który jest częścią Peloponezu. Wzdłuż pagórkowatego wybrzeża Półwyspu Argolidzkiego znajdują się miasteczka i wioski takie jak Ermioni, Porto Hydro, Metochi, Galatas z których można promem lub prywatnymi łodziami przepłynąć na wyspę Hydra.
 
 
 
Płynąc promem od strony Tolo do ostatniej chwili nie widać zatoczki w której zacumuje prom.
 
Wejście do zatoczki portowej na wyspie Hydra. 
 
Tym większym zaskoczeniem w momencie zbliżania się promu do wyspy jest widok podkowiastej zatoczki z przystanią portową otoczonej z trzech stron wzgórzami.
 
Wyspa Hydra - główny port. 
 
 
Wyspa Hydra - główny port. 
Trzeba przyznać, że miasteczko wygląda w słońcu jak kolorowy obraz pejzażysty – granat morza, biel domów z ceglastymi dachami i otaczające zielone wzgórza.
 
Hydra - widok na przystań statków.
 
Hydra - widok na port. 
Wyspa Hydra położona jest na południe od Półwyspu Argolidzkiego i należy do archipelagu Wysp Sarońskich.

Hydra jest uznawana za Metropolis (stolicę) wysp Hydra, Spetses, Poros i Egina. Gmina Hydra składa się z wyspy Hydra, mniejszej wyspy Dokos i kilku niezamieszkanych wysp.
 
    
 
W czasach starożytnych nazywano ją Hydrea ("woda") z powodu źródeł wody, które znajdowały się na wyspie. Ciekawostką może być fakt, że obecnie woda jest doprowadzana wodociągiem z Półwyspu Peloponez ułożonym na dnie morza.

 

Z pokładu statku na wprost prezentuje się centralna część miasteczka w której znajduje się najwięcej banków, budynków z usługami publicznymi, sklepami oraz restauracjami i kawiarniami.
 
Właśnie w tej centralnej części miasteczka znajduje się katedra zbudowana w 1648 roku i przebudowana w 1774 roku. Wcześniej świątynia była klasztorem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Obecnie w budowli mieści się ratusz i muzeum kościelne. Wyróżnikiem budowli są dwie dzwonnice – doskonale widoczne już z pokładu statku. Będąc na Hydrze nie wypada odwiedzić tych budowli, co też uczynię w dalszej części zwiedzania. 
 
Widok na centralną część miasteczka. 
Zaś po lewej i prawej burcie statku widać bastiony z armatami które chroniły miasteczko przed nieproszonymi gośćmi.
 
Widok na fort.
 
Widok prawej strony portu. 
Po ok. 2,5 godzinnym rejsie wpływamy do portu na Hydrze, a pokonaną trasę z Tolo pokazuje mapka na której zaznaczyłem mijane wyspy.
 
 
 
Zachęceni widokami z pokładu statku ochoczo ruszamy na zwiedzenie miasteczka - trzeba się spieszyć by po ok. 3,5 godzinie powrócić na powrotny rejs.
 
 
 
 
 
Wkrótce część 2 - spacer po miasteczku Hydra.
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
 
 
 
 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hydra_(wyspa)
http://www.hydra.com.gr/